René prožije večer v místním baru. Cestou domů vyfotí v podnapilém stavu při milování mladý pár, Marca a Rebeccu. Poté ukradne Marcovo auto a odjíždí s ním domů. V tu samou dobu vyjíždí místní farmář Theo k veterináři. Netuší, že v přívěsu je schovaná jeho dcera. V zatáčce zasněžené horské silnice dochází k autonehodě... René ovšem nemůže vypovídat. Již předtím trpěl ztrátou paměti. Nemůže se svěřit ani Rebečině přítelkyni Lauře, zdravotní sestře, kterou náhodou potkává v nočním baru... Osudy čtyř lidí, dvou dívek a dvou mužů, jsou propojeny nepoznaným tajemstvím. Kdo je viník a kdo bude skutečně potrestán? (oficiální text distributora)

Hvězdář

Jak už zde někdo zmínil, zhruba druhá polovina filmu se trošku rozpadá a tak nějak trochu vyšumí do ztracena. První půlka je výborná, obzvláště krásný úvod, takový vpád do děje, těch prvních několik minut je, obzvláště díky hudbě, fakt skvěle zvládnutých. Konec se mi už ale nějak ztratil. Škoda toho, je to výborný materiál. Nicméně Tykwerův specifický projev opět stojí za podívání. ()

Dupac

Zajímavý, i když rozporuplný snímek, ve kterém svůj vizuální talent poprvé prokázal tehdy ještě neznámý Tom Tykwer. Příběh využívá (ve 2. půlce 90. let hodně módního) motivu propletence vztahů, kdy jedna událost (v tomhle případě autonehoda) propojí osudy několika lidí a vede jejich cesty k nějaké katarzi. Potud v pořádku. Bohužel postupem času je těch náhod a osudových propojení víc a víc, takže to přestane být uvěřitelné. K odkrývání charakterů a motivací postav slouží takové ty typické scénáristické berličky, aby všechno působilo osudově a zároveň se dalo natočit dostatečně efektně. Holt snaživý debutant. Zajímalo by mě, jestli by to o něco starší a zkušenější Tykwer dokázal přestříhat na konzistentnější artový biják. 65 % ()

sibskyn

Tom Tykwer je dle mého názoru, jeden z nejlepších režiséru dnešní doby. Krásná kamera, hudba, krásné Alpy, Tom je skvělý umělec, jenomže tohle dílo zbytečně natáhl na nepřípustnou stopáž. Celý děj by se dal odvykládat za pouhou hodinu. Konec je sice dechuberoucí, ale prokousat se k němu, na to potřebujete silnou výdrž, protože já jsem se už po 40 minutách nehorázně nudil. PS. Marco je, no jak to říct slušně, naprostý pičus a Rebecca strašně hloupoučká. ()

PRASÁK

Dalo by se klidně říct, že příběhy ve filmu "Zimní spáči" napsal sám život. Hlavní postavy, René (opilý chlápek v úvodu snímku), lyžařský instruktor Marco a jeho dívka Rebecca (překladatelka), zdravotní sestra a příležitostná lokální herečka Laura, farmář Theo a jeho dcerka Marita plus koník jsou natolik živé a opravdové, že se divák do děje filmu snadno vcítí a prožívá se všemi zúčastněnými celý příběh. A proč je tohle filmové dílko tak skvělé a reálné? Odpověď je na cestě... celý příběh vyznívá velmi realisticky, protože, jak víme, dobro vítězí nad zlem pouze v románech a filmech. Osud nebo sám život, chcete-li, si totiž s lidmi často zahraje krutou a nespravedlivou hru. Pak už je na každém jednotlivci, jak se k tomu postaví. Rád bych zmínil i skvělou hudbu, o kterou se podělili dva Němci, Reinhold Heil a režisér Tom Tykwer plus Australan Johnny Klimek. Tom Tykwer se pro film "Winterschläfer" nechal volně inspirovat románem "Expense of the Spirit" francouzské autorky Anne-Françoise Pyszora. Lokacemi pro natáčení byla německá města a městečka Köln, Berchtesgaden a Inzell. ()

stuj

Mno, filmek jsem kdysi dááávno viděl myslím v televizi. A když se mi po pár letech dostal do ruky znova, tak jsem si ho s chutí pustil. Měl jsem totiž pocit, že se mi minule líbil. Ale nyní se ten pocit už nedostavil. Naopak, přišel mi zdlouhavý a roztahaný. Asi na něj musí mít člověk náladu anebo se opravdu nudit, aby ho film nějak vtáhl. Každopádně vím, že až se mi dostane do ruky za dalších pár let, tak si ho nepustím. ()

eoj

Dobrý, škoda přepálený stopáže. Hlavní příběh fajn, omáčka okolo občas trochu nudila. Většinou to ale, když příběh stagnoval, zachraňovala alespoň forma. Horší 4*. ()