Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Ví se o mně, že žeru filmy z okupované Francie. Většina je komedií, ale dramata zasazená do nádherné země mají jedinečnost. Film, v němž se hlavní hrdina plíží kanálem a prochází tajnými zdmi starého zámku, aby jednomu Fricovi po druhém rozčísl úsměv kulovnicí, se musí líbit klukům, chlapcům i pánům. Je hodně naturalistický a scény znásilnění a zabití jsou tvrdé, připadá mi ale, jako kdyby tvůrci schválně šli nejtvrdší z možných cest, aby diváka otupěli, šokovali, ale neznechutili. Úžasný film, jemuž jsem musel dát přednost v českém dabingu (Jaromír Meduna) a k němuž si seženu titulky.(12.11.2017)

Zanechalo ma to bohužiaľ chladným a ani prítomnosť šarmantnej Romy Schneider na tom nič nezmenila. Philippe Noiret ako hlavný predstaviteľ nebol natoľko presvedčivým pomstiteľom, hoci jeho pohnútky boli viac ako zrejmé.(1.2.2012)

Zvláštní snímek. Na jedné straně skutečně uvěřitelné propojení Noireta a Schneiderové, následná chladnokrevná pomsta v hollywoodském stylu, která je důkazem Noiretovi obrovké herecké velikosti. Na druhé straně ale bohužel přílišné použití flashbacků, které dělají film rozvleklejším, než by si zasloužil. Ovšem co mě upoutalo, kromě hereckého extempore hlavního protagonisty, je propojení celkové atmosféry filmu a zajímavé hudby.(15.5.2012)

Sice od poloviny filmu to zavání trapně akční amerikou, ale i tak PŘÁL BYCH VŠEM CO VYCHVALUJÍ HABERMANŮV MLÝN A ŠPINÍ ČECHY, ABY SE JIM STALO TO CO HLAVNÍMU HRDINOVI V TOMTO FILMU, A ABY SE NA TEN DĚS MUSELI DÍVAT, PROTOŽE JINAK NIKDY NEPOCHOPÍ CO BYL FAŠIZMUS A KDO JSOU NĚMCI. a NA PRVNÍM MÍSTĚ BY MĚL BÝT TEN ZAPRODANÝ ŠPINAVEC CO HO NATOČIL KDYŽ FAŠISTY TAK RÁD OBHAJUJE. Není to sice až tak komentář k tomuto dobrému francouzskému filmu, ale když vidím u jiných národů jejich národní hrdost a u nás, hlavně u mladých generací , tu sprostou zaprodanost jak nás i sebe ochotně prodají jak nejsprostější šlapky z E55, tak bych jim to opravdu přál.(20.7.2012)

Vražda dítěte je vždycky šokující. K tomu znásilnění a upalení ženy. Všechno natočeno velice sugestivně. Kdo by se po tomhle nechtěl pomstít. Oko za oko a svět bude slepý tady nemá žádnou váhu, protože tady se za krev platí krví. Stará puška je plná flashbacků, které v pravidelných intervalech umocňují motivaci hrdiny pomstít se. Nedokázal jsem se ztotožnit s Phillippem Noiretem, který mi přišel na tuto roli až příliš uťáplý a nevýrazný. Nevěřil jsem, že by toho všeho byl schopen. Třeba takový Lino Ventura by byl podle mě pro tuhle roli skvělý. Romy Schneider je okouzlující, a především díky její přítomnosti jednotlivé útržky vzpomínek děj nějak zvlášť nebrzdí. Stará puška je stále působivá a pomsta je v jejím podání sladká.(3.11.2012)

Oběti této zbraně to cítí jinak, ale pro mě byly scény s plamenometem hodně mrazivé. Zvuk plynu prudce pouštěného do hořáku, na uhel seškvařený člověk… Režisér Robert Enrico servíruje hrůzy konce 2. světové války přímo k divákům do obýváků či kin. Akt pomsty doktora Juliena Dandieua zdůrazňuje drobnými ústřižky vzpomínek na šťastný život s jeho krutě zavražděnou rodinou, jimiž prolíná celé poslední dvě třetiny filmu. Syrovou zvířeckost postav odlehčuje pouze jazzový hudební podklad a nevinně působící Philippe Noiret v hlavní roli. Tyto prvky drží snímek na hraně snesitelnosti, bez nich by se utápěl v bezbřehé brutalitě. Na svojí dobu opravdu výjimečné, naturalistické dílo.(27.9.2013)

"Vražda na tyranu není zločinem!" "Tak do toho, pane doktore, ať Vám žádný nácek neuteče! Máte dost nábojů do kulovnice?"(8.8.2006)

Doktor Dandieu jako doktor smrt?! Jeho cíl? Pomsta! :) Ač to zní otřepaně a nezáživně tak pravý opak je pravdou a Philippe Noiret nám tu servíruje velké drama z období války. Ty flashbackové scény byly jistě účelné, ale mohlo jich být o pár míň a zdůrazněná mohla být spíše přítomnost. Nicméně velmi slušné a zdařilé dílo z francouzké produkce.(10.6.2009)

