Carol ukazuje milostný příběh, jemnost a hloubku jedné strhující lásky. Dobře situovaná a vždy distingovaně elegantní dáma Carol (Cate Blanchett) se v obchodním domě seznámí s mladou prodavačkou. Banální setkání a rozdíl ve společenském postavení obou žen ale najednou neexistují, obě jsou překvapeny okamžitou vzájemnou náklonností. Nevinnost prvního setkání brzy mizí a jejich vztah se rozhoří do spalujícího mileneckého poměru. Carol je ovšem vdaná žena a matka a v Americe 50. let byl vztah dvou žen společenský nepřijatelný a postavený mimo zákon. (Bontonfilm)

Majuar

Jakožto žena mající už roky crush na Cate Blanchett prostě nemůžu dát jiné hodnocení. Navíc je až s podivem, jak moc se režisér držel knižní předlohy, která je také skvělá, přičemž tempo filmu rovněž kopíruje tempo originálu, což mi naprosto vyhovuje. Film asi má své mouchy, ale já je pro kouzlo celého příběhu vnímat nedokážu. Z mého pohledu jde o mimořádný počin, který ale zřejmě plně docení jen ten, kdo četl i knihu. ()

Jurcekk

Pačila sa mi atmosféra. Keby som učil na filmovej škole tak by som to ukazoval vidíte takto ma vyzerať filmová adaptácia. Haynes vie . Skvelá Rooney Mara! Toto je úloha pre ňu nie Lisbeth Salanderová...Chcel by som, ako tuto Marigold, vládnuť vyjadrovacími prostriedkami ako že "realizačná bravúra". Presne to som chcel povedať. Realizačná bravúra a skvelá atmosféra. A ešte čo ma minulý rok knihami, čo som čítal sprevádzalo: kasty, neprekonateľnosť spoločenskej nerovnosti. Tu je to také zamatové. Zreteľné, ale zamatové. Jedna si prikuruje plynovou rúrou a druhá žije v paláci. ()

vito_s

Docela zklamání, Cate Blanchett je taková femme fatal, ale nějak mimo jakýkoliv prostor, tady spíš připomíná tu nepříjemnou postavu z woodyallenovky Blue Jasmine (2013). Vyprázděné retro, které vyznívá tak nějak do ztracena. Česká zmínka o původu jména hlavní postavy pak našince přinejmenším udiví, což nepřidá. ()

foils

Zde poměrně často prezentovaný názor, jak je Carol formálně bezvadná, úplně nesdílím. Film ve mně spíš vyvolává dojem, že kdykoliv tvůrci nevěděli co dál, tak rozehráli další téma. Témat mnoho, ale nejsou rozpracována příliš do hloubky, takže divák ztrácí s postavami kontakt (a obávám se, že totéž se přihodilo i Cate Blanchett, neustále se usmívající jak Mona Lisa). Zpestření typu úvodního flashforwardu pak působí trochu samoúčelně. Vysloveně vedle jsem nebyl ani z vizuálu. Je hezké, že se točilo na 16mm film, jenže ve výsledku to příliš není poznat - jednak dnešní materiál skoro netrpí zrnitostí ani jinými podobnými vadami, jednak se velká část filmu odehrává v potemnělých prostorách, tudíž je většina záběrů lehce podexponovaných a film šumí zhruba stejně jako digitál. Největší devizou Carol tak zůstávají dokonalé postavy obou hlavních hereček - jež si můžete užít v jediné erotické scéně. ()

Sweepy

Velmi chladně podaný film s pár postavami, který si od diváků drží odstup na kilometr daleko. U takovéto tématu je to dle mého celkem škoda, hlavně když máte v hlavní roli Cate Blanchett a Rooney Mara (která ukáže prsa). Docela chápu, že režisér nechtěl dávat jejich emoce tak najevo, když se děj odehrává v 50. letech a v té době to bylo tabu; což je pěkně vidět přes výpravu a kostýmy. Ale po čase snímek diváka nemůže zaujmout slabou zápletkou, jedním výrazem Rooney a postavou Cate, kterou by divák nejradši praštil, jako by Zeman nejradši použil samopal proti Sobotkovi. Z filmů nominovaných na Oscara zatím nejhorší jako v minulém roce Selma nebo Foxcatcher. ()

