Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Radiq

Drsnej snímek snímající svými snímky ty nejčernější činy lidské rasy - nejdřív mlátička ala hlava na sračku, potom anální znásilňovací scéna ala natržená prdel. A to všechno vždy v jednom záběru. Je to sice drsný, ale řekněme si to na rovinu - kdyby tohle někdo udělal mojí přítelkyni, tak Hlísta skončí stejně. Howgh! Po letech (2023) jsem si to pustil znovu a pořád je to stejně zneklidňující, znepokojivé a znepokojující. Syrovost sálá a experimentální audiovizuál ani po té době nic neztratil. Když je to celé tak zvrácené (mimochodem pěkná slovní hříčka), není se co divit, že to negraduje až na konci. Ale kupodivu ani na začátku. Gradace nastává se znásilňovací scénou někde uprostřed, která je fakt síla. Chudák Monica Bellucci a zároveň respekt k tomu, jak to zahrála. Českej dabing je tragédie, ale zhovadilcům z Elektrick Mann se to do jejich romantické písničky docela hodilo. Rozhodně tento film nedoporučuju jako film na rande a kvůli poslednímu záběru ani pro epileptiky. ()

danliofer

Jelikož jsem si odbyla první setkání s Gasparem Noé jeho filmem Vejdi o prázdna, věděla jsem, že mohu očekávat neobvyklé pojetí. Film pozpátku natočil skvěle už svého času francouzský režisér Ozon (5x2). Noé však tento styl vybrušuje ve Zvráceném do nejjemnějších detailů a posouvá jej umělecky ještě dále. Nejmysteriózněji je natočena sekvence z gay baru, která je dle mého soudu takovým odrazovým můstkem ke stylu ve filmu Vejdi do prázdna, a to včetně velmi originálního pojetí titulků. To není filmařina, ale filmařské umění. ()

Deyw

je to navokap, tvle docela syrove, ta kamera zkurvena je dobra a dobrej zamer chapu, dneska uz trosku hnusnejsi kvalita, ale o to vic to dava, jinak monika v roce02 exkluzivni tvle a u ty rape sceny jsem mel hrmeni v kalhotech tvle 😂🤓 hoodne dark 😂 ty titulky na zacatku dopici clovek na to prijde hned! prej mela jsem sen, byla jsem v tunelu 😂 i ten debilni kamarad se pak vysvetli, fakt je to dobry tvle, ale ty rozhovory jsou nic moc, dost odvaznej film no.. ()

CinemaRanger

Můj první film od Gaspara Noea a už ho obdivuju a zároveň nenávidim za to, co dělá. Tenhle francouzskej týpek, co během natáčení jel jednu lajnu za druhou, jak sám později přiznal, se rozhodl, že vezme naprosto přimočarej příběh, odvypráví ho pozpátku, natočí ho tak, aby i obyčejnej člověk dostal epilepťák a pak se nechá do filmu obsadit do scény, kde si nad tim, co stvořil, rovnou vyhoní. Ve skutečnosti je to jen velká hra s divákem, ve který zkouší, co vydrží. Bohužel nebo bohudík, já nejsem obyčejnej divák a tahle rádoby odporná podívaná mě ani krapítek nezhnusila. Pustil jsem si to k snídani. Na to Kašpar zapomněl + ještě na fakt, že když finále filmu dáte na začátek, poslední půlhodina (respektive prokecanej úvod) nebude moc zábavná na sledování. A to platí i v případě, že v každý scéně je (polo)nahá Monica Belluci. PS: Soundtrack od Daft Punk je velký plus. ()

Triple H

Mnohí označujú tento film za úchylný (a distribútori sa s prekladom tiež "vytiahli"). Smola, dámy a páni- to ste veľmi mimo. Ak je Irréversible úchylný, tak sme úchylní aj my ľudia. Absolútne naturalisticky podaný film, pri ktorom neexistuje, aby ste k nemu zaujali indiferentný postoj. Celé natočenie filmu s minimom strihov mu dodáva enormnú autenticitu. My, ako ľudia sme tiež zvyknutí vnímať veci čisto len z jednej vizuálnej perspektívy a tento film sa nás tak snaží čo najviac vtiahnuť do deja. Darí sa mu to. Herci sú perfektní a myslím, že každý sa bez problémov vcíti do kože ich postáv. Vincent Cassel a Monica Bellucci sú partnermi aj v skutočnom živote a intýmnym scénam to dodáva poriadnu dávku hodnovernosti. Scéna znásilnenia je pravdepodobne najpôsobivejšou takouto scénou v histórii filmu. Je z nej človeku doslova zle. Už, už keď dúfate, že sa dej posunie ďalej- nič sa nestane a vy ste ako divák naďalej nútený sledovať to brutálne zverstvo. A o tom to je. Ľudia radi zatvárajú oči pred mnohými smutnými skutočnosťami nášho života len preto, aby mali pohodovejší život. Menej starostí. A myslieť opačne ich spravidla prinúti len na vlastnej koži zažité nešťastie. Irréversible nám tieto nechcené myšlienky servíruje priamo do ksichtu, bez príkras a nie každý ich prijme alebo sa nimi bude chcieť zaoberať. Gaspar Noé navyše formu svojho diela SAKRA dobre premyslel a koncept pohybu celého deja od hnusu po krásny pokoj je urobený dokonale. Polárne odlišné reakcie na tento film len nasvedčujú, že sa jedná o niečo extra. Nie vždy je sledovanie filmu príjemnym zážitkom (okrem drsných scén aj vykrúcanie kamery), ale pokiaľ obsah má význam a myšlienku, tak stojí za to danému dielu venovať čas. A mimochodom, keď už nič iné, Irréversible má u mňa jedno obrovské plus- nič podobné som zatiaľ nevidel. ()

Cedr

Intenzivní, odvážný a vcelku originální počin. Ideální film na rodinný večer... bych hledal jinde. ()

Copacabana

Netreba sa nechať vyviesť z miery pomerne zvláštnym začiatkom a divnou kamerou, po ktorej sa kvalitne točí hlava, pretože dej sa začne pomaly skladať -ako inak- od konca, teda úplne zvrátene až na samý začiatok príbehu, ktorý prináša pointu, na ktorú sa oplatí počkať. Hodnotenie odo mňa ide hlavne za rape v podchode, vtipný rozhovor v metre a za zaujímavé rozuzlenie. ()

LeoH

Experiment, který prokázal, že afektovaná banalita zůstane afektovanou banalitou i tehdy, obrátíme-li pořadí scén. Jedna hvězdička pro kameru, druhá pro herce. ()

Doudis19

Události jedné osudové noci, mozaikovitě poskládané pozpátku. Nejčastěji u Irréversible propíraná snaha šokovat otevřenou brutalitou u obou scén funguje na 120%, především znásilnění zanechává pachuť ještě hodně dlouho poté. Zbytek dění už není nic vyjímečného. Dialogy zní jako improvizace, režije příliš "letecká" a tak zbývá nahota Moniky Belluci, ale to je tedy něco :-). ()

Sfinkter

Špatně se mi volí slova - hned po úvodních (závěrečných) titulcích jsem nebyl nijak ohromen, kamera mě mátla a děj mě nevtáhl. S příchodem scény z klubu Rectum mě příběh hlavní trojice začal zajímat a bez problémů jsem vydržel až do konce. Při scéně, kdy je Alex znásilněna jsem jen nevěřícně hleděl - nechutné a hodně realisticky natočené zneužití s divákem pohne. Postupem retrospektivy se děj odlehčuje, zklidňuje se kamera a s přibývajícími minutami jsem měl u závěrečného Beethovenova doprovodu silný pocit, zda se nejedná o mistrovský snímek. Ale netuším, kdy ho budu chtít vidět znovu. ()

Qitek

I přesto, když pominu podobnosti s mementem Christophera Nolana, které mě nijak neurážejí, jde o zvláštní dílo, které určitě jen tak z hlavy nevymažete a jeho násilné scény vám v hlavně budou znít ještě pár hodin (ne-li měsíců) po skončení filmu. Desetiminutová scéna znásilnění je sice skvěle zinscenovaná, zahraná od podlahy, ale já se ptám proč? Je to celé jen kvůli tomu aby nám bylo zle? Ptž scény klidu a obyčejných dialogů zde působí jako něco navíc. Dokud nás film šokuje, je nesmírně působivý, slovy se to těžko dá popsat, chce se mi říct až geniálně nihilisticky. Taková scéna v klubu s hasicím přístrojem v úvodu filmu je jedna z nejintenzivnějších násilných scén ve filmu, jakou jsem viděl ). Vyloženě mistrovská práce. Velmi těžko stravitelná. To prostě na skvělý film ale nestačí. Šlo si to pro genialitu a učebnicovou nemsrtelnostale nedošlo to bohužel do cíle. Ten klid, ke kterému se dostaneme a má být zásadní pro vyznění filmu, Gasparovi moc nejde. Vyvážit to stejným umem a nezářit pouze v temnotě a šokantním násilí, šlo by jistě o zásadnější film, kterým už i tak Irréversible je. Škoda jen, že díky jedné straně mince. Takhle se to bude řadit sice do učebnicového "francouzského extremisu", ale pamatovat si z toho budete "To je ten film, kde scéna znásilnění nemá obdoby". Bohužel nic moc víc. ()

danoo

Režisér sa snažil za každú cenu zaujať a šokovať explicitným zobrazením sexu a násilia pomocou zbesilého strihu úvodných scén až po kontrastne malebný začiatok v závere. ()

gjjm

Nepříjemný film - i na vysoké poměry francouzských thrillerů. Natočený jakoby nahrubo, rozklepanou, epileptickou ruční kamerou, s prapodivným, nevyumělkovaným světlem, bez všeho předstírání a čehokoliv, co by pro diváka mohlo být nějak příjemné. Někdy musíte o scéně docela dlouhou chvilku přemýšlet, než vám dojde, co scéna vlastně znamená, a pak to radši ani nechcete vědět. Této nepříjemnosti a syrovosti bylo trošku paradoxně dosaženo excellentní technickou kvalitou, vynikající a neuvěřitelně nápaditou kamerou (kameraman neváhá kameru rozklepat a způsobit vám závratě, točit s ní, až se vám chce zvracet, film samotně končí jakousi podivnou, epilepticky blikavou scénou), precizně vykreslenou atmosférou krutosti noční Paříže a úžasnými hereckými výkony. Artových rozměrů filmu dodává zvláštní symbolika - zvlášť v podchodové scéně. Zajímavá je strategie filmu - nechutnostmi a nepříjemnostmi začíná, a pak vám teprve ukáže, jak k nim došlo. A i když se v rámci těch událostí, z nichž všechny jsou víceméně běžné a samo o sobě na nich není nic špatného - ale po tom, k čemu vedly, vám připadají neuvěřitelně odporné. Samotné téma nijak kontroversní není - těch pár erotických a znásilňovacích scén je ve spoustě filmů. Ovšem málokdo si je dovolí natočit tohle téma takhle bezohledně vůči divákovi, takhle krutě - a rozhodně nikdo v Americe. Diváci zhýčkaní americkou uhlazeností tohle nikdy nepochopí, ale pro všechny ostatní je Irreversible nepříjemně fascinující film, o jehož technické dokonalosti nemůže pochybovat nikdo. ()

anli

Film,ktery je oznasilneni a o pomste a protoze reziser nevedel,jak to ozvlastnit a upozornit na sebe,natocil ho pozpatku,vcetne opacne jedoucich titulku na zacatku filmu.Tresouci se rucni kamera,caste blikani svetel,stridani barevnych filtru a naturalisticka scena znasilneni a pomsty.Ano,film je opravdu zvraceny a filmarske napady zadne-houpani kamery,blikani svetel a rozostrene zabery nepovazuji za filmarske napady,to zvladne 10-ti lete dite.Mych 30% je za nadhernou Monicu Belluci,ktera je nejen velmi puvabna,ale taky skvela herecka.Od rezisera se myslim lepsich kousku nedockame,protoze se profiluje vic nez jasne-po jeho filmech boli oci,hlava a clovek nevi,jak se jmenuje. ()

oveckaoa

Hodnocení je těžký od filmu jsem toho moc čekal (což od filmů s označením šokující čekám vždy). Celkově námět je dobrý scéna s hasičákem taky i celá scéna v gay clubu (i když po dalších shlédnutích působí trapně představte si že někoho hledáte a dotyčný kterého se ptáte Vám radši řeknete ať ošukáte ho :-). Ohledně té scény znásilnění já nevím asi už jsem toho moc viděl (což je možný) nebo nevím ale mě osobně teda moc nešokovala a přišla mě slabá. 2 hvězdy za film jako celek třetí přidávám za nějaké detaily (hasičák transvestit s penisem :-) ()

neoBlast

Tohle bych pouštěl Alexovi, aby ho ty choutky po násilí přešly... Je tam více než dvě pověstné scény. Must Watch, devedesát procent, a nikdy více. 90 % ()

marvan

Na rozdíl od pozdějšího VEJDI DO PRÁZDNA nevede ZVRÁCENÝ k žádnému "temnému osvícení", ale pouze brilantně a manýristicky inscenuje Noého obsesivní potřebu prozkoumávat odvrácenou stranu lidské existence. Tady si teprve buduje pozici, ze které se odrazil ke svému vrcholu. Sympatické je, že si tu lze potvrdit systematičnost a promyšlenost jeho snahy. Noé je takový antiTarkovskij, tam kde Rus důstojně kráčí v tiché kontemplaci, tam se brutální Francouz brodí kanálem, ale směřují ke stejnému cíli. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července