Honzíček a Grétička (TV film)

• Německo

Hänsel und Gretel

Rozprávky bratov Grimmovcov: Janko a Marienka

Pohádka

Německo, 2012, 60 min

Uwe Janson

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

David Ungureit
  • Drunk_Queen

Kdo je zvyklý na českou knižní verzi, s touhle se jen tak nesmíří. Mezi ty lidi patřím bohužel i já. Z téhle německé verze se naprosto vytratilo kouzlo původní pohádky a stala se z toho naprostá slátanina. Holt kiloví gumoví medvídci a obrovské sladkosti na chaloupce to nezachrání. P.S. Čarodějnice mi docela připomínala Lucku Bílou :D. 10%(30.12.2012)

V rozporu se zde převažujícím nízkým hodnocením musím napsat,že pohádka mě mile překvapila. Jediné,co mi asi hodně vadilo,je překlad názvu pohádky do češtiny a používání zdrobnělých jmen i během děje - působí divně, když celkem odrostlé děti na sebe v zoufalé situaci volají Honzíčku a Grétičko (Honzíčkovi už raší pomalu knírek). Jinak děj ozvláštněný kajícím se tatínkem je logičtější než původní verze (vždy mi přišlo divné,že by milující otec obětoval děti kvůli zlé maceše) a příběh sester čarodějek skoro dojímající. A že zlá čarodějnice je hezká?Copak by děti škaredé staré babě takhle lehce naletěly? Dala bych tři,ale hvězdička navíc je za pohádkový les a kostýmy.(4.1.2013)

Další pohádka z cyklu Sechs auf einen Streich produkce Das Erste. Cyklus si klade za cíl v 60minutových stopážích přiblížit německým dětem jejich národní pohádky z pera bratří Grimmů (a H. Ch. Andersena). Na zpracování téhle pohádky jsem byla zvědavá, protože udělat ji pro děti srozumitelnou a jim adekvátní formou považuju za těžký oříšek. Jako vždy se točilo v reálu, děj odsýpá svižně. Žádná přehnaná dramatičnost - zlé úmysly čarodějnice jsou například podpořeny kovovým vybavením vnitřku chaloupky. Čarodějnice prakticky není namaskovaná, takže nevnucuje dětem zásadu, že pouze ošklivý člověk v hadrech je zlý. Ještě navíc odlehčeno přítomností druhé - hodné - čarodějky. Příjemná hudba, příjemné herecké výkony. Myslím, že pohádka naprosto plní svůj účel a rodiče mohou nechat klidně před obrazovkami i nejmenší děti.(3.1.2013)

• Janega

A kde bolo to klasické "ako sa na lopatu sadá"? Celý čas som čakal, kedy konečne tie decká šupnú tú ježibabu do pece, no namiesto toho sa tá striga len potkne o stoličku a drbne do pece. A ani vizuálne sa mi toto spracovanie neľúbilo, predovšetkým tá perníková chalúpka vyzerala vnútri ako nejaké laboratórium či čo to bolo.(8.5.2015)

• DandaPiper

Několikrát zpracované téma a tohle nepřichází s ničím novým, ani se nezvládá vyrovnat těm již zpracovaným. Naopak nám nabízí jen klasické mírné znechucení, na které jsme v němčourské produkci tak zvyklí. Dvě děcka, na které nemusíte být čarodějnice, abyste je chtěli zabít a čarodějnice tak tupá a ubohá, že by se jí nezalekl ani ten kačer Jakub. Tímhle začít dnešní den byla opravdu špatná volba. Děkuji Novo.(13.7.2014)

• - Anja Kling měla v tomto snímku dvojroli. Ztvárnila postavu ježibaby i lesní panny. (M.B)