V bytě je nalezena mrtvola ženy. Penzista Svoboda (K. Höger) se rozhodne na vlastní pěst vyřešit okolnosti sebevraždy sousedky, protože věří, že za její smrtí a defraudací ve spořitelně stojí další osoba. Konkuruje tak svému zeťovi (P. Haničinec), vyšetřovateli, který jeho „pátrací“ metody odsuzuje. Svoboda po dlouhém pátrání objeví Věruščina přítele, kterému půjčila padesát tisíc… (Česká televize)

kkarx

Konverzačky byly zlatým žánrem normalizace a Zákon starého muže toto pravidlo jen potvrzuje. Lidský příběh bez politiky stojí na Högerovi, který si roli policisty v důchodu užil dosyta. Konečná konfrontace s ničemou je plamenná a dechberoucí. ()

Mofik

Mám rád staré české kriminálky, tady této vévodí skvělý Höger, díky kterému by v žánru filmu klidně mohlo být Krimi / Komedie. Starý Svoboda si prostě dělá co chce a všechny si podává, od padoucha, až po kriminalisty. A ty hlášky... ()

GIK

Neakční kriminálka, která vytrhne diváka z letargie až ke konci. Více se mi líbilo finále Höger - Haničinec než Höger - Švarc. Haničinec je prostě lepší herec než Švarc. A Högerovi více sedí poklidné hraní s moudrými slovy než afektované výstupy a křik. ()

Pitryx odpad!

Banální zápletka, monotónní pan Höger, prostě nic extra. Kam se podělo morální poselství?? Defraudant je defraudantem a pochybuji, že by prokurátora zajímalo, proč to dělal. Nebo to mám chápat jako že hlavní hrdina celý film hledá výmluvu pro ospravedlnění toho, jenž se dopustil trestného činu, je si toho vědom, ale už se neumí postavit následkům svého jednání? No, nakonec je to jedno, ať je to tak či tak, film je nudný a nezajímavý. 201311267131/7343 ()

ostravak30

Slabší kriminálka, která stojí na základních pilířích jimiž jsou Karel Höger a Petr Haničinec. Ale hlavně samozřejmě K. H. Každému je od začátku jasné, že k sebevraždě nedošlo, takže jde pouze o to, jak se to celé vyvine. Tenkrát měl Svoboda štěstí, že na řeči lidi hodně dali. Dneska už by to každému bylo jedno. Celá detektivka se odehrává ve studiu a není možné moc tipovat pachatele, protože společně s hlavním hrdinou se k němu musíme teprve dopracovat. Řešení je takové šalamounské, ovšem alespoň nějak to důchodce vyřešil. Rozhodně tomu věnoval více času a energie než policie. ()

milos.bradik

Jo, na takové ptáčky by měli mít kriminalisté háčky. Bohužel nemají a jak říká policista v podání Petra Haničince, kdyby to byl příživník, tak by si rady věděli, já bych ještě dodal, kdyby to byl protistátní živel, to by estébáci zasáhli rychle, ale on je to obyčejný gauner, který využívá ženskou zamilovanost. To, že dohnal tu ženu k sebevraždě estébáky nezajímá. Výborný Höger, jako ostatně vždy, ale jinak to moc nepřineslo, ani napětí, ani nic jiného. Slušný průměr. ()