Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Upraveno v listopadu 2020. Prokletí žlutozeleného škorpióna je klaunovou kriminální anekdotou v noirovém uspořádání let čtyřicátých. Klaun využívá psychoanalytické teze k lechtivému podbarvení manéže, dále k úkazům společenské frivolnosti a úpornému střetu mužského světa se ženským, neboť i přes ekvilibristiku rozvětvených invektiv vede klaun celý peprnější konflikt zásadou: co se škádlívá, rádo se mívá. Klaun v rozverné náladě svléká Érota a v nadnášejícím zachvívání pečlivě vymodelovaného prostředí doby laškuje s kriminalistickou zlomyslností. Klaun rafinovaně karikuje, a náruživě znevažuje, a nezdvořile pokouší, pohyb jednotlivých částic plynule a s radostí navazují do běhu celku a způsobně tak překryjí pokročilý klaunův věk. Hlavním prostředkem klaunova noirového karnevalu je CW Briggs (příjemný Woody Allen), zkušený a určitě úspěšný vyšetřovatel pojišťovny. Se vzrůstající panikou v očích vznětlivě poskakuje v záchraně celého důvěrně známého pracovního prostředí. Čest, ctižádost, rivalita, niterná osamělost a zločiny, vymykající se tradičním pořádkům. Klaun drze laškuje. Druhým prostředkem klaunovy prostořeké mluvy je Betty Ann Fitzgerald (vynikající Helen Hunt), nová manažerka, najatá k zefektivnění procesů pojišťovny. Konkurenční ostření, niterná nejistota a k tomu všemu vynořující se a pomalu se zvětšující skandál. Výraznější postavou filmu je Chris Magruder (zajímavý Dan Aykroyd), nejvyšší šéf pojišťovny a ženatý milenec nové manažerky. Strázně klientů musí být vyřešeny a vnitřní svět uspokojen. A k výraznějším postavám patří také Laura Kensington (příjemná Charlize Theron), svobodomyslná dcerka první okradené rodiny elitní vrstvy a atraktivní touha mužského chtíče. Z dalších rolí: charismatický iluzionista a zločiny pokoušející vychytralý hypnotizér Voltan (David Ogden Stiers), Briggsovi nejbližší zaměstnankyně pojišťovny Jill (Elizabeth Berkley), nejbližší Briggsův kolega a vyšetřovatel Alvin (Brian Markinson), Briggsův kolega a fanoušek kouzelnické produkce George Bond (Wallace Shawn), upřímná sekretářka pojišťovny Rosie (Kaili Vernoff), Briggsův informátor a slepý žebrák Charlie (Irwin Corey), či žádostivě vyšetřující soukromí detektivové a bratři Herb (Michael Mulheren) a Joe Coopersmithovi (Peter Linari). Film Prokletí žlutozeleného škorpióna je lehčím kouskem rozdováděného tklivého klauna. Kriminální žánr, a nakonec i romantika s láskou, se v klaunových rukách stávají zábavně čipernou nezbedností. ()

gabin(a)

Woody Allen kdysi natočil kouzelný film Všichni říkají miluji Tě. Já jsem sice nic nenatočila, ale říkám Miluji Tě, Woody Allene. A to přesně takového, jako v tomhle filmu: přechytralého roztomilého neurotika s nemožnými hlody, zde s neskrývanou nechutí k přehnaně ambiciózním ženám a s nezdolnou chutí najít v nich normální holku, popřípadě romantickou bytost. Vtipná zápletka, perfektní hudba. Jen mi tu trochu chybí Diane Keatonová....Kouzelný hypnotizér-podvodník! ()

campix

Woody Allen nás každý rok zásobuje novým filmem a není tedy divu, že mu podle mého názoru momentálně docela dochází dech. To ovšem neplatí o jeho filmu z počátku tohoto milénia. Woody naplno využívá svých nápadů a vykouzlil pro nás nenáročnou a příjemnou komedii se zajímavým dějem. Já jsem si film opravdu užil a to i navzdory tomu, že obecně nemám rád filmy ve kterých pan Allen i hraje některou z hlavních rolí. Zde mě i docela bavil a společně s Helen Hunt vytvořili velice dynamickou dvojici. Hezký komedie na zpříjemnění sychravého odpoledne. ()

Martrix

Toto je moje čtvrté setkání s jeho tvorbou a tentokrát si dám pozor, abych bylo i poslední. Původně jsem měl v plánu mrknout i na Annie Hall, ale nějak si myslím, že Allenovu sarkastickému špičkování prostě na chuť nepříjdu. Jeho filmy jsou jako on sám...asexuálně nepřitažlivé, bez šmrncu. Sice se snaží dorovnat skóre duchapřítomným vystupováním jeho postavy, které mají na ženy zapůsobit sexy mozkem v kombinaci s jistou submisivitou, ale to na mě naprosto vůbec nefunguje. Ty divadelní dialogy mi navíc nepříjdou pro film vhodné. Údajně považuje Woody Allen tento film za svůj vůbec nejhorší a obsazení se do hlavní role, prý bylo nešťastné rozhodnutí. Nejsem si jistý, že by obsazení Nicholsona, nebo Hankse pomohlo. A asi nejsem sám, protože první víkend se film promítal na zhruba devíti stech plátnech a přesto z toho byl výdělek pouhých 2,5 milionu amerických dolarů. Za mě je to jeden z nejpřeceňovanějších režisérů, herců a scénáristů Hollywoodu. ()

Juto

Je to zábavný kriminálny príbeh s príjemnou atmosférou a normálnym šialeným humorom Woodyho Allena. 7/10 ()

mortak

Hlášky jsou sice vtipné, ale jsou dost chtěně naroubovány do nic moc scénáře. Kdyby to byl jeden díl pravidelné TV show Woodyho Allena o délce tak cca 50 minut, tak se skvěle bavím. Jako film je to už docela dost natahované s hluchými místy. Ale pořád jde o inteligentní zábavu, i když nějak Woodyho jako drsného pojišťováka neberu. ()

Radiq

Dnes se mi ten film zdál poměrně dobrej, hlavně klasické Allenovy hlášky, ale vím, že za půl roku nebudu vědět, kterej z jeho filmů to vlastně byl - nějak se mi všechny mísí do jedné velké mega-hajtrovské slitiny... 2 a půl *, úplněj průměr. ()

wendelin9

Naivní příběh, který by mě nejspíš u kteréhokoli jiného režiséra nebavil. Ale Woody Allen tomu dodává jako režisér i jako herec takovou šťávu, že jsem se prostě skvěla bavila :). ()

LeoH

Poslední role, ve které byl Woody ještě jakž takž uvěřitelný jako svůdce, i když opravdu už jenom v rámci silné komické nadsázky, a nejzdařilejší z několika jeho čistě komediálních opusů z přelomu století, kdy se zhruba od Dekonstrukce Harryho začal jakoby trápit a nevědět, kudy dál. Ve Škorpiónovi mu do sebe věci přece jen ještě jednou zaklaply, geniální nápad s hypnotizérem a pojišťovákem vyšetřujícím sebe sama, přímočaře rozvedený bez dalších zbytečných obezliček, noirová stylizace, herecká souhra s Helen Huntovou i dalšími, jeden bendžový motivek a archaický zvuk telefonu složily dohromady jednoduchou, bezelstnou legraci s dobře odměřenou špetkou napětí, magie a romantiky, která pak chvíli vypadala málem jako poslední náhodný záchvěv někdejší geniality před definitivním odchodem do bezvýznamnosti, dokud Woody v půli dekády nechytil druhý, třetí či kolikátý dech s Match Pointem. ()

vik

Woody Allen zkrátka točí béčka (nebo jak vlastně nazvat jeho manufakturní příběhy?). To, že se na ně dobře kouká, je druhá věc. Tento díl mi přišel tak trochu colombovský. Zločince známe, jen se dozvědět, jak to všechno dopadne. Dát tomuhle snímku, stejně tak jako většině ostatních allenovských "komedií", víc jak tři hvězdičky, by zřejmě byla urážka tvůrců, kteří točí díla umelěcky hodnotnější. Ale nebojte se - bavit se budete a alespoň trochu na úrovni. ()

DivX

Vynikající komedie Woodyho Allena o tom, že po zhypnotizování a vyřčení klíčového slova, udělá člověk prostě cokoliv a nemusí si vůbec nic pamatovat. Jako další postava to výborně doplňuje Helen Hun, která je pro svou roli dokonale stvořená. Nechybí zápletka i ironický humor. 80% (DĚJ **** AKCE * VTIP *** ROMANTIKA * HERCI *****) IMDb.com: 6,7/10 ()

uiu

Nejdřív jsem filmu dala jen 3 hvězdičky, ale v porovnání s tím, co točí Woody v poslední době musím zvednout laťku, protože čím novější film, tím víc ztrácí ten typický Woodyho humor. Škorpion je jeden z těch lehčích filmů s obyčejnou zápletkou, ovšem ten slovní humor je dokonalý. Veškeré výbuchy smíchu obstará slovní konfrontace mezi šéfkou a jejím podřízeným, kteří se navzájem nemají vůbec v lásce a nevadí jim si to dávat neustále najevo různými inteligentními narážkami a urážkami. Takovou smršť příjemného humoru jsem už dlouho nezažila, takže si průměrné hodnocení nezaslouží. ()

anli

Woody Allen nám tentokrát předkládá kriminální komedii s mysteriózními prvky o kouzelníkovi a dvou zhybnotizovaných,kteří pro kouzelníka kradou cennosti.Je to vskutku velmi originální,svěží a je radost se na to dívat.Scénář je tady opravdu nápaditý a zábavný a téměř není nic,co by se mu dalo vytknout.Stejně tak dokonalá je i režie,kdy Alen nechává hrdiny vypouštět vtipné hlášky téměř bez přestání.Je to další z mála filmů,kde mi seděl Allen i jako herec a tentokrát mu skvěle sekundují Helen Hunt,Elizabeth Berkley,John Tormey a Dan Aykroyd.Je to opravdu parádní a velmi vtipná jízda a sledovat Woodyho jako pojišťovacího detektiva opravdu nemá chybu.Posledních 20 minut film trochu sklouzne ke stereotypu,ale není to nic dramatického,takže dávám svěžích 90% a řadím to mezi svoje nejoblíbenější Allenovky. ()

venison

Woody Allen tak trochu ve stylu Agathy Christie mě výjimečně velmi bavil.. I ty vtípky sedly přesně tam, kde bylo potřeba.. Herecky jednoznačně celej film táhne úžasná Helen Hunt.. Charlize Theron v roli prostoduché sexuchtivé blondýnky byla zážitek.. Vyměnit Woodyho Allena za jiného herce a mělo by to ode mě o hvězdičku víc :-) Jinak patří k těm lepším dílům WA :-) ()

Master19

Parádní komedie, kde Woody chrlí jednu úžasnou hlášku za druhou a mezitím se odehrává originální kriminálka, takže divák nemá ani minutku na oddechnutí. Helen Hunt se opět dostává do role studeného čumáku a jde jí to jako vždy výborně. U mě jeden z nejlepších filmů mistra. ()

Elrond88

90%, náramně jsem se bavil a užíval si celý film, hlavní roli má opět skvělý Allenův humor, perfektní dialogy a hlášky a v neposlední řadě děj výborně graduje + přidám atmosféru jazzové Ameriky roku '40 a dohromady to dává 5* ()