Pátrání po Sugar Manovi

• Švédsko Searching for Sugar Man (více)

Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný, ale pravdivý příběh Rodrigueze: největší rockové hvězdy 70. let, která nebyla. Dva producenti objevili Rodrigueze na konci 60. let v kouřové mlze zapadlého detroitského baru. Byli ohromeni a přesvědčeni, že mu písně plné silných melodií a prorockých textů zajistí pověst největšího hudebníka své generace. Dvě alba, která nahrál, však naprosto propadla, zpěvák se vytratil ze scény a zbyly jen historky o sebevraždě na pódiu. Pirátská kopie jedné z nahrávek se mezitím náhodou dostala do Jižní Afriky, kterou apartheid odřízl od zbytku světa. V následujících dvou desetiletích se Rodriguez v JAR stal fenoménem, jehož sláva předčila Rolling Stones. Film sleduje snahu dvou Rodriguezových fanoušků, kteří touží zjistit, co se opravdu stalo s jejich hrdinou. A tomu, co objeví, se sami nestačí divit. Film byl oceněn Oscarem v kategorii Nejlepší dokumentární film roku 2013. (oficiální text distributora)

LadyPupu

Určitě se jedná o ne úplně uvěřitelný a vskutku zajímavý osud, jenže (dle mého názoru) se tvůrci nevěnují moc okolnostem, které vedly k Rodriguezově neúspěchu, ale soustředí se výhradně jen a jen na pátrání po jeho osudech, což je jistě zajímavé, ale lehce kontraproduktivní. Přesto jde o film, který stojí za to vidět už kvůli tomu feel good pocitu, který vás obejme a drží. "Takhle to vypadá, když vám do života zasáhne osud. Vaše sny, vyšší forma vašeho vědomí, se jednoho dne dočká uznání a svět přijme váš talent a vše, co k němu patří. Většina z nás umře, aniž by se takovému kouzlu byť přiblížila..." ()

Helmutek

Odporně kýčovitej, nerealistickej a nevěrohodnej příběh, kterej kazí jenom to, že se skutečně stal. Nemá smysl psát moc víc; snad jen to, že ten dokument je natočenej opravdu skvěle, buduje příběh a napětí hned od začátku a postupně, jednu za druhou rozkrejvá další a další souvislosti a informace až do bodu, kdy se opravdu stane to, cemu člověk nevěří, že by se to stát mohlo. Rodriguezova hudba mi každopádně úplně uhranula a od doby, co jsem Sugar Mana viděl, tak se stal mym oblíbenym písničkářem - srovnatelnej klidně i s tim Dylanem nebo Cat Stevensem, oproti kterejm měl Rodriguez naprosto opačnou výchozí situaci, kdy navzodry předpokladům jeho hudba shodou podivnejch okolností a náhod nikoho nezajímala. I proto těch písniček nemá tolik, ale ty dvě až tři alba, který má, jsou doslova klenoty. ()

Avathar

Fascinujúci dokumentárny film Pátranie po Sugar Manovi si divák najviac užije, keď si o ňom nebude zisťovať žiadne podrobnosti. Stačí len vedieť, že rozpráva o záhadnom geniálnom hudobníkovi menom Rodriguez, ktorého albumy ale prepadli. Napokon sa ale dostali do apartheidom zmietanej Južnej Afriky a Rodriguez sa tu stal obrovskou hviezdou. No po samotnom spevákovi sa akoby zľahla zem a nikto o ňom nič nevedel. Niekoľko ľudí sa ho tak aj napriek tomu rozhodlo vypátrať. Mimoriadne silný, pozitívny a dojemný príbeh, ktorý je taký neuveriteľný, až sa človek zdráha uveriť, že sa naozaj stal. Snímka je parádne natočená, dokáže pohltiť a je plná skvelej hudby aj emócií. ()

Honzíno

Famozni vec. Ja jsem stale den po zhlednuti natolik oslnen a rozhozen, ze netusim, jak se k Sugar Manovi postavit. Manipulace a ohnuti faktu sem, onehdy prihnuti tamhle, jsou nesporne. Ktery dokument je vsak nestranny a ciste objektivni bez viditelneho naklonu tvurce. To, ze o amikovi, jenz je slavny v JAR, v Oceanii a na techto mistech byl i vlivnou hybnou silou, tocil film sved a skoro nemel prachy pocin dodelat, uplne staci, abych pomalu jeho pribeh a ztvarneni miloval. Az si stahnu jeho alba, asi prihodim patou hvezdu. ()

neoBlast

Kouzelné vyprávění o zapomenutém chlapíkovi, který se "když to teda nevyšlo" vrátil k civilnímu životu obyčejného smrtelníka na stavbě v Detroitu.... Zatímco jeho hudební dílo začalo žít vlastním životem na jiném kontinentě. Kdo je ten tajemný Rodriguez? Strhující dokument, jehož neuvěřitelný děj zní jak vystřižený z určitě vymyšlené pohádky - věřím, že je to způsobeno hlavně zručností tvůrců a jejich fungujícím vyprávěním. Dokáží přiblížit proč je Rodriguez talentovaný a "jiný", i v případě, že se o blues absolutně nezajímáte. Tohle je silný příběh, který je hlavně 100% zužitkován a zručně natočen. 85 % PS: V květnu 2015 jsem měl jsem tu čest vidět Sugar Mana živě v Londýně... a nikdy předtím jsem neodcházel toliko zklamaný. ()

progression

Přiznám se, že až do minulého týdne jsem o existenci Sixta Rodrigueze alias Sugar Mana vůbec nevěděl (nežil jsem v Jižní Africe ...). Ten vynikající dokument se do mne zaryl opravdu hluboce, i když zpočátku jsem ho bral jako trochu "mystifikační". Ale je naprostou pravdou, že sebelepší scénárista nevymyslí to co někdy dokáže skutečný život. Příběh o skvělém hudebníkovi z detroitského předměstí, který neměl to štěstí, aby se svými skvělými písněmi prorazil. Jeho album "Cold Fact" je skutečně výborné a to následující "Coming From Reality" snad ještě lepší. Vzhledem k tomu, že jeho skvělá alba ani v Americe ani v Evropě neuspěla a on musel živit rodinu (pocházel z těch nejchudších vrstev), jeho kariéra i tvůrčí inspirace se bohužel zastavila. Shodou okolností se jeho album dostalo do Jižní Afriky, kde se všemožným kopírováním stalo nesmírně populárním a on (aniž by o tom věděl) se tam stal hudební (a zdaleka ne jen hudební) legendou srovnatelnou s Bob Dylanem či Elvisem Presleym. Po mnoha letech se místním nadšencům podařilo ho vypátrat a o tom všem i jeho bohužel hodně opožděné satisfakci nezapomenutelným způsobem vypráví tento film. Tak mne napadlo, kdyby měl v těch sedmdesátých letech trošku více štěstíčka, tak by se třeba šťastnou shodou okolností dostal např. do Woodstocku, tam vstoupil do povědomí a možná se stal další z hudebních ikon celosvětově a ne jen v Jižní Africe. Anebo by ho hudební průmysl "semlel" a změnil by se i on. Každopádně asi hudební fanoušci po celém světě přišli o hodně skvělé muziky z jeho nejlepších tvůrčích let, kdy se jeho kariéra zastavila. ()

SadAngel

Když si v patnácti koupíte kytaru, chcete hrát, bejt slavnej a balit na to ženský. Když to jde hodně dobře, vyděláte si peníze. Když máte ale fakt rádi hudbu a máte respekt k tvoření čehokoliv, je za tím podle mě sen, že uděláte něco, co změní lidem v pozitivním slova smyslu život, nějak je to ovlivní. Sere pes na peníze, rozhovory v late night show, titulky v bulváru a zfetovaný holky pod dvacet. Přijde mi to geniální. Tenhle týpek se stal legendou, aniž by mu to zničilo integritu. Ta hudba je sama o sobě tak silná, že nepotřebovala oficiální establishment, aby lidi poznali její cenu. Na druhou stranu černoch, co řekne, že je mu JAR u zadku, protože maj 40 tisíc obyvatel, mě bude strašit ve snech. Tenhle film je o jednom divným týpkovi a hudbě. Obojímu fandím. Fandím tomuhle filmu a fandím těm, co Sugar mana hledali a našli. ()

drake31

Toto pátranie ma bavilo až do momentu kým sme ho nenašli (v akom stave neprezradím). Od vtedy to trošku poľavilo v tempe, nebolo to už také zaujímavé a to je dosť subjektívny pohľad preto chápem všetky vyššie hodnotenia. Všetok môj rešpekt či už tvorcom alebo samotnému Rodriguezovi, ktorý sa zaradil na prvé miesto v sekcii "Must Download" - tie piesne sú jednoducho neskutočné, a také príjemné počúvanie som už dlhú dobu nezažil - čo to bude keď to budem mať celé po kope ! ()

