Tajemství smrti slečny Neznámé

• Velká Británie The Autopsy of Jane Doe (více)

Otec a syn, oba koroneři, jsou vtaženi do komplexní záhady, v níž mají za úkol identifikovat mrtvolu mladé ženy, která měla očividně hodně temné tajemství. (Filmbox)

malylada

Za mě horor roku a nejoriginálnější duchařina za poslední roky. Stejně jako před lety s Lovci trollů si režisér bravurně poradil se vším, co vynikající horor potřebuje. Zápletka je velmi jednoduchá, kdy otec se synem dostane tělo dívky, kdy během pitvy zjišťuji záhadné příčiny smrti Jane Doe a během noci se začínají dít divné věci.....Už od začátku díky skvělé kameře, vizuálu márnice a domu, nabíhá nepříjemné napětí, které si film udržuje po celou doby, ba víc, dokáže ji pořád stupňovat. Ve filmu se neobjevují žádné klišé, hloupého jednání postav a příběh je budován postupně tak, aby pointa vynikla v závěru bez logických lapsů. Výběr herců nemá chybu a ústřední duo syn, otec hrají bez výtek. I když jsou místy tendence, kdy jsem si říkal, že se film může zbortit jako dům z karet, režisér ukázal, že má vše pod kontrolou a je mistr svého řemesla. Že by nový James Wan? ......9/10 ()

BoPo

Pitva so skvelou atmosférou. Postupné skúmanie tela. Odkrývanie ďalších a ďalších podivností, nezrovnalostí. Všetko vyzerá a pôsobí v pitevnom osvetlení vťahujúco. Bohužiaľ keď sa dej rozhýbe, tak sa začne ukazovať skutočná kvalita. Hneď je Vám jasno, že ide o hororovú tuctovku na ktorej si síce tvorcovia dali naozaj záležať, ale pochovali ju 20-30 minútovým vyústením, ktoré postrádalo atmosféru a nápad. Škoda. ()

Ouwen

Nejvíce obdivu si zaslouží Kelly, která dokázala zahrát dokonalou, chladnou mrtvolu a její prázdný obličej je nejvíce strašidelný prvek na celém filmu. Zbytek v podobě hlavních herců, soundtracku, režie, scénář, nelogiky, totální odpad. Předvídatelnost tomu nasazuje korunu, a ty jump scary působí fakt .... na sílu? To, co se stalo přítelkyni mladého, byl fakt totální vtip a zabilo to pro mě celej film. Příliš odpovědí člověk též nedostal a ta hororová složka je excelentně odfláklá. Celá pitva trvá snad jen pět minut a ani to není až tak detailní porcovačka. "Řezba" v tom kouři byla fakt srandovní. Čerpá to z těch "hororů", kterými pohrdám a má to jen nádech originality v podobě cool prostředí.. ()

evilmind

Až na trochu do ztracena konec je to parádní komorní jízda pro dva herce a jednoho umrlce. Nepřišlo mi to zase tak strašidelné, jak se neslo předem fandomem, a spíš jsem ocenil originalitu příběhu. André je prostě borec. ()

JohnCZ

Kvalitně natočená rutina s, na poměry současného hororu, překvapivě dobrým obsazením a postavami, které se chovají příjemně logicky a tím i sympaticky. Od začátku se to nese v řádně hutné atmosféře, s trochu zbytečně lacinými lekačkami, ale zase zápletkou, která vzbuzuje zvědavost. První půlka s prvotním ohledáváním a následnou pitvou je fakt super - napínavá, vtahující, slušně explicitní, ale ne nijak lacině nechutná. A ač to může znít morbidně, klidně bych si naordinoval i nějaký obdobně zpracovaný seriál z tohoto prostředí. Jak ale scénárista odhalí karty a film se přikloní více ke klasickému hororu, už to není úplně ono a asi jsem čekal i trochu sofistikovanější pointu, která by si více hrála s očekáváním diváka. Ta první polovina tomu vyloženě nahrávala. ()

