Výchozí bod

I Origins

Východiskový bod

Drama / Sci-Fi

USA, 2014, 107 min

Dalajláma by změnil víru, kdyby věda prokázala, že jeho víra není založena na pravdě. Změnili by svou víru ve vědu vědci, když by zažili duchovní zážitek - to, v co věří Dalajláma? Neuvěřitelně lyrický film s hloubkou epické linie s neuvěřitelnou příchutí přesahujících otázek. Nevídaný filmový počin.(11.2.2015)

Asi takto: za mňa film roka 2014, ktorý ma kompletne dostal!!! Btw: tematiku a polemiku medzi ráciom vs. "niečím, čo nás presahuje" geniálne a neprekonateľne vykreslil Kieslowski v prvej časti svojho Dekalógu. Tento film sa tejto nedostihnuteľnej méte aspoň "na dostrel" priblížil (myslené ako veľká pocta:)(10.3.2015)

Ďalšia vydarená spolupráca Mike Cahilla a Brit Marling (Another Earth ) od ktorých som nič iné ako pohodové, civilné, hĺbavé a decentné sci-fi s parádne emočným zakončením ani nečakal. Naviac potitulková scéna dojem z filmu tak zaklincuje, že tie Marvelácke sú oproti nej len takým bezvýznamným bonusom na ktoré sa v podstate ani neoplatí čakať (čo aj sú).(18.12.2014)

90%. Mike Cahill během posledních let filmařsky dospěl. Od Another Earth urazil obrovský kus cesty, co se především stylistického pojetí jeho tvorby týče. Srovnání se zmíněným filmem se tu přímo nabízí, jelikož se jedná o stejně laděné obecně filozofické téma. Co do hlubokomyslného intelektuálního objevování nových realit a řemeslně kreativního úhlu zpracování sci-fi prvků, zdá se být Cahill výhledově obrovsky jedinečným talentem a I Origins je toho exaktním důkazem. Dostal se totiž od sice zajímavého a originálně realizovaného, nicméně v jednotlivostech stále ještě často ploše interpretovaného Another Earth až k velmi přímočaré práci s vyprávěním, pestrému zbarvování charakterů a adrenalinovým mysteriózním prvkům, které v I Origins hrají hlavní roli a jejichž atmosféra funguje na jedničku, a na tak výraznou vyzrálost mu stačily tři roky a jeden jediný snímek. Tatáž chvála platí o citlivém rozhodnutí Cahilla oproti Another Earth tentokrát nevzít do vlastních rukou kameru a žezlo pásky předat Markusovi Fordererovi, od nějž jsem dříve zatím nic neviděl a po I Origins doufám, že tento snímek nebyl zdaleka poslední, protože i tady se vedle Cahilla rýsuje potenciální budoucí hrdina řemesla. Zatímco práce režiséra i technické zpracování obecně je tu z hlediska kreativity více než sympatické, je nutno neopomenout také již zlehka nakousnutý scénář, který v návaznosti na velmi originální námět s citlivými zvraty a decentním, přesto však silně a hluboce působícím závěrem, vyvyšuje, alespoň v mých očích, I Origins mezi vůbec nejlepší snímky roku a možná i posledních několika let. Moje nadšení pak rozhodně nesnižuje ani velmi povedený výkon obecně nepříliš oblíbeného Michaela Pitta a pro mě velmi překvapivě i skvělá Brit Marling, která mě v Another Earth vůbec nezaujala, spíše naopak, ba zde si reputaci napravila tím nejlepším možným způsobem. Po Interstellar největší zážitek roku.(3.1.2015)

Vyhledávejte nezávislé projekty Fox Searchlight! Když se na festivalu objeví nějaký zajímavý projekt, lapí jej převážně tento distributor. To je i případ půvabného I Origins, který vás chytne již od začátku a přestože tak ve 3/4 tempo trošku poleví, úplný závěr je naprosto fenomenální přehlídka hereckého umění a citu pro dojímavý a více než uspokojivý závěr. Tento snímek vás zkrátne uhrane přes oči :D ... 90%(20.2.2015)

• - Fotka skutečné indické dívky, jejíž příběh volně inspiroval tento film, je vidět v scéně kdy Iana Graye (Michael Pitt) čeká v kavárně, kde hledá Sofi (Astrid Bergès-Frisbey). (Brodyman)

• - Vo filme zaznejú piesne "Motion Picture Soundtrack", "Life in a Glass House" a "Melatonin" od britskej rockovej skupiny Radiohead. (skeptic)

• - Na začátku filmu se na obrazovce před zobrazením názvu filmu objeví IOII, tedy 1011. Toto číslo v binární soustavě odpovídá číslu 11, které je důležité po celý film. Po dokončení testu Salomina (Kashish) získala celkem 44 % bodů. Jelikož otázek bylo 25 (od A do Y), tak 44 % odpovídá 11 otázkám,  což je další využití čísla 11 ve filmu. (AAnubis)