Co byste udělali, kdyby jednoho rána u vaší luxusní vily zazvonil bezdomovec, tvrdil, že dobře zná vaší ženu a chtěl se vykoupat? Richard mu pořádně nandá. Jeho ženě Marině je to ale trapné, a bezdomovce, který se představuje jako Borgman, pustí dovnitř. A tak to celé začne. Příběh filmu Borgman je krutý, přímočarý a optimální pro milovníky černého humoru. Jenže kromě toho pokládá i řadu otázek a nechává divákům prostor, aby si ho přebrali po svém. V mnohém připomene postupy české nové vlny, v mnohem zas ironická a přesná severská dramata. (Artcam Films)

Seabeast

ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Nejprve by bylo dobré si ujasnit, co Borgman a jeho kumpáni rozhodně nejsou: lidé. Od toho je třeba se odrazit, protože jak je později patrno, tak z prvnotního dojmu vágluse (který ovšem disponuje mobilem) se dostáváme k postavě, která manipuluje s okolím, umí komunikovat se psi (kteří ho poslouchají) a má kolem sebe společníky, co neváhají pro něj i zabít. Co jsou tedy zač? Na první shlédnutí si těžko u těchto typů filmů dáte hned všechno do souvislostí, ale je třeba se podívat na úvodní citát. "en zij daalden neer op aarde om hun gelederen te versterken" z holandského překladu doslova "a padli na zem, aby posílily své pozice". U anglických titulků je to zase "and they descended upon the earth to strengthen their ranks" čili "a sestoupili na zem, aby posílily své pozice". Údajně se prý jeví jako citát z Bible, ale není to tak, možná má tak jen působit. Po citátu film otevírá scéna ukazujíce kněze a jeho dva společníky jako lovce, kteří chtějí Borgmana spolu s dalšími ukrývajícími dostat. Jsou tedy "vyhnáni" a s oním citátem se nabízí vysvětlení, že se patrně jedná o jakési zlé duchy, démony nebo spíš padlé anděly a že "padli nebo sestoupili na zem". Borgman s největší pravděpodobností hodně vychází z náboženské tématiky, zvláště z křesťanského pojetí, ale působí jako celek nejednoznačně a zvláštně. Jakoby odrážel kritiku buržoazní společnosti žijící v přepychu, která v tomto případě zrcadlí pokřivené rodinné vztahy a vazby. Ovšem také bych řekl, že je film metaforickým vyjádřením biblického Prvotního hříchu ve zcela neobvyklém a osobitém pojetí Alexe van Warmedama. Richard je jako Adam, Marina jako Eva a Borgman jako Had, který svádí Evu. Zahrada Eden by tak mohla představovat jejich "skvostný život", "dům s pozemkem" a "nadstandardní životní poměry". Jejich závěrečná smrt by symbolizovala samotný akt "vyhnání", takže se nabízí otázka. Odehrává se příběh vůbec na zemi? Úvodní citát možná tady naráží na paradox, ale třeba jen vysvětluje roli Borgmana a jeho bandy jakožto "padlé anděly". Filmy nemusí nikdy zobrazovat přímou realitu, proto je spousta lidí zmatena ve výkladu - stačí se jen podívat na Lynchovi snímky, které jsou jak z "jiného světa". Dále, co je zajímavé, je několik scén v ložnici, kde Borgman sedí během spánku na hrudi Marině. Evokovalo mi to obraz, který znázorňuje "noční můru", jehož autorem je Nikolaj A. Abildgaard. Všimněte si, že Marina na něj nereaguje, stále spí a během sezení se ji zdají velmi zlé sny. A co ti dva černí psi? Dali by se snad přirovnat z negativního úhlu pohledu k pekelným psům (jedna z podob ďábla), protože třeba ve Faustově příběhu se poprvé Mefistofeles zjevil v podobě psa. Řekl bych, že se jedná o ty dva mužské Borgmanovi služebníky. Jak si vůbec vysvětlit ta znaménka? Nejspíš systém značkování obětí od těch zlých entit. Co vůbec má znamenat závěr s odvedením dětí z domova? Že by snad Borgman a spol. "posílily své pozice" (jak zmiňuje úvodní citace)? Každopádně, Borgman těch otázek ale pokládá mnohem více a zodpovědět si na ně můžete každý po svém. () (méně) (více)

POMO

Dávno som sa po filme necítil tak ako-zdrogovaný, ako po Borgmanovi. Hypnotická podivnosť, ktorá vás nepohltí tým ako vypadá či znie (hudba v nej zaznie iba miestami a obraz je minimalistický), ale čisto tým, čo sa v nej deje. Európsky filmový art, ktorý však na myšlienku nehrá zadumane a rádoby duchaplne, ale z ostra na rovinu a pekelne čiernohumorne. Festivalovka ako vyšitá, výdatná hostina pre milovníkov protiprúdu. ()

MontyBrogan

Smiať som sa nesmial. Chápať som nechápal. Baviť som sa nebavil. Ale napriek tomu, nejaké pocity to vyvolalo. Predstavte si, že k vám na ulici pristúpi cudzí človek a len tak vám dá facku. Nebudete polemizovať o tom, či by ste si ju vo všeobecnosti zaslúžili, alebo či bol ten dotyčný oprávnený urobiť to a čo za záhadnú bytosť a situáciu to vôbec bolo. Budete vrcholne vytočení a vinu budete bez váhania pripisovať iba jemu. Pretože si to nemal dovoliť. Ale toto je film. Takže to môžeme robiť opačne. A to aj v omnoho extrémnejších prípadoch. Asi. ()

Wacoslav1

Mno... Určitě je to minimálně zajímavý film. I když to téma zase není až tak neotřelé a co si budeme povídat něco podobného už tu bylo. Nicméně film boduje tím, že ve svém průběhu naklade některé opravdu zajímavé otázky u kterých pak celkem netrpělivě čekáte na odpovědi. A ke konci to graduje celkem zajímavě. Ne zase až tak aby mě to nějak extrémně oslnilo, ale jak jsem napsal zaujme to. To každopádně.65% ()

JitkaCardova

Precizní komentář OldaVagner, co se týče myšlenky, jediné zajímavé interpretace a snad i režijního a scénáristického záměru. *** Jen k provedení se nevyjádřil, které mě mrzelo: jako by si režisér nevěděl rady s herci, nevyvážené, nezvládnuté momenty, etudy, scény, toliko rádoby gagy, kdy je patrné, že jakékoli nadsazené, groteskové či nedejrejžo over-groteskové hraní je mimo možnosti i chápání aktérů, takže to vyznívalo příliš kašírovaně a šustilo papírem a režisér jako by nad tím trochu mávl rukou doufaje, že se to přehlédne, je-li tu jistá inscenovanost záměrem. Toho škoda. Neschopná gesta si s nedbalými revokacemi esenciálně nelze splést. ()

• Hoci to nikde vo filme nie je uvedené, Borgmanovo (Jan Bijvoet) správanie sa nápadne podobá mýtickej bytosti menom "alp", čo je démonická nočná mora z nemeckého folklóru.
    (misterz)
  • Film se natáčel ve městě Bloemendaal. (willy1)
  • Zástupcovia Holandska zvolili film Borgman ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2014. (MikaelSVK)