Ten večer se malému Kevinovi jeho skříň na šaty nezdála. Ozval se prapodivný rachot a následně z ní vyběhnul kůň, na kterém seděl jezdec v brnění. Když se Kevin probral z leknutí a vystrčil hlavu zpod peřiny, tak byl jezdec pryč a pokoj byl úplně normální. Stejně mu to nedalo a druhý večer si přichystal baterku a foťák. Už téměř spal, když se mu ze skříně vyhrunulo do pokoje šest malých trpaslíků, kteří ukradli Nejvyšší bytosti Mapu, podle níž se dá cestovat v čase. Chtě nechtě se Kevin stává účastníkem jejich výpravy, po jejímž skončení by se ze šesti malých trpaslíků měla stát legendární loupežnická banda. A nebo ne, když by se jim podařilo okrást Napoleona nebo mykénského krále Agamemnona? O mapu však má zájem i samotný představitel Zla, který touží zničit svět a Nejvyšší bytost ji chce taky vrátit zpět. Teď je na Kevinovi a jeho (stejně vysokých) společnících, jak se s nastalou situací dokáží vypořádat. (Isherwood)

TheHanz

Sean Connery má menší roli, než by bylo zdrávo, stejně tak John Cleese, Michael Palin a Ian Holm. Vcelku podařený film, některé pasáže se povedly, pár vtípků stojí za to, ale celková příběhová linie, zápletka a nosnost nic extra. Po chvíli začne film trochu nudit, pak až na vyjímky nuda neopadne až do celkem zajímavého "souboje" na konci. 60% ()

Primavera

Keby čas neexistoval.... Einstein nabúral totalitu časového toku a keby to fakt bolo možné, tak fantázia tohto skvelého filmu by bola realitou. Byť v Mykénach a za chvíľu na palube Titanicu a potom zažiť srandu s Robinom Hoodom a samozrejme, nezabudnúť na Napoleona a jeho komplexy (aj keď vo filme sa chybne udáva jeho výška, nebol vôbec malý, skôr je to tak, že obdivoval privysokých mužov, ktorí tvorili jeho ochranku a tak to vyzeralo, že je malý....preto ten trápny uzáver, že mal komplexy). Nepresnosť nevadí, fantázia filmových tvorcov ma uchvátila! ()

vojta1

Musím Vám s lítostí oznámit, že zloději času pronikli časoprostorovou dírou až ke Gilliamovi a ukradli jeho hloubavost zrovna když tvořil scénář. Film je tak z hlediska myšlenkové výstavby převráceným Hemingwayovým ledovcem. S kamerou se ponoříme do vod oceánu a vidíme zřetelně 9/10 všeho, co chtěl Terry říci. A ledovec je to proklatě malý. Dobrodružné putování hlavních postav je okořeněné dvěma soupeřícími černobílými silami z filmového provaziště - Supreme beiing (Všemohoucí) a Evil (Zloba). Putování nápadité asi jen svou imaginací a příležitostným humorem je zachráněno scénáristovým překvapením na konci, kdy se dozvíme, že Supreme beiing se nechalo okrást záměrně a celá cesta trpaslíků byla jen zkouškou všeho stvořeného včetně Zloby. Naštěstí se zlodějům nepodařilo zbavit Terryho jeho imaginace, a proto diváka pohltí kostýmovoscénickovýtvarnické hody. Nohsledi Zloby jsou prostě po Gilliamovské způsobě neskonale zlí už svým zevnějškem. Na závěr mi nezbývá než si povzdychnout nad neobratností filmových překladatelů. Český překlad názvu „Zloději času“ příliš prvoplánovitě svádí k domnění, že Zloději v tomto filmu kradou čas. Přitom tomu tak není. Oni jsou právě spíše zloději, kteří používají čas a jeho díry jako prostředek ke krádežím cenností. To první, co český divák vidí, ho tak od začátku klame. Překladatelství je dřina přetěžká, ale překlady by rozhodně měly býti věrné originálu a neměly by mást. Druhý překlad „Bandité času“ je mnohem vhodnější, protože slovo bandita není tolik opředeno loupeživostí a genitiv určující slovo „čas“ je tak bližším určením banditů ( Bandité zneužívající čas ke svému řádění) a ne objektem jejich snah a tužeb. 60% ()

Rodin

Miluji Gilliamovu schopnost snít a ze svých snů vyškolit diváky jakéhokoli jeho filmu. Takže téměř všechny hvězdy jsou na jeho vrub, protože scánáristicky jde o poněkud těžkopádnou záležitost, roztrhanou do jednotlivostí, která jako celek ne tak úplně drží pohromadě. I tak jsem byl ovšem velice spokojen a 80% zcela jistě dávám. Kdyby už pro nic jiného, tak pro tu Věž zcela nepochybně. Ta předběhla svou dobu nejméně o dvacet let. ()

merlik

Tři hvězdičky za celkem nepředvídatelný konec, scény v závěru filmu mají opravdu spád a vyvrcholení, zbytek filmu jsou více či méně vtipné historky v různých prostředích, film jako celek nedrží pohromadě a rozpadá se. ()

pekl

Po letech potěšilo v remasterované verzi. Terryho představivost je neuvěřitelná. Jenom pořád bolí nesmyslný český překlad "Zloději času". Time Bandits přece znamená úplně něco jiného! Já vím, že je to složité a marketingově nevděčné, ale přesto co třeba "Bandité v čase", "Bandité v dějinách", "Historie banditů"? ()

pepino

V lecčem podobné Hensonovu Labyrintu. Jen tady je víc kladen důraz na humor a satiru. Režisér byl členem Monty pythonu a je to na tom znát. Pro mě ale velice povedený výlet do fantazie hlavního hrdiny (nebo Gilliama?) ()

Arccos

Toto je naprosto typický Gilliam, takže, pokud znáte jeho styl a líbí se vám, zcela jistě nebudete zklamaní. Film velmi dobře šlape a má tu správnou Monty Pythonovskou atmosféru... ale ta se ke konci (skoro celá část v pevnosti) bohužel vytrácí. Osobně bych zcela vypustil zápletku se Zlem (z neznámých důvodů dabováno jako 'Zloba'). ()

teltri

Takže to je Terry Gilliam? No konečne som videl film aj od neho. Celkom vydarená rozprávka. Stará dobrá fantasy story 8Otych rokov. ()

kubilov

Jeden malý chlapec a šest trpaslíků na cestě historií, kde za humorných okolností potkávají Napoleona s Monou Lisou, Robina Hooda v Sherwoodském lese, Agamemnona v Mykénách nebo třeba Titanic v onen osudový den. Zajímavé role Johna Cleese, Iana Holma a hlavně Seana Conneryho, naopak opět neschopná a na zabití Shelley Duvall, která v mých očích každým filmem padá stále níž a níž (pokud to vůbec jde). Trošku přehnaný a protažený závěr nakonec Bandity srazil na 3*, které ale přesto nejsou vůbec špatné. ()

Flix

Gilliamova pohádka s kombinací jemného neškodného humoru s nepatrným nádechem humoru Monty Pythonovského. Myslím si, že tohle dílko charakterizuje Terryho jako takového asi nejlépe. On sám o sobě často říká, že je pořád uvnitř malým klukem-snílkem. Gilliam rozehrává bitvu dobra a zla, která stojím na pozadí zdánlivě ukradnuté mapy časových trhlin. Malý klučina, jehož rodiče, materiálně založení nechápou a ani se nestarají o jeho zapálení pro historii a dějiny. Z každodenního stereotypu ho vytrhnou malí zlodějíčci, kteří dříve působili jako pomocníci Nejvyšší bytosti (což je samozřejmě bůh). Tito malí trpaslíci si ho vezmou do party a společně s ním se vydávají do různých období lidské historie, aby mohli loupit vzácnosti. Po cestách je potkávají různé patálie ať už s Napoleonem, Robinem Hoodem nebo s nějakými jinými, více, či méně pohádkovými postavami. Ve skrytu zůstává zlý čaroděj a jeho přiblblí, legrační pohůnci. Využije chamtivosti malých šotků a přiláká je do své pevnosti. Po získání mapy následuje útěk party z vězení a závěrečný souboj dobra a zla. Nastává slušná eskalace událostí na závěr včetně chlapcova návratu do "své doby". Režisér spojil odlechčenost pohádkového tématu pěknou kamerou a velmi dobrými dekoracemi a efekty (na svou dobu určitě). Fanoušci Monty Pythonů si také přijdou na své s epizodními roličkami Michaela Palina a Johna Cleese. Opravdu příjemný, nevinný filmeček od bývalého Monty Pythonysty. ()

radimartin

Velmi střeštěná, dnes již poněkud vyčpělá, pohádka z osmdesátých let mající spoustu neduhů filmů této doby. Chvil zaplněných humorem je zde téměř poskrovnu, některé z nich jsou ovšem cítit pythonovskou příchutí. Celému filmu chybí silnější pouto - ve výsledku je příliš roztříštěný. Postrádá totiž ve větší míře onen dokonalýgilliamovský rukopis jako jeho další filmy. Co ovšem stojí za zmínku je tvrdá televizní soutěž "Peníze nebo život". ()

tzcomics

Filmy Terryho Gilliama mám rád a tak jsem se těšil, až Zloděje času uvidím. V čem mě Terry rozhodně nezklamal, je výpravná stránka - jeho "styl" je tu znát na každém kroku, ovšem to, co mě zklamalo, je samotný příběh. Putování trpaslíků nebylo ani vtipné, ani napínavé, ani akční - bylo takové nijaké. Vlastně jsem očekával jen "co uvidím z Terryho fantazie", než "co se bude dít a jak to dopadne". Beru to jako takový test Terryho režijních schopností, od kterých se odrazil k Brazilu, 12 opicím či Imagináriu. ()

tata22

Je to bláznivé, šílené a asi jen pro málokoho ale já se bavil, já s nimi tu hru hrál. Ti trpaslíci byli úžasní a takhle pohromadě tvořili skvělý orchestr. ()

endymion

Monty Pythony mám rád, ale tohle mě nějak minulo. Asi proto, že v době shlédnutí už jsem rozhodně nebyl cílová skupina diváků. Imaginace slušná, ale jinak opičkování jak z Troškáren. Pro mě jednoznačně zklamání. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Apple plánuje seriálové Zloděje času

Apple plánuje seriálové Zloděje času

30.07.2018

Apple ve spolupráci s Paramount Television a producentem Terrym Gilliamem (Muž, který zabil Dona Quijota, 12 opic) plánuje seriálovou verzi fantasy snímku Zloději času z roku 1981. Příběh sleduje… (více)

Zemřel Kenny Baker, R2-D2 ze Star Wars

Zemřel Kenny Baker, R2-D2 ze Star Wars

13.08.2016

Dva týdny před svými 82. narozeninami nás opustil představitel jednoho z nejznámějších filmových robotů. Kenny Baker si R2-D2 zahrál v prvních šesti epizodách Star Wars a u sedmé zastával pozici… (více)

Cestujeme v čase... zase?!

Cestujeme v čase... zase?!

31.10.2006

Remake. Slovo, které posledních pár let vyvolává nepříjemné chvění v žaludku a slabší migrénu téměř u každého filmového fanouška. A ještě aby ne! Na tento zhoubný nádor zemřelo již několik dobrých… (více)