Láska a válka

Láska a vojna

Láska vo víre vojny

Drama / Romantický / Válečný / Historický

USA, 1996, 113 min

Taková spleť životního příběhu Ernesta Hemingwaye a jeho nejslavnějšího románu "Sbohem, armádo". Já vím, že je román je částečně autorovou autobiografií, ale připadalo mi to tak. Sandra Bullock nebyla špatná, ovšem Chris O´Donell se na roli Hemingwaye vůbec nehodil. Jinak Richard Attenborough odvedl slušnou práci.(26.8.2007)

Musím sa priznať že nie som fanúšikom ani jedného z hlavných protagonistov, ktorými v tomto prípade sú Sandra Bullock a Chris O'Donnell, ale za to ma upútalo to, že sa jedná o obdobie z prvej svetovej vojny a toho už fanúšikom som. Film sa však veľmi vo vojne neodohráva, teda myslím priamo v nej a myslím že mu veľmi neprislúcha zaradenie do kategórie vojnových filmov, i keď je v tom období. Film som videl už veľmi dávno, ale viem že už vtedy na mňa pôsobil dosť lacno a nízkorozpočtovo. Proste len taký bežný romantický film na unudenú nedeľu.(19.2.2015)

• elle

Je s podivem, že výsledný dojem je tak slabý a dalo mi práci donutit se konečně film vidět od začátku až do konce. Je to škoda, protože se zdá, že byl připraven a vypraven s péčí a pozorností, kámenem úrazu je, že se větší pozornost nevěnovala výběru hlavních představitelů. Přitom Sandru Bulllock, když hraje to svoje, snáším celkem dobře a Chris O´Donnell už měl také svoje silné momenty. Připadalo mi, že buď měli vybrat herce podle cesty, kterou se scénář ubíral nebo vybrat tyto pocpornové star a natvrdo jim podle toho upravit scénář. Sandra Bullock má v sobě něco za smutného, opuštěného štěňátka, což se skvěle hodilo do Zatímco jsi spal, ale není to rozpolcená hrdinka s nádechem tragična. Co v Anglickém pacientovi zvládala Juliete Binoche zcela mimochodem, to Sandra Bullock nemá ani s maximální snahou. Je vidět, že se snaží, ale je prostě jen milá holka, která nevím proč dává přednost Erniemu před mnohem charismatičtějším a pro ni vhodnějším italským doktorem. Její italský postarší nápadník byl pro mě nejzajímavější postavou příběhu. Vedlejší příběhy by snad mohly být zajímavé, ale mají jen malý prostor a válka je jen neprokreslená kulisa. Biografický film to také není, protože z atmosféry Hemingwayových knih je zde málo a interpretaci Chrise O´Donnella spisovatelova mladistvého elánu nemůžu brát vážně. Je tu však příjemná hudba a kamera. Dabing jistě ubírá na síle prožitku.(26.8.2007)

Romantický film jak má být. Knihu "Sbohem, armádo" jsem četla a jednu dobu se od ní nemohla vůbec odtrhnout, jak mě pohltila. CHYBA VE FILMU: při příjezdu sanitních vozu do města, na začátku filmu, hraje kapela profláknutou písničku ŠKODA LÁSKY. Jaromír Vejvoda ji složil v roce 1927. Nemohla se tedy objevit v roce 1918, tedy v době, do které je film situován!(6.7.2010)

O čem to je? No, o Lásce a o válce. Záměrně jsem použil u lásky velké „L” a u války malé. Protože válka je tu jen jako pozadí, na kterém se odehrává příběh „osudové” lásky. Sandra je jako obvykle špatná u Attenborougha najdeme to, co u většiny hódně starých režisérů, kteří mají své nejlepší filmy už dávno natočené. Nevím jak to přesně nazvat. „Vyschlá studna” - i když to zní divně, je to podle mě celkem výstižné. Jako kdyby jim na stará kolena došel dech a nápady. 60%(4.8.2008)

• - Film je věnován vzpomínce na Henryho "Harryho" S. Villarda (1900-1996). (Rodriguez)

• - Při úvodní scéně, kdy přijíždějí sanitní vozy do města, hraje kapela skladbu "Škoda lásky". Jaromír Vejvoda ji ale složil až v roce 1927 - nemohla tedy znít v roce 1918, kdy se odehrává příběh filmu. (blackrain)

• - V roce 1954 získal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Ve svém nejlepším románu "Sbohem armádo" se nechal inspirovat svými zážitky z Itálie v době první světové války. Byl čtyřikrát ženatý a v roce 1961 spáchal sebevraždu. (Rodriguez)