Železný Schwarzenegger

• USA Pumping Iron

V roce 1977 si nezávislý dokument posvítil na svět kulturistiky. Film se stal kasovním trhákem a vzbudil mezinárodní senzaci. Odstartoval kariéru jednoho budoucího multimilionáře a navždy změnil svět bodybuildingu a tělesného cvičení obecně. V hlavní roli zazářil pětinásobný držitel titulu Mr.Olympia Arnold Schwarzenegger. Dokument doprovází tohoto osmadvacetiletého kulturistu na cestě za jeho 6. titulem. (oficiální text distributora)

kaylin

Další výborný dokument, který jsem v poslední době viděl. Není to tak silné jako třeba dokument o Kutu Cobainovi, respektive nikoli tak novátorské z hlediska formy, ale stejně je to výtečné nahlédnutí do pozadí soutěže Mr. Olympia, které se v roce 1975 opět účastnil Arnold Schwarzenegger. Není to ale jen o něm, což se mi na dokumentu líbí. Lou Ferrigno nebo Franco Columbu dostávají také dostatek prostoru. ()

Thomassi

Hodně povedený dokument, který ukazuje Arnolda Schwarzeneggera ještě jako kulturistu. A ne ledajakého, ale zaměřuje se na jeho přípravu a následném obhájení již šestého titulu Mr. Olympia. To je božský Arnold. Opravdu, nikdo asi nepochopí, co je to za člověka, dokud neuvidí tento dokument. Všichni ho totiž známe jen jako nabušeného herce, který nakope nejednu prdel. A z toho hodně lidí usuzuje, že se v tom vyžívá a že kdyby neměl takové svaly, nic by nedokázal. Ale jaký byl předtím, než začal hrát? On toho dokázal dost a tento snímek je toho důkazem. Neskutečně dřel a co je hlavní, šel za svým snem i přes všechny překážky. A to si zaslouží obdiv. Už jenom jeho chování v tomto filmu, to, jak si věřil, jak byl legrační. A jen lidi, kteří nemají tyto vlastnosti můžou říct, že je Arnold člověk, který nic nedokázal. Podívejte se na Pumping Iron a uvidíte, co se náš terminátor zač a možná změníte názor. 4 a 1/2 hvězdy. ()

Herr_Flick

Přesto, že kulturistika je dnes definována úplně jinak, není bodybuilder, který by tuto bibli alespoň tucetkrát neviděl. A nejen pro ně je to nádherný dokument. Je nádherné vidět, jak moc úsilí stojí za úspěchem, jak malý rozdíl mezi vrcholem a druhým zapříčiní diametrálně odlišný osud. Problém zde budou mít jedinci, kteří vidí kulturisty jenom jako napíchané agresivní blbce (pravda, sypali, sypou, sypat budou). Ale to je každého věc, Lou 4ever ()

L_O_U_S

Dvě hvězdičky jsou poměrně zvláštní hodnocení. Dá se jimi vyjádřit široká škála vztahů, které lze k filmu zaujmout - jeho nezajímavost, podprůměrnost, menší prožitek ve srovnání s filmy tříhvězdičkovými. Dvouhvězdičkové hodnocení se také dá využít jako decentní ocenění něčeho, u čehož spatřujete nějaké kvality, ale z jistých důvodů vás daný film míjí. Arný Švarný nikdy nebyl můj oblíbený herec a kulturistika je něco mně na míle vzdáleného. Železného Schwarzeneggera jsem zhlédl pouze z povinnosti, nikterak zvlášť můj život neobohatil a víckrát jej nejspíš neuvidím, přestože nešlo o vyloženě nudnou záležitost. (677., 19. IX. 2011) ()

Fanucci

Velmi zajímavé, hl. z toho pohledu, že člověk pozná zákulisí bodybuilding soutěží a především pozná osobnost A. Schwarzeneggera. Své soupeře porážel jak svou neuvěřitelnou postavou tak vyčůraností (viz: "Sometimes I give bad advice") a neochvějnou vírou v sebe sama, která místy přerůstala až v aroganci. Člověka ani nepřekvapuje, že to Arnold dotáhl tak daleko...(minimálně o dost dál než Lou Feriggno, který v dokumentu působí jako by utekl ze zvláštní školy:-). ()

BoredSeal

Překvapivě zábavný snímek o kulturistické subkultuře v 70. letech, kterému se daří prezentovat kulturistiku a její soutěžní svět důstojně. Přijde mi, že v té době kulturisti v soutěžní formě vypadali líp než dnešní šampioni a vůbec ne tak brutálně odvodnění a vyrýsovaní. Legrační je na dokumentu viditelná snaha nasměřovat aktéry do rolí rivalů a Arnolda do role zákeřného padoucha (což ho očividně bavilo), ale uměle vytvořené vyprávění dojem z filmu příliš nekazí (doporučuju se mrknout na dokument o vzniku Pumping Iron pro dodatečné pobavení). ()

M.i.k.e

jelikož patřím mezi ty,kteří na Arnoldových filmech vyrůstali,patřil (a stále patří) Arnold mezi moje oblíbence.Pumping Iron sem viděl poprvé až dnes a musím uznat,že film tuto oblibu ještě podpořil.Jak píše ve svém komentáři Djkoma,kdo neviděl,neuvěří co byl (a předpokládám,že stále je) Arnold zač.Velmi silná osobnost se smyslem pro humor,která má vše v hlavě perfektně srovnané a svoje soupeře drtí už jen svou přítomností.Po dlouhé době dvd,které sem zhltnul celé od začátku až do konce (myšleno včetně opravdu zajímavých bonusů).Můžu vřele doporučit...85% ()

Martin741

Film mapuje Arnolda CiernehoCernocha a jeho kamaratenie sa s kulturistikou. Aj ked je Arnold kvalitne ukecany, poznat rakusky prizvuk. 92 % ()

Rocky88

Kdo nikdy neposiloval, tak pravděpodobně tento dokument nepochopí. Pro ostatní to bude příjemná sonda do dění "zlaté éry" v kulturistice. A ač tento dokument není pouze o Arnoldovi (ukazuje samozřejmě i jeho konkurenci/přátele/obdivovatele), stejně každý netrpělivě čeká, až se ukáže v záběru. Je to doslova chodící bomba plná sebevědomí, charismatu a smyslu pro humor. Sice mi zde citelně chybí přádné zdokumentování přátelství mezi Arnoldem a Francem Columbu, nicméně i tak se toho o "Králi králů" a jeho mentalitě a přístupu k věcem dozvíte dost. Takže potom není možnosti se divit, kolik toho tenhle dubový chlapík už dokázal, a možná ještě dokáže. ()

Petoss1

Najlepší dokumentárny film o takom krásnom športe ako je kulturistika. Najväčšie hviezdy doby minulej medzi nimi Arnold, vďaka ktorému je kulturistika tam kde je. 90% ()

MrPierc

Alá dokument zobrazuje Arnieho kariéru od počátku až k jeho titulům v kulturistice a hlavně jeho taktice psychicky zdecimovat soupeře. Je to dosti ovlivněný dokumet, ale zajímavý až do konce. ()

shyster

Mě samotného jako velkého obdivovatele kulturisty Schwarzeneggera (o trošku menšího jako herce) dokument nadchl. Pohled do zákulisí kulturistiky je velice zajímavý a opředený skvělými scénami. ()

joker.george

Dokument o legendě, která se stihla poté stát ještě větší legendou... Naštěstí ale není dokument zaměřen čistě jen na budoucího Terminátora, ale věnuje svou pozornost samozřejmě samotné kulturistice, tomu co obnáší, jejím soutěžím i samotným ,,kláním'' a také jejich soutěžícím. Přítomnost Loue Ferrigna mě ale potěšila snad nejvíce... ()

JohnRambo

Dobrý dokument hlavne o tom že v tej dobe bolo veľmi jednoduché prísť do USA a presadiť sa. Dnes už nie je také ľahké nasťahovať sa hocikedy do štátov a zarábať veľké prachy. Arnold prišiel v správny čas a jeho talent (teda svaly) mu ulahčili cestu za slávou. ()

tomtomtoma

Před více jak dvaceti lety byl pro mne Arnold idolem. Hltal jsem jeho filmy, ve kterých všichni mohli obdivovat jeho vypracované tělo. Fascinován jeho bicepsem a hrudním košem jsem se rozhodl vyrazit v jeho stopách. Často a rád jsem chodil do posiloven, kde v zrcadle pod Arnoldovou fotografií a soucitným pohledem trpělivého pana Bodláka jsem mohl pozorovat můj nenadálý růst svalové hmoty. Byl jsem talentovaný. Ničil jsem sparingpartnery svou vytrvalostí, lámal činky a děsil ostatní cvičence svým lvím řevem. Než ovšem došlo na mé první závody, kde jsem měl ukazovat rozvoj a rozkvět svého svalnatého a mladého těla, přihrála mi nesnesitelná tíživost bytí do ruky láhev whisky. A na několik let se stala mým věrným přítelem. V současné době na mém těle rostou věci jiné konzistence, které se pružným svalům příliš nepodobají. V mé herecké dráze došlo jen na výraznou roli zlého krále Břetislava ve hře o Popelákovi. Hra sklidila značný úspěch a má role mě odměnila, k mému překvapení, několika dopisy mých obdivovatelek. Vzpomínky na tento ojedinělý úspěch již zavál prach. Ale naděje je slovo, ke kterému se stále upínám. Nicméně toto je dokument připomínající mi mé dospívání. Je to zajímavé okénko do dávných časů kulturistiky a fenoménu zvaný Arnold Schwarzenegger. Sebejistý a vítězný. Stejně jako jeho Olympie v roce 1975. ()