Socialistický realismus. Při budování se odkrývají vzájemné vztahy - ať už mezi otcem a dcerou nebo rodící se mladé lásky. Nejde o klasický budovatelský film ani o sociální drama, stavba tvoří spíš kulisu než osnou linku. Kamera je pochmurná, spíše realistická než poetická. Příjemný je hudební podkres. Celkové vyznění filmu není špatné, jenom nevím, jestli ho potřebuji vidět znovu.(28.7.2018)

• Buxholka

Inspirací filmu je asi kniha Daleko od Moskvy, o které se jedna z postav i ve filmu zmíní. Daleko od Moskvy popisuje výstavbu ropovodu v nehostinné Sibiři, v tomto filmu vyměnili mrazivou Sibiř za rozsáhlou bažinu někde v jižní Čechách, kterou je potřeba odvodnit. Filmu vévodí budovatelská linka, veškerý děj kolem za moc nestojí, většinou tak nějak nevede od nikud nikam. Chybí ale budovatelské nadšení - nastupuje nová generace, která spíše než budovat se chce bavit. Takto se ve filmu potkávají padesátá léta se šedesátými. Šedesátky zastupují i zpěváci Štědrý a Matuška, kteří shodou okolností v tu dobu vystupovali i ve hře Člověk z půdy, ve které je také kniha Daleko od Moskvy zmíněna, ale dosti posměšným způsobem.(18.2.2021)

• Big Bear

Z tohle filmu se vám do hlavy vpije tma, bahno a déšť. Celý film tak nějak tone ve tmě a to i ve dne. Prý je to tím, že stále nevyšlo slunce... Mně osobně překvapilo, že ještě v roce 1960 měl někdo potřebu točit film o statečném bagristovi, který spolu s komunisty na které je vždycky spoleh když brigádníci kvůli dešti prchají z brigády odvodní staveniště čímž zachrání stavbu a snad i celou pětiletku... Některé herce slavných jmen budete mít problém ve filmu identifikovat pro jejich mládí i jinou vizáž. Nejvtipnější na tom všem je, že řada míst, která tehdy soudruzi pracně odvodňovali či kde toky zausťovaly do rour dnes trpí suchem a při deštích záplavami a leckde se zase za hodně a hodně peněz blata a meandry toků vytváří! :-). Tehdy to musel být mazec, když jsem viděl v čem se každý den herci a možná i opravdoví brigádníci a stavbaři pohybovali... Brrr. Dávám za dvě holínky. * *(16.11.2018)

• NinadeL

Je cosi nepřirozeného na tom sledovat film z roku 1960, jehož hlavními herci jsou Marvan a Vojta a v menších roličkách se tu producíruje boy band Štědrý, Matuška, Zíma, přičemž téma se našlo v Daleko od Moskvy Vasilije Ažajeva, jak popsala ve svém komentáři Buxholka. Střídání generací tehdy skřípalo jako nikdy.(18.2.2021)

• ghatos

Anděl na melioracích po kolenách v blátě. Není vtipný, jen zaťatý a naštvaný. Celé to nefunguje. Snaží se to trochu sofistikovaněji oproti padesátkám propagovat něco, co je dost sporné a většinou marné...35%.(25.1.2021)

• - Filmovanie prebiehalo v Českých Budejoviciach a meste Zliv v Juhočeskom kraji. (dyfur)

• - Jaroslav Marvan (bágrista Rubeš) mal k dispozícii počas natáčania svoju vlastnú maringotku s privedenou vodou a toaletou, kde býval takmer počas celého filmovania. (Raccoon.city)