Anomalisa

• USA Anomalisa

Michael Stone se velmi úspěšně živí jako životní motivátor, tedy jako člověk, který i tomu největšímu smolaři vysvětlí, jak žít, aby se měl co nejlíp, byl v životě šťastný, úspěšný a spokojený. Michael umí poradit ostatním, ale ne sám sobě. Netuší, co si má počít. Právě přicestoval do Cincinnati, kde má pozitivně motivovat účastníky kongresu pro pracovníky zákaznických linek. Ubytuje se v hotelu, který je stejný jako ostatní hotely, kterými za ta léta prošel, absolvuje sérii naučených rituálů a dost možná by tu dočasnou krizi identity zahnal chlastem a spánkem, kdyby nepotkal Lisu Hesselmanovou, nesmírně plachou obchodní manažerku, která je jeho velkou fanynkou. Lisa vrátí Michaelovi chuť do života, především proto, že je jiná, vymyká se z uniformity ostatních lidí. Paradoxem je, že právě tahle neschopnost zapadnout Lisu samotnou na sobě nesmírně trápí. Chtěla by to změnit, ale hrozí akutní nebezpečí, že když přestane být anomální Lisou, tedy Anomalisou, mohla by ztratit i Michaela. (CinemArt)

Pedestrian

Je třeba říct, že Jennifer Jason Leigh má strašně příjemný hlas (pokud zrovna nedostává do huby v Osm hrozných). :) A vůbec je to hlasově velice příjemné a laskavé na to, co je pod tím. ()

Slarque

Chytrý animovaný film pro dospělé je vlastně také anomálie. Charlie Kaufman to má všechno promyšlené, takže nakonec dávají všechny jeho „divné“ volby smysl. Ano, na začátku jsem si také chvíli zvykal na nezvyklý vzhled lidských loutek či na to, že i ženské postavy mluví hlasem Tom Noonana, ale nakonec to za to stálo (90%). ()

Bachy

To je tak moc dobře, že film umí pořád být tak ohromně různobarevný. Že i po tolika nakoukaných hodinách a prožitých emocích pořád někdo chodí a všechno to kropí živou vodou, aby z toho rostly kytky úplně čerstvý a úplně jinak smrdící. Anomalisa samozřejmě není tak nahuštěná a tak gradovaná jako slibuje trailer. Krize středního věku se nevyznačuje zběsilým tempem - deprese je mrcha pomalá a táhlá. Jsou slova, která by se v komentářích a recenzích měla zatrhnout a povolovat jen za úplatek a ještě výjimkám, ale tady bych to "přelomová" možná prosadil. A teď se nebavíme o Kickstarteru...to už žádná novinka delší čas není. A už vůbec není pro filmový svět hot topic to, co prožívá hlavní panák. Podstatná je ta lidskost bez lidí...včetně sexu. Ani nominace na Oskary za nejlepší animák nemusí vždy být jen přehlídkou pěti nejlepších pohádek pro děti a dospělé. ()

Chrustyn

Druhý režijní počin neobvyklého scénáristy Charlieho Kaufmana, který jde opět mimo mě. Opět velice originální, stylové animované a určitě zde byla nějaká neokázalá myšlenka. Bohužel jsem jí neobjevil a film pro mě byl spíše jedním velkým otazníkem, než skutečným filmem. ()

jojinecko

Lost in Translation je len jeden a vždy bude v mojej top 5 a teraz neviem či je len náhoda, že tak často ma napadal tento skvost pri pozeraní Anomalisy. Forma je perfektná a kreatívna (však Kaufman, nie?!:) Nápad s hlasmi je perfektný a kreatívny jak sviňa (však Kaufman, nie?!). To čo priam zaráža v rámci obsahu, je v princípe tá nekomplikovanosť deja, postáv, prostredia (toto, že je Kaufman?!), pričom efekt je (pre mňa) maximálny, Jednoduché, maximálne silné, ľudské, psychologické... s odstupom času a po tom, ako dojem "dozrel" dávam plnú paľbu *****! ()

