Můj pocit z tohoto filmu a prvorepublikových (i mírně pozdních) děl Martina Friče vyjádřil Michal Horáček v albu Ohrožený druh ve stejnojmené písni: "Za paravánem míjejících mraků, Oldřich Nový šeptá: odcházím.. Ten Roztomilý člověk v dobrém saku! Kdo ví, snad bych cestovala s ním.. Tam, kde jsou slova jako 'ruku líbám', 'děkuji' a 'tady vracím dluh'. Jak starou housku masožravým rybám, je k dnešku hází ohrožený druh."(11.12.2011)

Chemie mezi Oldřichem Novým a Natašou Gollovou funguje náramně. Nonšalance Nového a komediální talent Gollové jdou sakra k sobě. Je neuvěřitelné, vymýšlení je takhle skvělé (ale jen takhle neškodné). Gollová byla nejen krásná. Ne jako žena-vamp, ale tak nějak jinak. Uměla být velmi ztřeštěná tak, že to bylo snadné uvěřit. Nový byl prostě gentleman u kterého lhaní bylo naprosto v pořádku. Ano Vitališi.(25.12.2011)

Jeden z nejpříjemnějších filmů Oldřicha Nového. Vždycky se rád zasměju u všech těch neuvěřitelně roztomilých scén. Vtip je tu podáván s precozní českou elegancí, kterou bohužel dnešní generace tuzemských filmařů naprosto postrádá. Snad je to kouzlem černobílého filmu, nebo jistou naivitou, s kterou byly tehdejší komedie točeny. Ať tak či onak, výsledek je v dnešní době nenapodobitelný.(16.6.2007)

Viktor Bláha alias Max Braun je přesně typem člověka podle mého gusta, skvěle doplňovaný Poldou v podání Nataši Gollové rozehrává kolotoč zamotaných situací, v nichž si utahuje z malého ducha maloměšťácké smetánky. Roztomilý člověk patří podle mě k nejzdařilejším českým komediím ze čtyřicátých let dvacátého století.(28.12.2010)

Frič zkrátka uměl. Skvělá jednoduchá komedie z doby, kdy měli filmoví tvůrci ve svých snímcích značně omezené možnosti. Točit komedie se dalo výhradně o věcech, které se nedotýkaly politiky ani jiných citlivých oblastí té doby, a tak mohla vzniknout úžasná komedie, jakou je Roztomilý člověk. Neskutečně se mi líbil zejména Filipovský Franta v úžasně napsané roli. Nejlepší na celém filmu jsou samozřejmě exkluzivní hlášky, které mají potenciál rozkmitávat bránici i po více než 70 letech. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je to něco úžasného. Tvůrci skvěle roztočily obrátky a hlavní hrdina se krásně zaplétal do sítě své mystifikace. Jedinou výtku bych tedy nasměroval k tomu, že mi celý snímek přišel tak nějak násilně utnutý bez pořádného konce. Na druhou stranu nutno říct, že se to asi ani o moc lépe utnout nedalo. Slabší 4 kousky.(21.6.2018)

• - Téměř pokaždé, když si začne Oldřich Nový vymýšlet, začne si upravovat kravatu. (Elisebah)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "Kašpárek", který napsal F. X. Svoboda. (Terva)

• - Nataša Gollová jako Polda Krušinová čte ve vlaku Ženské noviny a Nataša Gollová je na obálce! (Kulmon)