Ovečka Shaun ve filmu

Shaun the Sheep Movie

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Velká Británie / Francie, 2015, 85 min

Ilan Eshkeri

Ovečka Shaun ve filmu, aneb chundelatý úlet. Seriál znám zběžně, ale díky reakcím na film jsem se nechal nalákat a nelituju. Studio Aardman pořád dostává svému jménu. Neutuchající gejzír nápadů, závodní tempo, okamžiky pro děti i pro dospělé, groteskno a porce dojetí navrch. O všem svědčí fakt, že skupinka lidí v mém věku si při odchodu z kina začala spontánně pískat ústřední ovčí melodii. :o) Pouze z důvodu lehké odhadnutelnosti některých zvratů (příběh je skutečně určen spíš menším dětem), dávám "jen" 90%.(13.4.2015)

• SexyAjinka

Moc velké zklamání! :( :(... Jsem velký fanoušek animovaných filmů a seriálů. A Shaun the Sheep patří mezi mé oblíbence. Bohužel mi tady chybelo to NĚCO, co propůjčuje zajímavost a chytrý humor v každém osmi minutovém dílu. Byla jsem na tom v kině a zdálo se mi, že to ani ty děti moc nebaví. Jsem velmi zklamaná! :((27.4.2015)

100 % Smál jsem se od začátku do konce. Čeká vás osmdesát minut té nejzábavnější jízdy bez jediného hluchého místa, plné výborných originálních nápadů. Dojde i na Vykoupení z věznice Shawshank. Tomu prostě není co vytknout, teda kromě toho, že jsem musel furt myslet na to, že když je to ten ovečka, tak by se měl spíš jmenovat beránek Shaun, ale na to mu zase chybí rohy… já vím, to jsou hloupý problémy. Bééé(1.4.2015)

Aardmani zcelovečernili svůj druhý velký klenot (druhý hned po Wallace & Gromit) a celkem se jim to povedlo. Netuším sice, jak třeba menší děcka dokáží hltat lavinoidní rychlost některých obrázků a skečů, ale i my starší se na tu záplavu v dobrém smyslu dětských hovadin rádi podíváme. Některé nápady jsou skutečně výborné, byť se objeví jen na chvilinku (např. pavouk bezdomovec s jen křídou namalovanou pavučinou) a to, že se jich plno jen mihne, je skoro až škoda, když pomyslíte na to, kolik času to mihnutí muselo při stopmotion dát skutečné práce a času. Při té příležitosti si nemohu nevzpomenout na louži, kterou projížděl autobus - docela by mě zajímalo, jak udělali tu stopmotion vodu :) Přiměřeně dlouhý a nenudící příběh s ovečkami, vkusně zvolený soundtrack i odpovídající Eshkeriho doprovod. Povedlo se, byť by spád vizuálních fórků mohl být krapet pomalejší, aby si šlo plno detailů vůbec všimnout. ~ PS: Teď už jen zbývá čekat, kdy Aardmany schramstne a zabije Disney po vzoru Pixarů. Jasně, počítačová animace a stopmotion jsou si vzdáleny, ale přesto... (a můžou rovnou přibrat i Laiku).(10.5.2015)

Výborný nástup, epizodická výstavba s nutnou dávkou (seba)irónie a sarkazmu si drží laťku porovnateľnú so seriálom. Avšak, iba do určitej fázy a úrovne. Ťažko proste meniť charakterovú rytmiku i náladové vyznenie, keď celý váš príbeh nemá jasnú kostru rozprávania. Videl by som to tak na 25 minút super sranda, záverečných 15 minút emocionálnej rozpravy a trošku suchý stred. Prečo pridávam len tak tak tú štvrtú je zrejme fakt, že za posledné obdobie a s tématicky podobnými animé, práve Ovečka Shaun disponuje veľmi nefalšovaným prejavom. Určite tomu dopomáha množstvo faktov ako napr. : plastelínová obratnosť, nešpecifikovateľné vyjadrovacie zvuky alebo istý druh nadhľadu. Štúdio Aardman rozhodne neťahá za nos svojich potenciálnych návštevníkov v kinách.(9.5.2015)

• - Film obsahuje odkazy i na další slavné snímky. Například muž z odchytové služby před zrcadlem je parodie na Roberta de Nira ve snímku Taxikář (1976). Sedlákův billboard z kadeřnictví je odkazem na sérii X-Men a to na postavu Wolverina (Hugh Jackman). Syčení kočky na odchytové stanici v cele za plexisklem je zase odkaz na Anthonyho Hopkinse alias Hannibala Lectera a jím vymyšlený zvuk, kterým děsil ve filmu Mlčení jehňátek (1991). Dalším z odkazů jsou například ovce oblečené do chemických kombinéz s respirátory, které připomínají seriál Perníkový táta (od r. 2008). (cze.Oi)

• - Meno ovečky Shaun pochádza z anglického slova "shorn" (ostrihaná). (kacer4)

• - Ve snímku nezazní žádné dialogy, až na samotné zvuky zvířat. (vteco)