Sama nocí tmou

Alex O'Flinn

Kostýmy:

Natalie O'Brien
  • VenDulin85

Po pravdě jsem na rozpacích, jak snímek ohodnotit a okomentovat obzvlášť. Mohla bych napsat, že místy to mělo hluboký ponor a místy jsem se nudila, pak jsem zase byla u vytržení z nějaké fantastické scény s hudbou a pak jsem se řezala smíchy. Prostě hodně nevyvážený snímek, který můžete bouřlivě uvítat i stroze odmítnout. Černobílý svět plný drog a deprese se krásně pozoruje, ale pouze scény nestačí. Co musím vypíchnout, byl nápad s kocourem. Pokud chcete v autě zažít legraci, vezměte si tam kocoura, to nemůže zklamat. _____ A je to tady... film, který prostě neohodnotím.(9.1.2015)

• Vančura

Nic jsem nečekal, nic jsem nedostal. Moje pocity z tohoto filmu postupně v kině přešly od umírněné zvědavosti, co se z té pakárny vyvrbí, k blazeované otrávenosti, hraničící až s nesnesitelnou znuděností - v závěru už jsem si vážně zoufal ze zjištění, jak moc mě tenhle film míjí, jak je mi protivný a cizí. Srovnání s Jarmuschem, do omrzení všemi podsouvané, se samozřejmě nabízí, ale pro mě z tohoto nerovného duelu vychází právě on jako suverénní vítěz. Hned mám chuť si znova pustit PŘEŽIJÍ JEN MILENCI, abych si spravil náladu. Jedna hvězda za pěknou hudbu a druhá za kameru.(9.1.2015)

Jo jo, ten Írán už holt není co bejval... aspoň tedy ne v tomhle prapodivném filmu. Hustota obyvatel ca 3 na 1km2, ženský se tam v noci promenujou po ulicích bez muže i bez čádoru a nebo se dokonce prostituujou, mládež tam paří na diskotékách, na kterých místo recitace koránu zní úpadková moderní muzika, starý dobrý héro tam frčí na plný koule... No prostě tohle kdyby viděl nějakej zbožnej ájatolláh, zaskočí mu z toho kebab v krku. A do toho ještě městem řádí jedna schizoidní upírka, která s oblibou vyssává feťáky, pasáky a bezďáky, ale ve svém nitru má "samozřejmě" jemnou citlivou duši a touží po lásce jako každá normální žena... Ty jo, a na tohle jsem se tak zvědavě těšil... Abych se vyjádřil jako študovanej a erudovanej kritik: "Vůbec nevím, jak mám tento film uchopit". Jsou dvě možnosti - uchopit ho myší a hodit tu chujovinu do hajzlu, tedy přetáhnout do koše, nebo mít radost z nevšedního orientálního filmového počinu a vychutnat si ho jako příjemně psychedelický zážitek. No... spíš to druhý.(18.4.2015)

• Vampireman

Nedivím se, že zrovna Sama nocí tmou pronikl i do české kinodistribuce, neboť splňuje požadavky atraktivního artu pro masy, co se vděčně baví íránské upírce v hidžábu stalkujíc vyprázdněné ulice na skateboardu. Sto minut filmu ale nemůže fungovat bez obsahového děje, s prachsprostým vykrádáním evropského filmu s jedním z notoricky známých hudebních motivů Hodného, zlého a ošklivého a na toto konto se ocejchovat žánrem western a jako samozřejmost nabízet amorální postupy v řešení situací ústředního hrdiny. Vypadá tím tak hloupě a prázdně, jak hloupý a prázdný je.(9.1.2015)

• Seabeast

Byť je to přirovnání trochu mimo mísu, protože se jedná o dva naprosto rozdílné filmy, tak tento debut americko-íránské režisérky Any Lily Amirpour má přesto něco společného s Jarmuschovým snímkem Přežijí jen milenci. Vampýrismus, pomalé tempo a..........brutální NUDU!!! Ba co hůř, je to dokonce ještě větší zívárna. 1:0 pro Jarmusche, ale s odřenýma ušima. Dostává mě do kolen poslední věta v popisu: "Slovy režisérky, je to jako kdyby spolu Sergio Leone a David Lynch měli malého íránského rockera a hlídat jim ho přišel Nosferatu". Tvorbu Sergio Leoneho zevrubně neznám, ale nad tím, kde se vzal Lynch tápu. Soudím, že je asi pouze v tom popisu než v roztodivném příběhu Sama nocí tmou. Lynchovité to nebylo ani za mák. Výsledkem je bohužel pro mě naprosto nesoudržný žánrový patvar, který se s ubývající stopáží mění na čekání na Godota. Opět budu trochu nekorektní, ale jestli si chcete pustit něco upírského a navíc dobře koukatelného, nalaďte si radši Co děláme v temnotách. To vám alespoň navodí upřímný úsměv na rtech.(8.1.2015)

• - Natáčelo se v kalifornské poušti v opuštěném městečku. (Zdroj: Cinema). (M.B)

• - Ve filmu hrají herci, kteří se v Íránu narodili, nebo tam mají předky. (M.B)

• - Pri navrhovaní vizáže pasáka Saeeda (Dominic Rains) sa režisérka inšpirovala frontmanom kultovej Juhoafrickej kapely Die Antwoord – Ninjom. (DjLuko)