Reklama

Reklama

Sama nocí tmou

  • USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)
Trailer 1

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (176)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Keď v meste plnom násilia, drog a prostitúcie, neexistuje jedinec mužského pohlavia, ktorý by aspoň z časti nastolil poriadok, prichádza žena v čiernom plášti na skateboarde, Peržanka, zahalená rúškom tajomstva, s vnútornou silou pohľadu nahnať strach, pričom s nepriateľmi dobra, zastávajúcich zlo, sa radikálne vysporiadava po svojom. Upírka, ktorá neverí v lásku, jedného večera, pri brázdení prázdnych ulíc naráža na mladého muža, pri ktorom pocíti neočakávané emócie, ktoré ju nútia zamyslieť sa, že nie všetko je na tomto svete skazené. Bude to však stačiť na šťastný život dvoch zamilovaných, no zato úplne odlišných "bytostí"? Zaujímavý soundtrack. Svojský pohľad na tvorbu, ktorá počas celého sledovania snímku vyvolávala zvláštne pocity. Toto spracovanie rozhodne nesadne každému. Popravde, v úvode som mal pocit, že s týmto filmom zotriem podlahu, no akosi si ma Ana Lily Amirpour čiastočne časom predsa len získala. Jediné čo mi je naozaj ľúto je fakt, že napriek občasne nepríjemnej atmosfére, snímok predsa len z hororového poňatia nie je výraznejším. Chcelo toho viac ako len pár pasáží, ktoré naženú "strach" ako taký. Pohľad na tunajšie hodnotenie takmer 70% mi však príde totálne prepálené - 55%. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

Hodně zajímavý debut, nad nímž se vyplatí přemýšlet. Od začátku je vidět, že Amirpour přesně věděla, co chce točit a diváka pohltí ponurou atmosférou osamělého města, které jako by existovalo ve vlastním vesmíru a v jakémsi bezčasí a jehož obyvatelé žijí alternativním a z reality odtrženým životem. Prakticky každá postava je nesmírně zajímavá ("mimózní" dealer, tajemná upírka, těžce drogově závislý otec, rádoby rebel, který neví, co si se sebou počít...) a je fascinující je sledovat. Amirpour bravurně pracuje jednak se zmiňovanou atmosférou, ale také s hudebním doprovodem, který se k náladě snímku přesně hodí a sem tam připomene Morriconeho, aniž by ho ale jakkoli vykrádal, což je strašně příjemné a osvěžující. Vysloveně potěší i promyšlené kamerové hrátky, které krom černobílého ladění zaujmou především změnou perspektiv a invenční prací se zaostřováním. Taktéž neznámí herci jsou skvělí a dokreslují navozený pocit autenticity. Je ovšem pravda, že film není jednoduchý na sledování, některé věci tam nejsou objasněné (hlavně původ titulní upírky) a toho tzv. artu tam bylo na můj vkus až moc a některé dlouhé záběry a formální manýry si autorka rozhodně mohla odpustit. Tato určitá zahleděnost do sebe sama totiž zbytečně sráží velmi dobrý dojem z jinak zdařilé žánrovky, která je neotřelá, nepostrádá nápaditost a v neposlední řadě představuje autorku, jejíž tvorbu se v budoucnu nejspíš vyplatí sledovat. 70% ()

Reklama

George Stobbart 

všechny recenze uživatele

Čiernobiely artový horor z iránskeho prostredia na upírsku tému. Znie to divne? Aj to divné je... Ale v dobrom slova zmysle. Už tradičný kus romantiky, ktorá je častou súčasťou „vampire stories“ sa nezaprie, ale je to ohodené určitým grindhouse nádychom, ktorý je v kontraste s tým čiernobielym vizuálom a pomerne pokojnou atmosférou, ktorá z filmu hypnoticky sála. Doplnené príslušným náladotvorným soundtrackom, dotvárajúcim nezvyčajný filmový zážitok, ktorý môže zaujať, ale i nudiť; závisí od človeka, nálady, očakávaní... Mne sa to zväčša páčilo. ()

Madsbender odpad!

všechny recenze uživatele

[Febiofest 2015] Ak som niekedy pochyboval o tom, čo znamená slovné spojenie "plagátové postavy", film "najhustejšej iránskej režisérky" definitívne zmazal akékoľvek moje pochyby. Dosiahnutiu neurčitého falošného štýlu padá za obeť funkčný príbeh a celé Skazené mesto je len potemkinovskou dedinou, ktorá zakrýva obriu dieru zívajúcu prázdnotou. Naoko starostlivo komponované, v skutočnosti často nahodilé čiernobiele zábery zhadzuje neschopnosť režisérky pracovať so zaostrovaním. Takmer každá scéna je dlhšia, než je potrebné (a nevyvažuje to žiadnym hlbším zmyslom či iným, než len povrchným zámerom), vďaka čomu sa postupom času stáva ťahavá pomalosť filmu neznesiteľnou. Absentuje tu koncept, štruktúra aj zmysluplnosť, zostáva len - a tomuto výrazu sa obvykle vyhýbam, pretože je znakom určitého elitárstva - urážajúci gýč (za nič iné ani nemožno nechcene vtipné wtf momenty typu transvestita s balónikom považovať) a uspávajúca nuda. Dávno som nemal tak alarmujúci pocit, že sa tu ktosi na čosi veľmi silene a nevkusne hrá. S prehľadom najhorší film festivalu a totálna strata času. 0% ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Americký nezávislý film má mnoho podob, a tohle je jedna z nich. Existenciální romance o dvou ztracených duších ve Zkaženém městě. V pár zábavných scénách jsou vydařené variace na hororová klišé, ale zařazovat do téhle kategorie samotný snímek mi připadá nemístné. A že mají postavy drobek exotičtější vzhled a dialogy jsou v perštině, to je jen takové drobné ozvláštnění. Největší slabinou je těch pár pasáží, kde to vypadalo, že autorka nedrží nitky svého příběhu pevně v rukou. Jinak sympatický počin. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (6)

  • Pri navrhovaní vizáže pasáka Saeeda (Dominic Rains) sa režisérka inšpirovala frontmanom kultovej Juhoafrickej kapely Die Antwoord – Ninjom. (Hamaradža)
  • Ve filmu hrají herci, kteří se v Íránu narodili, nebo tam mají předky. (M.B)

Související novinky

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Oscarové filmy, kultovní české seriály, přehlídku tvorby mladých nadějí českých filmových škol, originální Kinokavárnu s vybraným filmovým menu od Aerofilms a nádavkem diskuze s tvůrci. Festival Rock… (více)

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)

Reklama

Reklama