joehot

Na pohodu. Skvělé do doby, než začalo jít o klasický současný americký horor, pak už jen klasický současný americký horor. ()

corpsy

Vidieť dneska vydarený horor v minimalistickom podaní, je tak trochu zázrak. A aby fungoval, o to lepšie. Keďže nechcem spoilerovať, musím mlčať o aspektoch, ktoré robia z diela monštrum moderného strašidelného žánru. Nieje to dokonalé, ale ono je to z väčšej časti ORIGINÁLNE, čo je v tejto oblasti, v dnešných časoch, takmer nemožné. Poďte sa báť. ()

SlecnaSmilly

Mňo, první půlku filmu jsem zvládla celkem v pohodě, vypadalo to na trochu drsnější detektivku, nicméně pár mrtvolek děvče jako jsem já nerozhodí, že. Ale kolem čtyřicáté minuty začíná přituhovat, takže jsem pro jistotu druhou část dokoukala s přetaženou dekou přes hlavu, tedy úplně nevim, co se tam dělo, ale hodně tam na sebe křičeli „Come on“ a „Fucking.“ Prostě debata jak u nás doma, když se dohadujeme o tom, kdo bude luxovat, to jsou naprosto stejně vypjaté chvíle. Možná je ten čas úklidu i horší, než když vás honí párek oživlejch mrtvol, jelikož před matinkou s vysavačem, co klepe na vaše dveře, se jen tak zabarikádovat nedá. ()

Tryskomyš

Tak jak bylo dneska na pitevně? Ále, ani jsem si neškráb. To by asi tak charakterizovalo tento film. Jako, něco do sebe to má. Ale v podstatě je to celý film o pitvě. A ještě prakticky jen s 3 herci. Na 4* to nemá. Řekněte mi, kdo se dokáže dívat hodinu na pitvu. Někomu by to mohlo dělat fakt špatně. Já nejsem tedy žádný cimprlich, proto jsem to dala v pohodě. Ale nenadchlo mě to. ()

schizmo

Pitvám, pitvám a najednou koukám, že vymítám, vymítám. Pokud jste někdy chtěli vidět pitvu, ale báli jste se zeptat, tak tohle je solidní nakouknutí pod umrlčí rubáš. Do skvěle vyrodukovaného hávu zabalená moderní pitva se všemi hnusy, až si člověk říká, kdo by dneska chtěl točit film o pitvání mtvoly. Jenže temná atmosféra brzy ukáže, že tady půjde o mnohem víc, než o vyndávání vnitřností ze zemřelé dívky. Napětí, lekačky, překvapivý vývoj i wtf momenty - vše v hojném počtu. Víc prozadit nemůžu, protože by vám to zkazilo překvapení, kterých si pro vás Janča připravila požehnaně! ()

hous.enka

Pitva Jane Doe má zaděláno na to, aby se stala klasikou. Vždyť viděli jste nějaký lepší horor z prostředí patologie? Potenciál mrazáků byl plně vytěžen, mrtvé oči Jane Doe mě ještě dlouho budou budit ze spaní. Myslím, že tenhle snímek nabízí za málo peněz (celé se to odehrává v pitevně, hraje tu všehovšudy desítka herců včetně komparzu) hodně muziky. PS: Pár scén jsem musela sledovat se zavřenýma očima a zakrytýma ušima... Asi stárnu. ()

