Páter Thomas

• Česko Pastor Thomas (více)

V malém jižanském městě páchá kněz Thomas sebevraždu na hřbitově před zvláštním náhrobním kamenem. V téže chvíli v New Yorku při spiritistické seanci umírá mladá dívka Mary potom, co v tranzu viděla knězovu smrt. To vyvolá značný zájem novináře Bella, který se zúčastní jejího pohřbu. Po ukončení obřadu uslyší z nitra hrobu výkřiky a zachrání Mary, která byla jen zdánlivě mrtvá. Dívka mu pak vypráví, že při seanci viděla nejen knězovu smrt, ale i její pokračování vyvolané starou legendou, která byla vytesána na náhrobním kameni. Krvavý boj se záhrobím začíná... (Q FILM)

Rodriguez

Páter Thomas je celkem slušnou italskou záležitostí. Je pravda, že děj filmu je jaksi hodně jednoduchý, ale vše vynahradí výborná hudba, která vykresluje jednotlivé scény. ()

destroy83

Hororový klenot, který je mnohem krvavější a děsivější než mistrova kultovka Zombi 2. Zde Fulci odstartoval a předvedl své pověstné umění v jedné z nejryzejších podob - déšť červů, zvracení vnitřností, krysy vyžírající lidský mozek, velmi pomalé provrtání hlavy zaživa - toto je jen skromný výčet mistrových libůstek, kterými diváka za doprovodu geniální filmové hudby zasypává téměř po celou stopáž. Vlastní příběh je celkem poutavý a velmi často vytýkané nelogičtnosti mu jen přidávají na tajemnosti, kterou mistr v několika sekvencích dílka do diváka hustí - rozbité zrcadlo, mizící a znovu se objevující mrtvola, duchařsky pojaté zombie či spirituální seance. Hlavní hrdinové jsou divákovi, i přes nějaký ten horší herecký výkon, snesitelní a celkem sympatičtí. Prostě poctivá Itálie, poctivý Lucio Fulci, poctivých pět hvězd. ()

MightyHal

Nejslabší z Fulciho trilogie, ale i tak zatraceně dobrý horor. Největší problém jsem tu měl s tím že tu prakticky není hlavní postava/y které by film vedly po mysteriózní zápletce a divnosti se děli kolem jejich linky, jako mu je tomu u dalších dvou filmech. Zde sledujeme různé události v jižanském městě a New Yorku, kdy ke konci se události spojí a tím se utvoří i sestava hlavních postav. V ten moment mě film nejvíce pohltil (posledni půl hodina). I přes to ale mě to bavilo. Atmosféru to mělo výtečnou, několik silných scén taky (vyblití vnitřností, prolézání hrobkou, létající červy), gore peckový. Takže jo, vydařené to je, ale muj problem asi je ten že jsem si tento první film z trilogie pustil jako poslední a jde to cítit. Surrealistická atmosféra tu není tak nosná a ani ta hlavní zápletka, i tak se ale jedná o skvělý film 8/10. ()

AGO

Najhoršie na tomto filme je, že sa tvári ako vážny horor. Fulci nemohol byť pri natáčaní triezvy. Trápny scenár, tak ako aj dialogy (a zopar monológov) nedáva žiadny zmysel. "Herecké výkony" sú lepšie aj v Teletubies. Jediné čo mi zabránilo zaspať pri sledovaní tohto filmu je niekoľko zaujímavých scénok, ktoré Fulci naozaj vie. Scény typu: vracanie vnútorností, alebo vŕtačka v hlave braná kamerou zo vzdialenosti troch centimetrov mi naozaj zostanú v hlave ešte hodnú chvíľu. :) ()

Nivenx

Kamarád přišel a pořád mi hučel do hlavy to musíš vidět, to je skvělý film, tak jo film jsem skouknul a neuvěřitelně tupá věc. Film naprosto o ničem. ()

Radiq odpad!

