Indiánské léto

• angličtina Indian Summer (festivalový název)
všechny plakáty
TV spot

Gedeonův první "skorocelovečerní" film sice svou poetikou odkazuje na snímky české nové vlny 60. let, ale zároveň přichází s novým pohledem. Uzavřená a samotářská dospívající Klára tráví konec léta u babičky se svou sestřenicí Marií, která je jejím pravým opakem. Na místní diskotéce se Klára seznámí se dvěma chlapci, usilujícími o Marii. Vztahy mezi oběma dívkami a zároveň jejich vztahy k oběma mladíkům tvoří předivo křehkého příběhu dospívání. Klára, poučená získanými zkušenostmi, odjíždí z prázdnin vstříc dalším výhrám i prohrám, svým dalším životním osudům. V jednoduchém vyprávění o čtyřech mladých lidech na konci léta rozehrává Gedeon v konkrétních postavách příběh mnoha jejich vrstevníků z dnešní doby a dnešního světa. Zachycuje jejich pocit prázdnoty a tápavého hledání svého místa, včetně povrchnosti jejich dialogů, ale včetně podvědomé víry v lásku. První setkání s city a projevy dospělosti podává v lyricky tragikomické formě. Životní pocity hrdinů dokreslují texty písní jedné z typických předtavitelek tzv. "tancovačkového " rocku, rakovnické skupiny Brutus. V české filmové produkci jde o ojedinělý snímek, který staví na odlišných východiscích než většina ostatní české tvorby. (oficiální text distributora)

Nonna

U tohoto filmu se mi stala jedna nepříjemná věc : Sleduji děj, který se tak nějak zatím poklidně a nudně sune nikam a náhle dávají reklamu. Zanadávám si, co že reklama i na ČT a čekám co bude dál. No a začal jiný film. Asi jsem tedy nejen nepochopila umělecký záměr autorů, ale ani jsem nepostřehla, že film skončil. Tak nevím, kde je chyba... ()

madam.art

Zaujetí od první minuty. Nevím proč, ale jak jsem viděla úvodní, dlouhý záběr kolejí zarostlých trávou, tak mi bylo jasné, že mě Indiánské léto bude bavit. Právě proto, že si pamatuji, jak mě snímek v 90. letech nadchl, podívala jsem se podruhé. A mám stále stejný dojem – je to moc dobrý film! Jakoby se odehrával uvnitř nějaké koule, kde je vlastní klima, kapela Brutus, kelímky s pivem, nemoderní vytahané oblečení a opatrné, vyzývavé nebo lehce otrávené pohledy. Dialogy jen podtrhují vytrženost a přitom krásně vykreslují charaktery a jejich malost. V polovině filmu už jsem ale od Kláry chtěla víc aktivity a rozhovory postav mě začaly rozčilovat. Soustředila jsem se proto na herce a hru kamery, hru s barvami (jablka, červené šaty) a pořád za tu komplexnost musím dát pět hvězd. A stále čekám, že Gedeon natočí po Návratu idiota ještě nějaký film... ()

Alden_Larson

Moc hezký film který rozhodně vyžaduje několik shlédnutí, aby ho člověk kompletně pochopil, Saša Gedeon je mistr v točení scén, kde se zdánlivě nic neděje. Je skvěle natočený, spousta nádherných záběrů, některé s výborným osvětlením. Postavy byly všechny neuvěřitelně lidské a jejich dialogy velmi realistické. Herecké výkony byly dobré, i hudba celkem ušla, ale nebyla ničím výrazná. 8/10 ()

