Muž z Ria

That Man from Rio

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

Francie / Itálie, 1964, 112 min

• D.Moore

Když jsem byl mladší, byl Muž z Ria mnohem lepší... ČÍm to asi bude, že? Dnes je z něj přespříliš dlouhý film, v němž se to nejlepší stane zhruba v poslední půlhodině (počínaje rvačkou v hospodě dojde na celkem zábavnou akci a Deleruova hudba začne být také zajímavější). Belmondo je samozřejmě velký sympaťák, ale napsat totéž o hysterické a naprosto nesnesitelné Françoise Dorléac, by chtělo velké sebezapření. I s těmi inspiracemi pro Indianu Jonese bych byl opatrnější.(1.3.2015)

Vždy se mi pletly tyto tři filmy - ‘Muž z Ria’ (‘L’homme de Rio’) (1964), ‘Muž z Hongkongu’ (‘Les tribulations d’un chinois en Chine’) (1965) a ‘Muž z Acapulca’ (‘Le magnifique’) (1973). ‘Muže z Ria’ si pamatuju nejméně. Je to seriózní dobrodružná komedie. Akce je odlehčena lehkými žertíky. Příběh plyne pomalu, na všchno je dost času. Děj je protahovaný hojnými akcemi Belmonda, hlavně rvačkami. Jean-Paul Belmondo jako Adrien Dufourquet není dokonalý, ale chlapácký. Je dost normální, civilní, ještě nemá ten svůj vševědoucí styl ‘nad věcí’. Francoise Dorleac, sestra Catherine Deneuve, jako jeho snoubenka Agnes, je hezká, moderní dívka, která se chce hlavně bavit a ostatní by se měli o ní starat, čímž je někdy rozmazleně protivná. Ve filmu se letí z Paříže do Ria a pak se jede autem do Brasilie. Jsou to všechno už archivní záznamy z míst, která teď vypadají jinak. Záhada se třema soškami je rozvíjená velmi pomalu. Je proto trochu překvapivé, jak rychle skončí.(14.3.2015)

Pro mne je Muž z Ria prakticky stejný kult, jako býval pro starší generace např.Vinnetou. I když je film celkem blbina, pro mě je nebojacny s neuvěřitelnými kaskadérskými kousky obdařený Adrien, jeho věčně ztracená, sexy potrhlá přítelkyně Agnes, tři sošky vedoucí k pokladu, padouši jak se patří, prosluněná lokace a v neposlední řadě výborný humor, vzpomínkou na jednu z prvních véháesek a několikanásobné pouštění této dobrodružné podívané. Z kraje roku 2015 proběhla digitalizace, vydání blue-ray disku obohacené o vystřiženou scénu. Takže kdo má tento flm v oblibě, doporučuji připomenout. Vadou na kráse u tohoto je dabing, jelikož se jedná o rok 99 a o hlas 61 letého Krampola na mladičkého Jean Paula moc nesedící.(25.1.2015)

• gudaulin

Takhle vypadala v 60. letech slušná komerce. Rozhodně ani tehdy nešlo o špičku, ale o příjemný nadprůměrný oddechový film. Dnes už Muž z Ria beznadějně vyčpěl. Pokud ho srovnáte s Mužem z Acapulca, který dodnes má co říct a stojí za vidění, spatříte výrazný kvalitativní rozdíl. Co zůstalo dodnes funkční, je výkon Jeana-Paula Belmonda, který si film prakticky ukradl sám pro sebe, a z jeho energických eskapád pochopíte, v čem spočívalo jeho kouzlo a proč se stal jednou z nejvýznamnějších francouzských hereckých hvězd 20. století. Za zmínku stojí ještě přítomnost tragicky zesnulé sestry Catherine Deneuve. Francoise Dorléac sice scénář nepředepisuje scénář nic jiného, než být rozverným diblíkem po boku hlavního hrdiny, ale i tak je poznat, že měla talent a mohla v kinematografii leccos dokázat. Scénář je ptákovina a logické díry vidíte, kam se podíváte, ale o to v téhle podívané opravdu nešlo. Jako komedie na mě Muž z Ria moc nefunguje, protože humor je, jak jen to říct, ne moc chytrý a tak se do paměti vryje opravdu jen to obsazení. Celkový dojem: 40 %.(29.6.2018)

Než se z Bebela stal stoprocentní frajer, tak z něj byl frajer a místy ještě podpantoflák. Muž z Ria je toho jasným důkazem. Pořád ale všechny ty ženský požadavky zvládl tak elegantně, že bych si nedovolil tvrdit, že je z něj čistokrevnej podpantoflák. I tady je už po příjezdu na vlakový perón vidět, že v sobě měl ty sklony bejt frajer. A tohle je ještě k tomu taková ta poctivá dobrodružńárna, která se Vám nikdy neomrzí. Takže dvojitý úspěch, pokud jste na podobné filmy ujetí. Spielberg moc dobře věděl, kde hledat, aby z tohoto filmu vycucnul to nejlepší a vytvořil z něj Indiana Jonese.(29.1.2014)

• - Film byl inspirován Hitchcockovými filmy The 39 Steps (1935) a Na sever severozápadní linkou (1959). (Cucina_Rc)

• - V 76. minutě je Agnes () přenášena z jednoho auta do druhého, přičemž u jednoho vozidla jsou ponechány dveře otevřené. Když však jede o několik okamžiků později okolo Adrien (Jean Paul Belmondo), dveře jsou zavřené. (Terva)

• - Film se z části natáčel v Brazílii a v jejím hlavním městě Brasilia, které jako nové město vybudoval brazilský architekt Oscar Niemeyer, kterého si ve filmu zahrál italský herec Adolfo Celi jako představitel Maria De Castra. Natáčelo se též v Riu de Janeiru a v Paříži. (Cucina_Rc)