Occamova břitva (TV film)

Occam’s Razor

(festivalový název)

Thriller

Česko, 2012, 70 min

• Tommassi3

"Vrátíme se !! Tak to otoč !!" - "Otoč to !! Kam asi ?? Tak jako na střechu jedině.." ;) No, škoda !! Veliká škoda, zejména po tom slibně rozehraném úvodu.. A tak se mi chce říct, že není svátek jako Svátek, ačkoliv naprosto jednoznačně tkví zásadní potíž Occamovy břitvy již v Sovjákově tradičně zbabraném skriptu, já totiž takový zbabělý snímek, co se diváka snaží ze všech svých sil, protože se nejspíš stydí stát klasickou detektivkou, přesvědčit, jakou že to vlastně sleduje úžasnou psychologicky zvládnutou moralitu, zkrátka nemůžu přijmout kladně, a to rozhodně velmi slušným hereckým výkonům navzdory, když třeba takový partičkář Ondřej Sokol, zde skutečně výborný, si mě jednoznačně získal.. A tak se zdá, že by v rámci myšlenky právě occamovy břitvy udělali tvůrci nejlépe, kdyby z toho natáčení sešlo..(27.7.2015)

Na TV produkci velmi dobře natočený thriller "ze života" se zajímavým scénářem. Dilema mezi strachem a odpovědností je dobře vykresleno, herci hrají přesvědčivě (v rámci scénáře). Jen chování manželky při "seznámení" s padouchem v hotelu mi přišlo trochu přitažené za vlasy. Jinak, spokojenost! 75%(13.1.2013)

Na české poměry, zejména televizní, imho velmi slušné. Trefný casting i nadprůměrné herecké výkony (mimo moudrého a chápajícího synka). Neodpustím si však poznámku k těm co tady uvádějí, že je to vykonstruovaný scénář. Jasně měli postřílet všechny, mladého Polívku pověsit za ... do průvanu a sýkorák (most Miloše Sýkory)vyhodit do luftu. A pro pó všichni "(rádoby)hrdinové"se v takových chvílích chovají velmi sofistikovaně a realisticky, protože jde o vlastně obyčejnou a standardní situaci. Na druhou stranu mě však v závěru udeřila replika s hilznou v trávě (nábojnicí), že jí Sokol neomylně našel na místě činu stejně jak začínající mjr. Zeman kulku ve zdi v prvním díle. Myslím, že demence soudobých krim. techniků na místě popravy není ještě tak varující. Reálie natáčení a celé prostředí, jako rodilého ostraváka, samože potěšily. (Hotel Miura je fakt architektonický skvost). U mě za tři a půl. Pro celkové podhodnocení zaokrouhluji na čtyři.(14.1.2013)

• snaked

Nelogické jednání postav (ok, v životě taky nejednáme ve stresu apod. logicky, ale tady se postavy chovají jak hovada), vyústění scén je směšné (dramatická hudba a zpomalení i tam, kde nemá co dělat, jakoby neví, do jakého žánru patří - skáče mezi thrillerem a hororem - úplně zbytečně). Jinak skvělí herci nemají co hrát. Zajímavé jen kvůli kameře.(4.5.2014)

• blackrain

Herci výborní, hlavně teda trojice Stivínová, Sokol a Lichý. Norberta Lichého bych chtěla vidět ve větší roli. Myslím, že těch epizodních už má na svém triku dost. Myšlenka filmu výborná. Akorát to vyšlo tak nějak naprázdno. Expozitura byla o mnoho lepší. Mohl to být parádní thriller, ale není. Bez toho konce bych se klidně obešla. Mohli to useknout, alespoň by ta bezmoc lidí řádně vykrystalizovala a byla naprosto hmatatelná i přes obrazovku.(14.1.2013)

• - Occamova břitva je princip logické úspornosti, od 19. století nazývaný podle anglického logika Williama z Ockhamu. (Olík)

• - Filmový golfový areál a hotel se nacházejí v Ostravici. (rakovnik)

• - Když se dva hlavní protagonisté ocitnou na benzínové stanici, objeví se v záběru televizor, v němž běží film Výlet (2002). Následuje záběr na Libora (Ondřej Sokol) v autě, které projíždí myčkou, což evokuje scénu v myčce s Igorem Barešem ve zmíněném snímku Výlet (2002). (Přemek)