Malý princ

The Little Prince

Animovaný / Fantasy

Francie, 2015, 106 min

• nascendi

Tak som si pozrel Malého princa a vybavil sa mi Rómeo a Júlia. Zeffirelliho verziu mám medzi desiatkou najobľúbenejších filmov a Luhrmanovej verzii s Leonardom de Capriom som horko-ťažko pridelil dve hviezdičky. Literárne diela takých kvalít, ako sú dve spomínané by nemal upravovať hocikto a beztrestne, lebo potom sa dostaneme k situácii, ktorú opísal Ray Bradbury v 451° Fahrenheita. Ale po poriadku. Malý princ je podľa môjho názoru nesfilmovateľná kniha. Každý čitateľ si s pomocou knižných ilustrácií vytvorí vlastnú odozvu tohto diela a žiaden filmár nemá šancu sa mu do jeho predstavy trafiť. Oni si to režiséri asi uvedomujú a snažia sa pôvodinu ozvláštniť, v tomto prípade grafikou, hudbou a zmiešaním s ďalšími dejovými linkami. Výsledkom je guľáš, ktorý podľa mňa nemá cieľovú skupinu. Vnukovi to nepustím a pre mňa to bol stratený čas. Prečítal som si zopár komentárov a je mi ľúto, že niekto knihu nečítal a po zhliadnutí tohto filmu si ju ani nemieni prečítať. Ale je to ich voľba a mňa do toho vlastne nie je nič. Takže záverom sklamanie, ale nie premárnená šanca, lebo ako som už spomenul, v tomto prípade žiadna šanca pre filmárov neexistuje.(24.12.2016)

Když jsem se poprvé dozvěděla, že se jedna z mých oblíbených knížek dočká filmové adaptace, zapsala jsem si datum premiéry do diáře a nemohla se dočkat. Po zhlédnutí mě ale čekalo znatelné zklamání. Oproti klasické knižní podobě se jedná o něco úplně jiného. Tato mnohem modernější verze ztrácí (zejména ve druhé polovině) své původní kouzlo. Malý princ si tohle bohužel nezasloužil.. Na druhou stranu věřím, že současnou generaci dětí zaujme a možná je přivede i k původní Exupéryho knize. A animace a francouzský soundtrack moc vydařené!(12.12.2015)

• Big Bear

Knihy Saint - Ex mám rád a samozřejmě mám rád i Malého prince, kterého spisovatel stihl napsat ještě za války. Právě v době, kdy jsem dočetl smutnou knihu Jascquese Pradela - St. Exupéry poslední tajemství, který se detailně zabýval posledními okamžiky slavného spisovatele (který byl i skvělým letcem) jsem narazil na tuto pohádku. Ještě stále smutný z toho, že si tenkrát v roce 1944 Exupéry nevšiml při průzkumné misi německého stíhacího esa a neunikl s jeho vysněným Lightningem (muselo se škemrat až Eisenhowera aby mu mohl být P38 tento vývět USAAF jako čtyřicetiletému a pro letectvo starému letci svěřen) ... jsem se celkem těšil na nové zpracování příbehu pilota na poušti, který potká Malého prince. Z děje jsem však byl mírně v šoku a rozezlen. Já se nebráním modernizacím starších kousků, ale zároveň jsem těžce konzervativní v tom aby se klasika klasik nově jakkoliv prznila. Stejně jako považuji za nemožné, aby Liška podal znovu skvěle Švejka, stejně tak považuji každé takovéto počiny a prznění skvělé předlohy. Víte prznit umí každý, ale poprvé to vymyslet, to chce kumšt. Nevím jestli režisér Kung Fu Pandy je tím správným týpkem co by měl zrovna dělat toto dílo... Někdo může namítnout, že je to tak dnešním dětem lépe stravitelné. Ale cožpak je samotná knížka Malý princ dětem nestravitelná??? To musí být kroucena a předělávána do jiného příběhu , který však až paraziticky sleduje původní originál? Ne, toto ne. Hvězda za animaci a hvězda za hudbu. Velké zklamání! * *(7.1.2017)

Na tenhle film se mi do kina upřímně moc nechtělo, ale nakonec jsem rád, že jsem se nechal přesvědčit. Při první cca polovině filmu jsem se opravdu rozplýval nad dokonalým prolnutím dvou světů vykreslených dvěma skvěle provedenými způsoby animace. Bohužel druhá část už za mě tak skvělá nebyla - škoda. Jo a rozhodně nechápu, co v kině dělala ta spousta dětí - podle mě to totiž pro ně zrovna moc není...(21.12.2015)

Slavný fantastický příběh zvěčněný moderní sociálně-filmovou optikou, která umožňuje lepší prokreslení hlavních hrdinů, přístupnější vtipné vyprávění a především jednodušší adaptaci dnešní i budoucí mládeže na Exupéryho nadčasové myšlenky. Moc se mi líbila různorodá stylizace výpravy - retrospektivní scény zaměřené přímo na pasáže z knihy vypadají přesně tak, jak jsem si je při čtení představoval. Jedinou výtku směřuji k nevyvážené stopáži, kdy film hlavně v prostřední části nemá tolik co nabídnout a trochu zbytečně zdržuje nástup originálního a povedeného vyvrcholení...(16.1.2016)

• - Když Malý princ čistí komíny, jedná se o odkaz na část knihy, nezmíněnou přímo ve filmu, podle ní princ na své planetě pravidelně vymetá sopky. (sg.sysel)

• - Filmaři se kromě Malého prince inspirovali i u Jacquese Tatiho a jeho klasických francouzských komedií Playtime a Můj strýček zesměšňujících svět dospělých. (Zdroj: A-Company CZ)

• - V celém filmu není ani jednou řečeno křestní jméno ani příjmení žádné postavy. Jen označení jako ,,Letec", ,,Král", nebo právě ,,Malý Princ". (LindaKola)