Český Alláh (S04E01) (epizoda)

 • angličtina

  Czech Allah

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 1 h 22 min

Režie:

Zuzana Piussi

Scénář:

Zuzana Piussi

Kamera:

Zuzana Piussi

Hudba:

Vít Janeček

Hrají:

Miloš Zeman (a.z.)

Producenti:

Petr Kubica

Střih:

Vít Janeček
(další profese)

Komentáře uživatelů k epizodě (33)

 • Tosim
  ****

  70%. Pomáhání je mému srdci bližší, než bezbřehé strašení vším a ze všeho, proto se zdráhám nazvat aktivisty fanatiky, ale je škoda, že režisérka zvolila "jen" metodu pozorovací, škoda, zajímal mě víc proces odmilování Češky a muslima. Každý si ale může udělat svůj obrázek sám, pro mě je například naprosto nepochopitelné, vystavět, jako Konvičkovci, veškerou svou aktivitu (je jedno, zda společenskou, kulturní, či politickou) pouze a pouze na strachu. Ale - zase to ale, je zajímavé sledovat, do jakých tristních hodnot hodnot se naše společnost za těch pár let dostala. Zrovna dnes pár fašounů přepadlo v pražské tramvaji černocha. Proč asi?(9.11.2017)

 • Radek99
  ****

  Opravdu oceňuji, že se autorka pokouší podat názorově vyvážený pohled a překládá divákovi náhled na obě části toho ideového obludária - na jedné straně buranští a elementární dohody neschopní konvičkovci a na druhé fanatičtí lidskoprávní aktivisté...respektive aktivistky... Koncept prostřihů do obou dvou stran funguje skvěle. Extremistický populismus a extrémní naivita. Fanatismus a demagogie obou... Do toho mladý Syřan, který nenávidí evropské hodnoty a evropský životní styl, muslimská konference o tom, že ženy (odděleně sedící, samozřejmě v druhém sledu za muži, zahalené od hlavy až k patě) mají stejná, ba větší práva než muži... Obludná ,,profesionální politička" Jana Volfová angažující se ve své kariéře už v šesté politické straně názorně dokazující, proč s ní nikdo nikde nemůže vydržet...a jak bizarní je její politická i lidská stránka...na jejíž lep tak ,,nesnesitelně snadno" sedli v politice se teprve rozkoukávající exoti Konvička a spol...a proti nim životem frustrovaná ,,mamina" Eva Zahradníčková odcházející od rodiny ,,pomáhat" uprchlíkům a přející si ,,revoluci", jelikož ona sama není šťastná...až svoje ,,štěstí" nachází...což vrcholí až mediálním skandálem či možná záměrnou mediální manipulací... Plus madame Pospíchalová telefonující, že hrozí převoz uprchlíků ,,na Slovensko! Hrůza!"...což říká do kamery, za níž stojí Slovenka... Zuzana Piussi má čich na to vybrat si ty správné exoty...(15.11.2016)

 • xxmartinxx
  **

  Dnešní doba nepotřebuje panoptikální přehlídku (byť mnohdy pekelně vtipnou, sledovat Konvičkovo muší království se neomrzí), ale právě kontext, který tu absolutně chybí. Český Alláh nepředkládá nic k debatě, jen výjevy, osamocené tečky, z nichž není co vyvozovat.(14.3.2017)

 • gudaulin
  ***

  Zábavnost snímku neupírám, obsah má pro mě dokonce pikantní příchuť. Znal jsem totiž paní Volfovou z dob, kdy šéfovala sociálně demokratickým ženám, používala jiný slovník a zaštiťovala se jinými hodnotami. Pohled zblízka naznačuje i ledascos nelichotivého o neschopnosti komunikace a soudržnosti na radikálně pravicovém křídle politické scény. To je ovšem jen vedlejší a nejspíš nechtěný efekt. Zuzana Piussi by možná mohla být pochválena za to, jak dokázala přimět obě zpovídané skupiny ke sdílnosti, ale ruku na srdce, moc se snažit nemusela. Rády se totiž pochlubily svým ideovým arzenálem. Filmu chybí měřítka a jakýkoli hlubší analytický pohled na problematiku. Ano, aktivisté jsou v nejednom případě naivními idealisty, jejich vliv a počet je ale nepatrný; naproti tomu názory druhé skupiny se staly v ČR mainstreamem s dalekosáhlým vlivem na politickou scénu a reálná rozhodnutí a fungování státní správy. V zemi, která má nepatrnou, maximálně 20tisícovou muslimskou menšinu, co žije rozptýleně, je nadprůměrně vzdělaná a velmi slušně integrovaná, v zemi, která má dlouhodobě konzervativní, velmi opatrnou azylovou politiku a tábory pro běžence zejí prázdnotou, je zajímavé spíš to, jak neuvěřitelně rychle se vybičovala hysterie a jak ovlivnila společenské klima i sdělovací prostředky. Dokument na tohle téma by byl nepoměrně užitečnější, protože čím víc se budeme honit za fantomy, tím méně energie nám bude zbývat na řešení reálných problémů. Celkový dojem: 55 %.(28.9.2017)

 • Radko
  ****

  Panoptikum zástupcov dvoch strán názorového sporu o prístup k islamským utečencom. Teda téme, ktorá české luhy a háje reálne doteraz 2020 trápi ozaj len marginálne. Asi taký je aj reálny politický dosah týchto skrachovancov. Na jednej strane jednoduchšie pôsobiaci politici a aktivisti, ktorí sú proti všetkému. Ponúkajú len rôzne odstupňovaný strach, hnev a nenávisť. Nič viac. Žiadne riešenia hospodárske ani umelecké. Nič, len primitívne pudy, prednášane tak kultivované, akými sú kultivovaní ich nositelia a do značnej miery nositeľky. Je medzi nimi obézna poltička, vyzerajúca ako prerastený brav. Táto tučibomba sa chváli, že je fotogenická jag hovado a ako jedinú ju kamera zoštíhľuje (ak je to pravda,v skutočnosti musí vážiť okolo 200 kg). Ďalším protiislamistom je psychopaticky pôsobiaca Kanvička. Inou bojovníčkou proti Talibom je nahnevaná matka a inými zase súbor od seba neodlíšiteľných poskokov a pucflekov. Tuším sa tam mihol na demonštrácii aj nácek Vandas, družiaci sa politicky, aj latentne homosexuálne s našim slovenským apologétom klérofašizmu - Mariánom Kotlebom. Na druhej strane stojí skupinka dobrovoľníkov, pomáhajúcim utečencom bez rozdielu vyznania a teda aj islamským. Nakoľko robia niečo pozitívne (pomáhajú s donáškami potravín, šatstva, s prevozom za hranice, ľudským kontaktom) - je samozrejme ich činnosť oveľa chvályhodnejšia, než skupinky nadávajúch frustrovancov a skrachovancov. To je ale asi tak jediné pozitívne, čo sa o týchto naivných idealistoch dá povedať. V skratke - kľudne zanedbávajú rodinu, aj partnersko, manželské vzťahy, len aby poskytli lásku a chlieb kdejakému Mohamedovi. Celkovo: pekný český bizár.(30.7.2020)

 • dr.horrible
  ***

  Evropo dýchej ♥(19.12.2016)

 • Bachy
  **

  Pořád si držím dojem, že události posledních měsíců na české veřejné scéně nabízely daleko zajímavější a důležitější materiál. Výsledkem je cílené panoptikum, které se soustředí na podružnosti. A pak je jeho vedlejší efekt nechtěná devalvace tématu. Koukejte, magoři jsou všude, tak se do toho radějc nehrňte. Špatná cesta.(22.11.2016)

