Occamova břitva

(TV film)
  • USA Occam’s Razor (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Manželé Vavruškovi se v nesprávný čas ocitnou na špatném místě. Stanou se náhodnými svědky vraždy. Pachatelé se jich ale překvapivě nezbaví. Naopak jim nabídnou finanční úplatu za jejich mlčení, ale pro výstrahu jim také pošlou důkazy proti nim samým. Obavy z možných následků i stupňující se psychický tlak, kdy se záhy po nálezu oběti ocitnou v hledáčku policie, začnou rozkládat jejich vztah. Detektiv Mareš tuší, že Vavruškovým brání ve svědectví strach. Čím víc se ale manželé snaží uniknout podezření, které na ně dopadá, tím více se paradoxně nechávají pachateli zatáhnout do pozice podezřelých. Když si Vavruška uvědomí, že krytím zločinců škodí především sami sobě, je už pozdě… (oficiální text distributora)

TV spot

Radko

Otázky typu "ako by som sa zachoval ja?", či "zdôveriť sa polícii - tomu nedôveryhodnému skorumpovanému molochu?" sa príjemne prevaľujú v mysli aj po skončení dobre rozohraného, no v druhej polke slabšie ukočírovaného tv filmu. Akoby sa autori snažili vŕšením rodinných nezhôd a pracovných prieserov nasilu presvedčiť diváka, že podaním ruky zločinu sa zrúti celý doterajší profesný i intímny život a len myšlienka na spoluprácu s políciou dokáže veci prinavrátiť späť do tých správnych koľají. ()

Tosim

PANE PODPLUKOVNÍKU, JÁ SE VÁM NA TY VAŠE TLUSTÝ ČÁRY MŮŽU ZVYSOKA VYSRAT. Pamatujete na (v začátcích) velmi povedený cyklus Oběti? Tak tento film mi ho velice připomněl a ejhle, scénárista je stejný. Břitva je pravý opak Expozitury, ta byla nabubřelá, bulvární, novácká, toto je komorn(ějš)í příběh, ale zároveň musí splňovat jisté thrillerové zákonitosti, aby naplnil určitá divácká očekávání. Netradiční výchozí situace a psychologie postav dávají vzniknout scénám, které si zapamatujete (rvačka na hrobě), i těm, které vyšumí, jelikož prostě obsahují atributy již mnohokrát viděné (Česko, korupce, policie, zločin, politika) a neměnné. Pro mě dost překvapení, Ondřej Sokol by měl hrát samé vážné role a pár vět, které přesně vyjadřují moje názory. 70%. A kromě toho, že Occamova břitva zabodovala na festivalu Eurovision Film Week, měla i mnoho zářezů na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. Více zde - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/227057-proc-ma-occamova-britva-zarez-v-monte-carlu-proste-skveli-herci/ ()

Gemini

Značně neobvyklá nikoliv kriminálka, ale zrcadlo nastavující trochu psychologická jednohubka, jejímž katalyzátorem je zločin (a korupce a české poměry a blablabla - to už moc originální není). Jako kdyby to patřilo do cyklu Oběti... údajně scénárista pracoval na obojím, ale neověřoval jsem si to. Zásluhou výborně zahraných postav se ta očividná scénáristická extempore kupící se zvolna od chvíle CH, dají klidně snášet. Škoda jen, že mám z celého filmu pocit, že to bylo jen nějaké variační cvičení. V plnohodnotné stopáži by to s trochou práce navíc mohlo být opravdu luxusní. Takhle je to "jen" zajímavé. 70% ()

Gilmour93

Nemám pochyb, že se podobné věci u nás dějí, ale mám pak vždycky pocit, jako bych sledoval v Hollywoodu natočeného Rákosníčka se zeleným, sedmivlasým Cagem v hlavní roli.. Otevřený konec nevadil, dotazy má klást autor, ne divák, ale mám za to, že se při něm Sokol přehlédl ve Zlatých stránkách. Nechtěl volat GIBS, ale Gibsona, aby mu řekl, že má v českém měřítku konkurenci. Apropo, zajímala by mě v nějaké sebevědomější roli.. ()

Tom_Lachtan

s překvapením jsem zjistil, že se mi to velmi líbilo, dokonce i herci, od kterých sem nic nečekal (Franěk) mě velmi mile překvapili, další skvělá role Norberta Lichého potěšila. Ani scénář nebyl tak jalový, jak by se mohlo zdát ze zdejšího hodnocení... Dokonce bych ho nazval převelice zábavným, tak jak zpracování, víc takového ()

• Filmový golfový areál a hotel se nacházejí v Ostravici. (rakovnik)
  • Occamova břitva je princip logické úspornosti, od 19. století nazývaný podle anglického logika Williama z Ockhamu. (Olík)
  • Když se dva hlavní protagonisté ocitnou na benzínové stanici, objeví se v záběru televizor, v němž běží film Výlet (2002). Následuje záběr na Libora (Ondřej Sokol) v autě, které projíždí myčkou, což evokuje scénu v myčce s Igorem Barešem ve zmíněném snímku Výlet (2002). (Přemek)