Occamova břitva (TV film)

Occam’s Razor

(festivalový název)

Thriller

Česko, 2012, 70 min

Atmosféra strachu a beznaděje byla vykreslena dobře. Téma bohužel aktuální a uvěřitelné. Norbert Lichý skvělý, velmi dobrý Ondřej Sokol a uvěřitelný Vladímír Polívka. V mých očích to však srazila zápletka s manželkou a padouchem. Avšak ako studie, jak si (byť s pomocí vnějších okolností) lidé dokážou způsobit soukromé peklo je to na produkci ČT překvapivě dobré.(14.1.2013)

s překvapením jsem zjistil, že se mi to velmi líbilo, dokonce i herci, od kterých sem nic nečekal (Franěk) mě velmi mile překvapili, další skvělá role Norberta Lichého potěšila. Ani scénář nebyl tak jalový, jak by se mohlo zdát ze zdejšího hodnocení... Dokonce bych ho nazval převelice zábavným, tak jak zpracování, víc takového(13.1.2013)

• blackrain

Herci výborní, hlavně teda trojice Stivínová, Sokol a Lichý. Norberta Lichého bych chtěla vidět ve větší roli. Myslím, že těch epizodních už má na svém triku dost. Myšlenka filmu výborná. Akorát to vyšlo tak nějak naprázdno. Expozitura byla o mnoho lepší. Mohl to být parádní thriller, ale není. Bez toho konce bych se klidně obešla. Mohli to useknout, alespoň by ta bezmoc lidí řádně vykrystalizovala a byla naprosto hmatatelná i přes obrazovku.(14.1.2013)

PANE PODPLUKOVNÍKU, JÁ SE VÁM NA TY VAŠE TLUSTÝ ČÁRY MŮŽU ZVYSOKA VYSRAT. Pamatujete na (v začátcích) velmi povedený cyklus Oběti? Tak tento film mi ho velice připomněl a ejhle, scénárista je stejný. Břitva je pravý opak Expozitury, ta byla nabubřelá, bulvární, novácká, toto je komorn(ějš)í příběh, ale zároveň musí splňovat jisté thrillerové zákonitosti, aby naplnil určitá divácká očekávání. Netradiční výchozí situace a psychologie postav dávají vzniknout scénám, které si zapamatujete (rvačka na hrobě), i těm, které vyšumí, jelikož prostě obsahují atributy již mnohokrát viděné (Česko, korupce, policie, zločin, politika) a neměnné. Pro mě dost překvapení, Ondřej Sokol by měl hrát samé vážné role a pár vět, které přesně vyjadřují moje názory. 70%. A kromě toho, že Occamova břitva zabodovala na festivalu Eurovision Film Week, měla i mnoho zářezů na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. Více zde - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/227057-proc-ma-occamova-britva-zarez-v-monte-carlu-proste-skveli-herci/(21.1.2013)

• Big Bear

,, Zprávy z domova - prezident České republiky a - čtyřicetinásobný zlatý slavík Karel Gott - byl zadržen se čtyřmi kily heroinu '' --- No nevím, nevím odkud začít. Sokol je možná dobrý divadelní režisér, ale jako herec tady nic moc nepředvedl. Nevěřil jsem ani jeho strachu, ani jeho rozhořčení v momentech vzteku. Asi mu holt jdou lépe ty skopičiny s parťáky v ultratrapné Partičce.... U Stivínové jsem si zase uvědomil, že je to po čase s ní další film, kde je opět znásilněná... Na rozdíl od Pastiček ale tady násilníkovi po prudším ántré nakonec v klidu pěkně podrží a nikdo není vykastrován. Ústřední pár se chová idiotsky a nepochopitelně. Možná to dělalo zajímavé zápletky ve filmu, ale s reálným chováním to nemělo nic společného a to ani za předpokladu neracionálního chování ve strachu. Lichý, Čermák i Stránský jsou originálové a skvěle zapadli do svých rolí. Zajímavý byl místy i Franěk v roli bohatého majitele hotelu. Naštěstí konec filmu, kdy se mění vyšetřující policista případu a samotný závěr na hrobě rodičů emočně zachraňuje nestabilnost celého thrilleru. A hrdinský morální Sokolův závěr podbarvený Lennonovou písní Stand by me? Pche... Dvě nábojnice. Víc nedám. * *(16.4.2014)

• - Occamova břitva je princip logické úspornosti, od 19. století nazývaný podle anglického logika Williama z Ockhamu. (Olík)

• - Filmový golfový areál a hotel se nacházejí v Ostravici. (rakovnik)

• - Když se dva hlavní protagonisté ocitnou na benzínové stanici, objeví se v záběru televizor, v němž běží film Výlet (2002). Následuje záběr na Libora (Ondřej Sokol) v autě, které projíždí myčkou, což evokuje scénu v myčce s Igorem Barešem ve zmíněném snímku Výlet (2002). (Přemek)