TheReflektor

Akademicky chladná, ale v důležitých momentech citlivá romantika. Poutavý příběh, chytře zasazený do období Vánoc, se silnou sociální tematikou a kritikou tehdejší společnosti. Cate Blanchett svou postavu moudře rozvíjí, v prvních záběrech ji předvádí jako silnou cílevědomou ženu, postupně, jak se prokousáváme stopáží, odkrývá další a další vlastnosti a objevuje zničenou a bezmocnou ženu. Bohužel se tu klade nepříjemný důraz na morální stereotypy a na nesčetněkrát omílanou nezáviděníhodnou pozici homosexuálů. Jinak pěkný film. ()

bohyyy

Téměř dokonalé mistrovské dílo nástupce New Queer Cinema a film, kterým Zkrocená hora chtěla být, ale navzdory svým mnohým kvalitám není a rozhodně jeden ze 3 nejlepších filmů minulého roku. ____ Todd Haynes udělal svůj doposud nejmainstreamovější snímek, který je precizní snad ve všech ohledech. Přes úžasnou Lachmanovu 16mm kameru (která dává filmu nádhernou texturu), kostýmy Sandy Powell, hudbu Carter Burwella (která mi stejně jako mnohým připomínala skladby Philippa Glasse v Hodinách), subtilní scénář a výpravu až po úžasný ansámbl a obratnou režii, vše vycizelované do nejmenších detailů jako výběr make-upu a rtěnek nebo laku na nehty s cílem navodit perfektní retro atmosféru, která mi naprosto učarovala. ____ Obsazení je bezchybné i v těch nejmenších rolí a Sarah Paulson a Kyle Chandler (který je svým způsobem obětí doby stejně jako hlavní hrdinky) jsou skvělí, ale je to chemie hlavních představitelek, jež je uchvacující a téměř až hmatatelná hned od prvního setkání, Cate Blanchett podává jeden ze svých nejlepších výkonů a je až překvapivé kolik vřelosti dokáže vyzařovat zpoza chladné fasády ženy z vyšší společnosti, ale nejvíc mě překvapila Rooney Mara. Její Therese se nechává bezcílně vláčet životem v odosobněném prostředí a zprvu se vším souhlasí a i díky tomu je její zranitelnost chvílemi až srdcervoucí. ____ Je to film zdánlivě mnohem přímočařejší a témata, která prozkoumává jsou univerzálnější než třeba u Daleko od nebe, které bylo spíš takovým meta-komentářem na Sirkovy melodramata, zejména All That Heaven Allows (kde veškerý podtext Sirkových filmů vylézal na povrch, navíc by s ním by mohl být celkem dobrý double feature o tom, jak těžké bylo být gayem v 50. letech). Haynes využívá svobody toho, že nemusí být tak rafinovaný jako Sirk, aby otevřeně natočil queer film a může tak lesbickou romanci udělat se vším všudy. ____ Asi by mě neměly zarážet některé komentáře, že je to film chladný, překultivovaný, formálně dokonalý, ale obsahově prázdný a