agentmiky

Kvalitní horory jsou v dnešní době opravdu nedostatkovým artiklem na skladě, a tak jsem se těšil jako malé dítě na nový přírůstek do tohoto žánru. Vlastně ani nevím, proč horor nespojili již dříve s pitevnou, neboť je to setsakramentsky dobrý nápad, který má vysoký potenciál. Děj filmu se odehrává na jediném místě, což by někde mohl být na škodu, ale tady to perfektně sedí. Atmosféra je mistrovsky vyšperkovaná, až se mi někdy tajil dech. Hlavní herecká dvojka byla dost sehraná. Samotná pitva byla po technické stránce bezchybná, vypadala dost realisticky. Objevilo se zde pár neokoukaných nápadů, z nichž bych jednoznačně vyzdvihl ten se zvonečkem, protože scény s ním naháněly docela husí kůži. Určitě se ve scénáři objevilo pár drobných chyb anebo prostě nicneříkajících momentů, ale žádnou podstatnou chybu jsem nezaznamenal. Nejlepší chvíle byla ta se sekerou (kdo viděl, ví co myslím) a samozřejmě závěr, kdy to vypadalo již nadějně, ale Jane Doe si prostě nedala pokoj a musela prostě posledního žijícího oddělat. Chtělo by to více takových snímečků. Za mě dávám 82 % ()

NinonL

Příběh otce a syna patology mě příliš nenadchl. Dovezou jim na stůl tajemnou mrtvolu dívky, aby určili příčinu smrti. A s každým řezem a pohledem přes mikroskop se dozvídají další část středověkého tajemství. ()

Krt.Ek

"The Autopsy of Jane Doe" jistě perfektně funguje (na tom se zde, jak vidím, shodneme mnozí) coby "žánrovka" (a ne pouze horror; osobně jsem si víc užíval první polovinu ve stylu Crime Scene Investigation), dovolím si však tvrdit, že se nevyčerpává jako pouhá zábava, nýbrž že se kongeniálně dotýká i vcelku závažného tématu, které se s lidstvem táhne už od nepaměti. Oním tématem jsou přirozené hranice lidského rozumu/poznání. Veškerý děs tohohle filmu plyne z toho, že se moderní rozum, který si už ani nepřipouští, že by se nemohl dobrat pravdy (že by mu něco mohlo zůstat skryto), setká s něčím, na co nestačí. Vím, s tímhle motivem pracuje mnoho horrorů, zde je to však vyšperkováno. Vezměte si třeba už to, že hlavní hrdinové se živí patologové. Nevím, zda existuje vedle přírodovědců (fyziků, chemiků, astronomů) nějaká jiná profese, která by lépe symbolizovala aspirace moderního rozumu. Patolog, toť luštitel tajemství smrti! SPOILER ALERT Emblematická pro onen střet mezi požadavky rozumu na jasnost na jedné straně a děsivým, nevysvětlitelným Neznámém na straně druhé by mohla být smrt Emmy, Austinovy přítelkyně, kterou v domnění, že se braní oživlé mrtvole usmrtí jeho otec. V mlze rozum (se služebnými smysly) nemůže věřit ani sám sobě. Stejně tak fascinující je i závěr, jehož fatálnost jsem původně kousal jen těžko, ale s odstupem několika hodin musím uznat, že smysluplněji to skončit vlastně nemohlo. Kdyby prošla otcova oběť a Jane Doe by nechala syna žít, znamenalo by to, že rozum může zvítězit nad čímkoliv, že jeho nároky jsou oprávněné. Těžko se smlouvá s něčím, čemu nerozumíte, a proto musela býti prohra totální. SPOILER ALERT 80% ()

Alqarin

Úvod vynikající, neotřelý, v půlce ale nastupují laciné žánrové propriety, aby se tonakonec zvrhlo v tisící derivát Kruhu. Obrovská škoda. ()

TomX2

The Autopsy of Jane Doe ma prekvapil a nečakane aj uchvátil svojou atmosférou. Celé je to zaujímavé, príjemne natočené, dobre napísané a zrežírované, našťastie aj celkom krátke, takže aj keď sa mi posledných 15 minút vôbec nepáčilo, kvality tohoto snímku nemožno zaprieť. edit (25.11.2018): Odčítavam jednu hviezdu. ()

Praxis

Skvělé hororové trademarky ještě vyšperkované naprosto odpudivou pitvou. Vysvětlování trošku křečovité, ale v rámci žánru nakonec průměr. Filmu škodily tak trochu scénáristické lapsy. Na mě působila depresivně spíše ta první část, než klasická hororová vyvražďovačka. Hlavním postavám jsem fandil, a tak jsem byl v podstatě hodně zklamán, že to odprděly. Snad poprvé, co se mi to u hororu stalo. 65% ()

Vyrida

Příjemné mrazivé překvapení, které kdyby se vyvarovalo hlavně ve své druhé polovině na můj vkus až moc za vlasy přetažených scén a hlavně už pomalu tradičního závěru, mohlo mé hodnocení dopadnout i o trošičku lépe. I tak ta atmosféra je místy přímo dech beroucí a drží si vaši permanentním pozornost prakticky nonstop. Rozhodně bych však nedoporučoval koukat slabším povahám, protože samotná pitva mrtvých těl nemusí leckomu udělat dobře od žaludku a věřte mi, že je zde dostatečný počet detailních záběrů na všelijaké vnitřní orgány lidského těla. Nebýt toho všudepřítomného klišé v závěrečné části, dal bych silné čtyři hvězdičky bez nějakého přemýšlení. Takhle to vidím na slabší 4, které i mimo jiné zachránila chladně okouzlující Olwen Catherine Kelly. ()

PKD

Další poctivě odvedená filmařina, bez nějakých zbytečných kudrlinek, zákrutů a pod. Nevím sice, zda bych za každou cenu vyžadoval pokr. (taky o čem by to bylo? to stejné ale v bledě krvavém. Jedině snad, že by tu  ´´bosorku´´ definitivně vypli) zatímco the Sklep by ho potřeboval jako sůl, ale stálo to za to a 4 si to zaslouží. Nelze nesouhlasiti s kolegou honajzem2 co se týče atmosphéry, která byla vskutku v 1.pol. o něco hustší, než v té 2. Na druhou str., tohle má tisíce jiných filmů, takže bych to nebral jako handicap. I když vím, že jsou rejžové, kteří by to vytunili na 100% po celou dobu stopáže. Brian Cox bezchybný jako vždy. Nevím, zda to je tím vedrem a s tím spojenou mírnou otupělostí, ale pitva jako taková, včetně pro mne většinou dosti nepříjemné odhalování mozku (to mi vždy u filmů nedělalo zrovna dobře, viz. Hellraiser II či Hannibal) mi tentokráte nic+moc nedělaly a mysl to přijala, jako něco, na co se dívám zcela běžně.;-) Rozpočet byl jistě dosti slušný, páč bych přísahal, že ti 2 pitvali reálnou herečku. Olwen Kellyová má vskutku odvahu a nestydí se když uvážím, že se zde tzv. představuje. No, to si tedy udělala výraznou reklamu, holka jedna.;-) Body navíc i za to, že nešlo (až na 1 případ) o prvoplánovou lekačku, kterou je tak plný dnes již značně vyčpelý, Conjuring universe. Kdysi výborný. A řidič sanitky, co na konci veze Jane D. ze 17.st. esli jsem to správně pochopil, vypadá na 1.pohled jako B. Obama.;-) Povedlo se. Je tam pár přequápek, vhodná stopáž (samoz., že si dokáži představiti, že by to bylo o 10min. delší) komornost a od teď již poněkud děsivý song Open Up Your Heart (And Let the Sunshine In) který je absolutně geniálně použit při Austinově marném pokusu ke konci otevříti ten poklop na střechu. Sheriff Burke ,,Pryč z mého okresu. Hlavně ji odvezte pryč´´. Máš recht. Ať se s ní tentokrát trápí někdo jiný. Snad to někoho nenapadne, ale tohle by opravdu mohla teoreticky býti další nekonečná série. ()

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál