Muž z Ria

That Man from Rio

That Man from Rio

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

Francie / Itálie, 1964, 112 min

Belmondo a jeho neskutečný šarm a elán, spojený s parádním Krampolovým dabingem - to je pekelná kombinace. Přesto je na tomto filmu znát zub času víc než by bylo zdrávo. Začátek vypadá hodně nadejně, jenže před půlkou se to láme ve sled různých akčně - kaskadérksých eskapád a ty už dnes nadchnou asi málo koho. A navíc ta ženská byla protivná snad i víc než tvůrci původně zamýšleli...(31.7.2010)

Tohle se tempem vyrovná snad jenom filmu Copak je to za vojáka. Belmondo se nikde nezdržuje, furt je splašenej a v nebezpečí, ale on si s ním dycky poradí důvtipem, kaskadérským kouskem či humornou hláškou. Děj nápodobně. Je to klasickej děj a klasické typy nebezpečí z těchhle starších dobrodružnejch filmů. Ocitáme se na zemi, ve vzduchu, ve vodě. Tu krokodýl, tu pohyb ve vejškách, tu zabijáci, tu proletí něčím ze dřeva. Tu nějaká vedlejší postava, která nemá skoro žádnej význam. Je to klasika let šedesátejch, kterou nás krmil komunismus a mátl nás tím, že se to jmenovalo "Muž z ..." a všichni si mysleli, že to je pokračování z trilogie Acapulco a Hongkong. A všechny to bavilo. Akorát nevim, co je to za happy end, když to skončí kácením pralesů kvůli silnici.(7.6.2010)

Sice ne až tak zlidovělá klasika, ale dalo se na to před xx lety koukat každý rok, kdy nám to televize znovu nabízela. Kromě nádherné hlavní hrdinky, jejíž představenkyně zemřela bohužel pár let po filmu, je nepřekonatelný Belmondo. Bez těchto jeho rolí by nikdy nevznikl Muž z Acapulka a v pár scénách zde Belmondo překonává i svého budoucího agenta. Celkově jde o hodně povedený mix akce a komedie a navíc jsou v dnešní době zajímavé záběry budované Brazílie.(14.12.2016)

Přestože Belmondo není zrovna mým oblíbencem, v tomto snímku mě svým herectvím, věčným utíkáním a skákáním bavil, stejně jako mě bavil samotný příběh, jenž kombinuje akci s dobrodružstvím, humorem a romantikou. Nemohu říct, že by začátek filmu byl nudný, ale teprve od scény, kdy se Adrien dostává na palubu letadla do Ria, začíná ta pravá jízda, u které se nelze nudit. Závěr v džungli je vskutku "Indiana Jonesovský" a je tak povedenou tečkou za tímto dobrodružstvím, u něhož přemýšlím i o páté hvězdičce.(18.2.2015)

Francouzský dobrodružný film v hlavní roli s J. P. Belmondem. Mladý voják Adrien Dufourquet si chce užít týden dovolené se svou snoubenkou Agnes Villermosovou, jež je však unesena neznámými muži hledajícími vzácné maltézské sošky, které mají ukázat cestu k diamantům, ukrytými domorodci. Zarputilý Adrien se pustí do bláznivého pronásledování únosců, které ho zavede až do Ria de Janeira a poté do brazilské metropole Brasília. Neohrožený Belmondo zde mohl uplatnit své neobyčejné pohybové nadání, kaskadérské schopnosti, nápaditost a komediální talent, zkrátka činnosti, díky nimž si ho diváci oblíbili a díky nimž se stal slavným. Dobrodružností, neuvěřitelnými situacemi a nápaditými úniky před pronásledovateli se může Muž z Ria pokládat za předchůdce filmů o Indiana Jonesovi. Za nejpůsobivější Belmondovy kaskadérské a akrobatické kousky považuji legendární přechod po římse do druhé hotelového pokoje v Riu a nebezpečný únik přes rozestavěnou výškovou budovu v závěru. Hereckou partnerku mu tvořila Francoise Dorléac, starší sestra známější C. Deneuveové, která tragicky zahynula tři roky po natočení tohoto snímku v pětadvaceti letech. Ve vedlejších rolích se kromě dvou neznámých nepřemožitelných brazilských goril představil profesor Catalan (J. Servais), jenž touží po všech třech soškách nezbytných k nalezení pokladu a sběratel uměleckých předmětů a zbohatlík De Castro v podání nepřehlédnutelného italského herce A. Celiho. Za velmi impozantní považuji záběry na rozestavěné nové brazilské hlavní město, jež se začalo budovat v roce 1960 uprostřed vykáceného pralesa, a v němž se značná část příběhu odehrává. Na snímku je zarážející množství těžko uvěřitelných náhod, díky nimž se postavy opakovaně potkávají v obrovské jihomoravské zemi a v milionových městech. Dobrodružný snímek P. de Brocy, Belmondova přítele a autora i následujících, neméně úspěšných ´mužů´ z Hongkongu a Acapulca, dokáže diváka rozhodně zaujmout především díky neuvěřitelným Bebelovým kouskům, exotickému jihoamerickému prostředí a také tím, že v něm byly použity všechny dopravní prostředky, což bylo režisérovou podmínkou.(14.6.2018)

• - Po uvedení Muže z Ria do amerických kin napsal Steven Spielberg režisérovi Philippe de Brocovi. Tvrdil, že viděl film devětkrát a hlavní hrdina je podle něj dokonalý "ve své mladickosti, opovážlivosti a sportovních výkonech". (candy_daze)

• - Ve filmu můžeme vidět vynikající vzlet hydroplánu Catalina a těžký bombardér Boeing B-17 Flying Fortress, známý především z druhé světové války. (Cucina_Rc)

• - Film byl inspirován Hitchcockovými filmy The 39 Steps (1935) a Na sever severozápadní linkou (1959). (Cucina_Rc)