Podivné dědictví

• Itálie

E poi lo chiamarono il magnifico

• slovenský

Podivné dedičstvo

Man of the East, A

Western / Komedie / Akční

Itálie / Francie / Jugoslávie, 1972, 120 min

Kto má filmy s T. Hillom a B. Spencerom napozerané nebude z tohto nijako zvlášť prekvapený. Podstatne kvalitnejší humor i príbeh, v porovnaní s inými kúskami, sa mu nedá uprieť, takže spokojnosť. Záverečná fackovačka je už ale opäť v starých koľajách a tieto preplesky ma už rozosmiať nedokážu. Ako chlapci sme sa smiali práve na tých fackovačkách, ale dnes je to presne naopak a viac si vychutnám humor, i keď dobre mierená vždy pobaví. Hláška, ktorá ma najviac rozosmiala: "Prišiel ste mi podať informácie o odchode dostavníka, však?"...Cez všetky klady i zápory je pre mňa aj tak veľkým prekvapením, že sa tento film vošiel do top 200-300. Je to dobrý film, ale tak významné postavenie v rebríčku, si myslím nezaslúži. 70%.(26.12.2011)

„Proč se chce mejt, vprostřed sezóny..?“ Anglický gentleman Terence Hill sesedá stejně nestandardně z bicyklu i z koně, recituje Whitmana a střílí koltem na základě znalosti fyzikálních zákonů. Udělat z tohoto podivného dědictví pravého muže bude pro bandu desperátů velmi těžký úkol.. I po letech půvabná komedie z Divokého západu, obohacená o brilantní český dabing. Ten sentimentální konec u Pacifiku mi připomenul možný osud Bronsonova Harmoniky..(7.9.2009)

Jasne jde o jeden z nejlepsich filmu Terence Hilla a jednu z nejlepsich westernovych komedii 70-tych let.Jak vychovat naivniho mladika k obrazu svemu nam reziser serviruje s westernovym gustem,vtipem a skvelymi napady.Stale a porad se na to clovek muze divat a stale a porad se kralovsky bavi.Velmi vtipnych 90%.(29.6.2010)

Miluju westerny, které začínají záběrem na jedoucí vlak, přidejte k tomu nádhernou country hudbu a je vyděláno na slušnou zábavu. Hudbu k tomuto snímku dělají, jak jinak u filmů z této doby, Guido and Maurizio de Angelis. Kameru ovládá Aldo Giordani a některé krásné záběry natočil v národním parku Plitvice lakes v Jugoslávii. ( kde taky asi natočit wester ). E. B. Clucker si k režii připsal i scénář. Nebo obráceně ( záleží na úhlu pohledu ). A když přidáte i ten drsný západní humor, máte o zábavu postaráno. CITÁT - Jednou přišel, měl hlad, nezaplatil. Nechal jsem ho naštípat dříví, jenže dostal hlad, znovu se najedl. A od tý doby jsem furt jeden talíř fazolí před ním. Ve filmu mě trochu vadí ti dva lovci v černém, trochu nedodělané někdy až trapné chování u kterého jsem se moc nesmál. Jinak to vše bez černých lovců je docela sranda a příjemné pokoukání. Komediální western z klasickým šarmantním Terence Hillem, tentokrát v roli Sira Thomase Fitzpatricka Philipa Moreho vikomta z Essexu a britského šlechtice, který získá podivné dědictví kdesi na západě. Je rok 1880, pokroku neuniknete, západ už není. CITÁT - Bůh tě ochraňuj před královnou.(19.2.2011)

V 60. letech se staly velkým evropským šlágrem (a spasitelem stagnujícího filmového průmyslu) napodobeniny amerických westernů, tzv. spaghetti westernů. Barboni sice není Sergio Leone, ale lidové komedie a parodie mu šly k duhu, byl to zkušený rutinér a mohl se navíc opřít o populární komickou dvojku Terence Hill a Bud Spencer. V jeho patrně nejlepším filmu Podivné dědictví se sice objevil jen první z nich, bohatě to ale vyvážil scénář pracující plný parodického humoru a jemné ironie. Dialogy, herecké obsazení, hudba i scenérie Plitvických jezer dohromady vytváří příjennou podívanou, ke které se rád vracím. Celkový dojem: 80 %.(11.4.2009)

• - Film se natáčel v okolí Plitvických jezer chorvatského Národního parku. (Landauer)

• - Když je Morton (Riccardo Pizzuti) poražen a svalí se k zemi, skutálí se k němu tyč, o kterou se opíral. V následujícím záběru, když Mortona zvedají jeho kumpáni, se tyč na svém místě nenachází. (vyfuk)