Režie:
Jurij OzerovHudba:
Jurij LevitinHrají:
Sergej Nikoněnko, Vladimir Samojlov, Jan Englert, Fritz Diez, Larisa Golubkina, Barbara Brylska, Daniel Olbrychski, Vasilij Šukšin, Vladimir Koreněv (více)Obsahy(1)
Pětidílná epopej Osvobození byla natáčena bez ohledu na rozpočet, aby bylo dosaženo maximálních historických i technických detailů. Například tanková bitva u Prochorovky byla natáčena dva měsíce. Dokumentární materiály ze sovětských, amerických, britských, německých a francouzských archivů ve spojení s hraným filmem vytváří unikátní divácký dojem. Ve filmu vystupují pouze reálné postavy a samotní vojenští poradci byli účastníci 2. světové války.
Jednotlivé částí: Osvobození I - Ohnivá duha (1967)
Osvobození II - Průlom (1968)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1970)
Osvobození IV - Bitva o Berlín (1971)
Osvobození V - Poslední úder (1971)
(oficiální text distributora)
Hrají
Vladimir Kašpur
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Legenda o Ullenspiegelovi (1976)
Chladné léto roku 1953 (1988)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Ignacy Machowski
Polsko
Nejlepší filmy:
Smyčka (1957)
Eroica (1957)
Popel a démant (1958)
Cezary Julski
Polsko
Nejlepší filmy:
Smyčka (1957)
Maskot (1980)
Nie ma róży bez ognia (1974)
Nikolaj Smorčkov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Vojna a mír (1965)
Vojna a mír III: Rok 1812 (1967)
Vojna a mír IV: Pierre Bezuchov (1967)
Nikolaj Jerjomenko st.
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Sokolovo (1974)
Vojáci svobody (1977)
Werner Dissel
Německá říše
Nejlepší filmy:
Bídníci (1958)
Případ Gleiwitz (1961)
Coming Out (1989)
Buchuti Zakariadze
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Velký vojevůdce maršál Žukov (1995)
Jurij Leonidov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Admirál Ušakov: Hrdina Černého moře (1953)
Sadko (1952)
Boj po vítězství (1972)
Nikolaj Lebeděv
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Posádka v ohrožení (1979)
Normandie-Niemen (1960)
Osvobození Prahy (1975)
Vsevolod Sanajev
Ruské impérium
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Lásko moje, smutku můj (1978)
Balada o vojákovi (1959)
Lev Lobov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Dersu Uzala (1961)
Karnevalová noc (1956)
Zkrocení ohně (1972)
Jevgenij Burenkov
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Sergej Charčenko
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Jurij Legkov
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
V týlu nepřítele (1981)
Nikolaj Ruškovskij
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Konstantin Zabelin
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Stanisław Jaśkiewicz
Ruské impérium
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Jurij Durov
Ruské impérium
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Osvobození I - Ohnivá duha (1970)
Peter Sturm
Rakousko-Uhersko
Nejlepší filmy:
Osvobození II - Průlom (1970)
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971)
Jakub lhář (1974)
Arťom Karapeťan (vypravěč)
Sovětský svaz
Nejlepší filmy:
Solaris (1972)
Osvobození II - Průlom (1970) - vypravěč
Osvobození III - Směr hlavního úderu (1971) - vypravěč