Komedií tohoto typu je opravdu mnoho a ještě více divadelních her. Jedna malá mystifikace, která odstartuje lavinu dalších a jejich původce má plné ruce práce, aby se z toho vymotal se zdravou kůží. Roztomilý člověk O.Nový je profesionální "krmič" , tj. krmí lidi nesmysly a baví se tím, jak mu to žerou. Na každé prase se voda nakonec uvaří a tak se i on zamotá do průseru, když vyrazí na svatbu svého přítele, a rozjede to v příliš velkém stylu. Nápad pak už plodí nápad a jízda začíná. Jako nymfa z moře se zde zjeví úchvatná Nataša Gollová, která mu začne přihrávat, jelikož je také profesionální "krmič". V závěru příběh přerůstá ve frašku, ale dobře režijně zvládnutou. Jak titulky na začátku předesílají, jedná se o jednu z nejlepších veseloher, které nám doba Protektorátu přinesla, Nový, Pešek, Gollová jsou skvělí, film sálá energií a svěžestí, jak málokterý z té doby. 85%(24.4.2011)

Oldřich Nový a Nataša Gollová byli očividně ve svém živlu, když si mohli zahrát tak roztomilé sedmilháře, mystifikátory a fantasty, navíc pod spolehlivou taktovkou Martina Friče. Obzvlášť se mi líbí, že zatímco v jiných snímcích se hrdina, jenž cvrknutím do jednoho prolhaného kamínku spustí hotovou lavinu lží, postupem času dobrovolně či nedobrovolně napraví, tady ne. Tady najde člověka, který se s ním tou lavinou nechá unášet, protože je to zkrátka prima. Z obsazení bych kromě už jmenovaných rád vyzdvihl i novomanželku Lídu Chválovou, která mě kromě toho, že je hezká, velmi zaujala také přirozeným, rázným a snad by se dalo říci i současným hereckým projevem - žádné "och", "ach", "jéje" a podobně.(21.2.2016)

moja zajímavosť-najskôr uznaná,neskôr znárodnená:14.5.2013 10:27 Milý uživateli, tebou zaslaná zajímavost k filmu Roztomilý člověk (1941) byla právě schválena. Děkujeme za přispění. Text tebou zaslané zajímavosti: Nataša Gollová získala za tento film Národnú cenu . Zdroj:Kniha:Otomar Korbelář vzpomína... z roku 1999 strana 147(28.9.2014)

Zase jedna z těch lehounkých komedií, navíc i velmi zábavná. O člověku, který má rád rozruch, který rád dělá vtípky druhým a má neobyčejnou fantazii. A když nalezne tak dobré obecenstvo, neznají jeho kousky mezí. V hlavní roli vtipálka Viktora Bláhy září charizmatický Oldřich Nový Zdarně mu sekundují Ladislav Pešek (jeho spolubydlící Valtera), Nataša Gollová (žena jeho srdce Polda), Thodor Pištěk (v roli hlavy rodiny Hašků, která je Bláhou nejvíce poškozena a zaskočena), Ella Nolová (babička Hašková) a Frntišek Filipovský (v roli Stárka, který neudrží jazyk za zuby). Je nádherné pozorovat, že i vtípky, které se obrátí proti jeho původci, nedokážou vyvést Bláhu z míry, ale naopak dává k dobru lepší a lepší. Život braný s nadhledem je zapotřebí. Nádherně jiskřivá komedie.(29.9.2009)

Připravený promyšlený scénář plný fabulací nenabízí nějaký složitý příběh ale je spíš je vynikajícím hříštěm pro herce. Komediální talent Oldřicha Nového a Natašy Gollové se konečně mohl projevit v celé své šířce. Film zůstává však pořád na úrovní lehké komediální konverzačky jejichž kvalitu zdvihá právě herecká sestava. Za nejroztomilejší komedii dávám 4 velmi silné hvězdičky.(23.9.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Kašpárek", který napsal F. X. Svoboda. (Terva)

• - Téměř pokaždé, když si začne Oldřich Nový vymýšlet, začne si upravovat kravatu. (Elisebah)

• - Nataša Gollová jako Polda Krušinová čte ve vlaku Ženské noviny a Nataša Gollová je na obálce! (Kulmon)