Výchozí bod

• Česko I Origins (festivalový název) (více)
Trailer

Oční duhovka je jedinečným znakem každého člověka, je nezaměnitelná a nepřenositelná, stejně jako otisk prstu. Existují systémy, které umí pomocí dvanáctimístných kódů rozpoznávat tuto jedinečnost a využívají se při identifikaci jednotlivých osob. Na letištích, v porodnicích ... Ale co když je to jinak? Film Výchozí bod vypráví příběh Dr. Iana Graye (Michael Pitt), molekulárního biologa, jehož životním tématem je studium evoluce oka. Jeho práce jej zcela pohlcuje až do okamžiku, kdy se na večírku setká s krásnou tajemnou dívkou Sofi (Astrid Berges-Frisbey) a požádá ji, aby si mohl vyfotografovat její nádherné oči. Oproti vědecky racionálnímu a profesionálně skeptickému Ianovi je Sofi tvorem divokým a nespoutaným. Jejich protiklady je k sobě přitahují, jejich vztah je intenzivní a pro Iana i nečekaně vášnivý. Bohužel však končí tragicky. Po drsné životní ráně se Ian ještě více ponoří do své práce. Ta jej plně zaměstnává až do okamžiku, kdy se svou kolegyní Karen (Brit Marling) učiní nečekaný objev, který zpochybní jeho dosud neotřesitelnou víru ve vědu a změní jeho skeptický postoj vůči mystickým a spirituálním silám. Potvrdit či vyvrátit novou teorii, která by postavila na hlavu vše, v co lidstvo doposud věřilo, může jen cesta na druhý konec světa. Ian se rozhodne riskovat vědeckou reputaci a vlastní racionalitu a vydá se na šílenou misi, jež má jen mizivou naději na úspěch. (CinemArt)

Trailer

robbiee

[imdb: 7.3/10] | me: Výborná citlivá a pútavá záležitosť, ktorá ma chytila za srdce.Herecky, scenáristicky a dramaturgicky zvládnute na jednotku. If I drop this phone a thousand times, a million times... and one time, it does't fall... just once, it hovers in the air. That is an error that's worth looking at. ()

TeeAge

|| Scenár: Mike Cahill | Hudba: Will Bates, Phil Mossman | Distribúcia: Fox Searchlight | Štúdio: Verisimilitude, WeWork Studios, Bersin Pictures, Penny Jane Films | Rozpočet: ? | Tržby: 574,000 $ | Ocenenia: Výhry: Sitges CIFF- Best Film (Mike Cahill), Sundance FF - Celovečerný film (Mike Cahill). Nominácia: Tallin Black Nights FF - Najlepší nezávyslý severoamerický film - || - Námet nie je tak výnimočný, jak samotné prevedenie. Na takú malú produkciu je to veľmi kvalitne odvedená práca, ocenená aj na Sundance FF. Najsilnejšiou devízou príbehu je nevypočítateľnosť, ktorú žial v záveru vystrieda hra na efekt a osudovosť. Za videnie ale tento "malý velký" film určite stojí, aj napriek tomu, že z geneticko-fyziologického hľadiska je ústredná myšlienka viac, než otázna... :) 70% | FullHD, THX, EN DTS | ()

jojinecko

Asi takto: za mňa film roka 2014, ktorý ma kompletne dostal!!! Btw: tematiku a polemiku medzi ráciom vs. "niečím, čo nás presahuje" geniálne a neprekonateľne vykreslil Kieslowski v prvej časti svojho Dekalógu. Tento film sa tejto nedostihnuteľnej méte aspoň "na dostrel" priblížil (myslené ako veľká pocta:) ()

Pethushka

O tomhle nestačí si číst, tohle se musí vidět. Způsob, jakým je Výchozí bod natočen, a způsob, jakým zde dochází ke zvratům, je jedním slovem úchvatný. Myšlenky, na kterých je film založen, jsou divákovi předkládány tak jednoduše a zároveň přesvědčivě, že vám začnou dávat smysl a nepochybujete o jejich skutečnosti. O nic méně výjimečné není ani herecké obsazení. Pro takový film se výborně hodí neokoukané tváře, jelikož to diváka přiměje víc se soustředit na děj. Přes noc se mi to rozleželo a zvyšuji své hodnocení na plný počet. ()

TedGeorge

Chvilema velmi zajimavy, chvilema uspavajici. Dejte tomu sanci, je to originalni sci-fi, ktera dokaze zaujmout, ale nemuzu si pomoct - je to jako kdybych sledoval dva filmy. Ty veci, ktere by jste chteli, aby film rozvedl, film nerozvadi. A naopak. Plusem jsou dve nadherny zensky, ktery v tom hrajou. ()

• Do roly Sofi bolo hľadané dievča s heterochromiou, teda očami s viacfarebnou dúhovkou. Takéto oči našli u Astrid Berges Frisbey. (Robby6)
  • Po závěrečných titulcích je možné zhlédnout ještě jednu scénu. (romajz15)
  • Na začátku filmu se na obrazovce před zobrazením názvu filmu objeví IOII, tedy 1011. Toto číslo v binární soustavě odpovídá číslu 11, které je důležité po celý film. Po dokončení testu Salomina (Kashish) získala celkem 44 % bodů. Jelikož otázek bylo 25 (od A do Y), tak 44 % odpovídá 11 otázkám,  což je další využití čísla 11 ve filmu. (AAnubis)

Související novinky

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Mezi za oceánem nejlépe hodnocenými filmy roku 2014 je hodně těch menších, nezávislých, které k nám ještě nedorazily - Inherent Vice, Birdman, Slídil, Whiplash, Hon na lišku, Kód Enigmy nebo Teorie… (více)

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (více)