Konys

Velice nudný film, plný naprosto bezobsažných dialogů. Jediné co stojí za zmínku je vynikající Tatiana Vilhelmová a pak ta neuvěřitelně progresivní "kapela". No, ještě že to trvá jenom hodinu. ()

mandella

Konečně jsem to viděla! Jak to ta Issová dělá, že vypadá pořád stejně? To na Vilhelmové bylo poznat, že už má ten film nějaký pátek :-). Prostředí vesnické zábavy bylo věrně vystihnuté a odpozorované, dialogy realistické a herci přesní (babička!). Stejně se mi ale nejvíc líbil sen z plovárny, protože když jsem viděla ty plavecké čepice, jaké všichni před dvaceti lety nosili na školní plavání, ocitla jsem se zpátky na korkové desce a ve školním bazénu s tlustým plavčíkem! ()

jjjerry

Hodně rozporuplný film. I když jsou možná některé dialogy blbé, tak mně přijdou celkem reálné. Skvělý herecký výkon hlavně Vilhelmový, já ji to prostě věřil. Klára mně ani herecky ani jako postava filmu moc nezaujala. Ale jako celek je film celkem o ničem a nudil mě... možná tak jediný co stojí za zmínku je vana s jablky=) ()

bazmat

Chtěl jsem napsat něco o pokusu o československou novou vlnu a její komorní opakovací dialogy v barvě a době, která tomuhle žánru asi nesedí, ale koukám, že tím bych asi jen zkopíroval, co je tady uvedeno v obsahu filmu. Asi si budu muset přečíst Fitzgeraldovu povídku, která film inspirovala, třeba mi pak bude připadat zajímavější. ()

Karlitooo

"Co když, se nutím, abych se nemusela nutit." Jediné co mi kazilo celkový dojem byl realný věk hereček, než který pro mne měl obraz představovat, i když hráli velice dobře. Super drama ()

Dawe2

Ty dialogy, to je fakt totální masakr :-D. Asi jsem už moc starej. Jablka za mě příšerný, jedna * za obě hlavní herečky a možná trochu za konec. Jinak na tak krátký "film" fakt nuda téměř o ničem. ()

Vital

Pro mě,prkenný scénář,prostě tam opakovat něco pořád dokola,to mi nepřijde moc srandovní,navíc ty lidi byly nudní,načež jsem se po čase začal nudit i já sám.Toto dílko já neocením,i když tady jak vidim celkem dost lidí. ()

Vlkopec

Jasně, je to absolventský film a má svoje slabiny, ale moc mě vždycky potěší. Například brilantními dialogy :) A za jablečnou scénu ve vaně si zaslouží hvězdičku navíc. ()

Peabody

V teenagerovské transpozici takové malé Intimní osvětlení a to je film, který považuji za vrchol české nové vlny. Čímž chtěla tato entita říci, že považuje Indiánské léto za báječný film a je jen málo věcí, které ji tak mrzí, že Saša Gedeon nenatočil od té doby několik dalších. O to smunější, že i Návrat idiota je vynikající - a pak následuje víceméně mlčení. Obě dívky jsou herecky dokonalé, Skoumalova hudba úchvatná a nostalgie po dobách prvních lásek je zde (jak nemám moc rád silné výrazy) - něžná. Milovníkům Transformers ovšem silně nedoporučuji. Napadá mne i paralela ke %Skvoreckého dialogům dospívající mládeže, ne že by tady byly použity to vůbec ne, ale má to podobnou rozmlženu poetiku hravosti, zdálnlivého nicneříkání, za kterým se skrývá snaha ríci toho docela hodně. ()

leonskennedy

Divný a krátký.Brutus byl super ,ale otázky a odpovědi o jednom dvou slovech mě po nějaké době začínali štvát.A taky jsem chtěl vidět Vilhelmovou ostříhanou. ()

jeany23

Tak tohle ne..Utahaný film celkem o ničem, do toho primitivní dialogy podle kterých by se dalo usuzovat, že všichni dospívající spolu hovoří a chovají se jako degenerovaní mastodonti. Protivná Vilhelmová, kterou ale zastiňuje Issová se svým věčně vyvaleným natvrdlým výrazem nespolečenské podivínky. Vlastně jedinou normální postavou tu je babička, která jediná působí civilně. Dlouhé záběry o ničem, ukrutně dlouhá scéna s jablky ve vaně, a než se člověk naděje, je tu najednou konec... Jedna hvězda je za nostalgickou vzpomínku na čas mládežnického popíjení a ploužáků na zábavách. ()

Bránolog

Mě to vůbec nebavilo - mám rád Slámovy filmy, mám moc rád Návrat idiota i Mistry, ale Indiánské léto mě obloukem minulo. Ale netvrdím, že za to může ten film. ()