Malý princ

Malý princ

The Little Prince

Animovaný / Fantasy

Francie, 2015, 106 min

Technicky krásně zvládnutý (několik forem animace) a dojemný film. První polovina je kouzelná a moje pozitivní dojmy pramení hlavně z ní. Bohužel je ale Malý princ ve výsledku příliš natahovaný a roztříštěný. Tak nějak moc je z té druhé poloviny cítit Pixar. Téma toho, jak z dětí příliš rychle děláme dospěláky a efektivní součásti systému, ale měli bychom je nechat hrát si a snít, je jasné, ale přála bych si, aby ten apel na rodiče byl tak nějak... subtilnější. V jádru to měl být film pro děti, s myšlenkami pro rodiče v pozadí. Pro opravdu malé děti je ale tenhle film moc melancholický a místy tak smutný, že jim rodiče budou sušit slzy. Byť o figurku Malého princ nebo plyšovou lišku si možná nakonec řeknou.(7.3.2016)

Trošku zmutovaný příběh Malého prince, ale hlavní animace se mi líbila. Ta dřevákovitá přesně naopak. Jako člověk fixovaný na lišky, se mi líbilo větší zapojení lišky v druhé polovině do příběhu. Byla zábavná i když z ni tedy udělali skoro psa. O té holčičce a starci by se mi líbil více příběh z jejich moderního světa a to jak ona bojuje s autoratitvní, ambiciozni matinkou. Tady to bylo všechno strašně namixovaná a v dialozích zaznívají moudra. U těch si nejsem ale jist zda je dětský divák v tomto podání je schopen zapamatovatelně pojmout. Výlet na pracovní palnetu manažera byl už tím svým pojetím sand i za hranou na co vzít dítě. Bylo to natolik temně vnucjící se, že si myslím že to si z toho nakonec děti odnesou spíše než ty abrevné a šťastnější chvilky. Ale kdo ví. Animák, který mě nakonec nijak výrazně nezaujal. Prostě jen film na jedno podívání a brzké zapomenutí.(14.12.2015)

Exupéryho Malý princ byl vnořen do příběhu animovaného filmu, který ač se občas snaží, tak vůbec nepůsobí nijak dětsky, což se dá díky filozofickému předlohovému opusu očekávat. Síla filmového díla je v některých momentech stejně mohutná jak v pisatelském plátku a zpracování se mi nadmíru zamlouvalo. Velmi rád bych uvítal ke zhlédnutí verzi bez dabingu, který zbytečně zakrývá původní hvězdné obsazení. Kniha vždy bude knihou a film filmem, ale pokud takhle zajímavě bude ještě někdy zpracovaná papírová ojetina, nemám velkých výhrad.(2.12.2015)

Těžko říct jestli tento animák o Malém Princi mohl dopadnout lépe. Přesto podle komentářů cítím velké rozpory, ale z mého pohledu je vše natočeno v pořádku. Do příběhu jsem se snadno vžil, emoce se střídají po celou dobu, chvilku úsměv, potom zase slzy. Snímek dokonale vystihuje říši snů, dále nahodí myšlenku, co se stane, když zapomínáme. Vidím několik přirovnání s dnešní uspěchanou dobou, kde každý chce rychle dospět a po sléze se žene za penězi a čas, který má trávit důležitějšími věcmi najednou není. V celém snímku je hromada věcí k zamyšlení a i Exupéryho vidím. I když jsem čekal možná něco jiného, tak nemohu být spokojenější. Knihu čtenář v každém věku chápe jinak a každým přečtením dostaneme jiný zážitek, a proto má tento snímek velmi těžké se zavděčit všem. V mých očích velmi silné 4* a druhé zhlédnutí bude rozhodně potřeba .. 8/10 = 89%(22.8.2016)

• Marqta

Moc hezká animace(oba dva typy- jak ta "disneyovská" tak ta "exuperyovská") a dle mého názoru vydařená paralela s uspěchaností a perfekcionalismem ve světě malé holky. Atmosféra v úvodu je vážně vydařená- neútěšná, nekonečná, zoufalá, chladná (doslova šedivá)...ty první scény (s nácvikem přijímacího pohovoru, nebo s osobním životním plánem) byly poměrně síla. Tím chci říct, že podle mě hodně dobře vystihly celou tu situaci. (Jak konkrétně v příběhu, tak potom i když se na to člověk dívá jen jako na modelovou situaci...) V kontrastu s tím je potom celý ten pohádkový, tajemný a barevný dům se zahradou plnou harampádí....Úvod se mi líbil, jenže potom to bylo celé takové nemastné neslané, nic sem nic tam. Nic se neobjasnilo, nic se nevyřešilo, motivy z knížky tam jsou ale nejsou dotažené a dohromady to nefungovalo, nedávalo to smysl a některé pasáže mi přišly úplně zbytečné. Co celý film ale naprosto zazdilo byl závěr, kde si pravděpodobně někdo řekl něco v tom smyslu, že snímku chybí akce...a tak tedy divák dostane akci....Nevím, kdo je pro tenhle film cílovým divákem a docela by mě to zajímalo, ale vzhledem k tak pozitivním ohlasům tady, to evidentně někdo bude...Za mě dvě silné hvězdičky.(17.12.2015)

• - Když Malý princ čistí komíny, jedná se o odkaz na část knihy, nezmíněnou přímo ve filmu, podle ní princ na své planetě pravidelně vymetá sopky. (sg.sysel)

• - Filmaři se kromě Malého prince inspirovali i u Jacquese Tatiho a jeho klasických francouzských komedií Playtime a Můj strýček zesměšňujících svět dospělých. (Zdroj: A-Company CZ)

• - "Malý princ" byl oblíbená kniha Jamese Deana, který je jedním z hlavních idolů Jamese Franca - zde nadaboval Lišku. Franco hrál Deana v životopisném filmu James Dean (2001), za který získal Zlatý Glóbus. (BloodMax)