Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

Dont

Asi bych to více ocenil jako dokumentární snímek, který asi poměrně trefně (nemohu úplně posoudit, nežiju v tom) vykresluje romské prostředí a začarovaný kruh, z kterého není lehké najít cestu ven. Žaneta řeší problémy, s kterými se potýká velká část populace (nedostatek práce, chudoba), ale to, že je Romka, ji v tom ještě přitěžuje. Najít práci je ještě těžší a společnost, ve které se pohybuje, ji pouze stahuje dolů. Cesta ven je ale dle mého názoru jasná (je totiž pro všechny stejná, pro Čechy i pro Romy) a také jediná legální – udržet si jakoukoliv práci a časem zkusit najít lepší, omezit zbytečné výdaje (kouření, alkohol), poskytnout dětem alespoň nějaké vzdělání a dát jim tak lepší šanci do života. Je to spíše o vůli jít za tím, i když je potřeba vidět i ty nesnáze a překážky, kterých není málo. Režijně je Cesta ven dobře zvládnutá, neherci působí přirozeně (Klaudia Dudová se jednou podívala do kamery, kdy neměla) a jejich výběr byl dobrý. Drama je to ovšem z mého pohledu pouze průměrné, těží ze všeho nejvíc právě ze specifického prostředí (jako dělaného pro dokumentární snímek) než z nějakého mimořádného námětu. ()

kinderman

"My tady nejsme kvůli vašim záclonám, pane Koky." Nebýt té skřípající politicko- perverzní linie, dal bych plný počet. Je příznačné, že tématu se se ctí chopil právě ve Francii naturalizovaný tvůrce, který neromantizuje ani nekárá, "jen" popisuje. ()

ilemas

Velmi realisticky natočený, působivý silný příběh o cikánech, že i mezi nimi se najdou normální lidé. Nezastávám se jich, nemám je rád, ale neháži je všechny do jednoho pytle. Bohužel jen 1% ze sta je normálních a těm fandím. Všichni je odsuzujeme, ale ruku na srdce mezi námi jsou daleko horší svině. Dal bych i vyšší hodnocení, ale něco tomu schází. ()

MartinNDL

Pro mě osobně plus mínus zbytečný film, jako součást výukového materiálu základních a středních škol, abychom trošičku pomohli integraci a zabránili nárůstu neopodstatněného rasismu a náckovství v kombinaci s diskuzí a dobrým kantorem velmi vhodný. Petr Václav je férovej chlap, jestli mi rozumíte, to je jasný. ()

Martin741

Dalsi pohlad do zivota a myslenia Ciganov /hovno Romov, roku 1970 sa konal ich kongres a s oznacenim Cigani nemaku najmensi problem/ a o tom, ako ista pani Klaudia Dudova nemoze najst pracu a primerane zabezpecit rodinu. Reziser Petr Vaclav nenatocil este nic schopne podla mna a tento film sa aj u mna bude radit do priemeru. Davam vsak len priemerne hodnotenie, lebo na rozdiel od Vejdelkovho Romingu mi tuna chyba vyraznejsie herecke meno. 55 % ()

Abes

Celou projekci lituju, že nesedím v Kán, titulky by se hodily. Bylo fajn kouknout na venku opěvovaný český film, bylo fajn poznávat ostravské lokality, bohužel to je vše co si odnáším. To rádoby světové zakončení docela dobře odráží stereotypní, příběhově nanicovatou povahu Václovova díla jako celku. ()

1frida2

Řeči, řeči, řeči. Film o kecalcich, kterých je v Ostravě na nádraží hafo. A opravdu přínosný a umělecky hodnotný film o cikanech já shledavam v tvorbě r.Hanáka, např. Film Růžové sny. ()

zette

Ne uplne spatna sonda do zivotu nasich cokoladovych spoluobcanu. Neherci se jen malokdy mohou rovnat profesionalnim hercum, zase diky nim ziska film punc autenticnosti, nektere sceny (predevsim hadky) byly jako ze zivota. Klaudia Dudova podala dobry herecky vykon. Pribeh se bohuzel moc nevyvijel a postupem casu jsem o nej ztracel zajem. Prazaci to uz ani vnimat nemohou, me ale vzdy potesi film, ktery se odehrava v mem meste a kamarad/znamy v roli vyhazovace na diskotece me malem zabil. Ze ses Milane nepochlubil:-)?! ()