Hřbitov z 80. let, seance s béčkovejma hercema a ještě béčkovější atmosférou, ojíždění nafukovací panny a to je teprve začátek. Do toho sem tam nějaké ty amatérské gore efekty, k tomu si připočtěte tragickej českej dabing (jeden dabér dabuje víc herců) a máte vyhráno. Teda spíš prohráno. Jeden herec tragičtější ksicht, než druhej... no šílený. Ďábel, peklo, mrtví, červi, žížaly, krysy, kostry, zombíci, no klasicky témata nudnyho 80kovyho hororu. V dnešní době už nemá čím překvapit a bát se u toho můžou leda tak maly děcka nebo mentálně postižení... Bylo to spíš k smíchu, než ke strachu. Ale já se nesmál. Nevím, proč se to považuje za kult, teda jestli to vubec nějakej kult má. Je to hodně špatnej film. Hororem bych to nenazval. Pšoukat do vody je větší zábava, než tohle... ()

Raven0

Kvalitní podívaná, rozhodně o třídu lepší než Fulciho Zombí 2, ale přesto... V dnešní době to již není ono. Pro milovníky žánru nutnost, jinak spíše podprůměr. Ale scény se stolní vrtačkou apod. jsou i na dnešní poměry dosti brutální. Jiné, např. scéna, kdy mrtvý kněz rozplácne bláto plné žížal jakési dívce do obličeje, působí příjemně komicky. V součtu překvapivě zábavné. ()

honz

V osmdesátých letech kultovní horor L. Fulciho. Na tu dobu jsou některé scény opravdu naturalistické, nicméně poetika žánru zůstala zachována dodnes - farář, který se oběsí na hřbitově, zaživa pohřbená žena...Celkový dojem kupodivu nenarušuje ani poněkud nekompaktní děj. ()

Kubaso

Těžko uvěřitelná zhovadilost s pitomými dialogy a otřesnými herci. Na druhou stranu to ale vyznívá tak lacině a komicky, že jí to klidně odpustíte. No, řekněte sami, kde jinde uvidíte například rozzlobenného fotříka, co načape svoji dceru s místním debilem, jemuž záhy prožene soustruh hlavou? Nebo hrdinného novináře (co vypadá jako boží parodie na Rogera Moorea),který ve snaze vysvobodit zaživa pohřbenou ženu začne třískat do rakve krumpáčem? Nebo zombies s podivným zlozvykem skalpovat své oběti holýma (shnilýma) rukama? ()

Compadre

Páter Thomas se sice na konci neukázal v tom nejlepším světle slova smyslu, ale jinak to bylo fakt děsný. U žádnýho jinýho hororu jsem se asi tolik nebál. Což také mohlo být tím, že jsem do té doby ve filmu nikdy neviděl tak nehorázně krvavý záběry (holka s vyblitýma vnitřnostma, vrták v hlavě...). ()

lykan9

Lucio Fulci a jeho horory jsou typické tím, že místo dávkování napětí, používá systém postavený na hnusu a odpornosti, tedy hodně slizu různých barev a nepříjemného zvuku. Nejsem sice fanda tohoto pojetí hororu, ale beru, že dříve to bylo cool a divák se u toho svým způsobem bál. V případě Pátera Thomase se mi ale zdálo, že Fulci se držel zkrátka a nepopustil moc uzdu. Byl to pro mě takový slabý odvar oproti jeho jiným počinům (Zombi 2) a těšil jsem se až bude konec. Když k tomu připočtu spousty chyb, co se v tomto hororu objevilo, tak nemohu dát víc jak jednu hvězdu, přesto, že Lucio Fulci, i když já tento styl moc neuznávám, je legendou ve svém oboru. ()

masw

Fulciho film mi připadá na rok 1980 celkem dobrý proč celkem? V některých scénách mi připadá nelogický a konec odbitý například zničení pátera Thomase vražením tyče do břicha nebo vražda na soustruhu, kde oběti projde vrták čelistí, a ten (aspoň v mé verzi) lebkou neprojde. Ale je opravdu Gore a těžko sehnatelný. ()

J.Lajner

Další VHSková klasika, lemující mé dětství. Kdysi jsem se u toho krčil hrůzou, dnes jen nevěřícně kroutím hlavou. Ty nelogičnosti musí být snad záměrné, jinak si to vysvětlit ani neumím. Proč chlap jednoduše neotevře víko od rakve aby zachránil za živa pohřbenou dívku, a místo toho bere do ruky krumpáč? Proč stačí před zombíkem zavřít oči a ten se záhy vypaří jako pára nad hrncem? Proč rozzuřený otec provrtá hlavu místnímu podivínovi a scénář se k této události již více nevrátí? Proč se musí kněz ze své hrobky brobourat, když má teleportační schopnosti? Ano, úhlavním nepřítelem filmu je opravdu teleportující se zombie kněz. Nejhorší na tom všem je, že i přes vlnu scenáristického balastu, od toho filmu nejde odtrhnout zrak. Lucio Fulci byl mistrem absolutní hororové atmosféry. Podivínský král smrti, kmotr krváků a jeden z popularizátorů takzvaných gore hororů. Na filmy z jeho vrcholného období dnes koukám především kvůli té hutné, takřka hmatatelné atmosféře. Víc vlastně mistr ani nenabízí. Je to málo? ()

