poster

Smolař

 • francouzský

  Le Corniaud

 • italský

  Colpo grosso, ma non troppo

 • slovenský

  Smoliar

 • anglický

  Sucker, The

Komedie

Francie / Itálie, 1965, 110 min

 • Stanmi
  *****

  Antoine Maréchal (Bourvil) se vydává na dovolenou do Itálie, jeho cesta však končí ještě v Paříží po srážce s automobilem pana Léopolda Saroyana (Louis de Funès). Ten nabídne nebohému Maréchalovi možnost poznat krásy Itálie za volantem luxusního kabrioletu značky Cadillac. Antoine s nadšením přijímá, netuší však, že se v autě skryvají drogy, zlato a diamanty, které má nevědomky převézt do Francie... Na začátek se příznám, že snímek Smolař patří mezi mé nejoblíbenější (nejen) francouzské komedie, takže v tomto komentáři chválou šetřit rozhodně nehodlám. Začít můžu u samotného pana režiséra (a také scénaristy) Gérarda Ouryho, který vytvořil vskutku zábavný příběh, vlastně takovou komediální road movie o bandě pašeráků a jednom nevinném dobrákovi, ve které člověk najde spoustu povedených vizuálních nebo slovních gagů. Skvělou volbou pak bylo obsazení ústřední herecké dvojice André Bourvil - Louis de Funès, kteří jsou ve svých úlohách sympatického smolaře a cholerického dareby prakticky bezchybní a svými odlišnými hereckými polohami se skvěle doplňují (což potvrdili také v dalším snímku Gérarda Ouryho Velký flám). Navíc má snímek naprosto okouzlující až idylickou letní atmosféru let šedesatých, čemuž napomáhájí záběry na známé italsko-francouzské památky a také chytlavá hudba Georgese Delerue. Smolař se zkrátka povedl a je přesně tím filmem, který mě dokáže vždy pobavit a zvednout náladu.(1.3.2016)

 • aniiicka
  *****

  Prostě Louis a Bourvil, co víc si pro komedii přát. :) Ještě před ''Velkým flámem'' se oba mí oblíbenci sešli v této této skvělé pohodové komedii, ze které si můžeme pamatovat rozpad legendární kačenky (Citroën CV2) nebo scénu s kulturistou ve sprše. http://www.youtube.com/watch?v=4DNYGuoHkHU&feature=channel_video_title(13.5.2011)

 • fandalehy
  *****

  André Bourvil byl jedním z mála komiků, který si s Funesem rozuměl, nebo spíše Funes si rozuměl s Bourvilem. A v polovině 60. let natočili pod taktovkou Gerarda Ouryho tenhle kasovní trhák. Podle mě patří Smolař k tomu nejlepšímu co Funes i Bourvil kdy natočili. Jak kdysi Bourvil na premiéře řekl:,,Lepší už to zkrátka nebude."(28.3.2006)

 • noriaki
  ***

  Situační komedie na dva způsoby, aneb Bourvil a Louis de Funès spolu v jednom filmu. Nemůžu se ubránit dojmu, že kdyby dostali každý svůj vlastní snímek napsaný jim přímo na tělo, tak by místo tohle téměř dvouhodinového roztahaného zklamání vznikly dvě výborné taškařice. Především postava druhého jmenovaného pro svou roli vyloženě trpí, a to i když je on ten vtipnější, a po všech stránkách zajímavější. Tříhvězdičkové hodnocení je vzhledem k obou velikánům francouzské komedie možná nelichotivé, ale naprosto zasloužené.(31.7.2013)

 • Bigfuckman
  ****

  Z raných Funesových začátku nutno brát s troškou nadsázky, ale jak je vidět své kvality tu dokázal, ostatně jako nespočetně krát. Úsměvné je, že se Funes obával kolegiálního komika Bourvila, že by ho mohl odsunout do pozadí a tím i podupat Funesovu kariéru. Opak byl však pravdou a Funes celému filmu vévodí, i když Bourvil hraje naivního pitomce také celkem přesvědčivě. Jen ty dialogy jsou kolikrát hodně slabé.(22.11.2008)

 • - Pri nakrúcaní sa Louis de Funès (Léopold Saroyan) sťažoval , že jeho postava má v scenári omnoho menej dialógov ako postava kolegu Bourvil (Antoine Maréchal). Režisér Gérard Oury ho ubezpečil, že jeho herecké umenie spočíva hlavne v neverbálnych prejavoch, ale to komikovi nestačilo. Napokon do filmu pridali slávnu niekoľkominútovú scénu v sprche, keď sa drobný a vetchý Funès umýva vedľa obrovského svalovca. (Raccoon.city)

 • - Na tento film se ozval Hollywood s tím, že chce odkoupit autorská práva a natočit smolaře s Deanem Martinem a Jackem Lemmonem. Nakonec však z návrhu sešlo. (mar48)

 • - Dva z četníků, prohledávající Saroyanovo (Louis de Funes) auto ztvárnili Michel Modo a Guy Grosso hrající tytéž role ve filmu Četník ze Saint Tropez (1964). (Nocturno culto)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace