Český žurnál - Série 2 (2014) (série)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizoda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový název)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiální text distributora)

Jordan

Je to viac portrét Pavla Novotného a skrze neho jeho bulvárnej stránky, no druhou postavou je fotografka Olga, na konci je "pohovor" na nových potenciálnych "dělníkov" a na rôznych akciách môžeme pozorovať paparazziov a iných novinárov pri práci, čiže to môžeme považovať aj za čiastočný obraz fungovania bulváru a jeho pracovníkov do istej miery generalizovane; Prekvapilo ma, že na konci to malo (pomerne nečakane silnú) emóciu a že sa z pôvodne jednoznačného nastavenia "toto je jeden bezcharakterný čurák" postupne vo filme Novotný stal zaujímavejšou, ambivalentnoi postavou, síce stále "čurák", no do istej miery sebareflexívny a vedomý si svojho čuráctva, inteligentný, no z neznámych (a neobjasnených) príčin akosi rezignovaný... Každopádne na tak krátkej ploche to asi nebolo možné, no fenomén ako bulvár je veľmi komplexný, aby sa do jedného dokumentu rozobral v celej šírke - a preto nemôžem vyčítať, že sa autor nezameral na hlbšie pochopenie príčin bulváru, sociologickejšie zameranú štúdiu koreňov a dôsledkov bulváru - hoci tam sú isté náznaky (vo výpovedi majiteľa bulvárnej stránky, zamilovaného páru v opere, novotného sestry a úvodnej demonštrácie...); ale ako portrét "bulvárneho mága" v celej jeho rozporuplnosti to funguje celkom dobre; a - musím uznať - že to je teda bahno ešte väčšie, ako som si myslel; ()

Bachy

To, že je mi z toho blbě, tady přece znamená úspěch. Jedna z těch hlubších sond, která vyvrací častou výtku, že Žurnál vybírá zajímavá témata, aby o nich pak nic neřekl. Klusák je hlava otevřená, umí se ptát a umí reagovat. A jeho síla je právě v tom záběru a ponoru do jednotlivce. Nevadí mi, že Vít nemíří na víc "dělníků". Ti, kteří jsou tady prozatím stačí. Vzal mě do jiný dimenze a ukázal mi jednak zevrubně, jednak se sarkasmem a jednak hodně chytlavě něco, co mi doposud bylo dost cizí. Dík za to, ty blitky si po sobě uklidím. ()

Marze

Některé výrazy jsou nenapodobitelné...Impérium vrátilo úder, kosa narazila na kámen. Tvůrci dokumentů Český sen, Český mír či Dobrý řidič Smetana, kteří realitu často aranžují, inscenují či provokují, potkali silnějšího soka. Jejich exhibice zůstala trpasličí proti exhibici antihrdiny, jehož chtěli zdeptat, kazatele bulváru Pavla Novotného. Sice je mu špatně rozumět, přesto se na jeho velkohubém slovníku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyřádí. Snímek sám přitom neodhaluje nic převratného. Novotného přezíravost vůči "Čecháčkům" polykajícím levné drby o takzvaných celebritách vyzařuje stejně umělou pózu jako jeho povalování v trenkách v kruhu rodinném. Vlastně nejvypjatější prvek představuje nechuť jeho ženy k mužově práci; obraz batolete mezi nimi už karatelsky vydírá. A hlavně celý film dělá Novotnému reklamu jako hrom.Že je bulvár tvrdá dřina? Jistě, která není, ale démonizovat ji či zužovat na požitky z rautů je směšné. Že se z koncertu Ivety Bartošové dělá on-line přenos, aniž je redaktor vůbec uvnitř, lidi z branže nepřekvapí a čtenáře neodradí. ()

Oktavianus

Nepříjemné zklamání. Předem omlouvám několik vulgarismů, je to osobnější téma, v bulváru jsem pracoval taky, i když ne tak drsným, jako je Extra, nejsem na to bůhvíjak hrdej, ale ani se za to nestydím, každej si vyděláváme na chleba tím, co umíme. O Klusákových schopnostech ale začínám pochybovat - smáznout tu Novotnýho masku by bylo stejně strašně snadný jako zaříznout husu k obědu, netuším, proč to neudělal. Novotný je totiž frajer, kterej dobře ví, co dělá, takže když ze sebe dělá debila a hraje tu svou pózu (která mně přijde protivná a odporná, ale svý fanoušky bezpochyby má), ví proč a jde mu to mistrovsky. Podobně mě nasírají pozérský kecy z opačný barikády, jak o sobě pseudointelektuálové tvrdí, že nejsou ovce, když nečtou žádný noviny a nekoukaj na žádnou televizi... hm, možná nejsou ovce, ale taky jsou debilové. Tohle všechno Klusák bezpochyby ví, přesto nenatočil nic víc než slabší PR Pavla Novotného, v duelu s ním Klusák suverénně prohrál. A pochybuju, že to chtěl. PS: S Olgou Štiplovou jsem měl tu smůlu dva roky pracovat, než se přesunula do Extra. A ano, i v reálu to je stejně pozérská píča jako na obrazovce. PPS: A něco vtipnýho na konec. Zdejší moralizující komentáře o "amorálnosti" bulváru jsou hodně směšný a dokazují, že i tady to nepochopila spousta lidí... ()

rikitiki

Znechutilo mě, jak si Pavel Novotný se svojí průrazností buldozeru a jemným taktem vepře dokázal urvat pro sebe celý dokument. Režisér neměl sílu mu oponovat a natočil jeho narcistní výpověď bez nějakých větších výhrad. Zajímavý vhled do fungování vymyšleného bulvárního hnusohledu, který snad aspoň přemýšlivější diváky přesvědčí, že číst tyhle blitky a věřit jim, je stejné, jako olizovat pisoáry na Hlavním nádraží. Nebudu Novotnému upírat inteligenci, tah na branku a přesné zacílení. Jako osoba s cirkusáckým vkusem, přízemním rozhledem a totálně ujetá na nepravdivém přesvědčení o vlastní důležitosti to vše dává do služeb lži, pitvornosti a trapnosti. On je fakt člověk, před kterým si uplivnout, by byla škoda slin. Prd, i kdyby se tvářil jak chce sofistikovaně, bude vždycky jen smrdět. ()

poz3n

Dokument o bulváru, jemuž ale vévodí samozvaný koktavý zmrd Pavel Novotný. Ten je bezpochyby inteligentní člověk, který ale absolutně a totálně rezignoval na morálku a zřejmě už i překročil hranici, z které by ještě byl krok zpět. Nicméně on sám by podle mě vydal na plnohodnotný dokument, na který bych se milerád podíval, stejně tak samotný bulvár jako celek. Dělníci bulváru jsou jen taková hodinová návnada na obě tato témata, ovšem návnada která funguje a nemá hluchá místa. 9/10 ()

Ivoshek

Tady se to ve mně pere. Kdybych měl hodnotit jen Novotného, šel bych vysoko. Je otevřenej, přímočarej, nemaže se naprosto s ničím. Upřímně si myslím,že v tom tedy v jeho případě není žádná touha po zpovědi, ale že vnímá zájem zvenčí jako další šanci pracovat se svým self-promo. A že jen málokdo s ním pracuje tak chytře, jako on... Co je slabina dokumentu, je dokumentarista. Klusák v zásadě celý život točí za peníze přihrané z kvazi-státních peněz (ČT) a je asi chyba, že nad ním nikdy nebyl opravdový náročný producent. Klusákova metoda je svoje vlastní závěry nějak manipulativně do toho dokumentu narvat (viz ten paskvil o té obraně zbraní v Severních Čechách, ze kterých se snažil udělat rasovou vraždu). Potíž je, že tady se s ním nikdo zvenčí kromě pár exotů (Macura) nebavil, takže v 90 % točil Novotného, který si s tím v zásadě dělal, co chtěl. Škoda, že to netočil někdo kvalitnější a talentovaný, mohlo to být mnohem zajímavější. ()

Thomick odpad!

Všecko špatně, ale VŠECKO. Pavel Novotný neni nic než koncentrovaná špína. Vít Klusák většinu času akorát nešikovně ověřuje rovnici, v rámci níž zkrátka blbec píše pro blbce; respektive - abych odmaskoval Novotnýho roztomilej eufemismus - čecháček pro čecháčky. Novotnýho manželka se snaží zachovat si tvář, ale pochopitelně se jí to moc nedaří, protože po večerech sleduje ty samý sračky, co prej nesnáší, a furt tam cosi klape do ipadu pořízenýho za špinavý peníze z kapsy toho samýho vola, kterýmu pro jistotu vrchem toleruje ty údajný tuny kuřeb, co on jako největší oportunista pod sluncem s radostí přijímá. Ta jakási Olga je pěkná kráva, vám povim, stejně jako slečna vypravěčka s komentáři typu "Pavel Novotný píše text" (ale pokud to byl záměr, pak aspoň zde lze hledat nějaký minimum autorova důvtipu). A do toho majitel Extra.cz tasí vpravdě neprůstřelnej argument: "Bulvár nesnáší povrchnost" (ahahaha!). No krása fakt - jsem vážně neskonale vděčnej všem zúčastněnym, že tu takhle "hodnotnej" dokument o "hodnotách" máme. ()