jefff

Horror to není vůbec špatný,nadruhou stranu chápu ty,kteří ho ohodnotily pouze jednou či dvěmi hvězdičkami. Těm, kteří horrory sledují pouze okrajově,film musel připadat jako nehorázná blbost. Ti,kteří však horrory zbožňují zas film připadne jako naprosto senzační. Nechybí v něm nic co by správnému horroru nemělo chybět. Já jsem tak někde napůl. Trochu mi vadila roztříštěnost filmu na jednotlivé scény. Celkový dojem jemně nadprůměrný. ()

fiLLthe3DD

Takže opět italský průměr... Brutální a krvavé to sice je(mohlo to být ovšem brutálnější),bohužel,žadné znechucení jsem necítil a pocit z tohoto snímku je tak nějak nijaký. Co ovšem tvůrcům v tomto případě odepřít nemůžu je rozhodně snaha o vytvoření příběhu s hlubší myšlenkou(celková zápletka s peklem mě ale nijak zvlášt´ nerajcuje) a dále ty dvě věci,které se mi na filmu líbili nejvíc... Zaprvé... Slušné gore(vypadá opravdu o 1000% lépe a reálněji,než to,co nabízejí současné horory,ve kterých je gore velmi umělé a nepřirozené)... A zadruhé... Úžasný,ba přímo skvostný soundtrack(ovšem ne lepší než z Deodatových Kanibalů a Fulciho o rok staršího Zombi 2)... 62% ()

Jello Biafra

Mám rád filmy Lucia Fulciho ako treba Zombi 2 či The Beyond. No ale týmto kúskom moc nadšený nie som. Celý film napriek tomu že má hodinu a pol sa neuveriteľne vlečie a niektoré pasáže sú nudné až hanba. Iné pasáže sú zase určené výhradne pre silné žalúdky. Moc tomu nepridávajú ani amatérske herecké výkony. ()

Smileface

K tomuto filmu cítím opravdu nostalgické vzpomínky typu přes vyslovený zákaz rodičů.Naštěstí to na mě nezanechalo trvalé následky. ()

folklorman

Paura nella citta dei morti viventi neboli rozmačkané mozky, vyblité vnitřnosti, hromada červů, provrtávání mozků a různé další nechutnosti, které jsou jen základem tohoto velkolepého díla, za jehož vznikem stojí hororová legenda a genius – Lucio Fulci. Tento film je dominantní hlavně svojí atmosférou, která vyplňuje každé místo ve filmu. Pohřeb za živa nebo vítr bičující temné ulice zaručují mrazení po celém těle. Speciální efekty (gore) a makeup jsou v tomto filmu nadprůměrné a nahánějí, v kombinaci s hudbou Fabia Frizziho, skutečnou hrůzu a odpor. Hlavním plusem filmu je i kamera opět svěřená talentovanému, kreativnímu Sergiu Salvatimu, který si citlivě pohrává s detaily a barevnými filtry. Moje oblíbená herečka Catriona MacColl si v tomto filmu střihla hlavní roli a byla to její první spolupráce s režisérem Fulcim. Vzhledem k nízkému rozpočtu dokázal režisér z ničeho vykouzlit film, který děsil a bavil spoustu generací. Opět hodnotím plným počtem, protože Fulciho filmy jsou unikátní, originální a daleko za hranicí lidského……………...chápání? ()

Šakalík

Jeden z hororových hitů z dob VHS nosičů působí dnes již poněkud přitrouble. Obsahem to je neskutečná ptákovina a veškeré gore vyvolává spíše úsměv než úlek, přesto je právě tohle jeden z nejklasičtějších hororů, který u nás zlidověl pod infantilně zjednodušeným názvem „Páter Thomas“. Co mi ve filmu lezlo vždycky děsně na nervy, bylo to, že tam mrtví nechodí, ale zjevují se – prostě se zčistajasna někde objeví a zase zčistajasna zmizí, což působí strašně lacině. Co se týče příběhu, je to odpadová záležitost, ale na děj se v hororech nehraje (minimálně v těch od Lucia Fulciho). Některé scény se donekonečna opakují (rozmáčknutí hlavy, krvácení z očí), takže už časem trochu nudí, přesto film v určitých pasážích děsí diváka svou surovou atmosférou. Výborné je finále v podzemních tunelech, byť samotný souboj se zlomocným páterem je vyřešen možná až příliš jednoduše. Nicméně i přes všechny neduhy se k tomuto kusu rád opakovaně vracím. ()