 • Deschain
  ***

  (Febiofest - Lumiere - 4.3.2017)(5.3.2017)

 • Sten2
  **

  Jsem rád, že tenhle dokument nemá vyhraněný názor, protože mě v něm srali naprosto všichni!(23.11.2016)

 • hallelluja
  ***

  Piussi je podcenovana dokumentaristka. Paci sa mi jej nesudiaci pohlad. Videne pocas Iron Sky Film Festival v Holandsku.(17.11.2019)

 • Homer Simpson
  ****

  Rozhodně stojí za shlédnutí, protože tolik magorů a fanatiků jen tak neuvidíte.(11.11.2016)

 • ghatos
  ***

  Silnější v jednotlivých fragmentech. Vznik a zánik v české politice Bloku proti islámu. Nejde o nějaký ucelenější pohled. Spíše podle postaviček v tomto hnutí si uděláte svůj vlastní obrázek (démon Volfová). Druhá linie je naopak o protipólu antiislamistů. Je tam třeba takový medializovaný pár nebo klasická sluníčkářka. Tam je to zajímavější z psychologického hlediska. 64%.(5.11.2017)

 • Autogram
  ****

  Akoby v jednej malej Českej republike existovali dva svety. Svet dobrovoľníkov a svet odporcov imigrácie, a medzi nimi prebiehal neustály súboj názorov. Pritom tu nemáme ani len slabý odvar toho, čo je v Nemecku, Rakúsku alebo Švédsku. Dokument zobrazuje jedných aj druhých bez prikrášľovania, najväčšiu silu mala jednoznačne výpoveď mladého Sýrčana na posteli. Ten za dve minúty stihol povedať všetko, s čím oni prichádzajú do Európy, a neznie to pre nás ružovo. Dokonca aj slniečkári pochopili, že islámske náboženstvo to nemyslí so ženami dobre. Z nášho pohľadu. Z toho ich je všetko v poriadku, aj z pohľadu v Česku dlhodobo udomácneneho moslima z Kaukazu.(11.11.2016)

 • waits
  ****

  Člověk neví, která parta slibuje potenciálně horší budoucnost: skupina nepokorných kverulujících migrantů s totálně jiným přistupem k životu nebo hrůzostrašná skvadra zoufalců, opojených vlastní výjiměčností a důležitostí. Jestli bude Merkelová s Junckerem při síle ještě nějaký čas, tak, se obávám, obě zmíněná křídla budou sílit až do dimenzí, ze kterých může jit strach.(11.11.2016)

 • NJD
  ****

  Pěknej dokument. Hlavně kvůli tomu, že se kromě dělání si srandu z Konvičky (což je až moc jednoduchý) zaměřuje i na stinný stránky oněch sluníčkářů. Celej dokument tak vyznívá jako prezentace dvou názorových extrémů, který se snažej mít co největší vliv, ale přitom téměř nikoho nezajímaj :) P.S. palec nahoru za zprostředkování záběrů ze zákulisních jednání Konvičky a spol. - to o týhle partičce vypoví hodně.(14.11.2016)

 • Viper
  ****

  Celkem vtipný i když bohuzel ne zcela objektivni pohled na ten nas srandovni boj s Islamem. Magori na obou stranach a do toho tresnicka na dortu v podobe politicke zombie Volfove akcentovala takovou tu bezradnost, ktera je s celou touhle problematikou tak nejak spojena. Asi nejsilnejsi cast dokumentu byl pohled na obycejny par muslima a Cesky, ktery skoncil jak skoncil a vcelku symptomicke bylo postupne stritliveni one damy, jak ze vztahu tak z islamu.(11.11.2016)

 • arcticsky
  ***

  Poléval mě pocit studu ale i děsu z lidí, kteří jsou na veřejnosti i před kamerou ochotni předvádět své nemocné duše, pochopitelně z obou stran. A - jak zde kdosi v komentářích napsal - někde v pozadí číhají běsy, které ZATÍM neprobublaly v plné síle na povrch...(15.11.2016)

 • KM Phoenix
  ****

  Myslím si, že to pojednání o vlasti by podepsal mnohý z protiimigračních aktivistů.... kdyby nevěděl, že ho pronesl syrský uprchlík... Zajímavá, trochu děsivá a ne zas až tak překvapivá je ideová provázanost některých kruhů... úsvit, naštvané matky, Miloš Zeman, atp. Jeden z těch lepších dílů ČŽ.(27.5.2017)

 • spacylemon
  ***

  ... všechno jsou to blázni... A ještě než to pude do TV a zvedne se shitstorm, jak je to neobjektivní, "prosluníčkářské" a blablabla, tak vám řeknu jedno: jasně, tvůrci jsou logicky z "kulturní fronty", ale tady to schytaly obě strany (stejný případ jako u Spřízněni přímou volbou). Kdo to nevidí, tak je idiot s klapkami na očích. Eva Hrindová mezi těmi zperníkovanými Konvičky, pizizubými Hamply, tahači za nitky Volfovou s Vítkem Bártou, náckem Bartošem, fašounem Vandasem, či notorickou blbkou Slámovou, nakonec vypadá jako skoro normální zmatená ženská (která jenom občas ráda sdílí hoaxy a píše pičoviny o Bittalové). Takže si vlastně polepšila. Zatímco Eva Zahradníčková je chodící klišé. Jak vystřižená z protiimigrační propagandy... Nespokojená se svým životem opouští manžela i děti, dojímá se nad osudem běženců, vykřikuje do světa o nutnosti okysličit Evropu novou krví, načež sbalí muslima, oblíkne hidžáb a vyrazí na jakousi muslimskou konferenci, kde už ale přijde o první část iluzí, když se k ní - ženě - chovají jako k póvlu, aby nakonec přiznala, že i ten její je trošku mešuge a vlastně se asi pobodal sám... vždyť to říkám, jsou to blázni... A i ten syrský mladík a jeho názor na míchání Západu do syrských věcí, taky není nic, co by hladilo "kavárnu" zrovna po srsti... Třetí paní pak aspoň dokazuje, že konflikt People's Front of Judea vs Judea People's Front, je věčný a vlastní oběma stranám.(3.11.2016)

 • jenjan
  **

  Strašně se mi na to nechtělo dívat, protože jsem tušil, co bude následovat - bulvár, který nikomu a ničemu nepomůže, pouze upevní pozice kdejakých fanatiků. Překvapení se opravdu nekonalo, všemožná zvířátka, která dokládají, že léčit mindráky lze nejrůznějšími způsoby. Nelze však nezmínit určitou nestrannost filmu, který bez přímých zásahů autorky plyne a nechává tak zdánlivě neomezený prostor protagonistům. A ze všech těch vyjádření, proslovů, deklarací, ale i komentářů, domněnek a glos vyplouvá na povrch ne asi zcela překvapivá, ale důležitá okolnost, na kterou bychom neměli zapomínat , a to rozdílný principiální základ obou protichůdných názorových proudů. Přičemž u jedné části je to fascinace nenávistí, zlobou, štvaním, násilím a smrtí a druhé části byť možná naivní nebo dokonce zvrácená (protože primárně jde o sebe samého) touha po pomoci druhým. A já naprosto souhlasím s tím, co řekla ta pomáhající dáma – na jakých základech vystavíme svůj pohled a postoj ke světu, takový ho budeme mít. Na druhou stranu s rozpaky jsem poslouchal zanícený vzkaz mladíka ze Sýrie západnímu světu, ale i dalších sekvencí, kde účinkovali Muslimové. Tento film dostatečně ukázal, že naivita, stejně jako nenávist je cesta do pekel.(19.11.2016)

<< předchozí 1 2