Na dno nás nedostanete

Won't Back Down

Na dno nás nedostanete

Won't Back Down

USA, 2012, 116 min

To byl zas jeden z těch uhm no nevzpomenu si ani náhodou jak je cizím slovem oslavná óda, to bude asi tím, že jsem vychodila základní školství v Americe a dál už mě nikam nevzali... Teda agitka jak sfiňa na knowhow (to jsem vyguglila pochopitelně) negramotnost jak z čítánky nebo bible? Nechci tím nikoho urazit, ale nebýt roku natočení 2012, hádala bych či jsem v minulém tisíciletí nebo někde na Bangládeši či v Africe. Jeden se někdy nestačí divit, ale zase na druhou stranu není těm jednodušším líp? V tom dnešním Absurdistánu jistě! Na první stranu stejně můj nicotný příspěvek není v hluboké džungli vědění relevantní, takže nic.☺ Po druhém shlédnutí shovívavě zvedám hodnocení.(6.9.2013)

• kinderman

Ačkoli koncept modelového dramatu neústupný jedinec proti systému vypadá sympaticky, dílo vzbuzuje řadu otázek: Co bránilo Noně od začátku učit s podobným entuziasmem, jaký vykazoval její kolega (ačkoli z jeho hodin není jasné, zda učí matematiku, nebo hudební výchovu)? Opravdu veškeré zlo ztělesňují odboráři, kteří brání pegagogům v jejich snaze věnovat se slabším žákům i po skončení výuky? Líbilo by se vám, kdyby osud školy, do které chodí vaše dítě, najednou chtěla brát do rukou sice pohledná a zapálená, ale nepříliš inteligentní žena, jež nestíhá ani ve svém běžném (nijak náročném) zaměstnání? A to hlasovací finále je jedno velké klišé (včetně hudebního podkresu).(1.3.2014)

• peetriss

Abych byl spravedlivý, určité kouzlo v sobě tento příběh, o rodičích bojujících za právo na kvalitní vzdělání pro své děti, má. Ale zcela mi tady chybí náboj potřebný pro rozjetí vtahujícího filmového dramatu, protože tento film osciluje svým stylem a kvalitou někde na úrovni tuctového televizního filmu. Je to takové nemastné neslané. Dvouhodinová stopáž se mi také zdá příliš. Jedinou spásou je kvalitní herecké obsazení.(12.2.2016)

Z pozice studenta by mi bylo jistě sympatické, kdybych navštěvoval školu, ve které by mne nikdo neobtěžoval s probíranou látkou a učitelé by byli vděčni za to, že je nebudu příliš bít. Z pozice rodiče už mi taková škola zase až tak dokonalá nepřipadá, takže dokážu ocenit Jamie v její odhodlané snaze po zlepšení úrovně školy. Ono podobných filmů je několik, ale tento obsahuje výtečný souboj s byrokracií, která dokáže otrávit nejednoho idealistu a taky jednu skvěle zarputilou mámu, pro kterou není problém rozbít hlavou atom ani vyplnit dotazník. Tak to mám rád, jen to na mne bylo příliš dlouhé.(5.2.2016)

Ikdyž je vám jasné (stejně jako u jiných hollywoodských filmů) jak film skončí, tak přesto je zajímavé sledovat úsilí a odhodlanost matky, která bojuje za vzdělání a budoucnost svého dítěte. Všechna úskalí, která to sebou přináší a i obrázek toho jak to v některých školách a některých třídách skutečně může vypadat, když je špatné vedení a když se výuka dělá pro peníze nikoli pro studenty. Osobně zajímavý snímek.... záleží na tom kolik z toho je skutečnost a kolik holý výmysl. Jinak jen další hollywoodský snímek se šťastným koncem.... Jaká utopie, kéž by to tak skutečně fungovalo :-/(5.9.2013)