Pelé: Zrození legendy

• USA Pelé (více)

Pelé. Jméno známé po celém světě, sportovní legenda, která změnila fotbal jednou provždy, národní hrdina, na jehož bedrech spočívaly sny i naděje celé země. Dříve než se však stal ikonou, byl dítětem pocházejícím ze slumů brazilského Sao Paula, tak chudým, že si nemohl dovolit ani opravdový fotbalový míč. Film zachycuje jeho raketový vzestup – od drhnutí podlah ve snaze zaopatřit rodinu přes zdokonalování úchvatného stylu hry v ulicích až po účast na mistrovství světa ve Švédsku, kde v pouhých sedmnácti letech střelil vítězný gól a Brazílie díky němu poprvé vyhrála – a oživuje největší sportovní příběh dvacátého století. Za pomoci Vincenta D'Onofrioa a brazilské hudební hvězdy jménem Seu Jorge. (HBO Europe)

progression

Hodně zajímavý životopisný film o začátcích Edsona Arantese do Nascimenta celosvětově známého jako Pelé. Jeho krušné začátky v dětství i strmá a skoro neuvěřitelná sportovní kariéra v šestnácti až sedmnácti letech. Fotbalové záběry byly hodně zajímavé (i když někdy ne až tak úplně objektivní). Postavy Peléových rodičů nepostrádaly zajímavost a co bylo ve filmu znázorněno velice výstižně : vrcholový sport není zdaleka jen o talentu, dřině i technických dovednostech, ale daleko více o "hlavě" i sebedůvěře. To bylo pěkně ukázáno jak v dětském období, tak i v representačních počátcích (a nejenom u Pelého). Skutečného Pelého jsem si ve filmu samozřejmě všimnul, i když se tam jen mihnul (podobně jako to dělával Hitchcock ve svých filmech) a na svůj věk zdaleka nevypadal. Každopádně je celý film moc příjemné pokoukání, i když po pravdě řečeno čekal jsem ještě více, taková legenda by si určitě zasloužila ještě něco lepšího, realističtějšího i obsažnějšího a jeho fanoušci samozřejmě také. ()

zdenny

Film o jednom z nejlegendárnějších sportovců v historii lidstva. O vzoru pro generace mládeže. O ikoně a ztělesnění píle, skromnosti a gentlemanství. Takovýto film by si zasluhoval minimálně čtyři hvězdy. Taky jsem o nich zpočátku uvažoval. Jenže bohužel nemůžu dát čtyři hvězdy filmu, který se v určitých pasážích proměňuje ve videoklip. ()

Autogram

Typický životopisný film: detstvo, mladosť, dospelosť, a mezitým sa kope do lopty. Už to ani nemohlo byť viac tuctové, ako sa podarilo v tomto fime. ()

venca163

Vzal jsem na víkend nějakou prácičku, takže jsem samozřejmě místo toho hrozně prokrastinoval. Když už jsem se chtěl zvednout ze křesla, tak začlo v telce tohle a já jsem si řek, že to je ideální způsob jak strávit další 2 hodiny. Nejsem zrovna kdovíjakej fotbalovej fanda, ale i tak mě to celkem bavilo a dozvěděl jsem se pár věcí, co jsem (o fotbalu, Pelém, Brazílii...) nevěděl. Takže ztráta času to určitě nebyla, formu sportovní pohádky ale tolik nemusim. #v16veSlumu #v17NaMS (65%) ()

preclajsz

Možná to není dokonalej film, ale nejsem žádnej znalec. Mě se to líbilo a podle toho také hodnotím. Klobouk dolů před Pelém a brazilským stylem hry. Komu se líbí sportovní, místy vtipný a na city hrající styl filmů tak můžu jedině doporučit. 80% ()

iXtr3m3

Veľmi dobrý film, ktorý by si zaslúžil aj dlhšiu stopáž o jednom z najlepších futbalistov storočia. Ginga bola skvelá, rovnako ako aj obsadenie. Bolo to hravé, bolo to skvele natočené, vymakané spomaľovačky v závere, jednoducho krása. ()

Wally

Asi sem čekal něco jiného....tohle bylo moc zidealizované, spíš než o fotbal šlo o míčovou ekvilibristiku... Lehké zklamání...realita byla asi jiná... ()

Loki_Six

At one time the Commentator talked about a player possibly receiving a red or yellow card during a 1958 World Cup match. The card system was not introduced until the 1970 World Cup. ()

Ashar

Film pro milovníky fotbalu. Já tedy těm Brazilcům fandím. Pelé byl výborně zpracovaný. Bylo hezké, jak namyšlení Švédi dostali na prdel. ()

Hanys_ odpad!