podobně. Tihle jedinci by si hlavně už konečně mohli odpustit oblíbenou floskuli: forma vítězí nad obsahem. Nic jako obsah neexistuje, respektive si ho my sami vytváříme, ale pouze díky formě. Jinými slovy pouze na formě a stylu záleží a jenom ty určují, jakým způsobem budeme film chápat a interpretovat. Důležité je také uvědomit si kontext doby a "sešněrovanost" společnosti 50. let, vztah Therese a Carol byl tehdy nejenom obscénní a amorální ale i legitimně protiprávní, kdy stačilo v některých případech jenom být gayem (lesbou), aby člověk byl vyhozen z práce nebo byl odsouzen a skončil v lepším případě na psychiatrickém oddělení, a v horším ve vězení a díky tomu je v určitých pasážích film obohacen o prvky krimi-dramatu a má pomalé tempo. Právě díky tehdejší době museli obě hlavní představitelky své emoce skrývat a jejich vztah je hlavně zpočátku omezen jen na malá gesta, letmé doteky, kradmé pohledy a na svým způsobem nicneříkající nevinné konverzace, ale už od jejich první výměny pohledů je očividné, jak pod povrchem vře napětí, které prolíná celý snímek ____ Není to film plný explicitností, velkých emocí nebo samoúčelně šokujících zvratů v ději, mnohem větší pozornost je dáno tomu nevyřčenému, výměnám pohledů, použití barev, prostředí a kostýmů nebo kompozici, kdy třeba na začátku jejich vztahu je Carol zabírána často zezadu (což vytváří tajemnou auru kolem její postavy, nebo je ji při nejmenším obtížné "číst") nebo ve fetišistických detailech jejich rtů, vlasů a perfektně upravených nehtů, což spolu s několika později mírně rozostřenými snovými sekvencemi reflektuje, jak jí Therese postupně propadává. Velice často jsou také postavy snímány odděleně, z odrazů různých ploch a přes skelné povrchy nebo až voyersky zpovzdálí, kdy není jasné kdo je pozorovatel (což složí patrně jako prvek dobové paranoie z odhalení lesbického vztahu) a všechny tyto a spousta dalších formálních prostředků využívá Haynes k vyobrazení vývoje vztahů postav a prokreslení oprese a zatvrzelých konvencí společnosti 50. let, což ale dělá citlivě a rozhodně jimi diváka nijak nemlátí přes hlavu. A možná proto, že Haynes je režisér, který ve valné většině mnohem vypráví obrazem, tady navíc velmi subtilně, pro někoho, kdo bere film v první řadě jako zábavu a nestojí moc o to se pitvat ve formě, různých metaforách, referencích nebo třeba komentářích na gender, konvence doby a podobných věcech, to může být možná dost odtažitý a nudný zážitek. ____ Za mě ale Tearjerker roku, který si zaslouží každou slzu. 100% VÍCE ZDE. () (méně) (více)

Zofinka2

Je to trochu nuda, ale stojí za kouknutí. V půlce jsem usnula. Obě hlavní představitelky jsou skvělé. Hudba taky. Hodnotím to jako slabší 4*. ()

Dr.dogous

scénář 4 režie 3 herci 5 výprava 3 celkem15 hodnocení 75% Chlapi jsou svině a ženský ku.vy .A´t žijou lesby a gayové!!!!! Kniha byla taky dobrá. Pro 50 léta byla homofobie příznačná, Ona bohatá a ona z chudých poměrů, tak trochu červená knihovna. Láska však nezná třídních rozdílů.. ()

sarianna

Jako krásná výprava, to nemohu říct, ale jinak N U D A! Ten příběh byl tak neuvěřitelně nudnej, že jsem u toho usínala v sedm večer, a to se mi téměř nestává. Je mi líto, ale za mě opravdu nezajímavý a zbytečný film, jakkoli je zvolené téma zajímavé. Dvě hvězdy za již zmíněnou výpravu. ()

Capri2016

Vyborny scenar a rezia. V uzasnom pribehu zakazanej lasky dvoch zien v 50. rokoch v Amerike exculuju 2 hlavne hrdinky - Cate Blanchett v ulohe damy a matky malej dcery. A potom Roony Mara v ulohe mladej hladajucej zeny. Obe zeny ziju vo vztahoch s muzmi (manzelstvo, partnerstvo), ale obe zeny su v tychto vztahoch nespokojne a vedia ze potrebuju nieco ine. Toto je vyborna road-movie z 50. rokoch (taka Thelma a Luisa polovice minuleho storocia). 50. roky boli noblesne a preto aj tato road-movie ma svoju noblesu, krasna vyprava, kostymi. Dobre su aj vedlajsie herecke vykony - napriklad manzel. Hoci je tempo tohoto vyborneho filmu pomalsie, tak ako boli 50. roky ine ako dnesna rychla spolocnost, tento film sa bude pacit kazdemu kto hlada kvalitny scenar a pribeh, vyborne herecke vykony, ma rad Cate Blanchett, rad si pozrie "dokument" o style zivota a obliekania 50. rokov a nema predsudky. Pre mna solidnych 80% ()

bez1

Jednu hvězdičku za Cate Blanchett. Nestává se mi, aby mě film uspával. Tady se to stalo. Bylo to zdlouhavý a ukecaný. ()

camomilla

Pres peknou skorapku tomu neco strasne moc chybi. Neco, co toho filmu ne a ne udelat zazitek, vyvolat emoci, na kterou si radi vzpomenete. ()

Awer

Za mě. Věrohodný. Lidský. Vybalancovaný. Scéna s obratem ohledně Rindy zabalená dostatečně na to, aby nebyla víc než očekávatelná, což z ní činí opravdu docela zážitek. Ale obstojí to i jako čistá romance, ne jen sociální drama, byť to zpracování asi není nějak převratné, až lehce klišé.. ()

90125

Určite nie film pre každého. Pomalý, tichý. Možno až príliš tichý. Možno mu chýbali trošku silnejšie emócie, možno to chcelo málinko viac zdramatizovať, stavbu toho príbehu niečím podporiť, niečím prekvapiť. Spása pre tento film sú jeho obe hlavné predstaviteľky, obe oscarové. Dve ženy, zamilujúc sa do seba, si postupne, neisto, navzájom odhaľujú svoje zakázané pocity v krajine a v čase, keď bola homosexualita nielen spoločensky neprípustná, ale aj nezákonná. Hoci homosexualite nerozumiem, vždy je mi boj proti zadubeným, konzervatívnym konvenciam veľmi sympatický. Vždy stojím na strane slobodnej voľby človeka. 65 % ()

Bogrant

Carol nie je tak ťažký film na zamyslenie, tá sexuálna horlivosť medzi oboma hlavnými postavami tu však je, hoci možno nie taká ''drsná'', ale to nevadí. Pekné vykreslenie daného obdobia, krásna hudba, oddané výkony hercov jej napomáhajú. Samozrejme, nie je to téma pre každého, mám však niekoľko dôvodov pre ktoré to dávam za štyri bez väčších výčitiek. ()

NikiVai

Čekala jsem od toho trochu víc. Bavila mne doba, herci i téma. Doufala jsem v trochu víc emocí, ale místo toho jsem sledovala dvě poměrně emočně ploché ženy, které sice vědí co chtějí, ale jsou svázány konvencemi. Byl tu i náznak dramatu, ale i to se odehrálo bez napětí, v takové mírumilovné rovině. Emoce, ano, to je to, co mi tu hrozně moc chybělo. ()

kecal

Řemeslně dobře zpracovaný film. To samé herecké výkony. Přivítal bych v ženské roli trochu jiné obsazení, zejména pro estetickou stránku. Cate Blanchett člověk sice nemůže upřít, že je dobrá herečka a že na to jak je škaredá umí být celkem smyslná, ale i když sem tu netrpěl jako u pána prstenů, kde ztvárňovala nejkrásnější ženu světa, bylo to pro mne spíš mínus. I tak za čtyři. ()

88. Oscary - výsledky

11.01.2016

Cate Blanchett a Thor?

Cate Blanchett a Thor?

11.12.2015

Třetí díl Thora bude týmovkou asgardského kralevice se samotným Hulkem a natočí ho novozélandský režisér Taika Waititi (Co děláme v temnotách). To je samo o sobě hodně divoká kombinace, do níž… (více)