Nymfomanka, část I.

• slovenský

Nymfomanka I.

Nymph()maniac: Volume 1

Drama / Mysteriózní / Komedie / Erotický / Povídkový

Dánsko / Německo / Francie / Belgie / Velká Británie, 2013, 117 min (Director's cut: 145 min)

Neúplné... přesto velice slibné. Humorné i temné příběhy že života jsou někdy až zarážející stejně jako některá srovnání. Von Trier jen tak mimochodem vysvětlí tajemství správného muškaření. Možná je to rázným producentským střihem, ale NYMF()MANKA (zatím) nepůsobí jako přehnaně erotický film, ale studie ženské sexuality, která je navíc podaná svěžím a zábavným způsobem. Diváci v kině se smáli na správných místech (situace, která je vtipná pokud se neděje vám) a několikrát naskočili leknutím, ale u nymfo-scén nebyl nikdo pohořšený, na druhou stranu asi ani zklamaný. Herecky nelze vytknout vůbec nic. Špičková sestava, které překvapivě vládne spíš mladičká Stacy Martin (která mimochodem vypadá jako jedna má spolužačka z výšky) než Charlotte Gainsbourg, ale u druhé části to bude spíše naopak. Z vedlejších hrdinů na sebe strhává pozornost Uma Thurman s bezchybnou kreací dokonalé manželky a Christian Slater v roli hodného tatínka. Zatím vynikající a ještě to vypadá, že nezajímavější nás teprve čeká. Zwei Bilder nur ein Rahmen... Ein Körper doch zwei Namen... Zwei Dochte eine Kerze... Zwei Seelen in einem Herzen...(29.12.2013)

Je to dosť dobrá eroticky ladená umelecká dráma od Larsa von Triera. Má celkom dobrý príbeh o zranenej žene, Joe, ktorú v uličke nachádza samotársky vzdelaný muž a tak ju vezme k sebe domov. A tu mu žena prerozpráva svoj bohatý život plný sexu, ale aj problémov s ním súvisiacich, keďže je to nymfomanka. So spracovaním som dosť spokojný, síce podobná tématika nepatrí práve medzi moje najobľúbenejšie, ale bol som veľmi zvedavý, ako si s ňou poradí samotný Trier a rozhodne nie som sklamaný. Síce by som ocenil, keby to bolo ešte viac umelecky ladené, tu umelecká stránka stojí skôr len na tých metaforách, ale aj tak mi to sadlo. Film tvoria dve línie, súčasná, čo je vlastne výhradne rozhovor oboch hlavných hrdinov a tá minulá, ktorá sa už venuje hlavne detstvu a dospievaniu. Tá súčasná má na moje prekvapenie plno priestoru, ale v konečnom dôsledku s tým aj tak nemám žiadny problém, keďže tie ich rozhovory sú dobre zvládnuté, ale predsa len zaujímavejšia je tá línia z minulosti venujúca sa detstvu a dospievaniu hlavnej hrdinky s množstvom pozitívnych, ale aj negatívnych zážitkov. A navyše ma to neustále bavilo len viac, keďže prvé zážitky a rôzne erotické hry postupne nahradili rôzne vydarené dramatické sekvencie, ako návšteva podvedenej manželky alebo aj zdravotné problémy otca. A tak až na pár slabších momentov ma to celú tú takmer dvaapolhodinovú dĺžku dosť bavilo. Čo sa týka tej kontroverznej erotickej stránky, nájde sa tu dostatok odvážnych scén, ale aspoň nepôsobia až tak samoúčelne, ako som sa pôvodne obával, skôr vhodne dopĺňajú dej a celkovú atmosféru. No určite by som sa kľudne obišiel aj bez toho. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Charlotte Gainsbourg tu síce ešte nemá moc čo hrať, ale aj tak nesklame, skôr ma bavil Stellan Skarsgård, ktorý zo zahral výborne, ale kvôli úlohe najviac aj tak zaujme Stacy Martin, ktorá mladú nymfomanku predviedla skvelo. A k tomu plno výborných vedľajších postáv, hlavne Shia LaBeouf, Christian Slater a Uma Thurman. Réžia a technická stránka sú výborné, síce myslím, že Lars von Trier má stále na trochu viac, ale aj tak to zvládol veľmi dobre, vizuálna stránka, atmosféra a celé to kontroverzné prevedenie mu vyšli. Takže sa síce neubránim menšiemu pocitu sklamania, keďže na najnovší film Larsa von Triera som sa veľmi tešil, ale aj tak o dobrom hodnotení nepochybujem, aj táto menej atraktívna filmová téma je v jeho podaní kvalitným zážitkom. 77%(1.3.2015)

