• consuela1
  *****

  Půvabné potvrzení staré pravdy, že ne pro jeho peníze, ale pro jeho povahu je člověk milován a obdivován svým okolím :-). Valentin Plavec se po zkušenosti, kterou mu svým kouskem zprostředkují kolegové, zajisté doživotně zbavil naivity a slepé důvěry v dobré úmysly „přátel“... Film, který dodnes pobaví a svůj smysl jistě měl i v době vzniku, kdy plnil funkci 98 minutového zapomnění na nesmírně tvrdou realitu…(22.6.2010)

 • sportovec
  ****

  Není pochyb o tom, že tento film, legitimní potomek jiné veselohry - EVA TROPÍ HLOUPOSTI - patří k zlatému fondu české filnové veselohry. Nápaditý příběh, hraný všemi protagonisty s viditelnou chutí, byl svým způsobem jako šit na míru své době. Právě ve dnech jeho premiéry a následného uvádění do kin vrcholily totiž jak tzv. druhá heydrichiáda, tak nacistická ofenzíva na východní i africké frontě. Stalingrad a El-Alamein patřily určitě k často vyslovovaným pojmům v tehdejší veřejnosti. Víra v charakternost a slušnost, propojená s činorodým pozitivním optimismem, zahalená do půvabného závoje třeštících gagů úředníků jedné soukromé pojišťovny, byla nakažlivá. A vítězství nevzdávajícího se dobra určitě také. Vždyť dobrý nemusí být ani zdaleka totožné s jiným, méně oblíbeným výrazem - naivní, hloupý, napáleníhodný. VALENTIN patří v rozsáhlé Fričově i Nového filmografii nepochybně k tomu nejlepšímu. K tomu skutečně nadčasovému.(20.10.2007)

 • Martin741
  ****

  Komedia, to jo, ale hlavne film o tom, ze peniuaze otvaraju dvere a ludia su svine a po vyhre /napriklad tu spominany milion/ sa zacnu k dotycnemu hlasit. Filmov na temu necakanej vyhry a naslednej pomsty som videl len malo, Fric bol vyborny reziser, takze je to reziosersky na urovni, obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film. Kulisy su na 40. roky perfektne, protektoratna komedia jaxa slusi a patri . 85 %(15.8.2017)

 • tomtomtoma
  ****

  Příjemná komedie o tom, co se může vše stát, když to někdo přehání s žertováním jako Ladislav Pešek (v roli Brejšovce) a Eman Fiala (v roli Voborníka). Jejich terčem byl "příliš hodný" úředník Plavec v podání Oldřicha Nového. A roztáčí se gejzír příhod, nakonec vše dopadne dobře a obět žertů vyvede žertík žertérům. Dobrou normu odvedli také Hana Vítová a Jaroslav Marvan v další roli přednosty úřadu. Co vše se může stát, pokud si myslíme, že jsme vyhráli velkou částku peněz a kolik kamarádů nacházíme, ale když je nemáme? Roztomilá a lehce dovádivá komedie.(30.9.2009)

 • Dudek
  ***

  Určitou scénáristickou naivitu vtipně i výmluvně snímek přenáší na hlavní postavu a přespřílišnou doslovnost s neustálým vyzdvihováním socioekonomického aspektu lze hodit za hlavu díky perfektnímu tempu. V těžkých časech natočená příjemná veselohra, jejímuž absolutoriu brání jen dvě výše uvedené výtky.(26.12.2013)

 • - Jedna scéna filmu je natočena v Roztokách u Prahy v hotelu Sakura z 20. let 20. století, který byl postaven v japanizujícím stylu. Jeho někdejší krásu a eleganci můžeme obdivovat už jen v tomto filmu, pozdějšími necitlivými zásahy byla stavba znehodnocena (byla zde nemocnice). (consuela1)

 • - K natáčení Valentina Dobrotivého se váže jedna tragikomická zajímavost. Souběžně se točil film Přijdu hned, v jehož průběhu byla gestapem zatčena (a později popravena) herečka Anna Letenská. Její tragický osud zasáhl do práce všech ostatních filmařů, následující den po zatčení Anny Letenské pracoval Martin Frič na scéně odchodu Valentina Plavce do úřadu. Oldřich Nový byl stejně jako všichni členové štábu rozrušen zprávami o Letenské a při snímání scény se sice převlékl, ale zapomněl se přezout a do úřadu odešel v bačkorách. Na tuto chybu se přišlo až později ve střižně a z provozních důvodů nešla již přetočit. I když scéna v podstatě logicky do děje zapadá (a pozorní diváci si jí jistě všimnou), její vznik měl zcela jiný podtext. (argenson)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace