Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (CinemArt)

11FrAnK12

Jak vyspělá může být umělá inteligence, když ji uvěříte, a ona Vás doslova přechytračí. Co víc, naletíte ji na to bez toho, aby jste si cokoli uvědomili. Přes to, že prostředí filmu je neměnné, vedoucí dialogy jsou pozoruhodné. @ ()

Herbert007

Alicia Vikander je hodně zajímavá herečka a myslím že ještě leccos dokáže. Jinak všechno podstatné co bych k filmu chtěl dodat, už tady napsal Marigold :-) ()

kratajirka

Nevytvoř nikdy nic, co by tě mohlo přechytračit. Ne - řeknu to lépe. Nevytvoř nikdy nic, co by mohlo přechytračit průměrného chytráka, o kterém si myslíš, že nemůže přechytračit tebe. To je celé gró filmu. Ex machina je sájfáj movie každým coulem. Nechybí tu počítačovost, IQ, bigbangovské nářečí apod. Nejvíc scifi je ale konec - to je doslova scifi ve scifi. Jenže tomu nejvíc chybělo napětí, neočekávanost a spád. Tohle prostě od scifíčka čekáte!! Místo toho to filmaři vyřešili kundózní japonkou aneb šukací mašinérií a sexy alicí. 60% - víc prostě dát nemůžu. ()

gumarak

Vyhra ve firemni soutezi nemusi znamenat vyhru v osobnim zivote a uz vubec ne vyhru pro divaky, kteri to z povzdali sleduji. Samotarsky vedec a zaroven majitel one zminovane firmy byl tak znechucen neustalym odmitanim zen, ze se rozhodl si vytvorit svuj vlastni roboticky harem na samote u lesa.. Ovsem jedna ovecka se jevi, jakoby snad sama premyslela a tak se rozhodne ji poradne prubnout svym zamestnancem. Testovani probiha formou kazdodennich nervydrasajicich rozhovoru, ktere jsou uplne o hovne. Stejne jako cely zbytek filmu. Neco malo se zacne dit poslednich 10min, ale je to opravdu slaba naplast. Toto dojemne, filosoficke love story mezi robotem a clovekem s uplne jasnymi prvky thrilleru si ode mne odnasi 1 rudou hvezdu za postavu vedeckeho uchylatora. Stacilo pridat nejake to soft roboporno a dal bych i dve! ()

LiSaiFun

Všichni mluví o (ne)překvapivém zvratu na konci, ale nikdo ho nedefinuje. Nuže tedy, (SPOILER): Poté, co si Ava nalepí na umělé tělo "lidskou" kůži, a konečně si tedy připadá oblečená (Cože? Jsou mi vidět součástky? Božínku!), má najednou menší prsa než předtím... Podivuhodné. ()

Tempter

Komorní scifi drámo, které ač má všechny předpoklady nudným býti ( minimum herců, téměř jedno prostředí, docela čitelná zápletka ), tak nenudí a i pobavený úsměv na tváři občas vyloudí. A navíc bylo 1 158x lepší než film, který jsem těsně předtím zhlédl celý - Jsem číslo 4, za což se sobě a svým blízkým omlouvám. ()

mrcool

velice zajímavý film, hlavně způsob ztvárnění, který je v celém filmu tím nejlepším. Film je občas trochu utahaný, ale rozhodně Vás nenechá odejít, usnout apod. V momentě kdy zažijete veliké finále, budete mlčky hledět na titulky s myšlenkami, jak to vlastně v tom našem světě je a máte chuť si také rozdrbat kůži a podívat se pod ní... za mě 90% ()

Chillik

Celou dobu je jasné, že se schyluje k velkému finále s dějovým zvratem. Brilantní komorní atmosféra poskytuje ideální podhoubí pro vznik konspiračních teorií... a skutečná pointa se pak (možná nevyhnutelně) stává značným zklamáním. Na film se podívejte, pokud jste obdivovateli technického pokroku, jeho souboje s morálkou, panenské přírody a zdravé porce klamů. Na film se nedívejte, jestliže vás nepotěší trocha sloupávání kůže či programátorské hantýrky, a především pokud s oblibou zkoušíte předvídat děj - pravděpodobně vymyslíte lepší závěr, než jakého se skutečně dočkáte. ()

paulusm

Hodnocení jsem si nechával na pár hodin po předávání Oscarů.Absolutně jsem nečekal ,že tento film má šanci na Oscara a nakonec to dopadlo a za vizuální efekty si odnáší sošku.Celkově temná atmosféra filmu se mi moc líbila,ale pořád si myslím,že z toho filmu šlo dostat víc.Jednoduchý příběh v hereckém trojúhelníku s šokujícím rozuzlením je na pěkné čtyři hvězdy. ()

Alagaesie

Na začátku mi přišlo jako bych se posunul o 2 století dál, ta ubikace, kde Caleb (Gleeson) přebýval. No prostě líbivá vizuální stránka – po té mi Ex Machina přišel podobný jako http://www.csfd.cz/film/8628-a-i-umela-inteligence/prehled/. Už třeba jen ve fotokartě. Zajímavé byly Calebovy rozhovory s Avou. Přišlo mi jako by se stroj učil. Líbila se mi Nathanova (Isaacs) laboratoř. Ava (Vikander) byla dobře zahraná. Zajímavé bylo vidět, že Ava se něják vyvíjí (od prvotního seznámení po otázku zda Caleba přitahuje). Dobré byly některé Nathanovy reakce na Calebovy otázky. Vlastně mi to přišlo jako „lidský trojúhelník“ – nikoho jiného než Caleba, Avu, Nathana (a pravda občas Asiatku) jsem nezaregistroval. Zajímavé taky bylo, vidět Avě do „střev“ – ano, myslím střeva stroje. Hezká byla scéna s Nathanovou narážkou na Star Trek. Avyny otázky během sezení s Calebem mi přišly záludné. Docela mě mrazilo, když se Caleb pokušel zjistit, jestli také není AI. Vtipné na druhou stranu bylo, když chtěl Caleb Nathana opít. Opití se nezdařilo, ale jen zdánlivě. K závěru: Když byl Nathan 2x bodnut (AI Asiatkou a Avou), bylo mi jasné, že to nejspíš nepřežije. Závěr, kdy se AI Ava mění v ženu Avu, byl hezký. ()

machopoltar

,,uz viac X pisem tuto vetu k podobnym filmom ,,,,,to by dokazala natocit aj nasa sk produkcia 3ja herci vsetko v jednom dome,,,,ale nakonci sa len zasmejem,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ano 3-4 herci v jednom dome a vysledok fantasticky,,,,,,ked som sa do toho pustil, vedel som o com to bude, ,,po pozreti by som film zhrnut do jedneho slova,,umenie,,................,,,nadherna hudba,,super obraz,,minimalhaus architektura bola uzasna,,,pribeh-namet filmu a aj samotna umela hrdinka bola viac ako zaujimava,,,,,,,,,,,nie tak v dalekej dobe to bude prehliadnutelna zalezitost,,,dnes v pritomnosti je to krasna moderna po vs strankach,,,,,to najvyzyvavejsie koketovanie cloveka s umelou inteligenciou vo filme ake tu zatial bolo,,,,, ()

Jan_Hybern

Film, který si vystačí jen se čtyřmi herci, a přesto dokáže být působivý tak, až z něj mrazí. Po Gravitaci další skvělé sci-fi drama (a to sci-fi opravdu nesleduji). Příběh se mi zdál velmi uvěřitelný. Vše dokreslovala skvěle volená hudba a samozřejmě i nádherná příroda i architektura. :) Možná právě to se mi zdálo až příliš prvoplánové - tedy vše bylo stavěno do zcela očividných kontrastů, které dokazují odvěký "boj" mezi přírodou a kulturou - tedy mezi "dílem Božím" a "dílem lidským". Trochu to ubíralo na přirozenosti filmu. Na druhou stranu to patřilo do filosofické linky, která film držela pohromadě. ()

Wifinus

Jméno Alex Garland mi až doteď nic neříkalo, ale odteď si pod ním vždy představím film Ex Machina. Film mě dostal a probudil ve mně to, co tvůrci v divákovi přesně probudit chtěli - šokující nejistotu o tom, co to znamená být člověk. Kde lidskost začíná a kde končí. Ostatní sci-fi snímky nabité akcí a lokacemi a bezpočtem robotů a nevímčímvším Ex Machina s přehledem drtí svým scénářem, který diváka neustále překvapuje a nakonec "drtí" nás i chudáka Caleba. Celkový komorní rozměr filmu spolu s úžasnými výkony herců divákovi umožňuje soustředit se, ponořit se do napjaté atmosféry, a díky tomu má silný dopad. Domhnall Gleeson je herec na vzestupu, Alicia Vikander to přímo zabíjí a Oscar Isaac ostatně taky, jak jen mu to scénář dovoluje. Vizuální efekty jsou i pod drobnohledem špičkové, tedy oscar určitě zasloužený. Takže nakonec bych borcům, kterým se bůhvíco nezdá a frajerům, kteří byli zklamáni koncem, doporučil, aby se dvakrát zamysleli, protože se jedná o super film, který se nesnaží vypadat velkolepě, ale upozorňuje tak, že nutí člověka zamyslet se. A jak je známo, myslet můžou jen ti co mají mozek. Prosím tedy všechny dvouhvězdičkové a tříhvezdičkové odborníky, aby svůj názor sdělili leda tak sami sobě. 80% ()

Hansolo35

Perfektní! Už jsem pár měsíců neviděl film, o kterém by se dalo přemýšlet. Tenhle to splňuje na 100%. Komorní hra kočky s myší sice začíná podivně, ale vzápetí mě vtáhla do svého labyrintu a bez dechu jsem film sledoval až do překvapivého konce. Tohle se tvůrcům povedlo. ()

archetta

Výborné (a to nepatřím mezi fanoušky sci-fi). Skvělá hudba, kamera, výběr herců a v neposlední řadě samozřejmě scénář. Atmosférické, spoustu scén bez zbytečného vysvětlování. Velmi dobré dialogy, kdy pořád přemýšlíte, kdo to na koho hraje a proč. Nádherně děsivé. ()

Tobias_Sin

Hmm, tak snad jediné, co mi na filmu nesedělo, je charakter vědce Oscara Isaaca. Jinak experiment v opuštěné a odlehlé oblasti proč ne, Gleeson v pohodě, Vikander velmi dobrá.. ()

trici

Upřímně jsem čekal víc. Chladná atmosféra a klišoidní děj zasazený do jedné kyberhaciendy odříznuté od světa. Hlavní roli zde představuje umaštěný panic, který by se zamiloval i do hentai natož do kyber "almost homo" sapiens, potrhlý vědátor a dva humanoidi ženského pohlaví. Na druhou stranu na to, že tam hráli dohromady jen čtyři herci, je to vcelku koukatelné. Jednohubka ke které už se nevrátíte. Za zajímavě napsané dialogy dávám lehký nadprůměr. 65% ()

HawkLL

Mám rád filmy, po jejichž zhlédnutí ještě dlouho přemýšlím a hlavou se mi honí spousta otázek a nabízí se ještě větší spousta odpovědí. Takovým filmům lze odpustit i nějaké ty neduhy. Ale tady není třeba nic odpouštět. Atmosféru navodí hned na začátku severská horská krajina, „útulné hnízdečko" izolovaného pracháče a génia Nathana i opatrný přístup řadového zaměstnance Caleba. Ihned po kontaktu s éterickou, i když drátkama trošku propletenou, Avou, už vás děj pohltí a z rytmu filmu nevypadnete až do závěrečných titulků. Myšlenky, reakce postav a přirozenost podávaných informací mě přiměla přemýšlet hlavně nad jednou otázkou. „Jde o blízkou budoucnost nebo utajovanou současnost?" ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora