Země naděje

Zasľúbená krajina

(festivalový název)
  • Nizozemsko

USA, 2012, 107 min

Komorní, příjemné, nenásilné, sympatické × méně šťávy. Pohodový snímek o koupi práv na pozemek a těžbě zemního plynu v městečkách, kde farmářské rodiny žijí z ruky do úst. Snímek se odehrává na jednom místě, s pár lidmi, drama je jednoduché, komorní, a víceméně konec není nijak překvapující. Herci příjemně dolaďují celou atmosféru. Kdyby měl někdo chuť téma a děj trochu rozvynout, nebylo by to na škodu, přesto jsem se bavila. Sice za týden nebudu vědět o čem to bylo.. ..a tam bych žila, měla velkou krásnou a teplou kuchyň a vařila z toho co si vypěstujeme, a večer bysme zašli do místního baru, kde se všichni znají.. (2.6.2013)

Kedysi nebola ľudská existencia len o rozhodovaní medzi EKOnomikou a EKOlógiou. Dnes je však prežitie ľudského rodu podmienené buď jedným, alebo druhým. V konečnom dôsledku vôbec nie zlý film. Synopsa podobná B-čkovým romantickým filmom na TV DOMA. Dravý a úspešný zlý developer prichádza na krásny vidiek s vidinou uzatvorenia kolosálneho obchodu. Očarí ho však miestna sedliačka, on zaznamená "moment of clarity", precitne, je z neho rázom iný človek, zazvonil zvonec, rozprávky je koniec. Tu je to však s A-čkovými hercami a našróbované na dosť autentickú a dosť šedivú realitu. Ubrať trochu toho amerického pátosu a záverečnej teatrálnosti a spokojnosť mohla byť väčšia...(21.5.2018)

Svojou povahou mi tento film veľmi pripomínal Thank You for Smoking, a tak mi ten charakter filmu neprišiel až tak originálny ako by sa dalo od toho čakať. Napriek tomu, nebolo to vôbec zlé a opäť skvelo vyjadrená lobby veľkej korporácie, ktorá sa snaží manipulovať na každom svojom kroku. Skvelé bolo na tomto filme najmä to, že sa do všetkého zamiešal ochranársky aktivista Doug, a poriadne zamiešal karty - od začiatku až po úplný koniec. Čo sa tyká záveru, trochu som to aj očakával, že sa to takto vyvinie - takže aspoň u mňa sa prekvapenie nekonalo.(13.11.2013)

Výborné festivalové drama s nevídaně dobrým hereckým obsazením. Právě ony herecké výkony jsou důvodem proč nyní uděluji tak vysoké hodnocení. Matt Damon zvládl dokonale zahrát roli prodejce, který je pevně přesvědčen v kvalitě oboru, kde pracuje, ovšem finále filmu, které ledacos vysvětlilo nakonec změnilo jeho názor. Dále musím zmínit roli Lucase Blacka, jehož role byla sice víceméně nepodstatná, ale uvládl ji taktéž na výbornou. Dalším hlavním plusem tohoto filmu je naprosto dokonale vystižená taková ta klasická americká vesnická atmosféra, kdy přesně platí to pravidlo, že vesnice je vlastně jedna velká rodina, kde všichni drží pospolu. No zkrátka dokonalý snímek s výborným hereckým obsazením, s výborným dějem, který změnil směr a s výbornou country atmosférou. Za mě 90%(28.9.2014)

"Good feeling" filmeček, co si nehraje na nic víc, než co ve skutečnosti je- sociální drámo, kterak velké nadnárodní společnosti ničí plnohodnotné životy nás všech, prostých občánků malých měst, kde lišky dávaj dobrou noc a štamgasti v nálevnách do držky obchodním zástupcům právě těchto korporací. Naštěstí to ve výsledku vypadá lépe než to zní, páč když odignoruju Mattův závěrečný proslov (protože tam ta agitka je už cítit fest), tak jak Van Sant, tak Damon pracují s tímhle do klišé rádo sklouzávajícím tématem šikovně a nepodbízivě. Já sám jsem to bral spíš jako film o lidech z maloměsta, nic, co by mě mělo zákonitě přinutit zamyslet se nad současným stavem světa. To fakt ne. Ale koukalo se na to dobře, navíc Rosemarie DeWitt je sympaťačka k pohledání. A když vám k tomu hraje příjemná hudba Dannyho Elfmana, není co řešit. Nejen z hororů živ je člověk :-)(7.8.2016)

• - Původně měl být film režijním debutem Matta Damona, ale vzhledem ke krátké době na přípravu a k některým tvůrčím konfliktům zůstal u projektu pouze jako herec. (Dr Lizal)