TomPrusik1

Cesta ven nabízí poměrně realistický pohled na cikánskou komunitu a chování bílých k nim. O cikánech, nebo bílých se neříká, že je ti lepší a že ti ostatní jsou svině. Všude je nějaký badass. Ať už ze strany cikánů, kteří hážou cihly na autobus, nebo bílých, kteří odmítají vydesinfikovat ubytovnu pro cikány a ohání se tím: ,,Že je tady nidko nedrží". Ovšem najdou se i takové první vlaštovky, kteří jsou trošku rozumní. Narážím na Žanetu, která byla účelně napsána jako ta hrdlička. Vcelku dobře ji hraje neherečka Dudová. Na to, že tuhle práci nikdy nedělala, tak se toho chopila dobře. A tím narážím na větším problémem a to zvolení neherců. Někdy to není úplně špatné, hlavně když chcete dobře udělat atmosféru filmu. To se mu podařilo dobře. Ovšem neherce bych volil do nějaké tragikomedie. Podobně jako to dělal Forman jeho prvních českých filmech (Hoří má pananeko, Lásky jedné plavovlásky). Sice se tam našel někdy i herec z povolání, ale převažovali neherci. No tak se z filmu stává černá komedie se smutnými prvky. Což ASI TAK BÝT NEMĚLO. Mělo to být sociální drama. Nechci to dávat za vinu nehercům, kteří opravdu nikdy nestáli před kamerou a chovali se jako postavy, které hráli. Ti prostě nedokáží zahrát něco vážného. Na druhou stranu, kdo by z cikánských herců zahrál něco vážného? A máme vůbec cikánské herce? Možná Radoslav Banga, ale to by taky nebylo ono. No je to těžké. Tohle si měl režisér pořádně rozmyslet, jestli opravdu chce točit takové drama, Kdyby ovšem zamýšlel udělat černou komedii (to co natočil), tak bych mu dal i čtvrtou hvězdičku. Takhle je to 60% ()

Mylouch

Snaha o sociální drama s nepříliš zkušenými scénáristickými postupy, které sice etnograficky zachycují řadu situací ze života a kontaktů v rámci formálních i neformálních institucí, přinášejí i pocit bezvýchodnosti, ale nadstavba, která by výsledek posouvala k upřímnému diváckému zájmu, se nekoná. Nejhezčím momentem je asi miniatura dialogu s krejčovskou mistrovou. Kamera se příliš často opírá o pouze staticky vymyšlené scény. Etnická autenticita a neherectví ve stejném dilematu jako v Tycově El Pasu. ()

dr.fish

....není cesty ven....i když mám výhrady....oceňuju snahu tenhle problém pojmenovat a něco o něm natočit. 75% ()

sator

Syrovost, nihilismus beznaděj z toho teče... Vymanit se z toho prostředí je rovno zázraku... Někdo je asi zaklel...😎 ()

chelseaman22

Klaudia Dudová o tom, jaké je to být Romem a přitom cítit odpor k cikánskému šálu či cickimen haluškám. Po celou dobu metráže se naše Romka potácí v kruhu vší, ubytoven a laciných párty, kde touha šáhnout si na stehno Romky je stejně velká jako vstup do kina se slevou. Fantastickou myšlenkou filmu je jeho zakončení - zmar nad zmar. 76 % ()

dzira

Film je poměrně výstižným popisem situace ohledně cikánů. Nic víc, nic míň. Tři hvězdy za to, že je ke všem spravedlivý. Vyšší hodnocení si ale nezaslouží, neboť amaterské zde nejsou pouze výkony (ne)herců (ty lze považovat za sympatickou snahu), ale v podstatě vše.... ()

filmmovier

No... to zas byla jednou akce, když nás učitelky vzaly do kina. Než ale přejdeme k tomu nejdůležitějšímu, musíme si položit několik zásadních otázek: Opravdu je Klaudia Dudová nejlepší hlavní herečkou za rok 2014? Proč, proboha? A opravdu je Cesta ven nejlepším filmem za rok 2014? Proč, proč, brobohy? Protože jsou všichni posraní z cikánů? Tohle je naopak přiměje k tomu, aby tady zůstali a bylo jich víc, ale nevadí. Nechápu rozhodnutí členů naší Filmové Akademie i když je to důkaz toho, že v téhle zemi je možné už všechno... A pak taky nechápu, proč tomu dávám tři a nemám, prostě nemám srdce dát méně (i když jsem to zkoušel). Vždyť jsem si pořád říkal, že jsou to dementi a trapáci a že by je nejradši měl někdo vybít.., Neberte mě jako rasistu, já tyhle lidi neberu jako rasu a i když je to nejspíš jen filmová fikce, říkám si, že přece jen jsou někteří slušní a snaží se chovat normálně... Ale to jejich věčné nadávání a hrozně špatná čeština i spousta dalších faktorů, dokázali, že byl ten film i vtipný, i když nechtěně, zejména pak v části s tim zfetovanym individuem, co lezlo na reklamní tabuli a nezabilo se... Jinak tam samozřejmě nic nechybí - hledání práce, stará protivná baba, který není rozumět. tucet cikánů v jednom maličkým bytě, dluhy, mafiáni a všichni do jednoho jsou totálně vypatlaný idioti, snad jen tu Žanetu (Klaudii) tak nějak chápu, ale tomu filmu prostě nevěřím, v čemž mi pomahá i ten konec nekonec (aspoň ten to mít mohlo, když už to nemělo nic, dokonce ani hudbu). Navíc jsem pak byl i psychicky vynervovanej z toho, co jsem právě viděl za nehoráznou blbost bez příběhu, obzvlášť, když jedou v kině Avengers. Tenhel film je pro mě nepochopitelná anomálie, stejně jako ty Český lvy. No, nedá se nic dělat, stalo se. Doufám, že časem zapomenu a už to nikdy v životě neuvidím. 50%. ()

Tosi

Scénář vznikl za dva měsíce a natočen byl s neherci v zimě a s minimálním rozpočtem. Pokud se v romské komunitě občas najde někdo, kdo má sen žít normální život, nezávidím mu to. Cesta ven je prodávána jako drama, ale v podstatě je to jedna velká nechtěná hořká komedie a já se při ní jak dobře bavil, tak si považoval svého normálního života. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky