Mikrokosmos

• Francie Microcosmos : Le peuple de l'herbe (více)

Hlavními hrdiny filmu jsou mravenci, včely, berušky, motýli, brouci, šneci a další hmyz, který se k nám dostane jen zřídka. Unikátní snímek, který je antropologickou metaforou lidské evoluce, vyžadoval patnáct let výzkumu, dva roky příprav a tři roky natáčení. Jeho hlavní složkou jsou fascinující záběry a zvuky z malého světa, jenž se nachází mimo obzor běžného lidského vnímání. Vstoupíte do paralelního vesmíru, ovládaného odlišnými fyzikálními zákony. Vejděte do Microcosmu... (Cinemax)

honajz2

Tak jsem to konečně viděl, našel si na to náladu a ačkoli jsem měl určité obavy z toho, jestli mi to vůbec sedne, ale naštěstí jsem se nemusel bát. Ty nádherné a pracné záběry mě hned upoutaly a nebylo třeba ani hudby, abych se do toho dostal, protože i symfonie přírodních zvuků mi bohatě stačila a vlastně tomu sama dodávala menší "monumentálnost", dokonce víc, než hudba, která se mi sice líbila, ale osobně bych si tam představoval trochu jinou. A některé scény jsou opravdu neuvěřitelné, hlavně ta hovniválova cesta, na které mě nejvíc odrovnalo závěrečné oddálení kamery do extrémního celku. A zrození vody jsem snad taky ještě nikde neviděl (ale sex šneků ano, to bylo vlastně jediné, co jsem z toho předtím znal). Tvůrci naštěstí mají i cit pro film, takže se na to hned kouká o to líp. Jen je škoda (a proto taky nedám plný počet), že to je jen sled náhodných scén a nemá to celistvější rámec podobně jako Koyaanisqatsi, protože to časem upadne do určité repetitivnosti formy a byť následující scény stále mají co nabídnout, už jsem při nich rozhodně nebyl tak fascinovaný jako u předchozích - a nejvíc se to projevilo u souboje roháčů, to už je takové příliš "viděné". Svoji stopáž to ale utáhnout dokáže a tak je tahle exkurze do světa hmyzu víc než zajímavá. 4* ()

TomikZlesa

KAždý druhý komentář je o tom jak to bylo krásný, ale nudný. Mě to rozhodně nudný nepřišlo, spíš naopak, občas sem kroutil hlavou. Dokument bohužel pouze ukazuje a absolutn nic nevysvětluje, dost často by mě zajímalo proč se dané zvířatko tak či onak chovalo a co právě dělalo :) ()

tomtomtoma

Mikrokosmos se ve své době stal fenoménem, vzbudil značnou pozornost a nadšené ohlasy. Přívlastek dokumentární není nejvýstižnější zařazení. Jde o fascinující vizuální show a exhibicionismus v dokumentaristickém formátu. Povstal v dobré víře a důmyslná popularizace vědy našla tuze atraktivní cestu. Staví se na mikropovídkách a životně důležitých meznících. Život v syrové podobě nejpřirozenějšího spádu je díky technické vyspělosti přeměněn v jedno z nejúchvatnějších obrazových představeních. Díky zápalu a citu jsou obraz, dynamika akce a význam událostí bezprostřední a uhrančivě dokazují svojí dokonalost. Možná laciné, ale také působivé a účinné. Přinese myšlenky a osvěžující závan, jen vrozený odpor ze zástupců hmyzí říše nevyléčí a štítivost zůstane. Mikrokosmos byl chytrým tahem, sklidil zasloužený aplaus a exhibicionismus nahého světa kouzlí divadelní dramata i frašky. ()

C0r0ner

Profesionalita filmařů zdá se nezná mezí, protože si neumím představit tu neskutečnou práci, kterou musel tvůrce tenhle dokument stát. U mě ale dojel na faktu, že hmyz nemám rád a tím pádem mě to moc nezajímalo. Když se jedná o savce, ptáky, ryby,... je to něco jiného, ale tohle obsahem nebylo nic moc. 60% ()

Lindiště

Fascinující svět na cca 1 m2 :), který je bizarnější než hromada sci-fi filmů. Zvlášť oceňuji, že se nekoná žádná přehnaná exotika, ale je zde ve většině případech zobrazena havěť, kterou může člověk běžně potkat ve svém okolí (a možná i doma). ()

zette

Krasne a detailni zabery ze zivota hmyzu (jako z National Geographic). Nejvice se mi libil onen ptak vyzobavajici mravence a pavouk namotavajici svou korist do pavuciny. Velmi zajimave a poucne, jako delany pro skolni osnovy. ()

messiah

Kdo z nás má rád hmyz? A kdo by bez něj dokázal žít? Kdo se hlouběji o hmyz zajímá? Na všechny tyhle otázky by se víceméně dalo odpovědět NIKDO. Avšak po shlédnutí téhle strhující a světe div se, napínavé podívané možná na lecos změníte názor. Strhující 100% ()

Jermann

Nemůžu než smeknout před precizní makro kamerou a zjevnou mega-trpělivostí tvůrců. Výsledek je překrásná podívaná, kterou jsem celou odkoukal v němém úžasu. Pavouček v podvodní bublince jednoznačně vede. ()

tom88

Úžasný umelecký zážitok. Šťastie, že do toho nedali tie ich náučné suché komentáre, takto mi to sedí oveľa viac. Zábery sú famózne, kamery sú fakt výborne umiestnené a zachytili to čo sa len tak nevidí. Takýchto filmov je veľmi málo, ale asi každý stojí za to ako napríklad Putovanie vtákov či Putovanie tučniakov. 85% ()

okkac

Zajímavý pohled do života hmyzí říše. Naučný dokument s vypravěčem ale nečekejte, spíše umělecké záběry pouze za doprovodu hudby. Za estetický prožitek a náročnost natáčení 4*. Doporučuji se ale na to dívat v dokonale bdělém stavu, jinak hrozí usnutí, jak se mi to 2x stalo, když jsem si to pouštěl večer. Dokoukáno napotřetí přes den :-) ()

Los

Nevím přesně, jak tento film hodnotit, vyvolal ve mně rozporuplné pocity, ze začátku jsem měla pocit, že netuším co sleduji a že kdyby autoři přidali komentář, šlo by o velmi pěkný a jistě i zajímavý dokument. Ale postupně jsem se do filmu dostala i bez komentáře, i když mě často štvalo, že příliš netuším, co pozoruji. Ale naštěstí je biologie "můj obor", takže jsem se příliš neztrácela. Hudební doprovod je většinou velmi zdařilý a opravdu krásně vykresluje atmosféru. A obraz také stojí za to, autorům se podařilo tento maličký svět vykreslit jako by byl na úrovni našeho. No upřímně si myslím, že pro lidi, kteří nijak nemají biologii nebo přírodu v lásce a netuší, co se ve filmu děje, to bude nudná podívaná, dívat se 80 minut na krásné záběry přecejenom většinou omrzí. 7/10 ()

mr.filo

V 11 letech mě to opravdu bavilo - brouci roháči velcí jak nosorožci a bažant je ohromný jako T-REX! Během 15 let příprav byla pro dokument speciálně vyvinutá kamera na dálkové ovládání, natáčelo se tři roky a soundtrack je od skladatele Secret of Kells! ()

chelseaman22

Líbající se mravenci, nenažrané slunéčko sedmitečné, hlava mravence vypadá v detailu jako hlava Vetřelce by Ridley Scott, hlemýždi si třou ulity, pavouk mumifikuje včeličku, ledňáček v lesíku Bougnoles hlásí průnik, syslící mravenci, dešťové koule bombardují mikroobyvatele místního ekosystému, brouci se bitkují jako kohouti, skupinový raut housenek a mnohem více. Brilantní dokument, jež je bezesporu nejakčnějším filmem, jaký jsem kdy viděl. 100% ()

LeoH

Obdiv k tomu, že se povedlo takové záběry pořídit, že v takovém množství, takhle vynalézavě a přitom nevtíravě je ozvučit (francouzští ruchaři by za všechno to broučí a stonožčí dupání, šmátrání po papírmaši ve vosím hnízdě, sesýpání písku v mraveništích atd. atp. zasloužili metál) a pospojovat do celku, který díky naznačeným mikropříběhům a využití přirozených přírodních cyklů má hlavu a patu, ač nemá děj, tedy všechen ten obdiv by na pět hvězdiček nestačíl; ta pátá je za to, že to celé dohromady za vydatného přispění citlivě zvolené muziky dovede dospělého přivést zpátky k pocitům, které měl jako dítě, když ležel na louce a čučel do trávy, do lesa nebo do nebe. ()

SniperG1

No moc tady toho nenamluví :) Stačí si ale vychutnávat nádherné detailní záběry a zvukovou extázi!! Ve scéně s deštěm jsem pomalu ani nedýchal! Paráda...90% ()

Sfinkter

Mikrokosmos bych povinně promítal na hodinách biologie. Hmyz většinou nikoho nebaví, ale koho nezaujme tato sonda, je nejspíše navždy ztraceným ignorantem. Krása. ()

st.jim

Opravdu nádherné záběry, které až berou pomalu dech a když jsou doprovázeny krásnou hudbou a realistickými zvuky, tak jenom smekám. Mnohdy jsem byl až ze všeho paf. Stejně mi ale chyběl nějaký ten komentář a to je mínus, které stojí hvězdičku. ()