Horor / Drama / Thriller

USA, 2015, 95 min

Tak je tu konečně nový docela (alespoň pro mě) očekávaný film s Arnoldem Schwarzeneggerem.Film ,který byl proklamován jako jeden z těch snímku kde Arnie opravdu ukáže svůj herecký um a místo kaluží krve nás zde mělo čekat drama ze světa dnes již tak moderního tématu -postapokalyptický svět kde se lidi nakazily nějakým neznámým virusem a pomalu se z nich stávají stvoření známe jako zombie.Toť k hlavnímu poselství a teď přejdu k tomu jak to na mě ve výsledku působilo a jestli se naplnilo moje očekávání.Příběh nás zavede do malého města někde na americkém venkově kde se seznamuje s Wadem a jeho rodinou,manželkou .dvěma dětmi a další dceři ,kterou má Wade s bývalou manželkou ,která zahynula.Problém je v tom,že v tomto nevlídném světe je právě Maggie na útěku z domu a Wade se jí vydává hledat,aby zabránil nejhoršímu a to jejímu nakažení zmíněným virem,ale jelikož jí našel pozdě tak Maggie má zranění na ruce způsobené pravě oněmi zombie a tak bere svou dceru do nemocnice kde se podrobí vyšetření a Wade se musí rozhodnout jestli veme Maggie domů a nebo jí pošle do tzv. karantény kde se shromažďují všichni lidé co jsou nakažení a postupně tam umírají a to ne zrovna v dobrých podmínkách.Wade se rozhodne,že svou dceru bude bránit stůj co stůj hlavně před místní polici ,která má za úkol nakažené lidi odvézt právě do oblasti karantény,aby neohrozily místní obyvatelstvo.V průběhu filmu sledujeme postupný vývoj nakažení a související strach Wadeovi manželky ,která už předtím radši odvezla první dvě děti do bezpečí a žádá Wade ,aby to s Maggie vyřešil a odvezl jí do karantény,ale on je se nedá a po ztrátě první manželky nechce tak lehce tratit i svou prvorozenou dceru.Jak to celé dopadne vám neprozradím,ale i když mě konec nejdříve mírně zklamal tak po zamyšlení mi zapadl do celého kontextu filmu vcelku dobře.Co se týče zmiňovaného hereckého výkonu Arnieho tak vám mohu v klidu říct,že Arnie umí a není mu problém uvěřit emoce a zvlášť jeho slzy kdy vidí jak se jeho dcera mění v mostrum je opravdu nepřehrávaná a pro mě příjemná vsuvka mezi jeho role kde bije jednoho protivníka za druhým.Co se týče příběhu tak ten se mi zamlouval jelikož mam rád tyhle filmy kde na zemi už nejsou pomalu lidé a navíc tato podoba zombie filmu je zajímá v tom,že zde nejsou vyobrazeny opuštěná města a hory útočících zombie,ale příběh jedné rodiny,otce ,který se musí vyrovnat ze ztrátou svoji dcery.Takže pocuď jsem opravdu spokojen a kdybych měl vyjmenovat zápory tak pro někoho to bude možná hodně pomalé tempo,ale to si myslím,že je opravdu schválně a pak i pro mě docela horší kamera,která se místy docela klepe a některé záběry jsou brány ze zvláštních a nezvyklých úhlu.Když to tedy shrnu tak jsem nejdříve chtěl dát menší hodnocení,ale co jsem si závěr filmu zasadil do celkového vyznění tak celkově za mě 70 % a čtyři hvězdy.(11.5.2015)

• kingik

Taťka z farmy. Je starostlivý, zadumaný, občas si i popláče a má celý film na to, aby oddálil přeměnu své milované dcery na zombie zrůdičku, když ji paličatě odmítá umístit do doporučované karantény. Zatímco mu dcerka hnije (film neukazuje, jak k jejímu pokousání došlo), smiřuje se s osudem, přestává s ním být legrace, není hravý, tudíž se mu nedá volat do klubu. Ale podstatné je to, že Arnold Schwarzenegger si vyprodukoval film, za nějž by se nemusel stydět ani Jim Jarmusch. Úžasně utahanou a nevzrušivou formou, jakou je film natočen, by naše kina těžko skousla, proto film u nás nebyl distribuován. Divák v podstatě celou dobu tápe, co z téhle role Švarcík má. Prostor pro akci nulový, Hamleta v jeho podání opravdu vidět nepotřebuji, film navíc vypadá extrémně levně. Je situován na farmu, takže se na bombastické a apokalyptické výpravě značně ušetřilo. Kromě divně plápolajících budov z úvodu filmu a nezajímavých masek hrstky zombíků, co se ani moc extrémně nebezpečně nechovali, je zde k vidění jen lán, lesík a nepříliš honosná usedlost. Docela vadila nejednotnost filmu. Do plnohodnotného hororu daleko, umělecký rozměr se nezdařil. Celý film je točený dost na jistotu. Divácky se tápe, proč se neustále porušuje pravidlo o tom, že nakažený subjekt má být před zdravými jedinci izolován, aby nedošlo k šíření infekce. Zde se to už po chvíli moc neřeší, s Maggie přijde do kontaktu každý z okolí farmy, holka jde v pohodě i na večerní párty. Všichni okolo zdraví jak řípa, akorát její kamarád je stižen stejným osudem, tak to má přirozeně za pár. Ale prostě jsem nepochopil benevolenci scénáře, se kterou přišel, aniž by to nějak objasnil. Vrcholem byli dva místní poldové, kteří naprosto vždy přesně a neomylně poznali, kdy nakažený subjekt dospěl do fáze přeměny. V tu chvíli se zjevili a požadovali odsun. Ani divák pořádně nevěděl, která bije, jak zcela nejasně a neurčitě byly všechny fáze přeměny od sebe nerozlišené. Nic proti, film má úplně ledabylý scénář, který mění stav věci jak se mu.zachce. Aby ale nějak rozpohyboval film samotný, to ne. Ucourané, nulové tempo je dohromady propojeno se slabou režijní formou, odsuzující film k propadáku. Tak se i stalo. Nechávám se dobrovolně kousnout od zombíka. Třeba zažiji větší vzrušení a napětí, než s tímhle zcela unylým ani rybou, ani rakem, ani zombíkem. Chci Arnolda vidět zpět v akci. Tohle mrtvolné nic fakt nebrat! A ten ubohý závěr! Vůbec jsem s hlavní hrdinkou nesoucítil. Abigail Breslin nebyla sympatická. Za občasné vyloudění mini deprese z pochmurné nálady filmu a snahu účinkujících, především hlavní star, uděluji dvě hvězdičky. A i to je luxus, za tuhle komorní šulínovinu. 30%(11.10.2015)

• Fiftis

Ok priznávam, som jedným z tých, čo sa dali nachytať na Arnieho. Nemôžem tvrdiť, že by ten chlap milo neprekvapil, oproti snímkam, do ktorých sa dal naviezť. Vlečúca sa chladná zombie premena, ktorá sa okrem nezvyčajnej diagnózy a následnej možnosti zákonom povolenej eutanázie v nešetrnom prevedení nechce líšiť od príbuzných témach o pomalom umieraní a bolestnom lúčení, čo síce snímku ozvláštnilo, ale zároveň jej ubralo na možnosti vcítenia, hoci zombíci sú ľudia ako my, teda len do určitého bodu, takže, všetko sa tak nejako vzájomne vylučuje. Maggie je zaujímavý nápad, ktorý sa ukazuje veľmi nezaujímavo natočený. Ani neviem čo k tomu poriadne napísať, skrátka uhryznutá dcéra, ktorá sa mení ako chameleón a keď už je konečne biela ako smrť, tak sa druhý deň preberie prakticky ako normálny človek. Mein Gott.(12.11.2019)

Arnie na stará kolena leze do projektů, kde by dříve připomínal hypermarket v historickém jádru města. Dny akčního hrdiny sice ještě nejsou sečteny a ve svém žánru jistě nabídne ještě spoustu doutníků a hlášek skrze něj cezených. Nenápadnou Maggie si však směle může zarámovat a pověsit na dosud téměř prázdnou zeď nejlepších hereckých výkonů své bohaté, leč jednostranně zaměřené, kariéry. Vlídný scénář mu nabízí jen několik vět, zamyšlených pohledů, střízlivých slz a jen jeden delší monolog a vše zvládl téměř na jedničku. Terminátor plakal a já mu to věřil, fíha. Osobní a depresivní příběh jednoho zlomeného otce, který se odehrává ve světě, kde všem opět svítá naděje, kromě něj a jeho blízkých... Předvídatelné a ve své podstatě příliš jednoduché, nikoliv však patetické. Po pravdě nebýt Johna Matrixe v netradiční a zvládnuté roli, na čtyři hvězdy by to nebylo. Takhle ale bez zaváhání.(11.5.2015)

Pekná, atmosférická zombie dráma, ktorá je dostatočne neškodná na to, aby ju dokázala pokojne „zhltnúť“ celá rodina. Na druhej strane je však pôsobivo znepokojivá a v závere človeka zanechá s ťažším vyznením, čo je určite lepšie než keby som mal na film zajtra zabudnúť. Ale nezabudol by som aj tak; už len preto, že Arnolda mám rád a v neopozeranej úlohe som mu fandil. Žiadna revolúcia, ani strhujúce inferno, ale vydarený malý film, ktorému jeho čestné miestečko v zombie univerze prajem, obzvlášť keď sú v dnešnej dobe zombie horory už väčšinou len kraviny pre deti. //A aby ste sa tu všetci nerozdrapili ! s tým mudrovaním čo horor je a čo už nie je.(9.5.2015)

• - Najlacnejší film, v akom sa objavil Arnold Schwarzenegger, za posledných 30 rokov. (Marceloo)

• - Scenár k tomuto filmu sa nachádza na zozname zvanom "Black list 2011", obsahujúcom najlepšie scenáre za rok 2011, ktoré sa nedočkali realizácie. (beso74)

• - Film byl stažen z filmového festivalu v Torontu na žádost studia Lionsgate, které se ujalo distribuce filmu v USA. (JORDY)