Železný Schwarzenegger

• USA Pumping Iron

V roce 1977 si nezávislý dokument posvítil na svět kulturistiky. Film se stal kasovním trhákem a vzbudil mezinárodní senzaci. Odstartoval kariéru jednoho budoucího multimilionáře a navždy změnil svět bodybuildingu a tělesného cvičení obecně. V hlavní roli zazářil pětinásobný držitel titulu Mr.Olympia Arnold Schwarzenegger. Dokument doprovází tohoto osmadvacetiletého kulturistu na cestě za jeho 6. titulem. (oficiální text distributora)

DassemUltor

Z hladovějícího rakouského vidláka sedminásobným mistrem Olympie (nejprestižnější kulturistická soutěž na světě), z kulturisty nejlépe placeným hercem hollywoodu a filmovým symbolem, z herce guvernérem nejlidnatějšího státu USA, který sám o sobě by byl sedmou nejprůmyslovější zemí na světě a to i Arnieho zásluhou. Takže pokud na světě existuje někdo, kdo tvrdí, že Arnie je jenom namakané hovado, je hovadem sám. Tento film nám dává nahlédnout trochu více do jeho života. Je však třeba zmínit, že to není dokument, mnoho záběrů bylo sehraných, aby to bylo zajímavější. Ale to vůbec nevadí, naopak. Holt Arnie je důkazem toho, že všichni lidi si prostě NEJSOU rovni a já se jeho životním príběhem kochám, z dálky ho sleduji, příležitostně duševně onanuji a pokud bych snad pocítil kapku závisti nebo smutku z vlastní nedokonalosti... No, jak by řekl Arnold: "Nepočítám sedy lehy, začínám počítat teprve když to bolí". ()

kubas369

Arnolda mám rád proto jsem se na to podíval ale o kulturistiku se nijak moc nezajímám takže pro mě osobně dost nezáživná podívaná. Proto nehodnotím. ()

iz67

Hodně legrační záležitost - samozřejmě jako film je to totální sragora. Ale zároveň je to takové kouzlo nechtěného a ukazuje to hrozně směsného AS a všechny kolem. Sahodlouhe uvahy o tom, jak si AS s někým popovida před závody a tím ho pro závod totálně znemožní, hledání té správně polohy a AS, který ví, že on tu polohu má. Fakt prča. Bohužel jsem viděl v češtině, což samozřejmě snižuje autenticitu. ()

subic

Arnoldovi je 28 let a bojuje zrovna o profesionální titul Mr. Olympia v roce 1975. On je to vlastně dokument ani ne tak o Arnoldovi, ale o tom, jak v té jeho době probíhaly soutěže a o těch, co s ním soupeřili. A jeden se tam náramně dopoval pilulemi. ()

Brano

Bezpochyby Arnolda považujem za jedného z mojich vzorov, takže na tento dokument som sa veľmi tešil. Ale ostal som trochu sklamaný. Autori nám približujú viacerých kulturistov, takže to nie je zacielené len na jednu postavu. Ku koncu síce zobrazili jeho boj o Mr. Olympia 1975, ale čakal som niečo úplne iné. Celé je to také nemastné, neslané. Cítiť, že sa písal rok 1977 keď ten dokument točili. Očakával som viac motivujúci film. A ta hudba hrôza. 3* dávam len za Arnolda. Ten človek je z iného sveta. Pre mňa najlepší kulturista všetkých čias. Lepší už nebude. Neskutočná symetria a veľkosť svalov. ()

Olafsson

Arnold na vrcholu, fyzicky i mentálně.. Co k tomu dodat.. Snad jen že je mi trochu smutno z toho kam se později ubírala a ubírá kulturistika - k nelidským monstrům s nafouklými břichy přecpanými chemií.. Pro mě zlatá éra bodybulidingu skončila právě Arnoldovou érou - érou polobohů se svalnatými ale krásně symetrickými těly s úzkým pasem a pořád ještě lidskými rozměry... Pumping Iron už jsem viděl x krát a uvidím ho určitě ještě mnohokrát znovu... ()

Toumyk

Fenomenální dokument. Líbí se mi ta vyrovnanost Arnolda. Fakt byl nejlepší a choval se i tak. Né jako ti mladí kulturisti, kterí sice mají tělo, ale k 1. místu jim ještě mnoho chybí. Tento snímek mě fakt dostal, párkrát to byla i sranda. :-) ()

rawboy

V podstatě jde o standardní sportovní dokument s tím rozdílem, že mapuje krátké období kariéry nadcházející hollywoodské hvězdy. Každopádně pohled do zákulisí je to zajímavý ... Because Arnold is The one and only ... ()

ali-n

Menej si tento polodokument, ktorý ovplyvnil (nielen) celú jednu generáciu určite nezaslúži. Ako povedal Sly, posilňovne sa vtedy zmenili z miesta "tu nikoho normálneho nestretneš" na "tu si nabalíš tie najlepšie roštenky" :-))) Ale neuveriteľné je najmä to, že viacmenej práve pre tento snímok si Arnie domov odniesol 6. titul v rade .. prečo nie. Jeho "súboj" s Lou Hulkom Ferrignom je neskutočný. Veľmi oceňujem aj pozoruhodný muskulatúrny humor - MOJE NAJ „Kde je moje šťastné tričko?“ ()

BAADRAAM

Vzhledem k tomu, že je posilování můj koníček, nemohu ohodnotit jinak než za 5 *****. Arnoldovo sebevědomí a charisma z tohoto dokumentu přímo číší. ()

p.i.t.b.u.l

Nedávno jsem viděl DVD edici k 25. výročí tohoto snímku. Tato edice obsahovala bonusové materiály včetně komentáře Arnolda, který odpovídal na otázky novinářů a lidí ohledně tohoto snímku, zda tyto věci jsou pravda a nebo ne. Arnold se k tomu vyjádřil docela jasně, že spousta věcí byla ve filmu fikce, dialogy lidí byly nahrané jen pro oko diváka viz. třeba ztráta trika, pohřeb otce apod. Jen aby tomu dodali tu pravou šťávu. Na druhou stranu dokument přináší i řadu pravdivých událostí. Zejména pak samotnou soutěž. Arny odpovídal i na otázky zda si skutečně dal jointa po výhře na gauči nebo zda někdy použil anabolické steroidy. Odpověď je na obě otázky ano, jak uvádí samotný Arny. Tento dokument však přináší něco víc. Tento člověk ovlivnil tisíce lidí, je pravda i to, že díky němu zavládl ve světě velký boom návštěv v posilovnách. Tento film ukazuje člověka, takového jaký ve skutečnosti je, který v nesl do sportu více, než se očekávalo a člověka, který si jde tvrdě za svým. Všem doporučuji vidět i tyto bonusové materiály, kde je také rozhovor se všemi sportovci po 25. letech, kteří ve filmu hráli, což je velice zajímavé a také Arnyho biografie a začátky herectví + vystřižené scény a mnohem více. Pro mně to je vynikající snímek, který vznáší světlo do zákulisí tohoto sportu a představuje lidi, kteří se naplno oddali tomuto náročnému sportu. ()

Stanmi

kvalitně natočený dokument o dvou nejznámějších kulturistických soutěžích, které existují Mr. Universe a Mr. Olympia v roce 1975, Český název jasně odkazuje na Arnieho, který je tady hlavní hvězdou, ale během těch 80ti minut se zde objeví i další tehdejší hvězdy, jako Lou Ferrigno, Franco Columbu, Ken Waller, Mike Katz a nebo Serge Nubret, tedy jména, která jsou dnes legendární, takže pro fanoušky Arnolda nebo kulturistiky povinnost, ostatním film nabídne neotřelý pohled do zákulisí kulturistických soutěží. ()

djbarrel

Perfektní nahlédnutí do světa kulturistiky, které se sice točí kolem Arnolda, ale dá vyniknout i jiným z jeho kolegů a soupeřů. 94 % ()

calculus

Arnie je jednička:-) Mám ho rád. Vedle sportovních dispozic vlastní i jiné soutěžní devizy, kupříkladu schopnost elegantně manipulovat se svými soupeři. Mike Katz a Ken Waller neměli nárok. Z Lou Ferrigna udělal ve filmu idiota, i když po pravdě to asi nebylo zase tak těžké. Tři roky po tomto sebeoslavném chorálu to už v Sydney taková legranda nebyla... V podobném vlezdoprdelkovském duchu vyšla i kniha od Wendy Leigh, pro zájemce:-). ()