Malý princ

Malý princ

The Little Prince

Animovaný / Fantasy

Francie, 2015, 106 min

Film o Malém princi a o malé holčičce má animovanou podobu, ale pro děti rozhodně není. Nejprve mi vadilo, že se pouze první půlka filmu drží knihy, že ta druhá nemá s předlohou nic společného, že je zbytečně akční a přeplácaná. Chyběl mi tam muž s lampou, zeměpisec a opilec a vůbec jsem nechápala, proč je vynechali a už už jsem se začínala zlobit, že místo toho raději natočili příběh z jiné planety, který tam vůbec neměl co dělat. Potom film skončil a já se cítila příjemně uvolněná, jak v pohádce. Přestala jsem se zlobit, že změnili část původního příběhu, protože to hlavní - poselství - tam přece bylo! Když stárneme, tak se měníme a zapomínáme občas si užívat život jako děti. To je hlavní myšlenka filmu, kterou si já odnáším, věřím, že každý si v něm, podobně jako v knize, najde něco důležitějšího, co se více hodí pro jeho povahu. Sice jsem plně neocenila akční konec s pronásledováním a uvězněním u stolku a podobně, ale film to byl rozhodně krásný, hodný zhlédnutí. Hned mám chuť si knížečku zas přečíst a znova a znova si připomínat některé citáty, které plně vystihují lidské životy. Velmi dobře, že ve filmu byly také zmíněny, jinak by si opravdu nezasloužil jmenovat se Malý princ.(1.2.2016)

Ona i knižní předloha je takovej Coelho pro autistické děti, nicméně i přes snahu film postrádá její existencinální osamělost. Namísto toho bojuje s náročnou narativní uchopitelností knihy skrze standardní dějovou linii vystřiženou z pixar školy, která hledá společnou řeč s dětmi i dospělými, čímž vznikl prapodivný příběhový patvar, který nedával smysl ani mě. Chudáci děti.(25.3.2016)

Možná až příliš depresivní dílko. Knižní předlohu mám ze srdce ráda, ale takhle špatně jsem se u ní nikdy necítila. Nejsem si jistá, jestli mám zájem, zkusit tenhle počin znovu. Navíc, jak už tu bylo mnohokrát řečeno, druhá půlka tomu vůbec nepomohla. Tak hlavně, že zrovna nemám periodu...to bych se asi šla zabít.(6.3.2016)

Malý princ mi asi najviac zo súčasných animákov pripomenul Up! a to nielen kúzelnou dvojkou svojrázny dedko a malé dieťa, ale aj orientáciou na všetky vekové kategórie. To o sebe tvrdia animáky takmer všetky, ale iba máloktorý neklame. Kombinácia oboch animovaných techník sa skvele dopĺňajú, čo taktiež nie je úplná samozrejmosť a i keď by som od filmu s názvom Malý princ niekedy v minulosti očakával skôr avantgardu, ako "iba" hrejivý inteligentný animák, takto sa k príbehu dostane omnoho viac divákov, ako k nejakým nezaujímavým pokusom o adaptáciu v minulosti. Okrem iného, toho vo filme zrejmého, sa môžeme zamyslieť napríklad aj nad potrebou úlohy otca v rodine a oceniť, že sa Osborne nezaoberá nejakou vedľajšou milostnou líniou sympatickej mamy dievčatka.(1.2.2016)

Rozhodně mi nevadí, že film se po obsahové stránce vlastně vůbec nedrží předlohy. Ale ten pohled na svět dětskýma očima tam je. Jen nevím, jestli by si Saint-Exupéry přál vidět svůj konec v posteli, ten dobrodruh s romantickou duší přece musel odejít ze světa s tajemstvím, musel jít hledat svoji růži při posledním letu. A stejně nikdy nebudu věřit, že ho sestřelil německý pilot, on jen odletěl pomoci bojovat Malému princi s baobaby.(19.9.2016)

• - "Malý princ" byl oblíbená kniha Jamese Deana, který je jedním z hlavních idolů Jamese Franca - zde nadaboval Lišku. Franco hrál Deana v životopisném filmu James Dean (2001), za který získal Zlatý Glóbus. (BloodMax)

• - Hans Zimmer ve filmu nechal prodchnout hudbu zřetelně francouzskou náladou a představil písně francouzské zpěvačky a skladatelky Camille Dalmais. (Zdroj: A-Company CZ)

• - Režisér filmu Mark Osborne se přestěhoval s rodinou do Paříže jen proto, aby mohl na plátně převyprávět svou oblíbenou knihu, která mu kdysi zachránila milostný vztah. Knížku četl až jako dospělý, i tak ale pro něj znamená mnoho. Dala mu ji totiž jeho budoucí žena, v době, kdy oba studovali vysokou školu a snažili se udržet vztah na dálku. „Malý princ nás dal znovu dohromady," přiznává režisér. (Zdroj: A-Company CZ)