Láska a válka

Láska vo víre vojny

Drama / Romantický / Válečný / Historický

USA, 1996, 113 min

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $25,372,294(8.4.2007)

• Radyo

Naprosto souhlasím s tím, co píše Lokutus. Nebýt obou hlavních protagonistů, nejspíše by film vyzněl zcela jinak. Oni prostě do těch rolí nesedí a narušují tím celý rámec příběhu, který by jinak mohl být docela kvalitní romancí.(24.8.2002)

• HoneyBunny

Pan režisér možná umí točit dobré filmy, ale čuch na herce opravdu nemá. Hlavní představitelé k sobě vyloženě nesednou a nehrají spolu, ale vedle sebe. Natož abyste jim věřili lásku.(20.2.2003)

• tron

„Táto vojna ma naučila, že je dôležité všetko povedať skôr, ako už bude neskoro.“ Mám rád Stratenú generáciu, temného Ernesta Hemingwaya, fascinujúci život, ktorý s bolesťou prežil a jeho diela (klasika „Starec a more“). Takisto mám rád herca Richarda Attenborougha, ktorý ak si raz za čas zrežíruje životopisný film, nedopadne to vôbec zle (GÁNDHI, CHAPLIN, KRAJINA TIEŇOV). Preto som sa, logicky, na LÁSKU A VOJNU tešil. Nejedná sa ani tak o adaptáciu konkrétneho Ernestovho (veľ)diela, ale skôr o historický príbeh, v ktorom náhodou figuruje na fronte ťažko zranený Ernest Hemingway a zamiluje sa do svojej ošetrovateľky. Mne osobne je fuk, nakoľko sa snímka drží skutočných reálií a nakoľko neodolala a podľahla vlastnej fantázii. Keby bola dobrý film. Ale nie je. Je to strašná nuda, nevýrazná a civilná v najhoršom zmysle slova. Skutočným podrazom je však otrasné herecké obsadenie. Už Sandre Bullockovej máme obrovský problém uveriť výzor utrápenej sestry, ktorá videla viac bolesti, ako môže priemerný človek zniesť. Stále je to len matná Sandra Bullocková v zdravotnej blúze, nesympaticky cediaca patetické, prízemné reči. Tou skutočnou bombou, pravda negatívnou, je však v skutočnosti až desivo mdlý Chris O´Donnell (BATMAN NAVŽDY, BATMAN A ROBIN), v ktorom, nech by sa akokoľvek snažil, nie je ani štipka TOHO Ernesta Hemingwaya. A on sa ani nesnaží, len si navliekol vojenský mundúr a začal motať neznesiteľne detinské monológy o láske, bolesti a ja neviem o čom ešte. Fádne.(30.10.2004)

• Faidra

V lásce a válce je dovoleno vše... ale nudit by fakt neměly.(21.2.2011)

• - V roce 1954 získal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Ve svém nejlepším románu "Sbohem armádo" se nechal inspirovat svými zážitky z Itálie v době první světové války. Byl čtyřikrát ženatý a v roce 1961 spáchal sebevraždu. (Rodriguez)

• - Film je věnován vzpomínce na Henryho "Harryho" S. Villarda (1900-1996). (Rodriguez)

• - Dlouhá a významná kariéra Agnes von Kurowské u červeného kříže pokračovala až do konce druhé světové války. Do svých 36-ti let zůstala neprovdaná, dožila se věku 92 let. (Rodriguez)