Lola běží o život

• Nový Zéland

• Austrálie

Thriller / Krimi

Německo, 1998, 81 min

Parádní filmové cvičeníčko bona fide, osmdesátiminutový filozoficko-adrenalinový hravě repetitivní videoklip k zamyšlení i pobavení s těžce zkoušenou Frankou Potente a roztomilým pakošem Moritzem Bleibtreu. Tykwer zběsile střídá materiály, aranžuje jeden efektní záběr za druhým, rozděluje obraz, vkládá animované vložky, prostě pálí ze všech laufů (geniální jsou alternované minipříběhy vedlejších postav), přičemž první dva běhy staví zrcadlově, ve třetím je pak všechno jinak. Lola je nejžhavější kandidátkou na film, který mě kdy nejvíc nadchl - zatímco normálně jen málokdy zajdu na něco do kina dvakrát, na Lole jsem byl svého času 5x. "Tys běžela?"(25.7.2005)

Tykwerova moderná, vzrušujúca a v každom ohľade zaujímavá hra s divákom. Máme tu vcelku jednoduchý príbeh, ktorý nám režisér naservíruje nie raz, ale trikrát a vždy inak a divákovi tak ponúkne tri možné varianty priebehu deja. Film sa v podstate hrá s otázkou, čo by sa stalo, keby sa človek v jednom okamihu rozhodol inak a je zároveň dôkazom toho, že aj v Nemecku sa dnes točia originálne, ale hlavne výborné filmy. Celé to mierne pripomína videoklip, animácia sa tu strieda s farebným a čiernobielym obrazom, Tykwer obraz neraz aj zrýchli alebo vráti záber, rozhodne sa je na čo pozerať. Tak invenčný, zábavný, rýchly a provokatívny film, že by som sa ho nebál označiť za to najlepšie z modernej nemeckej kinematografie.(29.7.2007)

Nejoriginálnější osmdesátiminutový klip a zároveň nejlepší německý film, jaký jsem měl doposud možnost vidět. Litry červené barvy na vlasy a vysoká čísla spálených kalorií Franky Potente zaručeně vzaly za své a pro mě připravily nezaměnitelný filmový drive, který až na přechody mezi jednotlivými verzemi příběhů ani na vteřinku nedrhne. Běží a běží stejně jako Lola, jako nebesky šukézní Lola, jejíž běhy jsou doprovázeny perfektní hudbou a nedává vám skoro prostor vydechnout.(23.12.2011)

"Lola rennt" je pre mňa jeden z najlepších a najzaujímavejších nemeckých filmov. V ňom som sa prvý krát stretol s neuveriteľne podarenou video-klipovou réžiou. Frčí to od začiatku do konca ako na divokej house party. Nadupaný techno thriller. Nenáročný námet je realizovaný svižnou filmárskou formou na báze troch odlišných možností vývoju deja, spojených do jedného ucelenené a umne poskladaného snímku. Premyslený scénar, dynamická kamera, perfektný strih, energický soundtrack, dobrí herci a kreatívna réžia. *****(18.10.2017)

V průběhu sledování jsem už začal pomalu jásat (jenže neříkej hop, dokud nepřeskočíš), že po Našem vůdci konečně koukám na film čistě z německé produkce, který má také objektivně šanci na 5*. No, našlo se tam několik logických renonců, které by se však daly tak nějak přejít, s těmi bych až takový problém neměl. Ale to režisérovo do očí bijící natahování si časové lhůty 20 minut jak se mu zachce, dospělo až do takové fáze, kdy jsem musel s čistým svědomím konstatovat, že by ani v 1 ze 3 pokusů Lola peníze určitě sehnat nestačila (ne kvůli tomu co se dělo, ale jak dlouho to probíhalo). Takhle se tedy divák dočká špičkově ohudebněné, výborně sestříhané, dynamické, napínavé a originální podívané, aby v ní pak postupně nacházel spoustu děr ve scénáři. A to je ohromná škoda, protože chudák uběhaná Lola si zasloužila pečlivější přístup. Celkově hodnotím slabšími 4*, pouhý průměr si film za výše vyjmenované superlativy nezaslouží.(21.10.2011)

• - Spoiler: Muže, který na začátku ukradne Lole (Franka Potente) moped, dostihne osud v posledním příběhu. Stejný muž totiž nabourá při autonehodě zezadu do Ronnieho (Heino Ferch) auta. (pajik)

• - Věty na začátku filmu ("Míč je kulatý" a "Hra trvá 90 minut") jsou známé výroky německé trenérské legendy Seppa Herbergera. (don corleone)

• - Na filmovém festivalu Sundance získal snímek v roce 1998 Cenu diváků. (Terva)