Nikdy neotírej slzy bez rukavic (TV seriál) (festivalový název)

• Švédsko

Torka aldrig tårar utan handskar

Never Wipe Tears Without Gloves

Švédsko, 2012, 2 h 54 min (Minutáž: 3x58 min)

Rukavice mě dostaly. No zděšení nastalo! Ve Švédsku nikdo nic nevěděl o AIDS, jako ostatně na počátku osmdesátých let nikde a HIV vlétlo do severské metropole vehementně jistě. Mladí nezkušení hoši, kteří na prahu dospělosti zjistili, že s nimi není něco v pořádku (Rasmus, Benjamin), nevycomingoutovaní zkušení bisexové, kteří vyhledávají jednou za čas šuky muky s hošíkama, vyskákané a orientované "buzny" (Paul) a další postavičky mohou a jsou nevyslyšeni a začínají chápat, co znamenají tři nebo čtyři slova - HIV nebo AIDS. Krásný exkurz do osmdesátých let, do jedné rodící se komunity ve švédském království s časovým přesahem do historie, který je zajímavě zpracován. Filmu vévodí výborné herecké výkony a skvělá režie. No takže: five *****(1.1.2015)

"Nikdy nesuš slzy bez rukavic", tak zní volně přeložený název velmi kvalitní švédské minisérie, která se zaobírá nejedním vděčným tématem pro televizní pořad. Řeší se zde hlavně sexualita a mezilidské vztahy, a to v době, kdy se světem začíná šířit zcela nová a neznámá nemoc, která začala nemilosrdně zabíjet. Líbilo se mi vrstvení několika časoprostorových rovin na sebe, přičemž bylo pro mě celkem jednoduché mezi nimi přecházet a byl jsem jako divák schopný udržet pozornost a neztrácet se. Nejlepší část byla ta závěrečná, ve které se vše začalo chýlit k nevyhnutelnému konci, takže byla rovněž i tou emočně nejsilnější částí. Zkrátka velice dobře natočená minisérie, která mě zaujala jak tématem, tak zpracováním.(16.3.2014)

Hodně silné nahlédnutí do krize spojené s AIDS ve Švédsku. Oba hlavní protagonisté jsou ve svých rolích výborní, stejně jako skvěle zobrazené vedlejší postavy, konkrétně hlavně Paul, který celý příběh provází svou výstřední povahou a táhne ho kupředu. Od počátečních scén společných vánoc postupně pozorujeme jak hrdinové jeden po druhém umírají "Ti z nás, kdo byli HIV positivní obvykle nesli rakev." Setkáváme se se sérií pohřbů a snahu postav o zlehčení situace tváří v tvář se smrtí. Jedinou výtku vidím v poněkud chaotickém prolínání časových linek a v následném konci odehrávajícím se v současnosti, který pro mě nebyl uvěřitelný.(20.4.2015)

Jeden stratil vieru vo svojho Boha, ale našiel vieru v lásku. Druhý získal slobodu, ale stratil život. Dojemné gýčové "dramatikum" z prostredia homosexuálov, v ktorom sa niekedy a často paradoxne nachádza lepšieho pôžitku zo života. Každému sa ujde láska. Sveta im žiť!(28.8.2016)

Velmi autenticky působící drama založené na tom, co se skutečně stalo - autor knižní předlohy Jonas Gardell vycházel zčásti z vlastních zážitků a vzpomínek a dílo je tak i poctou několika jeho zemřelým přátelům. Prolínání časových rovin funguje na výbornou, skvělé a přesvědčivé jsou herecké výkony. Kromě ústřední milostné dvojice zaujme především osobitý a poněkud výstřední Paul. A přestože se tvůrcům podařilo vyhnout zbytečnému sentimentu a patosu, hlavně závěrečná část je působivým a dojemným ztvárněním tragédie několika lidských osudů.(2.3.2016)