poz3n

Charlie Kaufman zřejmě stále disponuje neomezeným množstvím originálních nápadů. Skvělá dramaturgická práce s hlasy a obličeji a perfektní stop motion animace, která v kontextu s vážným filmem pro dospělé nabízí neotřepanou podívanou. Příběh je sám o sobě dost jednoduchý, ale to originální pojetí těch 90 minut zdárně utáhne. 8/10 ()

honajz

Musím říct, že mě celou dobu neskutečně štvala animace, kdy lidské postavy vypadají jako záprdky. Hlavní hrdina měl asi vypadat jako Richard Gere (jo, je to taková Pretty Woman totálně naruby, asi jako kdyby Karkulka sežrala vlka), ale prostě to vypadalo animačně, „jako by to spatlal Lexa“. Tohle měl být regulérní hraný film s nostalgickou náladou, pak by mě možná zasáhl. Jo. vím, o co autorovi jde, a ano, tohle pochopí spíše lidé po padesátce, kteří bilancují svůj dosavadní život, cítí se nedocenění, prázdní, bez cíle. Tady hlavní hrdina má navíc pocit, že mu všichni lidé kolem splývají v jedno, ale to bude spíš tím, v jakém prostředí se pohyboval a pohybuje. Kdyby měl za kámoše třeba druida, asi by se už vymykal. Vlastně i tahle povrchnost mě na filmu štvala - že nejde příběh do hloubky, že vlastně o té postavě vím strašně málo a že navíc chybějí důležité prvky jeho života, abych mohl víc procítit, oč jde. Líbil se mi ten fór, že hrdinova manželka vypadá přesně jako Anomalisa po letech, to také o lecčems vypovídalo, ale pořád je to jen ten povrch. Jinak příběhově nic moc nečekejte - chlap po půlhodině filmu přijede konečně do hotelu, hledá babu na noc a ráno při očekávaném projevu k zaměstnancům se snaží občas říct, jak se vnitřně cítí. Tady vzpomenu opět můj oblíbený psychologický román Agathy Christie Já nebyl u tebe, když začínalo jaro, kde autorka podobné pocity hlavní hrdinky dokázala předat a využít daleko ústrojněji, psychologičtěji, uvěřitelněji, hlouběji a plněji. ()

Deschain

Mala som dosť veľký problém rozoznať mužov od žien. Hneď v prvej scéne pri čítaní toho listu si vravím, wow, super, homosexuálna romanca. A to len preto, že všetky postavy okrem Lisy nadaboval Noonan. Ako ma mohli takto oklamať? (Lumiere - MFFK Febiofest - 21.3.2016) ()

hansel97

Konečně animovaný film, který není pro děti. Anomalisa mě vážně nadchla pouhým výtvarným zpracováním, v němž se kouzlo ukrývá právě v oné jednoduchosti. Slušné depkařské a místy až psycho drama, které má naprosto primitivní příběh, ale stejně nakonec vyznívá velmi silně a je to film, který se nepodobá ani myšlenkou ani provedením žádnému mnou viděnému. Tleskám! ()

Janek

Perfektní provedení, ale Kaufman uvízl a zdá se, že bude neustále řešit své depresivní Já. Mělo to mít 40 minut... ()

veru_needy

Jde o velmi malý, jednoduchý snímek o muži v krizi středního věku, kterého to doma už nebaví a tak se snaží uniknout všudypřítomné rutině, ženě i synovi a najít na světě zase kus radosti. Ten by mohl objevit v ne zrovna intelektuálně stimulující, zato však sympatické Lise, která jako jediná mluví jiným hlasem než zbytek světa. Doslova, všechny další postavy včetně žen a dětí nadaboval mužský hlas. Námět je to skutečně prostý a skoro by se nabízelo, že Kaufman tak dlouho hledal život ve složitosti, až ho našel v tom nejjasnějším a nejčitelnějším. Život je někdy zkrátka celkem povrchní, naše problémy malé a malicherné, cíle nenaplnitelné a naděje odsouzené k zániku. Anomalisa je odhalením hrůz a nostalgie všednosti, jimž se dá jen stěží unikat. V tomto Kaufman zůstal věrný sám sobě, byť mu k tomu stačilo méně než jindy. - "Our time is limited. We forget that." ()

ancientone

Na prvý pohľad možno najobyčajnejší, pri bližšom skúmaní však najčistejší, najvyváženejší a najprenikavejší Kaufmanov film. ()

Sawy

Ztraceno v překladu podle Charlie Kaufmana. Podivná a podivuhodná metafora života v osamění, bez identity. Nejde jen o bezvadně odpozorované životní detaily a krásné zachycení jednotlivých stereotypů, kterými Anomalisa oplývá. Ten film v sobě má obsažen přesně ten melancholický životní smutek, který jsem naposledy pocítil právě ve zmíněném filmu Sofie Coppoly. A že mi zatraceně scházel! 90 % ()

Coleator

Zajímavá sonda do života člověka, který je znuděný svým životem... Z počátku trochu zvláštní styl animace, ale to by nebyl Charlie Kaufman, aby nepřišel zase s něčím podivným :) ()

ScarPoul

Kaufmanova Kým sa skončí táto noc. O samote. Bolesti. Túžbe milovať. Byť milovaný. A o všetkom medzi tým. Hľadanie toho kým sme, kým sme boli a či môžeme byť niekým iným. Kaufman nesklamal čo sa týka nápadov a umne napísaných dialógov. Hoci sa jedná o stop motion animation, postavy pôsobia uveriteľne a systematicky predávajú divákovi pocity smútku a čarosmutnej radosti a následného rozčarovania. Anomalisa je film, ktorého koncepciu ruší len jedna jediná vec - samotná scéna konferencie. Hoci chápem čo ňou chcel tvorca povedať. Bez nej by mi ale niektoré veci fungovali v rámci katarzie lepšie. Ale aj tak sa jedná o výborný a úprimný film. Fungoval by skvelo aj ako hraný film a funguje tak aj v tejto podobe. Thewlisov hlas perfektný. Mal by dabovať viac. ()

maddy

Anomalisa nakoniec nijako anomálna nie je. Občas síce inklinuje k tomu vytvoriť opäť raz jednu zaujímavú filmovú podivnosť (psycho snové sekvencie) a tešil som sa ako sa s pribúdajúcimi minútami stane z Anomalisy nejaký ten animovaný mind-fuck, no Kaufman tentoraz ostane vyslovene iba pri tom pokuse, ktorý nikam ďalej nedotiahne. V jadre je Anomalisa iba obyčajným romantickým príbehom o pánovi v strednom veku, ktorý ma zo života depresiu a rieši si ju aférou na služobnej ceste. A ten malý presah s hlasmi ľudí, ktorí sú všetci nadabovaní jedným mužským hlasom, okrem jedinej, odkazujúci na to ako nám ľudia po čase zovšednejú mi príde trochu málo. Priestor tu bol na viac, teda aspoň sa tak Anomalisa po väčšinu času tvárila. V tomto podaní to malo byť buď kratšie (na krátkometrážny snímok by bol námet ako stvorený) alebo podstatne dlhšie a rozpracovať viacero motívov, pretože takto po skončení ostane iba pocit „a to bolo všetko?!“. Stop-motion animácia výborná, dabing taktiež, skvelá melancholická atmosféra po celú dobu, ale inak možno až príliš obyčajný a ničím výnimočný príbeh o mužov s krízou stredného veku. CEKOVO: 3* (6/10) ()

kaylin

Na jednu stranu se mi strašně líbí, jaká firma byla zvolena a že se ukázalo, že stop motion ještě není mrtvé a je možné jej použít pro skutečně různé příběhy. Ten děj samotný mě ale nedostal, i když ukazuje, jak je někdy komplikované... no, žít. Někdy nevíme, co chceme, a ani nejspíš nemáme možnost to dostat. ()

Kaluž

Charlie Kaufman se zase jednou probral z hibernace, aby nás oblažil další existenciální onanií. Tentokrát však docela zbytečnou. Jako kraťas na YouTube kanálu by to asi uspělo, ale v devadesátiminutové stopáži se to téma odcizení a krize středního věku výrazně rozmělní. A nakonec vám v hlavě zůstanou jen ty loutky. A jedna chytlavá písnička. ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary