Mafie a nejznámější drogová cesta, kdo se jí postaví – zaplatí... Marseille 1975. Pierre Michel přijíždí s celou rodinou do Marseille, protože byl jmenován vyšetřujícím soudcem pro potírání mafie, především jejich drogové činnosti. Michel se zaměřuje na tzv. Francouzskou spojku (French Connection – La French) organizaci, která zajišťovala největší a nejdůležitější drogovou trasu tehdejší doby, a Marseille byla jejím hlavní uzlem. Neohrožený Michel se postavil nedotknutelnému kmotrovi Gaëtanu Zampovi a brzy pochopil, že pokud chce dosáhnout výsledků, musí změnit své dosavadní metody... Film byl natočen podle skutečných událostí. Soudce Pierre Michel, dlužno poznamenat, stejně charismatický jako jeho filmový představitel, stačil za svou krátkou kariéru objevit a zničit šest drogových laboratoří a zatknout sedmdesát překupníků drog. Po soudci Francoisi Renaudovi, zavražděném v roce 1975 v Lyonu (jeho postava inspirovala režiséra Yvese Boisseta k natočení filmu Soudce zvaný Šerif) byl Pierre Michel druhým zavražděným soudcem, od doby okupace. Michel byl doslova popraven mafií v roce 1981, když jel na večeři se svou ženou a dcerami. (Česká televize)

brasek

Pre mňa osobne je tento snímok veľmi nevýrazný, v príbehu je veľa postáv až som stratil prehľad, dve hlavné postavy sú si skoro podobné a asi dvakrát som sa prichytil, že som nesprávne identifikoval dotyčného. Koniec je úplne trápny, ak sudca čo rieši mafiu si len tak bez ochranky jazdí na skútri a čaká až ho dostanú. Dynamika, tempo a akcia sú skôr priemerného charakteru a určite nemajú dominantnú úlohu v príbehu. ()

Kozlowski8

Výborná francouzská filmařina se skvěle vystiženou atmosférou Marseille 70. let a dobře zpracovanými a herecky ztvárněnými postavami. Především dvojice hlavních postav - Jean Dujardin v roli soudce Pierra Michela a Gilles Lellouche v úloze jeho hlavního nepřítele, mafiánského kmotra Zampy, jsou výborní. Do legendárních francouzských klasik tomu něco málo chybí, ale já dávám palec nahoru. 75 %. ()

Franki69

Mafiánské drama drogového podsvětí Marseille 70.let a inspirované skutečnými postavami a událostmi. To mi jako reference stačilo a nelituju. Neokoukaní a velmi dobří herci, velmi dobře zpracovaná retro výprava, režijně a scénaristicky hodně civilně pojaté a pro někoho možná až rozvleklé. No, mě to nenudilo, postavy v příběhu mě dostatečně zaujaly, abych si jejich střet opravdu užil a těšil se, kam a jakými cestičkami se bude souboj neúplatného soudce a protřelého mafiosa ubírat. Film má pro mne velmi sympatický look hutných francouzských kriminálek z minulého století. Dávám 75%, tohle je film, který by mi v kině nevadil. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý policajný thriller s mafiánskou tematikou inšpirovaný skutočnými udalosťami boja polície s drogovou mafiou. Takže spoznáme drogové podsvetie Marseille a odhodlaných policajtov, ktorí sú ochotní obetovať svoje životy v boji s mafiou. 75% ()

frenkie

La French je taková poctivá kriminálka ze staré školy o chytání drogového padoucha z Marseille druhé poloviny sedmdesátek. A sem směřuje první pochvala tvůrcům. Dobová atmosféra, tzn. ten sedmdesátkový look je vykresen naprosto precizně, ať už se jedná o auta , obleky nebo učesy. prostě všechno. Co se týká děje , jede to všechno podle už vícekrát viděného scénáře, žádné překvapivé zvraty, i ta závěrečná tragédie se dala předvídat, včetně toho setkání prominentů na lodi. Všechno to zašťituje "natočeno podle skutečných událostí" , což je v dnešní době ve filmech tak časté, že mám podezření, že jde ze strany filmařů o jistou formu alibismu, kdyby se to náhodou nepovedlo a oni natočili jenom nudnou sračku. "vždyť takhle to bylo" mohli by se vymluvit :-). To ale naštěstí není případ tohoto snímku. Druhá pochvala tvůrcům je směřována oběma hercům v hlavních rolích. Suma sumárum velmi poctivé 4*. ()

Snakefinger

Už se ani nedivím, že poslední dobou jsou francouzské filmy a špici. Nejinak je to tady u tohoto snímku. Super atmoška, super herci, akce napětí. Vše na svém místě. ()

carnacv

Krásný detektivní příběh o tom, co vše je třeba obětovat pro to, aby taky jednou došlo na krysy. Moc se mi zde líbila kombinace osvědčeného starého stylu točení kriminálek a prolnutí s moderními filmařskými postupy. Místy to fungovalo na výbornou. Už dlouho jsem neviděl starou školu v moderním hávu. K té moderně nesmím opomenout skvělý výkon kamery, která mě místy dostávala do kolen. Filmaři se museli vypořádat se smrsknutím rozsáhlého děje do kratšího časového prostoru a u mě osobně vyhráli nejen přiměřenou volbou stopáže, ale i pokrácením představování vedlejších postav (s tí se místy vážně nepárali), což se samozřejmě promítlo do jisté chaotičnosti děje, kdy musel člověk do sledování zapojit i mozek. No ono to taky čas od času neškodí že? Přestože jsem v této kriminálce postrádal trochu té investigace, musel jsem nakonec uznat, že na něj prostě již nebyl čas, neboť režisér nám nechtěl prostě naservírovat další kriminálku (ostatně ono už tu máme tematicky zpracovanou obdobu), ale chtěl se více zaměřit na "oběť" hlavního hrdiny, neboť nebýt jeho úsilí, tak by... K tomu v zásadě dokonale přispěl i Dujardin, který se v roli dokonale vyřádil. Dlouhou dobu jsem chtěl dát čtyři hvězdy, ale pak jsem vlastně nenašel důvodu, proč nedat hvězd pět. ()

gizi

Není to americké, je to francouzské, ale není to ze zlatých 70.-80. let francouzského filmu. To hovoří o tom, že jde o slušný film, nijak přehnaný, ale ani nijak výjimečný. 70% a 3*. ()

Googooplexer

Francúzsky typ rozprávania príbehu je tak otravný ako ešte nikdy. Okrem toho vyzerajú všetci rovnako, skoro ako v nejakom kórejskom či japonskom filme. Nektoré scény akoby zabudli vystrihnúť, Dujardin je dobrý ale tu akosi nie je čo predviesť. ()

hujerita

Výborný film, výborné spracovanie. Napätie a jednoducho parádna kriminálka, ktorých v dnešnej dobe moc nieje. Pierre Michel bol fajný tak isto ako jeho náprotivok Zampa. Čakal som kedy to Michel schytá, a že to prežije, ale akosi som sa dočkal až na záver a mýlil som sa. ()

mdf

Sice zdlouhavé,ale nic ubírající na kreditu, old pravá francouzská kriminálka.Soboj soudce a drogového mafiána v městě korupci,sahající již tradičně až do sfér politiky,skvělá dobová výprava.Sice to už nemá takový šmrnc jako za ery strejdy Delona a Belmonda.ale pobaví to. ()

Zaks

Celý čas to bola fajn krimi s Marseillského prostredia. Pekný retro štýl 60´ dýchal na každom rohu, až tak, že som dlho nemohol rozlíšiť hlavného hrdinu od hlavného zločinca. Mohli vybrať výzorovo trochu iných hercov do týchto zásadných rolí. No ale počas filmu som si zvykol a neskôr ich aj správne rozlišoval, napríklad manželky mali úplne odlišné. Sklamanie a * dole prišli až úplne na koniec, záver mi proste prišiel odfláknutý a až príliš skratkovitý, na to ako sa celý príbeh odvíjal, mohli sa s ním viac pohrať. ()

HanaFor

Hmm, tak to se mi líbilo. Atmosféra 70. let byla úžasně a do detailů zobrazena. Vyhledávám filmy natočené podle skutečnosti. Výborná kamera. Jako velké plus se mi líbila i použitá hudba, skladby skvěle doplňovaly děj. Za mě 5 hvězdiček. ()

McGuffin

V Marseille je na drogového gaunera a majitele exportního drogového impéria La French – Francouzská spojka, nasazený nový vyšetřovatel, který záhy pohoří, protože gauner má na své straně lidí z policie i politiky. Jenže jeden z úplatných se stane ministrem vnitra a z bezpečí Paříže schválí vyšetřovateli zdroje a záměr gaunera v Marseille porazit, a brzy zjistíme proč. Vyšetřovatel gaunera dostane za mříže, ale jeho samotného gauneři připraví o život, a všechny politické a smrtí vyšetřovatele dvojnásobné body spadnou ministrovi rovnou do klína. K tomu scenaristé Audrey Diwan, Orkun Ertener a též režírující Cédric Jimenez jako bonus předvedou publiku spokojenei manželky a děti gaunera i vyšetřovatele. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. MacGuffin Angus ()