Obchodníci

(festivalový název)

Komedie / Romantický / Hudební

Česko, 2013, 85 min

• Mylouch

Odvážná šance pro neherce, nerežiséra, amatérského kameramana (světlo je nepřítel), neproducenta z VOŠ, neskladatele a nezvukaře (prý pracovní zvuk je tu občas nasazen komplikovaněji než by mohla být finální verze). Hoši, hoši, vy nás taháte za nohu, budiž vám granty přístupné a televize štědré i shovívavé(2.1.2014)

• Tommassi3

"Říkala jsem ti, že je u mě maminka přece.. Kdybys mi to nepoložil, věděl bys, že tu bude až do konce týdne !!" - "Ale miláčku, to maminka ani na chvilku neodejde ?? Vždyť by nám stačila i půlhodinka !!" - "Tak tobě by stačilo i deset minut, miláčku.." ;) Jeden se nestačí divit, jak moc Petr Šícha znovu dokázal překonat sám sebe, když tentokrát přišel s něčím až tak monstrózně po řemeslné stránce ubohým, že nazývat to filmem by se snad rovnalo stejné bezbřehé odvaze jako se přidat do režisérova fanklubu !! ;) Ovšem on to Šícha rozhodně neměl vůbec jednoduché, to ho rozhodně nechci omlouvat, dobytka jednoho, když dostal do rukou tragicky sebevražedný scénář hrdého Pardubičáka a diletanta, jo, to zase naopak oceňuji, že se k tomu veřejně hlásí, Patrika Ulricha, který si zahrál jednu z hlavních rolí, Petra, zmateného nadrženého křiváckého otyloně s hudebním nadáním, který se ve finální pseudokatarzi mění v dobračisko, až se jeden neubrání explozi smíchu !! Ačkoliv zahrál, no, on se spíš silně nesympatický Ulrich, s kterým však z těžko definovatelných příčin nemám problém soucítit, filmem tak nějak propotácel, stejně jako naprostá většina ostatních aktérů této nebetyčné šmíry, do které se Tomáši Magnuskovi znovu podařilo nalákal velké množství známých ksichtů, vedle třeba takové telenovelové princezny Sandry Novákové, která si střihla pelešivou vypočítavou Dášenku, údajně, samu sebe, se tu objeví i Arnošt Goldflam, toho mi bylo až líto, či Petr Hapka v etudě tak trapné, až mi bylo pro změnu skutečně těžko u srdce !! S několika prvními replikami už divák s jistotou tuší, že ani vlastně nebude co hrát, byť některé dialogy si naopak s realitou překvapivě podávají ruce, sleduje zoufalé umorousané nic, které se i přes těch krotkých 85 minut neskutečně vleče jako čekání před ordinací u zubaře, a ačkoliv alespoň obsahově docela tuším, že mělo jít o kritiku dnešních mladých, či přinejmenším satirickou taškařici, v konečném zúčtování se nakonec stejně nejedná o nic jiného než naivní řezání si větve pod vlastní prdelí a to dokonce několikanásobné, protože zde vlastně nefunguje ani jedna z těch vícero už v úvodu načrtnutých rovin, o té umělecké hudební ani nemluvě, vlastně zhola nic !! Když se na scéně objeví Tomáš Magnusek jako bratr Ulrichova Petra, co si odpykává svůj roček v kriminále, zjevně odkaz k posledním Bastardům, jeden si vlastně uvědomuje, jak moc mu křivdil, když nakonec jeho přítomnost i vítá, protože téhle amatérštině zcela zásadně schází i ten jeho infantilní zápal, s nímž se vrhá do dalších a dalších marných pokusů natočit regulérní film !! Richard Nedvěd působí ještě bezradněji s tím svým neměnným výrazem než v těch jeho reklamách, Filip Tomsa jako jeden z nejhorších herců u nás taky "nezklame" a Pavel Trávníček už ani nezasluhuje komentář, a jeden si tak říká, jak vlastně vše do sebe krásně zapadá, když v Obchodnících vlastně každý člen štábu jen znovu a znovu dokazuje své neumětelství.. Z téhle tupé bitvy slepců jako jednooký vítěz vychází jednoznačně Tomáš Magnusek, ta hvězda patří jemu, protože jen obchodník století dokáže podobnou zrůdnost prodat do televize, Barrandov, jak jinak, a ještě si u toho jen tak mimochodem prostřednictvím castingu udělat reklamu na svůj další film Jedlíci aneb Sto kilo hrůzy, teda vlastně lásky !!(28.5.2014)

