Horor / Drama / Thriller

USA, 2015, 95 min

Zase je to s námi jednou pekelně nahnuté. Další výlet do zpustošeného světa, jenže tentokrát džíp řídí sakra zarostlý a sakra charismatický Arnold, který musí tiše trpět úděl své jediné dcery. Nakazila se nějakým svinstvem, takže je jen krůček od toho, než začne coby zombie požírat živé, dosud nenakažené. Včetně taťky, který vypadá docela strhaně, což příjemně narušuje jeho hvězdnou auru. A mimochodem zraje jako víno – jeho zádumčivý výraz je sakra cool. Jen by příště měl vzít do ruky něco víc než jen sekyru. Mimochodem je jasné, že drtivá většina diváků očekávala úplně něco jiného. Není to film o honbě za vakcínou, není to akční horor, který chce ukázat co nejvíc rozmašírovaných hlav, není to kritika farmaceutických firem, není to vykřičník nad povrchností dnešního světa. Je to melancholické loučení s dcerou, nesmírně pomalé, plné beznaděje. A divácky docela nevlídné.(10.5.2015)

• maddy

Arnold Schwarzenegger versus Zombies? Vlhký sen všetkých C-éčkových režisérov, ale na niečo podobné rovno zabudnite! Toto je pokus o zombie psychologickú drámu s melancholickým podtónom. Arnold má dcéru, dcéra je nakazená a do pár týždňov sa premení na zombie (tu sa len nákaza nazýva zase inak, akási necroambulis) a tak sa čaká, nič iné iba čaká. S tým, že sa nejedná o horor by som problém nemal (tento žáner som tu očakával aj tak iba okrajovo), nemám žiaden problém ani s pomalým tempom, problém mám však s tým, že celkovo nemá Maggie ako film vôbec čo povedať. Hodinku a pol sa tu melancholicky lúči s dcérou, pozerá sa do lesa, občas prenesie nejaké to obohrané rodinné múdro, teenageri pofilozofujú nad životom a to je všetko. Vážnejších tém sa Maggie dotýka len veľmi pozvoľne, až povrchne a podobných indie látok sa ročne urodí niekoľko, akurát hlavná hrdinka neumiera vplyvom zombie nákazy, ale nejakej inej reálnej choroby. Maggie sa tak sústredí na pár obohraných melancholických gest – objatie dcéry, úteky z domu, posledné vyrazenie si s priateľmi, ale chýba tomu väčšia hĺbka, nahliadnutie do zlomenej duše teenagerky alebo otca kde by divák skutočne súcitil s postavami alebo aspoň akékoľvek ozvláštnenie (zobrazenie procesu odvodu nakazených, náhľad do slovne opisovaných zverstiev v karanténe atď.). Nevyhnutné smerovanie k samotnej premene potenciálne skrýva niekoľko morálny otázok, ale žiadnu z nich film nevyužije. Ono je to aj dosť ťažké s postavami, ktoré síce neotravujú, ale ani vyslovene neprirastú k srdcu, čo je u takejto existencionálnej hororovo ladenej drámy podstatou. Arnold to celé síce ustojí, aj keď charakterným hercom nikdy nebude, no vo výsledku je Maggie film, ktorý sa dostal do trocha väčšej pozornosti iba preto, lebo tu hrá netypickú úlohu práve on, pre nič iné. Nebyť tu Schwarzenegger, tak sa o film nikto výraznejšie nezaujíma. Nie je to síce vyslovene zlé, od toho má Maggie ďaleko, akurát film nič zaujímave neponúka. Keď ho vynechajú aj tí najskalnejší fanúšikovia Schwarzeneggera (nie, neradím sa k ním), tak absolútne o nič neprídu. Ale tak ja celkovo nemám rád tie filmy, kde sa taká téma ako zombie snaží prehrýzť do vážnejších žánrov. Kto vlastne stojí o takéto vážne, melancholické zombie drámy? Zombies, ani hororoví fanúšikovia asi nie, pre nich to bude nuda a fanúšikovia drám si radšej vyberú niečo z reálneho života a tématika zombies ich bude skôr vyrušovať. CELKOVO: 2,5* (5/10)(22.5.2015)

• DaViD´82

Mallickovsky laděné loučení s dcerkou. Koncept veskrze sympatický, ale výsledný převod do praxe nejlépe vystihuje ohrané "skutek utek". Melancholická atmosféra ještě docela i funguje, ale po herecké stránce jde o svým způsob anomálii. Vypovídající je již to, že zoufale nepatřičně působící jakože zádumčivý Arnie tu je tím lépe "hrajícím" (nejen) z ústředního dua.(3.8.2015)

Poslední Arnoldův film vyšel tak nenápadně a navíc (pro Arnolda) v neobvyklém žánru, že by ho člověk v nabídce videofilmů i přehlédl. A to by byla docela škoda. Je to drama, rodinné drama, na nastíněném pozadí postapokalyptické zombie budoucnosti. "Švarcík" tu opravdu hraje dramatickou roli, ba až opravdu překvapivě uvěřitelně a nejsou tu žádné sebeparodující prvky jako má snad ve všech svých veteránských akčních návratech. Povedená je depresivní hudba a stejně i děj, který spěje k předpokládanému, i když ne jednoznačnému, cíli. 70% Tři hvězdy, protože to chce přece jen překonat a vydržet pozvolný začátek a je třeba se do filmu "zakousnout", naladit se na tu depku a vydržet. Což není pro každého. Za mne víc než dobrý.(1x DVD titulky)(20.6.2016)

• kingik

Taťka z farmy. Je starostlivý, zadumaný, občas si i popláče a má celý film na to, aby oddálil přeměnu své milované dcery na zombie zrůdičku, když ji paličatě odmítá umístit do doporučované karantény. Zatímco mu dcerka hnije (film neukazuje, jak k jejímu pokousání došlo), smiřuje se s osudem, přestává s ním být legrace, není hravý, tudíž se mu nedá volat do klubu. Ale podstatné je to, že Arnold Schwarzenegger si vyprodukoval film, za nějž by se nemusel stydět ani Jim Jarmusch. Úžasně utahanou a nevzrušivou formou, jakou je film natočen, by naše kina těžko skousla, proto film u nás nebyl distribuován. Divák v podstatě celou dobu tápe, co z téhle role Švarcík má. Prostor pro akci nulový, Hamleta v jeho podání opravdu vidět nepotřebuji, film navíc vypadá extrémně levně. Je situován na farmu, takže se na bombastické a apokalyptické výpravě značně ušetřilo. Kromě divně plápolajících budov z úvodu filmu a nezajímavých masek hrstky zombíků, co se ani moc extrémně nebezpečně nechovali, je zde k vidění jen lán, lesík a nepříliš honosná usedlost. Docela vadila nejednotnost filmu. Do plnohodnotného hororu daleko, umělecký rozměr se nezdařil. Celý film je točený dost na jistotu. Divácky se tápe, proč se neustále porušuje pravidlo o tom, že nakažený subjekt má být před zdravými jedinci izolován, aby nedošlo k šíření infekce. Zde se to už po chvíli moc neřeší, s Maggie přijde do kontaktu každý z okolí farmy, holka jde v pohodě i na večerní párty. Všichni okolo zdraví jak řípa, akorát její kamarád je stižen stejným osudem, tak to má přirozeně za pár. Ale prostě jsem nepochopil benevolenci scénáře, se kterou přišel, aniž by to nějak objasnil. Vrcholem byli dva místní poldové, kteří naprosto vždy přesně a neomylně poznali, kdy nakažený subjekt dospěl do fáze přeměny. V tu chvíli se zjevili a požadovali odsun. Ani divák pořádně nevěděl, která bije, jak zcela nejasně a neurčitě byly všechny fáze přeměny od sebe nerozlišené. Nic proti, film má úplně ledabylý scénář, který mění stav věci jak se mu.zachce. Aby ale nějak rozpohyboval film samotný, to ne. Ucourané, nulové tempo je dohromady propojeno se slabou režijní formou, odsuzující film k propadáku. Tak se i stalo. Nechávám se dobrovolně kousnout od zombíka. Třeba zažiji větší vzrušení a napětí, než s tímhle zcela unylým ani rybou, ani rakem, ani zombíkem. Chci Arnolda vidět zpět v akci. Tohle mrtvolné nic fakt nebrat! A ten ubohý závěr! Vůbec jsem s hlavní hrdinkou nesoucítil. Abigail Breslin nebyla sympatická. Za občasné vyloudění mini deprese z pochmurné nálady filmu a snahu účinkujících, především hlavní star, uděluji dvě hvězdičky. A i to je luxus, za tuhle komorní šulínovinu. 30%(11.10.2015)

• - Spoiler: Maggie (Abigail Breslin) si uřízne prst poté, co si ho zlomila při pádu z houpačky. Ve scéně, kde jde za Trentem (Bryce Romero) do domu a kráčí po schodech, má ale opět všechny prsty. (aerokh)

• - Najlacnejší film, v akom sa objavil Arnold Schwarzenegger, za posledných 30 rokov. (Marceloo)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v americkom štáte Louisiana. (MikaelSVK)