MáŠa

Zajímavé to celkem je, ale za nějaký objektivní dokument se to považovat nedá. Spíš je to jen tak pro srandu. Půlku času koukáme na Pavla Novotného, který věděl, že ho budou natáčet, takže mohl si tu krásně rozjet svou šou. ()

Morholt

Upřímně řečeno čekal jsem nějakou hlubokou sondu do zákulisí světa bulváru, ale tohle mi přišlo spíš jako povrchní dokument o tom, co už všichni dávno víme a ti, co nevědí, alespoň tuší. To, že jsou hvězdičky typu Kateřiny Kristelové ochotné pro pár řádek udělat cokoliv, přeci není žádným překvapením. Nějaká zamyšlení nad tím, proč tohle lidé chtějí či ukázka procesu výroby celebrity, to jsem tady postrádal. A tak jediné, co mi přišlo trošku moc, byla ta dlouhatánská čára, kterou si Pavel Novotný před natáčením dal. Dát mu lopatičku a smetáček, byla by Praha do hodiny bez vajglů. 30% ()

maseer2

příliš povrchní a okrajové, ale je otázka, zda bylo vůbec možné jít více do hloubky.. na Novotného po zhlédnutí každopádně trochu měním názor, i když je mi pořád krajně nesympatický.. co mě ale neskutečně štvalo, byl příšerně iritující a úplně zbytečný komentář většiny scén - když totiž vidím Novotného rozvaleného na pohovce, tak k tomu opravdu nepotřebuji slyšet "Pavel Novotný leží lhostejně rozvalený na pohovce..." - oči mi totiž zatím slouží dobře.. za 3* ()

BoPo

Bulvár nikto nečíta, nikto ho nesleduje, tak potrebuje dokument, aby sa trošku spopularizoval. Vít Klusák tu predstavuje jednu sympatickú pozérku s imidžom prerostlej školáčky, ktorá ten ubohý bulvár už dlho robiť nebude, pretože má až priveľké cítenie pre veľké umčo a má vznešenú mluvu. Hlavnou hviezdou a sprievodcom nahliadnutia do zákulisia bulváru je samozrejme Pavel Novotný, ktorý však nič nové či zásadné neprezradí. Takže si z tohto zadarmo urobil svoje promo video. Najlepším momentom je jeho rozhovor s Kristelovou, ktorá mala priam nutkavú chuť dačo vyfajčiť. Dělníci bulváru dopadli presne ako "šokujúci" titulok. Veľké haló okolo prázdna. Dopič*, nemám tu slovo Rom ani Facebook. Nič som sa nenaučil. ()

rawen

Poučný snímek, jen mi přišel trochu nedotažený a snesl bych u něj i delší stopáž. Takto vypadá maličko nedotaženě. Malost českých poměrů ale vystihl poměrně dobře. 7/10 ()

argenson

Bulvár lidi zajímá a ty, který nezajímá, zajímá aspoň to, jak se bulvár dělá. Vlastně je to smutný, že se o TOMHLE točí dokumenty. Dobrý dokumenty. ()

Hwaelos

Přiznávám, že mi kdysi charakteristický styl Klusáka a Remundy přišel novátorský a provokativní v tom správném slova smyslu. Jak stárnu, tak mě ale jejich výstupy baví míň a míň - hlavně proto, že jsou povrchnější a bulvárnější (a nezáleží přitom na faktu, jestli točí o bulváru jako v tomto případě, nebo ne). Jejich snaha je vlastně vytvořit narativ, tzn. převést cokoli na příběh, ať už je to žádoucí nebo ne (v případě Dělníků tenhle narativ vlastně završuje výstup Štiplové, které začne po nějaké době kamera a s ní související pozornost pozorovatele vadit a následně odkrytí neupřímnosti manželky Novotného, kterou "přece bulvár nezajímá", ačkoli ho po nocích sleduje). Skutečnou hloubku ponoru nebo třeba jen novou informaci, ale dokument nenabízí - divák si jen potvrdí svůj dojem, že lidi z bulváru jsou paraziti a ku*vy (v případě Pavla Novotného dokonce nepříjemně inteligentní ku*vy), ale to je tak všechno. A mezitím jako výplň nemotivovaná dramatická hudba v pozadí stejně nemotivovaných záběrů na suši a vibrátory. ()