Radikální film chladnokrevně zachycující život dospívající dívky v současném Srbsku provokuje nejen explicitními sexuálními záběry, ale především pokládá otázku, jak moc ovlivňují nastupující generaci digitální revoluce a proměny tradičních hodnot. Srbský film KLIP je čerstvým vítězem prestižního rotterdamského festivalu, kde zaujal především silou a autentičností své výpovědi. Příběh šestnáctileté Jasny, která se snaží definovat své místo ve světě a dospět, je totiž na samé hraně toho, co o dnešních teenagerech chceme vědět. Jasna je bezhlavě zamilovaná do o něco staršího Djoleho, ale jejich vztah je spíše než na romantických procházkách založen na divokých mejdanech plných drog, alkoholu, rozvášněného balkánského popu, násilí a sexu, který si natáčejí na mobilní telefony, ostatně stejně jako celý svůj život. (oficiální text distributora)

Jimy

Filosofické porno? Ať už je to jak chce, přemýšlím, co na tomto filmu některé lidi tak pohoršilo. Asi je pro některé příliš těžké snést ten pohled na realitu dnešních dnů. Sex, drogy a zase sex aneb oslava života dnešních teenagerů. Vše smícháno se snahou vyrovnat se s těžkostmi života, trocha sebereflexe a nakonec ta zničující touha. Hlavní herečka, mimochodem velice hezká holka, hraje tak, že jsem jí to nakonec i věřil. A co se týče erotických scén? To jste se nikdy nedívali na porno? ()

matt85

1) Je to nuda jako prase, nic se tam neděje. 2) Reálný život mládeže to mapuje jen okrajově. 3) Srbové nejsou normální. 4) Ta kamera mě srala. 5) Hlavní hrdinka je nehorázná píča. 6) Dvě hvězdy jen kvůli tomu, že Srbský film má jednu. ()

Mani

Dost zajímavě natočený, střih super, že je to porno mi nepříjde, spíš se to jen úzkostlivě nevyhýbá pohledu na penis jako jiné filmy znázorňující sex (pod nálepkou 12+). Další věc co mě tam příjde super je ten otevřený konec a celková nevyjasněnost filmu, nejsou tam jasně definované vztahy ani kladné/záporné postavy jako v některých polopatických filmech "ze života", žádný emočně vypjatý béčko o drogách, násilí a sexu jak jsem (i díky recenzím) pesimisticky čekal. 4* ()

kvardis

Jako pribeh ztracene povalecne generace ktera nenachazi sebe ani vztah k zemi, upina se na digitalni a virtualni povrchni emoce, a jediny co dokazi dat je sex a nasili to nepusobi veru zle, nicmene pribehove to trochu strada nektery veci jsou zbytecny.Neni to nic noveho ani provokativniho ani neznameho.Mladi serou na rodice autority a nici sve zivoty v chlastu a bezcitnosti. ()

andrejd1

Snímek, který zobrazuje nejen současnou generaci Srbska. Téměř prázdné mozky s nezkrotnou touhou si bezstarostně užívat. City a vztah k rodině nulový. Dnešní generace má pomatené mozky a bohužel to dopadá tak, že se raději zřeknou vlastní rodině než-li kamarádům. Velmi působivý snímek, za mě 4. ()

ttchor

Režijný debut mladej režisérky Maji Milos z prostredia srbskej mládeže je tak trochu unikát a to hneď z viacerých pohľadov. Pre jeho kontroverznosť si napríklad v Rusku vyslúžil nálepku nežiaduci a ministerstvo kultúry ho nepustilo do distribúcie. Citovo vyprahnutá študentka strednej zdravotnej školy Jasna kašle na všetko, čo jej nejakým spôsobom zasahuje do existencie. Rodinné problémy, zanedbaná výchova bez silnej autority sú elementárne prvky, ktoré ju formujú. Uzatvára sa do seba a pred zodpovednosťou a povinnosťami uniká radšej medzi svojich kamarátov. Dlhé nočné záťahy, množstvo alkoholu, experimentovanie s drogami, sex a všade prítomný otravný srbský pop. To je svet Jasny a jediná jej istota. S príchodom na prax do miestneho detského domovu Jasna citovo pookreje. Prejaví svoje city, ktoré dlhodobo potláča, ale miesto ich opätovania prichádza urazenie... Dielo zaujme jednak svojou sexuálnou otvorenosťou s množstvom odvážnych záberov, celkovou autenticitou a výbornými hereckými výkonmi. Sexuálne scény však nie sú samoúčelné. Vyvolávajú obavu nad tým, že sú bez citového vkladu. Taký je vlastne vzťah Jasny a Djoleho. Autentickú atmosféru dotvárajú jednak reálie, v ktorých sa príbeh odohráva. Predmestie Belehradu je rovnako všedné, monotónne a fádne ako život hlavných zúčastnených. Po formálnej stránke zaujme nápad zachytiť určité momenty očami samotnej Jasny. Svojim inteligentným telefónom sníma svoje sexuálne dobrodružstva a absurdnosti bežného života. Inokedy napríklad svojho chorého otca, alebo práve večerajúcich starých rodičov. Jej smerovanie je však bez akejkoľvek perspektívy a možnosť niečo zmeniť ostáva otvorená. Herecké výkony nehercov v hlavných úlohách sú milým prekvapením a dotvárajú integritu snímku. Odvážnej sonde v prostredí srbskej mládeže však chýba výrazne silný moment. Nenápadná katarzia sa nakoniec predsa len dostaví a to v samom závere. Dvojica milencov si tak trochu netradične prejaví svoje city a možno práve vtedy pochopia aké dôležité miesto v živote jeden pre druhého predstavujú. ()

josieaddms

Takhle to dopadá když si udělá režisérka šokézní film. Tak by to mohlo být zajímavé když by se to stále nedoplňovalo porno záběry! Samozřejmě že je to odporný film o odporném chování odporných lidí, ale to je právě to, co mně k tomu přilákalo, naopak špatná je tam ta takzvaná sexuální otevřenost, která je ve skutečnosti jen trapná póza. Ale Srbští herci jsou skvělí, máte pocit že se to skutečně děje (A není to tou jakože mobilovou kamerou) díky autentičnosti prostředí, lidí, a všeho co se ve filmu objeví. Kdyby si slečna režisérka nedala do hlavy že ve filmu půjde hlavně o to, aby ukázala na plátně co nejvíce sexu a nahý scén, byl by to opravdu zajímavý film. Dokonce mi to v místech kdy se zrovna neděli žádné nekalosti, trošku připomínalo můj život, zbožňující pozorování někoho kdo o tebe vůbec nemá zájem - který člověk co jednou byl hloupý puberťák tohle nezná. Ale třeba scéna v dětském domově byla povedená, a všechny ty rozhovory co měla Jasna se svými rodiči u ní doma, byli taky pěkné. Bylo na nich vidět že jsou to zažité věci, a ne jenom trapné a sprosté provokovaní stupidních diváků. Fakt škoda toho, jinak by to mohla být celkem osvěžující rarita. Takhle je to v podstatě odpad, který nikdy nemůžu nikomu doporučit. ()

Slimakovec

Nevim, co by se mi na tom mělo líbit - je tu několik možností, jedna lákavější než druhá: Kráva chodí s debilem. A to tak, že řádnym. Kráva kašle na rodinu. Kráva se oblíká jako děvka. Mazec, ona se tak i chová. S ostatníma krávama vymetají ty nejfajnovější kluby v okolí, v prostředí, kam by ani bezďák nevlezl. Poslouchají kvalitní muziku, srbskej pop předčí i Michala Davida. Jedna hvězda za to, jak hlavní hrdinka vypadala, jen díky tomu jsem se na to vydržel dívat až do konce. ()

