Blbec k večeři

• Francie Le Dîner de cons (více)

Nikdy se neptej, kdo je tu větší blb! Nakladatel Pierre Brochant má zvláštní druh zábavy. Jednou týdně se schází se svými přáteli na tzv. „Večeři blbců“. Každý má za úkol sehnat na večeři jednoho blbce. Čím větší blb, tím líp – o to větší bude zábava. Tentokrát se Pierrovi podařilo získat jakéhosi Francoise Pignona, který pracuje na berním úřadě. Jeho životní vášní je stavění různých objektů ze sirek. Má dokonce svůj katalog. Je nesnesitelně otravný a nekonečně přihlouplý. Jenže tentokrát to Pierrovi tak snadno neprojde. Při golfu mu vypoví záda, nemůže se ani hýbat a v tom přichází Pignon na večeři. Pierre si jen potřebuje pustit záznamník…, aby si společně s Pignonem vyslechl vzkaz o tom, že ho opouští žena. A tím začínají Pignonovy eskapády, které Pierra psychicky i fyzicky téměř zruinují... Vynikající situační komedii, jejíž divadelní verze byla uvedena i na našich jevištích, natočil „odborník na komedie“ režisér Francis Veber (Hračka, Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci), který do hlavních rolí obsadil Jacquese Villereta, Thierryho Lhermitta a Daniela Prévosta. (Česká televize)

Sgt.Pepper

Není divu, že francouzské komedie dobyly svět..český dabing výborný..spousta nečekaných hlášek..jedinou připomínku mám k úvodní nepochopitelně do češtiny přeložené písníčce..kdo napsal takový text je opravdový blbec k večeři..dovolali ste se Pignona, leč není doma ni noha.. ()

Tessie

Úžasná komedie, kde se opravdu smějete od začátku do konce. Nenapadá mě lepší doporučení pro vytvoření dobré nálady. Francouzi opravdu zaváleli. Od začátku do konce jde přitom o "pouhé" povídaní v bytě jednoho nakladatele, zkrátka nic náročného a přesto zcela zdrcujícího. ... A máme ty práva :D ()

lukasch

Francise Verbera jsem vždy obdivoval a touhle peckou s pro mě celkem neznámými herců mě utvrdil v tom, že lepšího komediálního režiséra ve Francii nemají. A pak že to bez Richarda a Depardieu nejde :) ()

cab

Velmi oblibena francozska komedie mela u me tu smulu, ze jsem ji videl drive v lepsim divadelnim provedeni. 60% ()

Paity

Americká verze nesahá francouzskému filmu ani po kotníky. Především francouzský "blbec" se neskutečně vydařil. Vtipné, ale ne přehnaně, spíše v narážkách. Navíc žádné nechutnosti, což je dnes v amerických komediích asi základ, aby se tomu vůbec dalo říkat komedie. Nevím. ()

Hanys_

Asi nejlepší francouzská komedie 90. let. Bez nějakých provařených tváří a od začátku do konce nabitá hláškami. Původ v divadelní hře je hodně cítit (jsme vlastně pořád v jednom bytě), ale to mě osobně vůbec nevadilo. 9/10 ()

jakeer

Nikdy si o filme vopred veľa nezisťujem, no tuto som si po letmom prečítaní anotácie myslel, že sa môžem tešiť na reálnu večeru s "blbcami". Nakoniec z toho bola "jednoizbovka" s kostrbatým morálnym posolstvom. A na to, že to nebola bláznivá, ale skôr trpká komédia (na ktorej som sa jediný raz nezasmial), tak herci šialene prehrávali. Tieto negatíva vyťahujem len na margo toho vysokého hodnotenia na ČSFD, ktorému absolútne nerozumiem. Na Rotten Tomatoes to má 74%, čo mi už príde realistickejšie. ()

Radim

Vynikající komorní komedie, která staví na tom, v čem je francouzský film dobrý - na dobrém scénáři, chytrých dialozích, skvělých hercích. Nejinak je tomu i v tomto snímku, u kterého se budete královsky bavit. ()

Wishkah

I když se to poslední dobou nezdá tak francouzská komedie žije. A tenhle film se může hrdě postavit po boku těch největších klenotů francouzské komedie. Thierry Lhermitte a Jaques Villeret jsou úžasní, scénář je mistrovský a zábava doslova pekelná. ()

kobe6

Francozům jsem moc nevěřil, ale nevím kdy naposled jsem se u filmu tak dobře bavil. Jedna z top komedií:) ()

iampatrik

35% Možná tomu dám časem ještě jednu šanci; film mě totiž až na pár vyjímek nepřipadal vůbec komediální ba právě naopak mě nudil a zhruba po hodině jsem to vypl. • EDIT: Uběhly tři roky a já tak jednou jedu z adventu z Vídně, pustí se Blbec k večeři. A já se bavím. Sice ne tak, že bych se za břicho popadal, ale úsměv na tváři vykouzlil. Krásně napsané a třeba jednou, když se znovu podívám, to bude ještě lepší hodnocení. Určitě jsem ho prvně podhodnotil. 65% ()

ondrula

Jacques Villeret zůstal po zásluze komikem druhé kategorie. V tomto filmu, který prý byl vyvrcholením jeho komediálního umu, zůstalo jen při nepříliš zdařilém pitvoření a typicky francouzském žvatlání. Film jsem bohužel celý nedokoukal, vypnul jsem ho asi v polovině, když jsem shledal, že jsem se ani jednou nepousmál. Celou dobu mi vrtalo hlavou, proč není Francois Pignon vykreslen jako pořádný blbec, proč to nerozbalil v grandiozním formátu, v jakém se předvedl třeba takový Mr. Bean; takhle jsem měl spíš dojem, že se jedná o normálního (jen trochu potrhlého) človíčka. ()

Paldiny

Veruže dajte si bacha na toho, kto vás pozve v stredu na večeru. Môže sa totiž stať, že sa považuje za intelektuála a vy máte byť jeho šašo, ktorý s ďalšími štyrmi má baviť kvarteto unudených veľkých mozgov. Lenže čo ak sa role vymenia? Čo ak sa intoš zraní a ten blbec je už za dverami a nielenže sa oňho hodlá starať, ale mu obráti osobný život naruby? Blbec na večeru je komédia, ktorá najskôr vydesila lacným vtipom, no potom už poctivo plní svoj účel. Pridanou hodnotou je štúdio Gaumont, ktoré nerobí filmy polovičato a aj tie najpraštenejšie musia mať dušu. Dušu a hlavne veľké srdce má Francois Pignon, ktorý ukáže kusisko sympatií a ľudskosti tomu najväčšiemu snobskému nakladateľovi. Kopa zábavy plus nejaké to ponaučenie s bonbónikom na záver robia zo 70 minútovej jazdy chuťovku ako stvorenú na večer po práci alebo pracovný večer :) ()