Malý princ

Malý princ

The Little Prince

Animovaný / Fantasy

Francie, 2015, 106 min

Film má smůlu - bez znalosti knižní předlohy nemůže fungovat (divák nepochopí souvislosti) a se znalostí knižní předlohy se nevyhne srovnávání. Já mám k němu poměrně i dost výhrad - tuctový příběh holčičky, přeplácaný konec apod. Za mě dobrý pokus, ale to je prostě vše. Knížka je klenot a domnívám se, že opravdu nejde dobře zfilmovat, i kdyby se kdokoli na hlavu stavěl. Oni totiž ani ty přímé pasáže z knížky moc nefungovaly, prostě tam nebyla ta atmosféra a kouzlo, jaké knížka má.(16.12.2015)

Exupéry tam je a kdo říká, že ne, ten ho nechce hledat. Malý princ tu na mě čekal celou dobu, jen v jiné formě. Předloha se dá přečíst za odpoledne třikrát tam a zpátky a pokaždé mi předá něco jiného, jinou náladu, jiný životní směr a náboj. Film tohle všechno bere jako svou součást, vedlejším postavám připisuje výraznější zásluhy a myšlenky, které máme tak rádi, zkouší rozbalit do snáze pochopitelného a dětem přístupného zážitku. Plakal jsem, smál jsem se, ale nežasl. Proto nakonec jen za čtyři hvězdy v nebeské dáli s tím, že nedovysvětlené, s jakkoli statečným a dobrým úmyslem, je někdy víc než poučení naservírované na stříbrném podnose.(17.7.2016)

Téměř dokonalé animáky se vyskytují zhruba jednou za deset let...nebo tak nějak mi to vychází, když zmíním Walleiho. Malý Princ je po příběhové stránce natolik dojemný, inteligentní a zajímavý, že překonává veškerou konkurenci o míle. Další, samostatnou kapitolou je zpracování, animace a hudba. No a tohle všechno stačilo dát dohromady...panečku, hračka!(11.8.2017)

,,ASI SI MYSLÍTE, ŽE JE TO KLOBOUK, ALE NENÍ…“ /// Test, jestli ještě dokážu cejtit tu dětskou (lidskou) radost z objevování a jestli moje fantasie není mrtvá. Navíc jsem si vyzkoušel, co všechno mně ještě dokáže udělat radost. A nezapomeňte, že to nejdůležitější není vidět! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knížku, kterou v roce 1943 napsal Antoine de Saint-Exupéry, číst nebudu. 2.) Když se podívám na hvězdy, vidím jeho smích. 3.) Thx za titule „UniCorn“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(17.9.2016)

Již po velice dlouhou dobu (cca 3 roky) jsem zvažoval nad přečtením legendárního Malého prince - a konečně, díky prostřednictví povinné četby k posrané maturitě, jsem se k tomuto kultovnímu literárnímu masterpiecu dokopal. A můj názor je nejspíš takový: jedna z 10 nejlepších knih, co jsem kdy se ctí přečetl! Doopravdy - Antoine de Saint-Exupéry a jeho smysl pro alegorické zachycení jednotlivých životních pravd (ať již pozitivních či negativních) je prostě neuvěřitelný, a pouhý náznak anebo věta vám brnknou na emocionální strunu efektivněji jak samotný závěr Titanicu. Můžu konstatovat i to (což je pro někoho předem zřejmé), že příběh v sobě skýtá takové nenahraditelné a nevídané zázračné kouzlo, jímž se může pochlubit málokterá kniha podobného rázu a žánru. A to samé platí u filmové verze tohoto neskutečného veledíla: Každý si v ní najde něco, co jej jednoduše chytne za jeho prohnilé kapitalistické srdíčko. Pasáže ze samotné knihy prezentované "papírovou" formou stop-motion animace málokomu nevyrazí dech. Největším kamenem úrazu je bohužel kladení důrazu na nepůvodní linku vzhledem k předloze a případná 3D animace, která v (ačkoliv v minimalistickém měřítku) sráží celkové kouzlo... Avšak i přes tyto "chybičky" je Malý princ špičkovým a důstojným animovaným počinem. Společně s Shaun the Sheep Movie je toto Nejlepší animák roku 2015. Bez debat... jen mne mrzí to, že jsem snímek neviděl v originálním francouzském, avšak anglickém znění.(4.1.2019)

• - Mark Osborne původně na filmového Malého prince nechtěl ani pomyslet, tak nedotknutelná mu předloha připadala, nakonec však popřemýšlel a o půl roku později přišel s nápadem vytvořit kolem původního materiálu nový příběh, díky čemuž se na osud Malého prince může každý podívat očima malé dívky od vedle. (Zdroj: A-Company CZ)

• - Tvůrci ve filmu použili kromě 3D animace také techniku fázové animace ve formě papíru v kombinaci s keramickou hlínou, což umožňilo aplikovat na tváře akvarel. (Zdroj: A-Company CZ)

• - Název Werthova akademie (Werth Academy) ve filmu, je odkazem na spisovatele Léona Wertha, kterému Antoine de Saint-Exupéry věnoval knihu „Malý princ“. (Postrelenka)