Sama nocí tmou

• USA A Girl Walks Home Alone at Night (více)
Trailer 3

Po Zkaženém městě, domově pasáků, dealerů a prostitutek, se po nocích toulá mladá osamělá upírka a podle vlastních měřítek nastoluje pořádek. Až nečekané setkání s Perským Jamesem Deanem vytrhne Dívku z její osamělé a smutné rutiny. Mladý muž je totiž snad posledním obyvatelem tohoto města, který si uvědomuje rozdíl mezi dobrem a zlem. Vizuálně výrazný celovečerní debut íránské režisérky Any Lily Amirpour vznikl v americké produkci a vyniká působivou ponurou atmosférou, svérázným humorem i promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury. Mluví se o něm jako o prvním íránském upírském westernu a odráží režisérčinu zálibu v brakových žánrech. Výsledkem je chytrý a těžko zařaditelný žánrový mix, který nezapře inspiraci hororovými filmy, westernem, komiksem a íránskou novou vlnou. Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu. (Aerofilms)

Trailer 3

TeeAge

|| Scenár: Ana Lily Amirpour | Hudba: ? | Distribúcia: ? | Štúdio: SpectreVision, Logan Pictures | Rozpočet: ? miliónov $ | Tržby: - $ (8.1.15) | Ocenenia: - (8.1.15) || Dôkaz o tom, že do kina sa môže dostať už čokoľvek. Niežeby Amirpour nemala cit pre vytvorenie atmosféry, to by som jej krivdil. Ale zaradiť film do westernového žánru len pre to, že má štáb jednu kameru, a že soundtack obsahuje dve trubkové pesníčky je prinajmenšiom neúcta k žánru. --- Každopádne je to film, ktorý sa do pólky určite oplatí vidieť, bavil som sa aj cez dlhé bezobsahové scény celkom dobre. Daná pomalosť zveličila minimalistické herectvo zúčastnených, a spôsobilo niekoľko úsmevných scén. V druhej pólke už sa prvky a spôsob len opakuje, takže som ju žial prezýval... Ps: práca so zvukom na míle prevýšla celý projekt. 45% | Kino Aero Praha, 8.1.2015 | ()

POMO

Pre kaviarenských intoušov, ktorých skúsenosť s upírskou tematikou začína pri Murnauovi a končí pri Jarmuschovi, to bude relaxačné osvieženie pohľadu na iránsku kinematografiu. Všetci ostatní si vytrhajú vlasy nudou. Film tak záživný a všeobecne prínosný, ako by bola Carpenter / Rodriguez verzia Kiarostamiho Chute čerešní. ()

ScarPoul

Mám rád filmy, ktoré idú proti diváckym očakávaniam a ktoré dbajú viacej na atmosféru, ako na samotný príbeh. Jednoduchá dejová línia má vytvoriť zdanie vlastného fikčného sveta o Bad City, ktoré ale nefunguje kvôli zameraniu sa na postavy. Tie paradoxne len prostredie vypĺňajú a slúžia ako kulisa k atmosfére. Tá je podporená výbornou hudbou a čiernobielym obrazom. Prostredie nesedí k postávam. Postavy k prostrediu. Ich vzájomný vzťah je mätúci. Značky upozorňujúce na postavu v čiernom sú rozmiestnené takmer všade, pričom ale postavy sú s prítomnosti tajomnej upírky stále vedľa. Ale aj napriek tomu mi to celé zaváňa úmyslom. Amirpour nenatočila dobrý film. Natočila iný film. A po všetkých tých schématických veciach sa mi celkom páči postoj, dajme upíra na skateboard a nechajme ho ísť nočnou ulicou. Podobná lahôdka akou bol pre mňa Neon Demon. ()

silentname

Myslím si, že tento film je trošku nezaslúžene podhodnotený, ale nechcem o tom moc polemizovať, lebo názory ľudí môžu byť rôzne. Tohto roku je to už druhý čiernobiely film, ktorý som videl, no kým ten prvý ("Set The Fire To The Stars") bol pre mňa veľkým sklamaním, tento bol ten pravý opak. Veľmi dobre rozpracovaná atmosféra a veľmi dobre využitie faktu, že film je čiernobiely. Cítime nočné chvíle a jemne sa ten strach aj vkráda. Hlavná hrdinka je skvelá a veľmi tajomná. A nikdy neviete čo bude chcieť spraviť. Osobne len neviem prečo je film charakterizovaný ako horor, keďže tu nie je veľmi veľa hororových elementov a väčšinou je to skôr romantický thriller. Záver je absolútne fantastický a patrí medzi moje najobľúbenejšie momenty filmu vôbec. Mrzí ma to nízke hodnotenie, no myslím si, že zväčša za to môže fakt, že film je kategorizovaný ako horor. Inak šlo o veľmi dobrý filmový počin. ()

DJ_bart

Zajímavý černobílý pamflet o adolescentní upírce která jezdí na skejtu, saje krev šovinistům, a shodou náhod v ní vzplane láska pro perského Jamese Deana. Ta scéna, kdy se do sebe při písni 'Death' od White Lies navzájem zamilují, je audiovizuálně omamná jak íránský koření, highlight filmu, takže bude nemalou chvíli trvat, než ji vyženu z hlavy. Zbytek je solidní artová kombinace neo-westernu, orientálního horroru, a romantickýho melodramatu; nic víc či míň...... ()

• Natáčelo se v kalifornské poušti v opuštěném městečku. (Zdroj: Cinema). (M.B)
  • Ve filmu hrají herci, kteří se v Íránu narodili, nebo tam mají předky. (M.B)
  • Pri navrhovaní vizáže pasáka Saeeda (Dominic Rains) sa režisérka inšpirovala frontmanom kultovej Juhoafrickej kapely Die Antwoord – Ninjom. (Hamaradža)

Související novinky

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People

30.06.2015

Oscarové filmy, kultovní české seriály, přehlídku tvorby mladých nadějí českých filmových škol, originální Kinokavárnu s vybraným filmovým menu od Aerofilms a nádavkem diskuze s tvůrci. Festival Rock… (více)

Jim Carrey kanibalem

Jim Carrey kanibalem

20.03.2015

Jméno Ana Lily Amirpour vám asi nic neříká, už brzy by se to ale mohlo změnit. Mladá režisérka, která loni debutovala upírským hororem Sama nocí tmou, patří mezi nejsledovanější nové tváře. A její… (více)