• dopitak

Ono to není zase tak amatérsky natočené, jak by tu mnozí rádi prezentovali. Vzpomínám si na kampaň, v níž byl tento projekt představován jako áčkový trhák (šel do kin, jeho premiéra byla několikrát odložena). Jenomže film nemá žádný děj, scénky jsou jen papírem šustící dialogy bez ladu a skladu, vývoj postrádá jakkýkoliv smysl. Patriku Ulrichovi bych doporučil, aby se odpříště u filmu věnoval jen hudbě, a v osobním životě začal pořádně cvičit, utuží si zdraví a hlavně nepraskne.(13.7.2014)

• troufalka

V závěru jsem postřehla pokus přejít do vážnější roviny, který se bohužel rovněž nevydařil. Ne vždy je dobré vsadit na neherce. A když dostane film průměrný režisér s průměreným scénářem, vznikne podprůměrný film, který nezachrání ani pár dobrých hereckých výkonů ani pokus o kritiku současné společnosti.(10.3.2015)

• klukluka

Čekal jsem to horší. Má to 27% a komentář s lepším hodnocením, než s jednou hvězdičkou, aby člověk pohledal. Mělo to jakejsi příběh - 2 mladí kluci si zkouší vydělat nějakou korunu, jeden z nich to má asi o něco jednodušší, protože ač to dlouho vypadá, že je netáhlo a podvodník, je ve skutečnosti nejen šikovný muzikant, ale dokonce hudební skladatel. Druhej žádnou specializaci nemá, takže je odkázanej na blbý džoby a drobný podvůdky za pár stovek. Zatímco skladatelův příběh se jaksi uzavře, příběh toho druhýho kluka je v tomhle směru mnohem zkratkovitější - dozvíme se, že zůstal s holkou, které se pro její přelétavost přezdívalo Chřipka, jestli ale kápnul na nějakou lepší práci, o tom se už ve filmu nemluví. Místo toho se tady málem do posledního záběru rozjíždí další a další linky (skladatelův děda, sousedova rakovina atd. atp.). Nebýt jich, mohlo to být lepší, pak by určitě tolik nevadila například ta špatná televizní kamera. Herecky mě to nenadchlo, ale ani zvlášť neiritovalo. Z dílny pana Magnuska a jeho kolegů vychází opravdu specifický věci, který si podle mě najdou svoje diváky (včera mě známí v hospodě přesvědčovali o tom, že jsou Nebezpečné vztahy real - to jsou podle mě lidi, kteří si na tomto a podobných filmech doslova pošmáknou). Pozitivně na téhle tvorbě ale hodnotím to, že tady dostávají prostor i neokoukané tváře, které by v serióznějších projektech neměly nejmenší šanci. Kvalitativně to podrží herecké jistoty typu Lenky Zahradnické nebo Sandry Novákové a příjemně překvapí hereckým projevem třeba Petr Hapka, kterého bych tady ale jinak rozhodně nečekal. O jeho motivaci můžu jedině spekulovat, uměl bych si představit i důstojnější loučení se světem filmu. Ale taky trapnější a tragičtější. Nemůžu tomu upřít snahu něco sdělit. Že to nevyšlo? Poučná ukázka toho, že každému prostě není shůry dáno.(1.1.2019)

• - Děj se odehrává hlavně v Pardubicích a ve Vysokém Mýtě, tedy v místech, které scenárista Patrik Ulrich podle svých slov velmi dobře zná. První klapka padla 8. 8. dopoledne v Sakařově ulici při natáčení scény s pošťákem. Štáb rovněž zavítal na zámek Choltice, do Chrudimi nebo Heřmanova Městce. [Zdroj: denik.cz, ceskenoviny.cz] (hippyman)

• - Autor scénáře Patrik Ulrich si napsal hlavní roli na míru. (jenik71)