Ovečka Shaun ve filmu

Shaun the Sheep Movie

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / Francie, 2015, 85 min

Ilan Eshkeri

Málokdo dokáže vytvořit kvalitní groteskní zábavu zcela oproštěnou od smysluplných dialogů a s příběhem na úrovni sedmiletého dítěte - tvůrcům Ovečky Shaun se to podařilo takřka dokonale. Neutuchající gejzír skvělých nápadů, z něhož sice v některých chvílích netryská nic, co bychom už jinde stokrát neviděli, ale vždy ve chvíli následující překvapí vtipem či odkazem natolik promyšleným a kreativním, až se tomu nechce věřit (zle zírající pes v protější cele byl ještě vtipnější než vtipný:))..... Navrch ještě nějaká ta dávka emocí, potřebného patosu a super smolařský záporák, který mě opravdu hodně bavil, a máme tu nejen výborný film, ale i velký potenciál do budoucích projektů... 85%(15.7.2015)

Je to dost zvláštní, když dospělí lidé koukají na film pro předškoláky. I když už jsem ze školky 23 let pryč, je občas uvolňující dostat se zpátky do toho bezstarostného dětského věku. Na podobný žánr se už dávno nekoukám ani v televizi, ale mám pocit, že Shaun ve filmu nepatřil zase tak úplně jen dětem. Je tam totiž dost náznaků, kterých si bystrý divák jistě všimne, ale oko filmem nezkušeného 6letého dítěte jen těžko postřehne. Film je vypiplaný do nejmenšího plastelínového detailu, tady není co řešit, i když pár výhrad bych měl. Pokud je film mládeži přístupný, nejsem si jistý, jestli jedna ze závěrečných pasáží je opravdu určena dětem. Taky mě mrzelo, že jsem neslyšel úplnou Reevesovu píseň "Life's a treat". Ale nelituju toho, že jsem tam byl. Můj zážitek navíc umocnilo ještě dítě, které začalo tančit na závěrečnou píseň Vica Reevese.(10.4.2015)

(Rozto)milá podívaná, nicméně stopáž byla na můj vkus trochu nadsazená, čímž příběh občas lehce ztrácel tempo, které známe ze seriálu. Jinak je ale film gejzírem jednoduššího humoru pro děti s příměsí chytrých gagů i pro dospělé (Beatles, Zelená míle, Shawshank, Mlčení jehňátek...), takže si jistě každý přijde na své. 80%(20.10.2015)

Ovečka Shaun na mě působila poněkud rozpolceným dojmem. Děj filmu není dostatečně komplexní, aby mohl pohltit dospělého diváka, pro děti zase není přístupná spousta nejrůznějších narážek a skrytých vtípků. Na druhou stranu ale většina dětského publika vypadala dost spokojeně, takže jim to asi zase tolik nevadilo. Za mě to ale bude "pouhých" 65 %.(27.4.2015)

Seriálu jsem nikdy moc neholdoval, ale sem tam jsem něco zahlédl. Zároveň mám opravdu rád tento styl animace (jako Wallace and Gromit). Takže jsem si celovečerní trampoty ovečky Shauna nemohl nechat ujít. Zvlášť když se sešli pochvalné recenze a vysoké ratingy na filmových databázích. Příběh je hodně jednoduchý a cílený především na mladším publikum, ale rozhodně nabízí spoustu zajímavých věcí, které okouzlí i starší publikum. Celkově hodně příjemná záležitost, které ale trošku chybí šmrnc. Krátkometrážní formát sedí Shaunovi obávám se asi více.(4.1.2016)

• - Ve filmu je několik odkazů. Například po neúspěšném pokusu o vniknutí do nemocnice usedá zoufalý pes Bitzer na lavičku jako Forrest Gump (1994). Ovce kráčejí přes přeřhod jako skupina Beatles na obalu "Abbey Road" (v obou směrech). Titulní skladba "Shaun the Sheep" začíná stejnými takty jako "When the Saints Go Marching In". (melica)

• - Na konci filmu, kdy se postavy vracejí na statek, se prasata dívají na seriál s názvem The Amazing Adventures of Morph (od r. 1980). (willy1)

• - Film obsahuje odkazy i na další slavné snímky. Například muž z odchytové služby před zrcadlem je parodie na Roberta de Nira ve snímku Taxikář (1976). Sedlákův billboard z kadeřnictví je odkazem na sérii X-Men a to na postavu Wolverina (Hugh Jackman). Syčení kočky na odchytové stanici v cele za plexisklem je zase odkaz na Anthonyho Hopkinse alias Hannibala Lectera a jím vymyšlený zvuk, kterým děsil ve filmu Mlčení jehňátek (1991). Dalším z odkazů jsou například ovce oblečené do chemických kombinéz s respirátory, které připomínají seriál Perníkový táta (od r. 2008). (cze.Oi)