Podivné dědictví

• francouzský

Et maintenant, on l'appelle El Magnifico

• italský

E poi lo chiamarono il magnifico

• slovenský

Podivné dedičstvo

Man of the East, A

Western / Komedie / Akční

Itálie / Francie / Jugoslávie, 1972, 120 min

Osobně tento film řadím mezi tři nejlepší filmy, které Hill natočil „single“ bez svého parťáka. Už v dětství jsem si ho pouštěl pořád dokola a dodnes se na tuto westernovou komedii podívám vždy znovu rád. Blonďatý mladík se musí doslova protlouci drsným životem na Západě a k tomu mu dopomáhají tři kumpáni jeho otce. Nechybí zde slušné bitky, zábavné hlášky, pěkná dívka ani humor. Vše je namixováno přesně tak, aby ty dvě hodiny prostě nenudily a hlavně aby se divák bavil od začátku až do úplného konce. 80%(14.12.2015)

Moc povedená komedie s obrovským množstvím super hlášek a perfektně provedenými hospodskými rvačkami. Do všeho hraje skvělá hudba. Tohle je prostě western jak má být. Jediné, co bych zde vytknul je ten milostný románek, který na můj vkus dostává více času než by bylo zdrávo a hodně zbytku filmu ubírá na kráse. Proto to není plný počet.(24.5.2012)

Tenhle film, kromě nezapomenutelných hlášek „ Znám ženský co se chytly na chlapy co je skopali, ale takovou co se chytla na knížky jsem ještě neviděl“. Pro mě navždy zůstane symbolem pravdivosti úsloví, že láska je skutečně slepá. „ Tolik jsem o tobě snila lásko moje a věřila jsem, že jednoho dne ke mně přijedeš na překrásném bílém koni" Potom záběr na Toma, cválajícího řekou na bílém koni (viděno zamilovanýma očima).A realita? Polomrtvá (spíš mrtvá) hajtra minutu před skonem „Sedlo stojí 40 dolarů. A kůň i se sedlem za 30.“ Nádhera. Navíc Terence a ty jeho modré oči....(17.9.2005)

Musím uznat, že tohle přetváření uhlazeného gentlemana v drsného psance divokého západu bylo vcelku humorné a báječně jsem se bavil. Terence Hill je výborný v každé své komedii a tady to jen podtrhuje. Vtipné hlášky a jednoduchá zápletka naprosto vyhovují nárokům skrovného diváka, který se nudí jednoho víkendového odpoledne, kdy venku z nebe padají provazy deště. Patrně jedna z nejlepších komedií o divokém západě, jakou může člověk dostat. 85%(22.12.2013)

"Mám dojem, že sem tohohle paviána už někde viděl!" - "Páni, děkovat prérii! To je ale blbost. Takovej všivej anglickej parchant." - "Angličan byl džentlmen a vzdělanej chlap!" - Drž klapačku, ty vole..." - "Chceš nalejt...?!" - "Pohleďte na ten úrodný humus." - "To není humus. To je kobylinec." Klasika mého dětství. Viděl jsem to snad stokrát a na ten výborný dabing se nedá zapomenout.(29.1.2007)

• - Když je Morton (Riccardo Pizzuti) poražen a svalí se k zemi, skutálí se k němu tyč, o kterou se opíral. V následujícím záběru, když Mortona zvedají jeho kumpáni, se tyč na svém místě nenachází. (vyfuk)

• - Film se natáčel v okolí Plitvických jezer chorvatského Národního parku. (Landauer)

• - Ve věznici, odkud Bull (Gregory Walcott) a Holy Joe (Harry Carey Jr.) osvobozují Opičáka Smitha (Dominic Barto), jim seržant Liggett (Jean Louis) říká, že vlajka USA má 42 hvězd. Pokud pomineme, že takový počet na vlajce nikdy nebyl, tak v roce 1880, kdy se má příběh odehrávat, jich měla pouze 38. Až 4. července 1890 přijetím dalších pěti států (Montana, Severní a Jižní Dakota, Idaho, Washington) stoupl počet hvězd na 43. (Robbi)