Polnoch

Klip je skvelý v tom ako dokonale zobrazuje srbskú mentalitu. Takto som si vždy predstavoval srbskú mládež, Klip ma v mojich predstavách len utvrdil. ()

markotter

Kdo se na tenhle film kouká jako na porno, dělá chybu. Ono to sice chvílemi porno je, ale jako dokonalé dokreslení marasmu části dnešní mladé generace závislé na mobilech a sociálních sítích. Jinak je to silné a drsné sociální drama, které se sice odehrává v Srbsku, což je pořád čistokrevný balkán se vším všudy, ale myslím, že v určitých kruzích by se to klidně mohlo dít i tady u nás. Mně z toho běhal mráz po zádech a ti, kteří mají děti ve věku 15+, by si tento film měli dát jako povinnost. A potom by jim neuškodilo, kouknout se děckám do mobilu, aby se pak nedivili. PS: A u těch porno scén jsem se docela i bavil, ale být to moje dítě...:-) ()

BaruM

Pohled na hledání sama sebe. Hlavní postava bojuje s uspořádáním stavu její rodiny, nechce se přiznat existující problémy, chce jen získat pozornost svého vyvoleného.. Natočeno velmi autenticky, reálně. Dopad dnešní společnosti na dospívající. ()

john.h

Takže si to shrneme. Holky v Srbsku se oblíkaj jak štětky, před telefonním číslem dávaj anální sex, maj tam hroznou muziku, kde se zpívá jen o tom, že se má ženská chovat jako štětka, exteriéry a interiéry tam zamrzly v hlubokým socialismu a mladí kalej o trochu víc než u nás, i když tím posledním si nejsem moc jistej. Někdy se já sám zničím víc než ty mladý tam, takže nevím, co si z toho mám vzít za ponaučení. Hlavní hrdinka dobrej kus a velká část dvou hvězd je za každou scénu, kde je ve spodním prádle a míň. Zbytek za solidní filmařský řemeslo a slušnej nápad, kterej však postrádá hlubší pointu a nějaký solidnější děj. A jinak, explicitní scény mi nepřišly nijak šokujicí. Dámské genitálie jsou za celý film vidět minimálně a až na pár detailů ptáka nic vyjímečného. ()

GudMen

Byť se nejedná o naplnění proklamované žánrové škatulky softcore, nýbrž jen o změť několika sexuálních explicitních scén, které jsou charakteristické především svou trikovou nedůsledností, jeví se osudy srbské mládeže zpitomělé digitálním věkem a prosty vší intimnosti jako makabrózní zrcadlo. ()

departed

Ve zkratce: hulení péra, mrdání, vycákání se do pupku, šňupání koksu, bitky, blití na postel, vandalismus ve škole, kalení, hraní si na psa a násilí na holce. To píšu pro ty, kteří se na to chtějí podívat, ale nevědí, co očekávat. ()

megan017

Syrový náhled do života teenagerů s žádnými servítky. No more, žádná pointa, ale tak ten jejich život zkrátka vypadá. Z hlediska účelu, film splnil to, co měl a o co se očekávalo, přesto to není film, který by se mi nějak zapsal do paměti a myslím, že asi nikomu z vás. Ovšem chytře vymyšlené autentické záběry a slušné herecké výkony, tomu snímku dávají body navíc. ()

Scorn_

Nezazivne natocenej a prilis dlouhej manual na svadeni psychopatickyho pritele. Momenty byly emocionalne vypjaty a spravne syrovy, clovek se v tom teenage drzkovani obcas videl, i s tema komplikovanejma emocema. Cekala jsem vic srandy s kamerou a strihem, melo to ten realnej docu raz, kterej me uz fakt sere. Ovsem zaverecna tecka byla vyborna a doznivala jeste dlouho pri titulcich. Porno raz mi nevadil, sonda do priserny srbsky hudebni sceny ano. Moc reality najednou. ()

dogma97

Nikdo mi nenamluví, že stejného uměleckého záměru nešlo dosáhout bez explicitního zobrazení pohlavních orgánů (a není podstatné, zda skutečných nebo jen tak vypadajících). ()

Knor

Mladá holčina se vybíjí sexem, chlastem, drogami a všechno si natáčí na telefon. A že se mládež takto baví všichni víme. Nebyli jsme jiní až na ty mobily :-D ()

vozralec

Divoké dospívání. Mejdany, sex, hudba s výstižnými texty. Občas šokující střih. Jednoznačně povedené dílko. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu