• Francie

Drama / Životopisný

Velká Británie / USA / Francie, 2013, 98 min

Další z filmů, který cílí především na filmová ocenění. Takže by měl splňovat několik atributů. Pokud možno být alespoň inspirován skutečnými událostmi. Tyto události by měli být velmi tíživé. V hlavních rolích by měli býti kvalitní herci s šancí na získání ocenění a celý film by na jejich výkonech měl stát. Philomena splňuje všechny tyto atributy do puntíku a stejně mě nedokázala zaujmout. Zprvu ano, ale když se rozhřešení děje v polovině filmu a pak se již řeší pouze morální dilemata, tak mi tento koncept přijde poněkud podivný. Philomena potěší celkem rozumnou stopáží, hereckým obsazením. To je bohužel málo.(4.3.2014)

Nechápem prečo je niektorými užívateľmi Philomene vytýkaná akási televíznosť. Nanajvýš ľudských príbeh podľa skutočnej udalosti o hľadaní strateného syna totiž nepotrebuje žiadnu náročnú výpravu, dôležité je skôr podanie príbehu a to zvládol režisér viac ako uspokojivo. Neskĺzol k žiadnemu citového vydieraniu, zbytočnému tlačeniu na slzné kanáliky, ale s ľahkosťou podáva pokojne plynúci príbeh jednej staršej ženy. Vyhol sa akémukoľvek pátosu a vznikla úprimná, skromná, ľudská dráma, ktorá sa nepotrebuje hrať na nič viac. Dianie občas osvieži aj suchým anglickým humorom a celý film sa tak nesie v príjemnej atmosfére. Scenár dokázal pútavo podať jeden všedný príbeh, navyše sa dokáže veľmi inteligentne, avšak v žiadnom príbeh nijako poburujúco upozorňovať na praktiky v cirkvi. Nikdy však neponúka len kritický, jednostranný pohľad, ale dáva priestor aj protistrane. Civilný, nenútený herecký výkon tradične skvelej Judy Dench je už len čerešničkou na torte. Priznám, že pôvodne som sa Philomeny bál a čakal, že sa bude jednať o ďalšiu „akademickú nudu“ bojujúcu o Oscara a vôbec sa mi do filmu nechcelo púšťať. Výsledkom je však dobre natočená, skromná melodráma, ktorá sa zbytočne nemusí pokúšať o niečo svetoborné. Nenudí, neurazí, pohladí na duši a skončí. Až zamrzí, že podobne nenáročné snímky nevieme natočiť aj u nás. Nepotrebujeme k tomu totiž žiadnu drahú, modernú techniku, len kúsok talentu. CELKOVO: 3,5* (7/10)(30.5.2014)

Jeden z mála filmů, kde má smysl titulek Based on a true story. Protože tady se převyprávění skutečné události doopravdy tematizuje, zatímco u jiných filmů titulek slouží jen k tomu, aby zesílil empatii vůči zobrazovanému a nutil pak diváka k realitě zaujímat určitý postoj na základě toho, co mu film sdělil. Philomena je "pravdivý" příběh, který vypráví o vyprávění "pravdivého" příběhu. A vypráví ho velice civilně, ale přesto poutavě a emotivně.(20.4.2014)

Je to přesně takové, jak to vypadá a pokud vás klišé kontrastu mezi racionálním vyhořelým žurnalistou a prostou dobromyslnou starší dámou z diváckého hlediska láká, dostanete naloženo přesně tak, jak to máte rádi, možná i nějaké to prádlo žehličkou popálíte, kočku nakrmit zapomenete, večeři připečete. Princip smíření a odpuštění, který je neustále podsouván je tak jedinou emocionální devizou filmu, která však zabere pouze na ty, kteří se ve smiřování a odpouštění rochní rádi. Sic to má potenciál konfrontace dámy, jejíž hodnoty jsou poměrně staromódní s mnoha situacemi, jež se jí osobně týkají a jejich tolerance je většinou devizou současného člověka (homosexualita, AIDS, imigranti), leč bohužel právě ona dobromyslná smířlivost ústřední postavy z toho všeho opět dělá srandovní báchorku, která největší esa z rukávu bohužel tahá v momentech, kdy téměř osmdesátiletá Judi Dench řekne nahlas "klitoris". Hvězdu přidávám za to, že jsem po asi 10 letech opět dostal k uším krásnou irskou nadávku "fecking eejit".(18.6.2014)

Filmy podle skutečné události mám rád a tento je velmi dobře natočený. Říkal jsem si, že je celkem děsivé, co někdy s lidmi udělá náboženství. Philomena si myslela, že spáchala hřích a tak radši o tom všem mlčela, neskutečné. Každopádně se mi líbilo, že Judi Dench zahrála Philomenu tak skvěle, tak že mě opravdu zajímalo, jak to celé dopadne.(5.3.2014)

• - Mezi fotkami v kanceláři konventu je i podepsaná fotografie americké herečky Jayne Mansfield. Ve filmu hraje manžel její dcery Marisky Hargitay Peter Hermann, který ztvárnil Peta Olssona. (fraktal)

• - Ve skutečnosti se Martin Sixmith (Steve Coogan) nemohl s Philomenou Lee (Judi Dench) setkat, protože mezi jeho pátráním a smrtí dotyčné uplynulo skoro deset let. (Terva)

• - V některých vzpomínkových úsecích je možné spatřit skutečného syna Philomeny. (Nathanielmon)