Strašlivá kravina. Ta první třetina hrající si na něco ve stylu Města bohů s odřenýma ušima ještě ušla, ale postupem času šel celý pohádkový příběh do kopru. Úplně nejvíc mě dokázaly pobavit fotbalové parádičky ve stylu "na Peleho leti centr, kolem něj samo nikdo není (jenom šest protihráčů postává kolem a koukaj) a on osamocen střihne nůžky." Prostě fotbalový film od Amíků.. ()

Lefty86

Nádherně natočené. Znám Pelého životopis, znal jsem detaily z jeho soukromý. Kolikrát jsem měl husinu, kolikrát se mi draly slzy :-) Parádní rekonstrukce příběhu legendy ! ()

filipvrbik

Kdybychom nevěděli, jak film dopadne, byl by ještě mnohem lepší... I tak ho ovšem považuju za jeden z nejlepších sportovně-životopisných filmů vůbec...Mně se líbilo zejména to, kdy se vracíme do Pelého dětství, kdy ještě neměl přezdívku Pelé a hrál mezi slamy. Vadu filmu vidím v tom, že byl až téměž zbožtěn a ostatní hráči jsou notně upozaděni (koneckonců to produkuje Pelé, takže se není čemu divit). Taky nevím, jestli zpomalené záběry jsou to pravé, ale zase soukromí a dětství s rodičibylo opravdu zachyceno skvěle (sám Pelé říkal, že viděl otce plakat jedinkrát v životě, a to když Brazílie prohrála titul v roce 1950 před 200tisici diváky na stadionu Maracaná v Rio de Janeiru)..Symbolicky film vznikl v roce 2016, kdy Neymar rozhodl penalty na Olympijských hrách v Riu, taktéž na stadionu Maracaná a Brazílie prvně vyhrála Olympiádu a kruh se uzavřel...A samozřejmě jsem si všiml camea Pelého v hotelu...95% ()

.baris.

Hodně silné tři hvězdičky. Fotbal miluju a Pelého příběh je sám o sobě velmi silný, zároveň se ale pořád nemůžu zbavit dojmu, že se z toho dalo vytřískat trochu víc. Víc vtáhnout do děje, podnítit víc emocí u diváka (ač některé scény byly dechberoucí, to zas jo) a ukázat trochu víc fotbalu. Nevím, jestli to bylo střihem, scénářem nebo čím... Dobové záběry každopádně top! ()

HonzaSim

Krásný životopisný film. Snímek nemá hluchá místa a bavila mě jak část o dětství a trénování s plody, tak svět velkého fotbalu. Jeho příběh jsem neznal, možná o to víc mě upoutal. Každá a nejen sportovní legenda si zaslouží min. takový film. Vždyť není většího jména v historii tohoto sportu, než právě Pelé! Dokonce se této podívané podařilo napravit mé hodně pochroumané (ne)sympatie k této fotbalové velmoci a to je co říct. (Poděkujme oscarovému herci Neymarovi.) Nechyběl ani emotivní závěr, takže jsem dostal vše, co jsem mohl chtít. Také jste si všimli samotného Pelého před vypuknutím finále MS? Sice scifi, ale stejně potěší. A k první předním komentujících jedna poznámka. Místní sestava antisociálů odborně hodnotí film o fotbale, který možná neviděli ani v televizi, tak to je gól. ()

dehlie

O futbale, jeho histórii a samozrejme o Pelém viem dosť. V tomto filme sú určité nezrovnalosti a skratky (napríklad oproti Pelého životopisu), avšak mňa zaujal a priznám sa, že miestami dojal. Pelé je a navždy bude Kráľom futbalu. ()

mira007

Takové mdlé, nezáživné, ale asi je to tím, že nevěřím, že se dá věrohodně natočit životopis jakéhokoliv profesionálního fotbalisty. Mladý Pelé a jeho cesta na vrchol přesto nebyl špatný námět, ale zasloužilo by si to něco lepšího. ()

toi-toi

Film je pre milovníkov futbalu a športových filmov povinnosťou. Poriadna dávka pátosu, srdcervúcich momentov a hlbokých prehovorov do duše. Taká chlapská červená knižnica. Kamera často kopíruje Góóól, no veci tu pekne fungujú a niekoľko nepresností sa odpustiť dá. ()