Brain-D

Naprosto úžasný dokument o skvělém a bohužel málo známem umělci. Hudba, kterou přinesl do tohohle světa je něčím výjimečná. Také zde dokazuje, že mu sláva nestoupla do hlavy a i to, že to nedělal pro slávu či peníze. Myslím, že každý po shlédnutí tohohle dokumentu jde shánět nějaký hudební matarial od pana "Rodriqueze". Nádhera :) ()

hroubek

Pátrání po Sugar Manovi mi hodně sedlo. Je to neuvěřitelný příběh, který umí chytnout za srdce. Navíc je zde nádherná hudba. Hodně se mi líbí, že si to na nic nehraje a krásně to prodá auru jednoho hudebníka, jenž nevěděl, že je slavný. Jako vždy děkuji za filmovou výzvu uživatelce leila22 . ()

L_A_D_A_S

Film se těžce hodnotí bez spoilerů. Jediné co potřebujete vědět že je to jeden z nejlepších dokumentů které jsem kdy viděl, neuvěřitelný životní příběh a doma mi už několik dní zní jen a jen Rodriguez. ()

klima777

Třetí hvězdičku přihazuji proto, že mě film přivedl na stopu vynikajícího muzikanta a textaře, jehož písně jsou živelné a vskutku inspirativní. Sixto Rodriguez. Radost poslouchat! ()

MI-380

Průměrný dokument o revolučně naladěných nadšených mladých bílých Jihoafričanech, kteří si s pomocí zapomenutého indiánského Dylana uvazují kolem krku oprátku. A k tomu se nám postupně odkrývá Rodriguezův zázračný příběh. 75% (2477 hodnotících, průměr 86%, 189. nejlepší film). ()

Bagr_007

Rozhodně nekoukat na trailer a číst si o tom velmi opatrně. Spousta boží muziky a neuvěřitelnej (jako fakt) příběh. Můj největší filmový zážitek mezi dokumenty. ()

drackula

Obsah úplne prevalcoval formu. Drobné formálne nedostatky sú odpustené pod návalom emócií. Príbeh za milión, ktorý by nevymyslel ani najidealistickejší hollywoodsky scenárista, v istom momente chytí a už nepustí. Občas rozmýšľate, či je to naozaj a či to nie je len nejaký sociálny experiment. Veď takéto príbehy sa v dnešnom svete nedejú. Ale opak je pravdou. Raz za čas sa stanú a je skvelé, že tento dostal svoj dokument. Po projekcii som ostal šokovaný, ale veľmi príjemne naladený. 100% Lumiere ()

Autogram

Tento neznámy hudobník zostane pre mňa naďalej neznámym. Čo z neuveriteľného príbehu, keď dokument je nezaujímavý. Až tak, že málokedy dávam dokumentom pod tri hviezdy, len keď ide o vážnu nezhodu s mojimi predstavami. ()

vyfuk

To by byla jeba. Kdyby to nebyla taková nuda. Ale ne, byl to dobrý film. Na poloamatérské poměry filmu ze Švédska to bylo skvělé. Ale nehodnotím to, kdo za to zacvakal, ale jaká to byla atmosféra a příběh. Uznávám, že příběh písničkáře Rodriguéze je vskutku zajímavý a co více strhující, ale nějakým způsobem mě to tolik nechytlo. Na dokumenty popravdě moc nejsem, a když už tak jenom na ty z hudební tématiky, ale tenhle mohl být něco jiného. Zase na jednu stranu... chápu, že Rodriguéz byl v JAR obrovská superstar a že ho tam všichni milovali mezitím co v USA po něm ani nikdo neštěk, ale srovnávat ho s Dolanem? To je asi trochu moc ne? Spousta jeho písniček se mi líbila a myslím, že z něj mohl být velká folková hvězda i v Americe... a celkově mohl být stejně na výši jako každý jiný. Ale nestalo se tak. Každopádně jsem rád, že to dopadlo, tak jak to dopadlo a to teoreticky dobře. Tenhle dokument byl dobrý... ale mám za sebou dle mého zajímavější počiny typu letošní Kurt Cobain, Back od Forth s FF a i počin k dvacetiletému výročí Pearl Jam. Dejme tomu no... ()

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda