Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

Laku

Precizně, přesto velmi civilně, nasnímaný příbeh o stárnutí a především nenaplněných ambicích, snech a osudech. Trpce dojemné, přesto povznášející. Parádní herecké výkony podkresluje neméně výrazná hudební a vizuální stránka neplánovaného výletu do Nebrasky. ()

Pawlisman

Vůbec se nebojím dát pět. Skvělá režie, kamera, vše. Pěkná muzika, fascinující rozhovory a celková atmosféra a vyznění snímku. Krásné barvy a prostě skvěle vyvedený snímek. 8,5/10 ()

waits

Jeden z dávných reprezentantů Amerického nezávislého léta na ČR 2 - ano, přesně kvůli takovýmhle nenápadným, pomalu a osobitě vyprávěným filmům si člověk stále ještě na českou televizi občas vzpomene. Nebraska je film o zarputilém chlápkovi, který si mermomocí chce dojet pro svou výhru, i přes to, že ho okolí upozornuje, že nic nevyhrál. Na onu cestu se nakonec vydá se svým synem, potká se svými příbuznými a cestou dojde k (ne velkému, ale přece) sblížení se svoji rodinou a možná i k vzájemnému pochopení.. Nebraska nabízí širokoúhlou, černobílou podívanou na ne úplně hezké lidi, kteří se s životem ani moc neperou, spíš ho tak nějak prožívají ke konci, širé lány a neutěšená městečka za doprovodu případné hudby (nesouvisí, ale druhá den jsem si hned pustil Springsteenovu stejnojmennou desku), osobitý typ nenápadného humoru ("Tak oni sem jeli dva dny" nebo promluvy Woodyho manželky) a takovou tu atmosféru, laskavosti, i když trochu jiné, než svěrákovské. A jako obvykle - z těch neokázalých, malých filmů si často pamatuji víc záběrů a situací než z akčních extravagancí. I ten protivnej dědek Woody, který mě z počátku nadzvedával, mě ke konci dokázal dojmout. ()

warrenur

Perfektna pohodovka a zaroven road movie s vynikajucou hudbickou a situacnym prostym humorom, ktory mam tak rad. Naviac, kazda zo zucastnenych osobnosti tej podarenej rozvetvenej jednoduchej rodiny balikov, stala za to. Tie perly, co hadzala postava June Squibb z ust...no proste treba vidiet a pocut. Pohladi po dusi. Odporucam. Skoda, ze vo filme vynechali, az na krajne farby farebneho spektra, vsetky ostatne. Myslim, ze svoju atmosferu by mal stale. ()

barteca

Pro mne překvapující černobílý snímek ve stylu našich šedesátek. Zdařilé nahlédnutí do světa midwest, smutné , co zbylo a jak to působí na vztahy mezi lidmi. Hodně zajímavé. ()

zahadum

Je to čiernobiele a zdalo by sa,že je to zvýraznenie o tom,že svet je buď čierny alebo biely...je to možné...každopádne som tam videl skoro celé spektrum farieb života....všetky krásne aj škaredé farby ktoré život prináša sa podarilo vohnať do tohoto nadmieru kvalitného snímku. Má alzhaimera ? nie, on je len navyknutý veriť ľudom ! ()

piranha

Tedy... najít v takovým protivným dědkovi trpící osobnost, to jistě vyžadovalo veliké úsilí. Mně se to za celý film prakticky nepovedlo. Ovšem snímek to byl nad očekávání zdařilý a čím déle o něm přemýšlím, tím dokonalejší mi zobrazení té pestré nepestré mozaiky všeho možného připadá. ()

Saur.us

Mílé, vtipné a místy až absurdní road-movie, které sice mělo být oneman show B. Derna ale všechnu slávu mu ukradla v tu dobu ještě o šest let starší, třiaomsdesátiletá J. Squibbová. ()

Wargoo

Zaujímavá, nevtieravá "road-family-movie" s výborným obsadením, kde mi ústredné rodinné kvarteto miestami pripomínalo Homolkovcov :) Zbytočný čiernobiely nádych, farebne by to bolo isto zaujímavejšie. Kritika spoločnosti úplne na mieste, a platilo to v ďalekej minulosti, a ešte to aj platiť bude. Soundtrack príjemne sedliacky, réžia netlačila na pílu, a Bruce Dern bol skvelý, + 2 super scény (punch a záverečná ride) Ale film mne pripadal, akoby sa ťahal nie 115, ale 155 minút, ale nemám to tomu filmu príliš za zlé. 3a pol***, 63,971% ()

BOURQUE

Pánovi A. Paynovi sa teraz podarilo natočiť naozaj vydarený film zo života. Cez jednoduchý príbeh sa nám postupne ukážu skutočné tváre a osobnosti tých ľudí, o ktorých sme mysleli, že o nich všetko vieme. Tento netypický „road movie“ ma dojal svojou jednoduchosťou (príbeh to života), atmosférou (čierno-biely obraz bol dobrou voľbou), hereckými výkonmi (B. Dern, J. Squibb a W. Forte) a nepriamymi poznámkami k životu a rodine. PS. Záver - prechod autom cez ulicu je veľmi symbolický. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

Hpatrik

Kouzelná road movie s atraktivním černobílým vizuálem a podmanivou hudbou. Moc příjemná záležitost , která Vám zaručeně vykouzlí na tváři úsměv! :) ()

Pantata

Super, pro americký film strašně netypický "humor" a postřehy, dialogy skutečně na úrovni. Silné čtyři hvězdy :) ()

Kofolacik

Velmi pekny film v ktorom je toho omnoho viac, ako sa na prvy pohlad zda...tento rok je naozaj plny neuveritelnych scen a dialogov... June Squibb (pre mna najlepsia za tento rok) tu ma neskutocne real hlasky - scena na cintorine je u mna jednoznacne jednou z top scen roku a nezabudnem ani na jej "You can all just go f** your selves!" :)) Velmi dobre ciernobiele ponatie post-crisis ameriky a vyhasnuteho, pomaleho, neakcneho vidieckeho zivota...Ci uz su to mexicki pristahovalci ktori vlastnia Woodyho byvali biznis, jeho rodina ktora jazdi na azijskych autach namiesto americkych, alebo restika plna dochodcov ci nostalgicka debata Woodyho bratov v obyvacke; toho symbolizmu je v Nebraske plno. "My dad built this place" vravi Woody ked sa vrati do svojho rodneho domu...zabery prazdneho, rozbiteho, prachom zabadnuteho domu su plne nostalgie a sentimentu - jeto jedna z najsilnejsich scen tohoto roku a neviem si pomoct ale tieto veci vo mne neuveritelne rezonuju. Fantasticky Dern, vyborna kamera a velmi pekny pribeh o zivote, rodine, nasich korenoch a o tom ako vsetci ideme za 'vyhrami', ktore su ale konecnom dosledku vzdy prazdne. Dal by som tomu 5* ale uz sa citim zle ze to tento rok rozdavam jak na beziacom pase :D EDIT/// po dlhsej dobe prehodnocujem... Nebraska vo mne ostala aj po dvoch tyzdnoch, a musim povedat ze sa jedna jednoznacne o jeden z najlepsich filmov za tento rok... 9/10 ()

markotter

Film o stáří, nemoci, smíření, sblížení, ale i o tom, jak jsou lidi na sebe hnusní, když zavětří, že by jim mohlo něco kápnout, když trochu přitlačí na pilu. A taky o šmejdech (míněna zásilková služba). Naštěstí zde všechno dobře dopadlo. Výborně podané charaktery, civilní herectví dvou hlavních hrdinů. Černobílé zpracování mi vůbec nevadilo, ba naopak. ()

rivah

Půvabný film o obyčejných lidech pachtících se po nečekané a nereálné výhře se skvělým Bruce Dernem. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)