Sama nocí tmou

Alex O'Flinn

Kostýmy:

Natalie O'Brien
  • Chlupis

"Hello to Czechoslovakia," zazněl video vzkaz od Any Lily Amirpour před projekcí filmu. To, co následovalo pak, bylo ale naneštěstí ještě mnohem tragičtější. Rozumím inspiracím od Leoneho, přes Jarmusche až po Lynchovu Eraserhead, A Girl Walks Home Alone at Night ale naneštěstí nepobralo nic od svých velkých vzorů. Pocta se skládá s až studentským neumětelstvím a póza střídá pózu, bez jakéhokoliv náznaku nadsázky, nadhledu nebo sebereflexe. Všichni zúčastnění jsou očividně přesvědčeni o velkém umění doprovázeném sound designem, který svou prvoplánovostí společně s drtivou většinou hudebního podkladu není ani tak děsivý, jako spíš zcela děsný. Je škoda, že režijní zoufalství a moderní videoklipovou vatu se nepodařilo odhalit i v širším kontextu a režisérku čeká spolupráce s jednou z nejtalentovanějších producentek současnosti Megan Ellison (The Master, Her, Foxcatcher,...) pod společností ANNAPURNA Pictures. Takovou příležitost by si zasloužili jiní a lepší.(8.1.2015)

[ČSFD projekce - AERO] Tempem připomínající ultranudné Night moves, narozdíl od nich však vtipné, popkulturní, podmanivé a naprosto jiné... a je tam kočka Musaki a Rajnit z HIMYM, kterej se ukáže taky v jiné roli než řidiče limuzíny. Jsem zvědav na příští celovečernák Íránské řežisérky Ana Lily Amirpour. Příště bych prosil více odstínů (než jen) šedi. 73%(8.1.2015)

• Fr

„DĚLALA JSEM ŠPATNÉ VĚCI. JSEM ZLÁ.…“ /// Sama (a v noci) si to v hábitu šuká po ulicích a dohlíží na morálku. Mohla by nahradit u nás známý „peklo“, ale vlastně i vona v skrytu (mrtvý) duše čeká na svýho Drákulu. Vlastně spíš na někoho, kdo by ji … (jasně taky, ale třeba měl trochu rád…). Prostitutka tancuje s balónkem (hovno v práci. Jen tak, aby zahnala nudu a vodehnala napětí vočekávající obecenstvo!), upírka zevluje na skejtu a aby to nebylo úplně divný, smlsne si na houmlesákovi. Ať se snažím sebevíc, zavíraj se mi víka. Další upírská artovina, která mi na rozdíl vod Jarmusche, nemá co říct. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Film musí dobře vypadat. Na příběh seru! 2.) Su upír a přemejšlím vo bejváku v Iránu. 3.) Thx za titule ,,Jemu, tedy IDžORovi“ (+ Holesinka.M) /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(22.4.2015)

Uhrančivý atmosférický audiovizuál, kterému bohužel k dokonalosti chybělo poměrně hodně. Především pevně sevřená dějová linka, která by celé to krásno pořádně podtrhla, nebo také propracovanější reflexe hlavních postav. Z kinematografického pohledu mnoho nedostatků, které však u mě přebila skvělá kamera. Sama nocí tmou vnímám spíše jako dlouhý hudební videoklip (parádní a vtipný videoklip!), než plnohodnotný celovečerní film.(9.1.2015)

Íránský film vždy překvapí. 1) 34letá scénáristka a režisérka Ana Lily Amirpourová označila svůj žánrově nezařaditelný debut za první íránský upíří špagetový western. No nevím... 2) Režisérku samu můžeme vidět ve filmu hned třikrát: a) hraje postavu Shirin, dívky s makeupem kostry na párty, b) místo Sheily Vandové jezdí na skateboardu a c) na malém plakátu dívky s vánočním světlem. 3) Film je íránský, ale s Islámskou republikou Írán nemá nic společného. Byl natočen ve Spojených státech s účastí původem íránských herců, kteří žijí v USA či v Německu (Marandi), scénář a režie je od v Anglii narozené a v USA žijící Peršanky, štáb a lidi okolo jsou Američané. A je to znát. 4) Zaujal mě 30letý velmi přitažlivý Arash Marandi (Araš) a 32letý Dominic Rains (pasák Saíd). 5) Výstižný koment: Bloody13.(13.1.2017)

• - Pri navrhovaní vizáže pasáka Saeeda (Dominic Rains) sa režisérka inšpirovala frontmanom kultovej Juhoafrickej kapely Die Antwoord – Ninjom. (Hamaradža)

• - Režisérka Ana Lily Amirpour je v reálnom živote skúsená skateboardistka. (Hudakfilms)

• - Natáčelo se v kalifornské poušti v opuštěném městečku. (Zdroj: Cinema). (M.B)