VOD (1)

Česká filmová komedie o kanadském žertíku, který mohl přijít hodně draho. Velmi pracovitý, ale také velmi naivní úředník pojišťovny Valentin Plavec se stává terčem nekonečných legrácek, vtípků a recesí svých kolegů Bejšovce a Voborníka. Poslední vydařený kousek se jim však poněkud vymkl z ruky. Připsali totiž k výhernímu číslu 8456 jedničku a namluvili Valentinovi, že vyhrál v loterii milion. Jelikož si však Valentin nemůže vyzvednout výhru okamžitě, vybere dvacet tisíc, což jsou veškeré úspory, které našetřil společně se svou snoubenkou Helenou a začne nakupovat na zálohu. Koupí auto, najme personál do vily. Jako čerstvý milionář je práci povýšen a dokonce se k němu začne hlásit i lakomý strýc Kudrna. Pravda však brzy vyjde najevo a když mu kolegové prozradí, že šlo jen o žert, všichni ho opustí, jen věrná Helena zůstane a dokonce pomůže nešťastnému snoubenci zrušit všechny zálohované a domluvené obchody. Když vyjde v novinách zpráva, že došlo k chybě a vítězný los má číslo 18456, rozhodne se Valentin oběma vykutáleným vtipálkům pomstít... (oficiální text distributora)

Autogram

Pretvárka a falošnosť je na svete odjakživa a v kombinácii s naivitou a dobrosrdečnosťou privádza ľudí do šialenstva. V dobrom aj zlom zmysle a môžu za to dvaja vtipkári, ktorí to prehnali. Vo filme je aj zákon padajúceho hovna v hierarchii poisťovne a poistka typu POŽURŽIL, hlavne to prvé ma na začiatku prekvapilo. Menej príjemne ma prekvapil záver filmu, keď to nevedeli uzavrieť dostatočne vtipne, ale aj tak je to komédia na úrovni. –––– Víš, ono se nemá sedět na penězích, když někdo potřebuje pomoc. –––– Ty peníze snad znamenají mnoho, ale vaše úpřímné přátelství, to je pro mně tím největším bohatstvím. ()

gudaulin

Jedna z nejzdařilejších okupačních "únikových" komedií na vděčné téma nečekaného zbohatnutí, které mění postoje okolí i vlastní rozhodnutí. Na svou dobu kvalitní scénář a především obsazení v čele s Oldřichem Novým dělají ještě dnes zz Valentina Dobrotivého víc než přijatelnou záležitost. Celkový dojem: 70 %. ()

Pierre

To je tak naivní Když se podívám na přední komentáře k tomuto filmu, mám pocit, že u nich vidím zástupce jenom samých pět, popřípadě čtyř hvězdiček. Proč ne, však si téměr  příjdu si se svou  pouhou trojhvězdou společně s pár dalšími ,,rebely´´ trochu jako rouhač. Ne že bych neměl rád atmosféru starých času nebo  ty zdařilejší prvorepublikové/protektorátní komedie, ale tohle je další z nich ve které dneska už z dnešního pohledu dneska bez nostalgie nedokážu najít nic jiného než milou jednohubku s morálním ponaučením, kde zase zjistíme, že lidé ani tehdy zas tak skvělí nebyli...Nakonec ale všechno dobře dopadne! Je to takové klasicky příjemné a milé...a to je tak nějak celé. Jo ještě Oldřich Nový: ten si v této uťápnuté poloze zopakoval pana Nováka z Kristiána a trochu ukázat svůj komediální talent kromě toho svůdnického. Nejradši k němu mám Natašu Gollovou, ale Hana Vítová nebyla vůbec k zahození. Jinak pan Valentýn je určitě moc dobrotivý a jeho prozření kruté, ale všechno už to tak nějak bylo předvídatelné. Ale je pravda, že o pár let později už by taková elegantní komedie ani možná nebyla. V rámci aktuálních hodin HMS, kdy jsme probírali českou kinematografii, jsem viděl pár ukázek z Anděla na horách, kterého jsem ještě nikdy nezhlédl celého. No, na tohle byl přeci jen lepší pohled. ()

Jaromír

Pěkná komedie o tom, co dokážou peníze :). Miluji tyhle klišé (továrníci, paničky, auta, vily ...) a když si člověk vezme, že byl film natočen za druhé světové války... Ve filmu je hodně životních pravd. Kolik lidí zbytečně sází a jak to pak s nimi dopadne, když jeden z toho nekonečného davu nakonec opravdu vyhraje :). ()

fantomas19

Česká komédia Martina Friča z roku 1942 s Oldřichom Novým v hlavnej úlohe. Dobrák Valentín Plavec (Oldřich Nový) šetrí na budúci život s Helenou (Hana Vítová), ale ako vďačná obeť vtipov kolegov Bejšovce a Voborníka (Ladislav Pešek, Eman Fiala) spustí nekontrolovaný sled udalostí po správe o výhre v lotérii. Za jediný deň účtovník z poisťovne zažije cennú skúsenosť o ľudskom charaktere a hodnote pravej lásky a priateľstva. ()

• K natáčení Valentina Dobrotivého se váže jedna tragikomická zajímavost. Souběžně se točil film Přijdu hned, v jehož průběhu byla gestapem zatčena (a později popravena) herečka Anna Letenská. Její tragický osud zasáhl do práce všech ostatních filmařů, následující den po zatčení Anny Letenské pracoval Martin Frič na scéně odchodu Valentina Plavce do úřadu. Oldřich Nový byl stejně jako všichni členové štábu rozrušen zprávami o Letenské a při snímání scény se sice převlékl, ale zapomněl se přezout a do úřadu odešel v bačkorách. Na tuto chybu se přišlo až později ve střižně a z provozních důvodů nešla již přetočit. I když scéna v podstatě logicky do děje zapadá (a pozorní diváci si jí jistě všimnou), její vznik měl zcela jiný podtext. (argenson)
  • Valentin Dobrotivý bydlel v Praze na Malé Straně poblíž Kampy, konkrétně v dnešní Všehrdově ulici v domě číslo 562/6. Když se na konci filmu potají přiblíží ke svému bytu a vidí, že se před domem vytvořilo hotové shromáždění, utíká opačným směrem (opět dnešní Všehrdovou ulicí) kolem kostela Jana Křtitele Na Prádle. Většina staveb v záběru, ve kterém se Valentin dívá ke vchodu svého domu (směrem k dnešní Vítězné ulici, tehdy Knirschova), stále stojí a pohled zůstal v podstatě nezměněn (Google mapy). Pohled na opačnou stranu, kudy Valentin utíkal (Google mapy), je dnes sice už trochu jiný – hlavně díky tehdy malému stromku, který na dvoře domu za kostelem od té doby značně zmohutněl – ale nejvýraznější dominanty, včetně zmíněného kostela jsou stále na svém místě a jasně rozpoznatelné. (Luxocculta)
  • Jedna scéna filmu je natočena v Roztokách u Prahy v hotelu Sakura z 20. let 20. století, který byl postaven v japanizujícím stylu. Jeho někdejší krásu a eleganci můžeme obdivovat už jen v tomto filmu, pozdějšími necitlivými zásahy byla stavba znehodnocena (byla zde nemocnice). (consuela1)