Prominentní Hitlerův generál, nebo zrádce Říše? Generál polní maršál Erwin Rommel (Ulrich Tukur) je v době druhé světové války jedním z nejuznávanějších velitelů německé armády. Své taktické schopnosti předvedl během bojů v Africe, kde získal přezdívku Pouštní liška. Právě proto jej Adolf Hitler pověří přípravou tzv. Atlantického valu, tedy obrany proti očekávané invazi spojeneckých vojsk ze západu. Tehdy Rommel narazí na problémy, které na rozdíl od oficiálních filmových týdeníků ukazují skutečný stav bojující země. Armáda již nemá dostatek divizí, které by mohly západní frontu ubránit. K dosud oddaným německým velitelům se dostávají šokující informace o masovém vraždění Židů na okupovaných územích. A někteří důstojníci začínají opatrně mluvit o svržení Adolfa Hitlera. I k Rommelovi se dostanou informace, podle kterých se na vůdce dokonce chystá atentát… (Česká televize)

Arsenal83

TV film kombinujúci riedke dokumentárne scény s celkom kvalitne zobrazeným príbehom Rommela na konci jeho vojenskej kariéry. Táto postava i mnoho bočných boli zahrané pekne, dobrý výber hercov. Žiaľ samotný vodca bola len karikatúra. Jeho podobu pozná i Eskimák a oni na kástingu vyberú nejakého lomonosova, či čo to bolo za stvoru. To už mohli na postavu Hitlera kľudne vybrať černocha. ()

Morholt

Jestliže jsou Němci často chváleni za to, jak se na plátnech či obrazovkách dokážou postavit čelem k vlastní minulosti, tak tady to neplatí. Ani by mi tak nevadilo idealizování Rommela, které má ostatně dlouhou tradici a to nejen v Německu, ale tady mi to přišlo jako obhajoba kompletní generality wehrmachtu a to neberu. Vlastně tu nenajdete jediného vysokého důstojníka, kterému by nebyla situace na západě jasná a který by se nechtěl se spojenci domluvit. Stejně tak mi připadalo, že tu všichni do jednoho souhlasí s atentátem na Hitlera. V opozici stojí složky SS, kde jsou prozměnu všichni záporáci jak vyšití, což by mi sice nevadilo, pokud by tu ale nebyli v tak kontrastním postavení. Nicméně i tak mě tyhle mluvící hlavy docela bavily, protože pokud pominu výše zmíněné, tak tu bylo celkem věrně zachycené dění ve štábech před a po invazi. Sedlo mi to i herecky a Tukur byl pro roli Rommela trefou do černého. Jediný, kdo se moc nepovedl, byl Hitler, kterému totálně chybělo charisma a asi nejvíc ze všeho připomínal Chaplinovo pojetí. 60% ()

klúčik

Tvorcovia filmu sa nás snažili presvedčiť , že Rommel bol ten dobrý .... Môžeme povedať, že Rommel bol výborný vojak, organizátor a stratég, ale mal jednu veľkú smolu, že bol generál nacistického, fašistického vojska. Je len málo pravdepodobné, že nevedel čo sa deje na obsadených územiach ?? Bol to generál, ktorý slúžil veľkému vodcovi, a určite zo začiatku veril v jeho schopnosti... Teraz o filme - film bol celkom zaujímavý a aj preto ho hodnotím 70%. ()

nascendi

Čítal som o Rommelovi, videl som Valkýru, aj nejaké dokumentárne filmy, ale tajne som dúfal, že tento životopisný film mi prinesie nejaké nové informácie, nové pohľady na úlohu legendárneho Rommela v závere II. svetovej vojny. Nepriniesol. Bola to taká televízna inscenácia, v ktorej sa motali vysokí vojenskí hodnostári v nažehlených uniformách a deklamovali texty, ktoré vypotil snaživý scenárista. Sledovanie filmu nepovažujem za stratený čas, ale ťažko by som si vybavil, čo ma na filme najviac zaujalo. Asi iba to mizerné stvárnenie Hitlera. ()

Big Bear

Nepřítele těžko kdy budeme milovat, můžeme jej však respektovat. Rommel je z těch, kteří si respekt zaslouží. Byl to schopný muž a velice schopný vojevůdce a do dějin válek se zapsal stejně nesmazatelným písmem podobně jako Ike, Patton či Monty. A to i když byl ve finále vlastně 2x těžce převálcován v Africe i ve Francii. Ne však vždy zcela vlastní vinou, chybou svých rozhodnutí či rozkazů. Divil jsem se až té neuvěřitelné podobnosti Ulrycha Tukura s jeho historickým protějškem. Oč zde podoba seděla o to kontrastněji působil si absolutně nepodobajícíc se Hitler a někteří generálové. Kdo nebude znát ta známá jména, asi se v to všem brzy ztratí. Generálů je filmu opravdu mnoho a střídají se stejně rychle jako se střídala velení jednotlivých front, kdy neschopné generály nahrazovali schopnými aby se následně ukázalo, že i oni jsou neschopní... Nebylo to však v generálech, ale v obrovské spojenecké převaze a zejména díky nadvládě ve vzduchu. To si ale Hitler neuvědomoval, nebo minimálně nepřipouštěl. Film mapuje příjezd Rommela do Francie, převzetí otěží s dobudováním Atlantického valu a následnou invazi do Normandie. Větší část filmu je věnována operaci Valkýra v rámci níž je stále zapojení Rommela předmětem často divokých diskusí a spekulací. Osobně se přikláním k filmovému výkladu. Věděl a nehlásil, ale aktivně se nepodílel a s vraždou / atentátem nesouhlasil. Ale hlásit se musí a v roce 1944 kdy se Tisícileté říši odtikával necelý poslední rok existence bylo pro nacistické velení ,,nehlášení'' stejné, jako by se aktivně podílel. Myslím, že jako stratég a vojevůdce musel z některých Hitlerových rozkazů šílet a že to asi bylo tím bodem zlomu, kdy začal přemýšlet o někom jiném. Řekl to jasně. ,,Raději bych byl abychom byli kolonií Britů, než aby nás připojili k Rusku''. Ve filmu se moc nebojuje, ale tvůrci si celkem dali práci s dobovou technikou, unifomami atd.. takže film působí opravdu válečně i když je to spíše konverzační drama. Sem tam jsou do něj vloženy dobové záběry ať už jako filmové týdeníky či přímo záběry z bojů. Souhlasím zde s řadou komentujících, že tam i na mně bylo moc těch ,,hodných'' (chápej okupantů!) Němců a málo těch zlých, které zastupoval holohlavý esesák (jak jinak). I Rommelo rozčilování se nad deportacemi Židů nevím zda je nějak podloženo a zda má mít ve filmu místo. Rommel byl člověk, který slepě věřil v Hitlera. Ačkoliv se o politiku nezajímal (prý) a byl jen voják, nevím jak se jeho rytířský duch smiřoval s okupací a zabíjením v Africe i ve Francii... Je škoda, že film končí sice emotivně, ale tak nějak nijak. Když už byl Erwinu Rommelu dán takový prostor, měla být ukázána i jeho smrt v podobě 2 rozkousnutých ampulí cyankály v armádním autě za dohledu jeho doprovodu, který si pro něj přijel.... -------- Válka už je dávno pryč a El Alameinu vítr stále přesýpá písek přes zapomenuté německé miny, které tam dodnes jsou.... Zlé se zapomíná a zůstává dobré. Je dobře, že vznikají takovéto filmy, ale mějme se u nich na pozoru s pravdou ! Dnešní historici tvrdí, že Rommel díky úspěchům Blitzkriegu byl ideálním mužem pro propagandu což mu přineslo oblíbenost u Němců po celou válku. Jsou i tací a padlo to i ve filmu, kteří tvrdí, že byl schopným velitele divize, na více ale neměl. To se prý projevilo hlavně v Normadii, kde dokonce špatně odhadl místo spojeneckého vylodění. Ale po bitvě každý generál, že? :-) Mimochodem, víte, že 15. března 1939 vjel se svým obrněným transportérem do okupované Prahy ? * * * * () (méně) (více)

• Ulrich Tukur byl za svůj výkon v hlavní roli Rommela oceněn v rámci Bambi Awards. (vangobseck)
  • V úvodu se objeví citát Hannah Arendtové „Wir sind auch für unseren Gehorsam verantwortlich“, který lze přeložit jako „Jsme zodpovědni za naši poslušnost“. (vangobseck)
  • Film byl poprvé uveden na stanici Das Erste dne 1. listopadu 2012, čtrnáct dní před 121. výročím Rommelova narození. Sledovanost dosáhla 6,38 milionu diváků. (vangobseck)