Veselý? příběh ušlápnutého úřednička, který se stal obětí hodně nejapného žertu. Jak ta svině v nás Češích doutná, jak dokážeme být škodolibí i závistiví. Nutně se mi vybavila nádherná anekdota. Co vznikne, když se skříží včela s prasetem. Přece typický český člověk, pracovitý, ale strašná svině. Z tohoto pohledu ten snímek nemá chybu, ale jako komedie mi až tak moc nepřišel. Trochu rozpolcen dávám 3*.(19.4.2012)

Pěkná komedie o tom, co dokážou peníze :). Miluji tyhle klišé (továrníci, paničky, auta, vily ...) a když si člověk vezme, že byl film natočen za druhé světové války... Ve filmu je hodně životních pravd. Kolik lidí zbytečně sází a jak to pak s nimi dopadne, když jeden z toho nekonečného davu nakonec opravdu vyhraje :).(18.8.2008)

Další skvost české okupační komedie s Oldřichem Novým opět v roli malého úředníčka, jehož role v životě se posouvá podle toho, zda jsou o něm lidé přesvědčeni, zda je či není výhercem šťastného losu. Pobaví ovšem již vtípky jeho kolegů v podání Peška a Fialy, poslední se jim však poněkud vymkne z rukou. Viděl jsem tu taškařici mnohokrát, prostřední část snad trochu zdržuje spád, ale je přesto nádherné si všimnout pokrytecké morálky měšťácké společnosti, kde se člověk měří obsahem peněženky; a také jsem si povšiml, jak už tenkrát byli odpuzující různí agenti, kteří se vtírali do domu, aby uzavřeli výhodné prodeje, na nichž by mohli vydělat. Jeden z důvodů, proč i já dnes nesnáším tržní hospodářství,.. Ovšemže pět hvězdiček.(7.3.2015)

Příjemná komedie o tom, co se může vše stát, když to někdo přehání s žertováním jako Ladislav Pešek (v roli Brejšovce) a Eman Fiala (v roli Voborníka). Jejich terčem byl "příliš hodný" úředník Plavec v podání Oldřicha Nového. A roztáčí se gejzír příhod, nakonec vše dopadne dobře a obět žertů vyvede žertík žertérům. Dobrou normu odvedli také Hana Vítová a Jaroslav Marvan v další roli přednosty úřadu. Co vše se může stát, pokud si myslíme, že jsme vyhráli velkou částku peněz a kolik kamarádů nacházíme, ale když je nemáme? Roztomilá a lehce dovádivá komedie.(30.9.2009)

Není pochyb o tom, že tento film, legitimní potomek jiné veselohry - EVA TROPÍ HLOUPOSTI - patří k zlatému fondu české filnové veselohry. Nápaditý příběh, hraný všemi protagonisty s viditelnou chutí, byl svým způsobem jako šit na míru své době. Právě ve dnech jeho premiéry a následného uvádění do kin vrcholily totiž jak tzv. druhá heydrichiáda, tak nacistická ofenzíva na východní i africké frontě. Stalingrad a El-Alamein patřily určitě k často vyslovovaným pojmům v tehdejší veřejnosti. Víra v charakternost a slušnost, propojená s činorodým pozitivním optimismem, zahalená do půvabného závoje třeštících gagů úředníků jedné soukromé pojišťovny, byla nakažlivá. A vítězství nevzdávajícího se dobra určitě také. Vždyť dobrý nemusí být ani zdaleka totožné s jiným, méně oblíbeným výrazem - naivní, hloupý, napáleníhodný. VALENTIN patří v rozsáhlé Fričově i Nového filmografii nepochybně k tomu nejlepšímu. K tomu skutečně nadčasovému.(20.10.2007)

• - K natáčení Valentina Dobrotivého se váže jedna tragikomická zajímavost. Souběžně se točil film Přijdu hned, v jehož průběhu byla gestapem zatčena (a později popravena) herečka Anna Letenská. Její tragický osud zasáhl do práce všech ostatních filmařů, následující den po zatčení Anny Letenské pracoval Martin Frič na scéně odchodu Valentina Plavce do úřadu. Oldřich Nový byl stejně jako všichni členové štábu rozrušen zprávami o Letenské a při snímání scény se sice převlékl, ale zapomněl se přezout a do úřadu odešel v bačkorách. Na tuto chybu se přišlo až později ve střižně a z provozních důvodů nešla již přetočit. I když scéna v podstatě logicky do děje zapadá (a pozorní diváci si jí jistě všimnou), její vznik měl zcela jiný podtext. (argenson)

• - Jedna scéna filmu je natočena v Roztokách u Prahy v hotelu Sakura z 20. let 20. století, který byl postaven v japanizujícím stylu. Jeho někdejší krásu a eleganci můžeme obdivovat už jen v tomto filmu, pozdějšími necitlivými zásahy byla stavba znehodnocena (byla zde nemocnice). (consuela1)