Kouzlo přítomného okamžiku

The Spectacular Now

Čaro prítomného okamihu

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2013, 95 min

Filmov o dospievajúcej mládeži je množstvo, ale keď rozmýšľam ktorý sa mi zapísal pozitívne do pamäte, nenapadá ma snáď ani jeden. Proti romantickým filmom nemám vôbec nič, ale priznám sa, že do romantického filmu sa vždy pustím, len keď v ňom hrá aspoň jeden obľúbený herec alebo herečka. V tomto prípade som tak učinil kvôli Shailene Woodley, ktorej zatiaľ filmy vychádzajú na výbornú. Priznám sa, že tento snímok ma úplne nedostal, ale prisudzujem to tomu, že som pred ním videl romantický film The Fault in Our Stars, v ktorom tiež hrala Shai a ten nasadil teda slušnú latku. Sklamal ma ale len príbeh, čo sa týka hereckých výkonov, tak bolo všetko v poriadku, okrem Shai by som pochválil hlavne Kylea Chandlera.(16.2.2015)

Po filme Stuck in Love prišlo opäť jedno veľké prekvapenie, presne takýto druh filmu mám rád. Hlavné postavy vo svojom vnútornom boji našli to čo hľadali, a pri pozeraní filmu som si spomenul na jeden zaujímavý citát "Věř tomu že každý člověk dělá vše pro to, aby byl milován, každý touží po lásce. Dělá vše pro to, aby tento pocit získal. Dokonce i zlo v lidech je výkřikem zoufalé touhy po přijetí, respektu a potřebnosti. Ale láska je stav, který v sobě máme vždy, je jako plamen. Někdy skomírající, někdy plápolající. Nehledáme lásku, hledáme způsob, jak ji v sobě zažehnout, a ten druhý není tvá láska, je jen palivem tvé lásky. " Presne o tomto je tento krásny film ...(1.1.2014)

Miles Teller začínal ako ten týpek ktorého ste poznali z nejakej ožran party, ale poslednú dobu otočil list a začal baliť namiesto sexi kočiek s pivom v ruke, obyčajne slečny/študentky/panny z Divirgencie. A je to celkom obyčajný film. Medzi hlavnými hrdinami sa to nesie raz na vyššej a raz na nižšej vlne, ale ani raz ta vlna nebola tak veľká, že by si zaslúžil film vyššie hodnotenie. Ale inak sympatický film. 70% - 3*(14.2.2015)

Od The Perks of Being a Wallflower nejlepší film v ryzím teenage žánru a pro mě osobně jedno z největších překvapení letošního roku. Ve srovnání se zmíněnými Perks je ale tohle komornější snímek, hodně pocitový a více ze života. Není to tak intenzivní ani „vypointované“ jako Perks, v zásadě je to jen jednoduchý příběh o lásce a jiných nástrahách mladého života - alkohol, chybějící otec, poznání vlastní hodnoty, bezradnost ohledně životního směřování atd. Ten konec mi zůstal v hlavě, kdo viděl poslední záběr, ví proč. :-) Shailene Woodley je nesmírně talentovaná, trochu mi připomíná Miu Vasikowskou. Hraje úsporně a přirozeně, tak to mám rád. Přidám se i k těm, kteří tady chválili povedené a autentické zpracování nebo milostné scény nebo procházky z párty.(7.1.2014)

Otázka: Proč skoro všechny romanťárny posledních let prezentují šíleně zidealizované vztahy? Linie "potkají se dva lidičkové, mají se rádi, pak se něco posere (=nesnáší se), a nakonec to stejně dobře dopadne" už mě fakt nebaví. Neříkám, že se v tomhle filmu jde na zápletku jinak. Po dlouhé době se ale jedná o "příběh", který není psán jen růžovým perem, nýbrž také jako noc černou lihovkou. A právě sviňáctví a celkovou realističnost ústředního typana spousta lidí jednoduše nepřekousne, načež střílí průměrnými hodnoceními od boku... zbytečně. Zdravím Balakriele (která hodnotí filmy, i když u nich na čtvrt hodiny usne!) :).(15.2.2014)