Strhující, syrový, pomstichtivě nabuzený, možná místy trochu rozvláčný film. 90%(25.6.2009)

Film pro někoho nepřináší nic světoborného. Pakliže tím kreativním soustem není občasně potřebné napovídání potenciálů naší lidskosti, zbabělosti a hrdinství. Byť trochu v idealistickém hávu, ale s garniturou herců z mé oblíbené destinace.(28.3.2010)

Důkaz toho, že silný příběh sám o sobě nestačí a bez vhodné formy vyprávění vyzní poněkud do prázdna. Zvolený způsob vyprávění mi v tomto smínku nesedl, raději bych dala přednost tomu, kdyby byl vyprávěn chronologicky, aby si divák mohl vytvořit vztah k postavám a na konci držel Philippe Noiretovi palce, aby dosáhl své pomsty. Musím ale říci, že scénu s plamenometem si budu pamatovat velmi dlouho. 3 a půl hvězdičky (70%).(12.8.2013)

Noiret se vyznamenal, ježto měl všechny trumfové karty v ruce. Myslím herecké. Postava, kterou hraje, naopak ve chvíli ztratila všechno. Následně ztratí veškeré zábrany, aby tuto ztrátu pomstila. Krutý a neúprosný vhled do agónie hnusné II. světové války ve Francii viděné přes brýle venkovského chirurga, který se rozhodl za pomoci starého dobrého sekaného olova a brokovnice vyhladit jednotku SS. Viděl jsem poprvé v kině coby pubescent a po mnoha desetiletích znovu. Zážitek zůstává.(15.9.2015)

Flashbacky opravdu působí poněkud samoučelně, některé film spíše vycpávají a prodlužují. Jinak výborné válečné drama o pomstě, které se odehrává ve stísněném prostředí starého zámku a to dodává snímku nezapomenutelnou atmosféru společně se skvělím hereckým výkonem Philippa Noireta.(8.7.2003)

Philipa Noireta znám většinou z intelektuálních a charakterních rolí a proto jsem těžko rozdýchával jeho přeměnu ve chladnokrevného likvidátora, mstícího brutální vyvraždění své rodiny. Jenže musím říci, že ta proměna byla dokonalá a já si ji až do konce filmu vychutnával plnými doušky. Asi nejlepší byla postupná proměna arogantních nácků ve vyklepané poseroutky. Celkově se mi film zdál jako lepší průměr, ale Noiret ho svým výkonem hodně vytáhl.(5.3.2009)

Tradiční akční film pojatý velice netradičně.Naprosto úzkostná atmosféra spojená se sžitím se sympatickou hlavní postavou v podání skvělého Noireta společně s na tu dobu až naturalistickými akčními scénami dává dohromady opravdu vynikající film.(22.12.2009)

Perfektní Philippe Noiret prolézá katakomby vlastního hradu a rafinovaně popravuje nácky, kteří mu předtím zničili život. Dokonalé je závěrečné dějství bitvy. Zoufalý führer nevěřícně hledí do zrcadla, které se podivně chvěje, prohýbá a roztavuje, aby vzápětí pohlédl do hlavně plamenometu.(29.4.2012)

V mnohých okamžicích silné dílo. Ale příliš často jsem si řekl, že tohle by ten obtloustlej páprda nikdy nemohl zvládnout. Prostřihy do minulosti nabourávají tempo a Němci mají sice na helmách napsáno, že jsou z ss, ale chovají se jako parta amatérů z domobrany.(3.11.2012)

Sympatické drama s jednoduchým námětem. Pohled na vyvražděnou milovanou rodinu a následná rekonstrukce tragédie v mysli pana doktora - to byly nejsilnější momenty celého snímku. Následná pomsta neměla takové "grády", které bych v podobných případech očekával, avšak i tenhle "umírněný" styl měl něco do sebe..(31.7.2013)

Když jsem to viděl poprvé silně mě to zaujalo!!!(12.11.2016)

Mám rád filmy o pomstě, ale Stará puška je na mě příliš melodramatická. Mohl si zavzpomínat na svoji nádhernou ženu, ale nemusel na ni myslet desetkrát- to nebylo nutný, resp. mně coby divákovi by to stačilo jednou, maximálně dvakrát. Taky by se mi ten zuřivec víc líbil bez kravaty. Neznám chlapa, kterej by si ji na tuhle misi nesundal. Taky jsem nepobral, že ho tam příslušníci francouzské domobrany dál nechali úřadovat samotnýho, když už ho tam jednou objevili. Viděl jsem řadu mnohem lepších filmů z období druhé světové války, mimo jiné i české provenience.(10.6.2018)

Nepříliš originální pointa, ale jinak zajímavý film stojící na P. Noiretovi. Měl jsem obavu, jak bude podána jeho pomsta, ale dopadlo to velice slušně.(1.7.2018)