Malý princ

Malý princ

The Little Prince

Animovaný / Fantasy

Francie, 2015, 106 min

Exupéry tam je a kdo říká, že ne, ten ho nechce hledat. Malý princ tu na mě čekal celou dobu, jen v jiné formě. Předloha se dá přečíst za odpoledne třikrát tam a zpátky a pokaždé mi předá něco jiného, jinou náladu, jiný životní směr a náboj. Film tohle všechno bere jako svou součást, vedlejším postavám připisuje výraznější zásluhy a myšlenky, které máme tak rádi, zkouší rozbalit do snáze pochopitelného a dětem přístupného zážitku. Plakal jsem, smál jsem se, ale nežasl. Proto nakonec jen za čtyři hvězdy v nebeské dáli s tím, že nedovysvětlené, s jakkoli statečným a dobrým úmyslem, je někdy víc než poučení naservírované na stříbrném podnose.(17.7.2016)

Jedná se o dva animáky v jednom filmu, a to nejen příběhem, ale i animací. V klasickém digitálním filmu moderní doby sledujeme holčičku, jejíž život je nalajnovaný a ona je od dětství připravovaná na svět orientující se na produktivitu. V tom druhém je úžasně výtvarně zpracovaný příběh Malého prince. První je odlehčený, druhý nutně melancholický. Malý princ není pohádkou pro děti a tvůrci si to uvědomovali. Prolínání obou příběhů se povedlo a působí sladěně a vyváženě. Problém ovšem nastává v poslední čtvrtině, kdy se obě dějové linky mají protnout. To bohužel nefunguje a kouzlo Malého prince je přebito duchem moderních animáků. Stává se z něm dobrodružný animovaný film, tak jak jej známé z dneška, což působí nevhodně až kacířsky. Atributy z příběhu Malého prince se násilně ohýbají až k prasknutí. Pokud přehlédnu poslední čtvrtinu je to nadprůměrná pohádka, která dokáže nenásilnou formou vytáhnout emoce z nejednoho dospělého.(6.12.2015)

Exupéry to věděl. Jestli ve vás nezbude ani ždibíček dítěte, nikdy doopravdy nedospějete. A pokud jste ti nudní dospěláci, tento film ani nepochopíte. Já svou růži mám a nikdy nezapomenu!(13.12.2016)

Na tenhle film se mi do kina upřímně moc nechtělo, ale nakonec jsem rád, že jsem se nechal přesvědčit. Při první cca polovině filmu jsem se opravdu rozplýval nad dokonalým prolnutím dvou světů vykreslených dvěma skvěle provedenými způsoby animace. Bohužel druhá část už za mě tak skvělá nebyla - škoda. Jo a rozhodně nechápu, co v kině dělala ta spousta dětí - podle mě to totiž pro ně zrovna moc není...(21.12.2015)

Moderní CGI animace odpovídá modernímu světu, kde se všichni za něčím honí. A pro svět fantazie je tu mnohem jednodušší tradiční animace. A hned je vidět, že ta má na rozdíl od počítačového produktu duši. A pak přijde to pravé kouzlo a tenhle pocit se začne přenášet i do rámcujícího příběhu z digitální současnosti. Docela jsem se obával, co s tím krátkým příběhem filmaři provedou, ale Francouzi to tentokrát vymysleli skvěle!(24.12.2015)

• - "Malý princ" byl oblíbená kniha Jamese Deana, který je jedním z hlavních idolů Jamese Franca - zde nadaboval Lišku. Franco hrál Deana v životopisném filmu James Dean (2001), za který získal Zlatý Glóbus. (BloodMax)

• - Když Malý princ čistí komíny, jedná se o odkaz na část knihy, nezmíněnou přímo ve filmu, podle ní princ na své planetě pravidelně vymetá sopky. (sg.sysel)

• - Marion Cotillard nadabovala Růži v angličtině i francouzštině. (LilyDeLarge)