Occamova břitva (TV film)

Occam’s Razor

(festivalový název)

Thriller

Česko, 2012, 70 min

• Mylouch

Česká zápletka "ze života"... no, spíše thrillerový potenciál ubržděný pod možnosti žánru napětí. Trochu samoúčelná vycpávka dramaturgie tv vysílání ve formátu studentského filmu, které zde chybí uvěřitelné drama. I herci by pak věděli, co hrát, takto jsou často postaveni do statických scén. Příjemný Norbert Lichý, jehož s lehkostí načrtnutá postava živí marné naděje, a pár dalších (spíše těch u vedlejších rolí) hereckých výkonů. 1-2*. Stand by me !(13.1.2013)

• blackrain

Herci výborní, hlavně teda trojice Stivínová, Sokol a Lichý. Norberta Lichého bych chtěla vidět ve větší roli. Myslím, že těch epizodních už má na svém triku dost. Myšlenka filmu výborná. Akorát to vyšlo tak nějak naprázdno. Expozitura byla o mnoho lepší. Mohl to být parádní thriller, ale není. Bez toho konce bych se klidně obešla. Mohli to useknout, alespoň by ta bezmoc lidí řádně vykrystalizovala a byla naprosto hmatatelná i přes obrazovku.(14.1.2013)

• Big Bear

,, Zprávy z domova - prezident České republiky a - čtyřicetinásobný zlatý slavík Karel Gott - byl zadržen se čtyřmi kily heroinu '' --- No nevím, nevím odkud začít. Sokol je možná dobrý divadelní režisér, ale jako herec tady nic moc nepředvedl. Nevěřil jsem ani jeho strachu, ani jeho rozhořčení v momentech vzteku. Asi mu holt jdou lépe ty skopičiny s parťáky v ultratrapné Partičce.... U Stivínové jsem si zase uvědomil, že je to po čase s ní další film, kde je opět znásilněná... Na rozdíl od Pastiček ale tady násilníkovi po prudším ántré nakonec v klidu pěkně podrží a nikdo není vykastrován. Ústřední pár se chová idiotsky a nepochopitelně. Možná to dělalo zajímavé zápletky ve filmu, ale s reálným chováním to nemělo nic společného a to ani za předpokladu neracionálního chování ve strachu. Lichý, Čermák i Stránský jsou originálové a skvěle zapadli do svých rolí. Zajímavý byl místy i Franěk v roli bohatého majitele hotelu. Naštěstí konec filmu, kdy se mění vyšetřující policista případu a samotný závěr na hrobě rodičů emočně zachraňuje nestabilnost celého thrilleru. A hrdinský morální Sokolův závěr podbarvený Lennonovou písní Stand by me? Pche... Dvě nábojnice. Víc nedám. * *(16.4.2014)

Na pouze televizní film velice zdařilé dílo. Nicméně se domnívám, že prostředky na film do televize versus na film do kin by se měly promítnout zejména v technickém provedení než ve scénáři. Tudíž budu hodnotit ten, tzn. děj a s tím úzce související. Námět ne originální, ale i tak zajímavý. Napětí nechybělo. Nuda nebyla. Občas se připletl i vtipný okamžik, resp. vtipná hláška. Ale přesto tomu něco chybělo. Něco, co by mě donutilo údivem z vývoje konečně vydechnout, nyní jsem pořád ve fázi nedočkavého nádechu, jak se to vyvine, čím mě teda film dostane... Otevřený konec bych za otevřenější považovala o nějaký ten záběr (scénu) dřív, nebo bych naopak uvítala úplné dotažení do závěru. Toto mi přišlo na půli cesty a pravděpodobně je to to, co mi schází ne k dokonalosti, ale k lepšímu hodnocení. Plus mi některé vývoje postav a v té souvislosti i děje přišly poněkud víc dílem fantazie scénáristů než snahy opravdu napodobit skutečné možné chování postav - to vše jen pro větší... dramatičnost? V Ondřeji Sokolovi bohužel pořád vidím spíš baviče a občas mi to zde překáželo, u jeho kolegy Igora Chmely tento problém nemívám (možná jen ale nejsem na O. Sokola jako herce "zvyklá"), avšak až na tento pididetail (a spíše můj osobní problém) vydařené herecké výkony všech. Zkrátka lehký nadprůměr, 65 %.(14.1.2013)

Jeden z nejzajímavějších filmů za poslední dobu a přesto upadl v zapomnění. Hezky vystavěné, hezky zamotané, děsivě sugestivní a především příjemně mrazivé. Osudy hrdinů, vývoj postav a celková atmosféra působily sladěně, všechno gradovalo, jak mělo a v těch sedmdesáti minutách jsem se ani chvilku nenudil. Nevěřícně jsem kroutil hlavou nad skvělou logikou, chladnokrevností a dynamičností zápletky. Za mě veliká pochvala(15.4.2014)

• - Occamova břitva je princip logické úspornosti, od 19. století nazývaný podle anglického logika Williama z Ockhamu. (Olík)

• - Filmový golfový areál a hotel se nacházejí v Ostravici. (rakovnik)

• - Když se dva hlavní protagonisté ocitnou na benzínové stanici, objeví se v záběru televizor, v němž běží film Výlet (2002). Následuje záběr na Libora (Ondřej Sokol) v autě, které projíždí myčkou, což evokuje scénu v myčce s Igorem Barešem ve zmíněném snímku Výlet (2002). (Přemek)