Tiera baví provokovat, to je všeobecně známo. Ale kam až je schopen jít? Odpovědí je Nymfomanka. Nabízí opět řadu zajímavých záběru, které připomínají především jeho starší snímky Prvek zločinu a Evropa, Dlouhé záběry, kdy kamera projíždí objektem a nabízí pohledy z různého úhlu na ležící ženu. Poetické záběry či hra symbolů ať už z oblasti matematiky, rybaření, přírodovědy nebo hudby mají zřejmě docílit hloubky příběhu, ale působil na mne spíš rušivě. Jenže mi to nedalo. Pustila jsem si Nymfomanku ještě jednou, aby mi navazaovala na druhou část. A objevila se mnohem zábavnější poloha. To, že si z nás pan režisér bezostyšně utahuje jsem vnímala už poprvé, ae podruhé se mi podařilo naladit se na jeho vlnu. A užila jsem si to!! Začala jsem se těšit na dvojku.(8.12.2014)

Hodně fajn komedie a Trierův zatím divácky nejpřístupnější film (těším se na necenzurovanou verzi), naštěstí ale ne "jen" komedie, protože i těch svých oblíbených háčků, kterými zasáhne až do žaludku a i s obsahem střev je vytrhne ven, si tam Lars pár nacpal. Obzvlášť s Umou Thurman, která tu předvádí nejlepší herecký výkon své kariéry.(6.1.2014)

snad jsem měl více pozornosti věnovat proslulé propagační kampani a povolně se nechat vmanipulovat v očekávání oné tak zvané studie ženské sexuality (lol) prostředkem uměleckého (lol) filmu, nebo podlehnout vábení kultu, který i pro mě do nedávna představovala osobnost režiséra, ale obojímu tentokrát zabránil můj až příliš čistý úsudek. karatelský aspekt, lišácky přiznaný v úvodu filmu, neumě omlouvá perverzní snahy zanořovat se do temných hlubin nikoliv ani tak těch tělesných součástí člověka, jako spíše těch duševních, a vyvrhovat jejich obsahy na světlo k potěše, znechucení i zděšení malomyslných diváků. a to je nádherné. přesně takové má přeci divák tužby a přesně to od Triera čeká, být sveden příslibem, skrytě manipulován, citově trýzněn. je svolný být klamán a je svolný být trýzněn. dokonalá metafora vystihující s/m paralelu ve vztahu mezi dominantním režisérem a submisivním divákem zde ale není uplatnitelná. dokonalá průhlednost tvůrčích postupů, na které je navíc bez ustání okatě poukazováno, a přemíra příměrů, jež jsou doslovně komentovány, manipulaci předem zabraňuje. zmíněné postupy zdánlivě poskytují dokonalou orientaci v končinách temných jako psychoanalýza, nebo vysokých jako umění citovaných literátů, hudebníků a filmařů, ale opak je pravdou. poskytují nanejvýš téměř až vulgárně polopatický návod ke čtení už tak znepokojivě prostého filmu. snímek paradoxně šokuje ne sofistikovaností, ale banalitou, ne odvahou v zobrazování sexuality, ale antitetickou uměřeností, nikoliv význačností nejočekávanějšího opusu festivalové scény, ale svou bezobsažností a malostí. mám sto chutí se nejen decentně ohrazovat, ale přímo se vzpouzet z povýšených pozic a stavět se do role estéta či přímo snoba, jaký přeci nezabere na návnadu takto lacinou a odbytou. rozhodně by to vkusně padlo k Trierově samolibému opájení se jeho domnělým filmařským důvtipem. zabraňuje mi ani ne tak (předstíraná) slušnost, jako fakt, že jsem zhlédl pouze neúplné dílo v jeho cenzurované podobě. i přese všechnu rezervovanost se nemohu zbavit silného dojmu, že vedle všudypřítomné povrchnosti, která je nejspíše do extrému hnána přísně záměrně, film přeci své subtilnější umělecké kvality má a o to hůře postřehnutelné. naplňuje mě naděje, že snad v druhé části dojdou svého naplnění a projeví se na filmu i jeho případné excitační vlastnosti. já naivní pošetilec! ale nechám se překvapit. očekávání už by byla, je čas nechat tu iluzi padnout a náležitě si to vychutnat.(31.12.2013)

• - Portréty na plakátech filmu byly zachyceny v momentě vyvrcholení herců. (Wybez)

• - Turecké úrady zakázali premietanie filmu. Nymfomanka patrí podľa ich slov do kategórie pornografických filmov a zároveň obsahuje scény s extrémnym násilím voči ženám. (leila22)

• - Herci měli své porno-dubléry, kteří sexuální záběry natočili znovu a v postprodukci aplikovali jejich genitálie na těla herců. (Wybez)