Sama nocí tmou

Alex O'Flinn

Kostýmy:

Natalie O'Brien
  • mat.ilda

Ana Lily Amirpour má prima okoukané nápady, ráda si hraje se světlem a tmou a pouští nám svou oblíbenou muziku... škoda, že je to asi tak všechno. Film zpomalenější než zpomalený a divnější než divný, jestli to nebude nerovným spojením Leoneho a Lynche a mě, jako diváka, který ani jednomu z nich zpravidla netleská. Spíš ale soudím, že na žánrový mix musí mít autor extra chuťové buňky, aby přes všechny ingredience dosáhl lahodného buketu, a to myslím, že Ana Lily nemá, alespoň prozatím.(26.4.2015)

Mám rád filmy, ktoré idú proti diváckym očakávaniam a ktoré dbajú viacej na atmosféru, ako na samotný príbeh. Jednoduchá dejová línia má vytvoriť zdanie vlastného fikčného sveta o Bad City, ktoré ale nefunguje kvôli zameraniu sa na postavy. Tie paradoxne len prostredie vypĺňajú a slúžia ako kulisa k atmosfére. Tá je podporená výbornou hudbou a čiernobielym obrazom. Prostredie nesedí k postávam. Postavy k prostrediu. Ich vzájomný vzťah je mätúci. Značky upozorňujúce na postavu v čiernom sú rozmiestnené takmer všade, pričom ale postavy sú s prítomnosti tajomnej upírky stále vedľa. Ale aj napriek tomu mi to celé zaváňa úmyslom. Amirpour nenatočila dobrý film. Natočila iný film. A po všetkých tých schématických veciach sa mi celkom páči postoj, dajme upíra na skateboard a nechajme ho ísť nočnou ulicou. Podobná lahôdka akou bol pre mňa Neon Demon.(4.8.2017)

Mám trochu podezření, že režisérka až moc vypočítavě chtěla udělat ze svého debutu malý klubový kult, protože do něj narvala většinu jeho prvků. Dlouhé záběry? Nechybí. Málo dialogů? Samozřejmě. Nezvykle volená hudba? Bez ní by to nešlo. Navrch černobílý obraz, bez něhož by nebyl klubový film klubovým filmem. Ale... ono je to splácnuté tak nečekaně sympaticky a přirozeně, že odpustíte snímku i jakousi prázdnotu, která z něho čiší s přibývající stopáží. Pár záběrů to má rozhodně působivých (obzvlášť ty, kde mladá upírka pronásleduje své oběti), ale nejkouzelnější je stejně scéna, kde se upírka poprvé seznamuje s Arashem. On na extázi, ona na skateboardu. Sranda zaručena. (60%)(8.1.2015)

Já neumím rozlišit, jestli si to kameraman a spol. střihli přesně tak, aby napodobili co nejvíc klasických vzorů, nebo jestli to takhle fakt cítili, vím jenom, že přes všechnu líbivost a jasnou zacílenost se moc originality nedopustili. Celý snímek je takový... náladotvorný? Nejšílenější na filmu je obsah filmu od Aerofilms, ve kterém není ani slovo pravdy. Nicméně přes všechny výhrady, a že jich, včetně těch zjevně protimužských nálad (chlapi ten zkažený svět dotvářejí jen coby gauneři, tajtrlíci nebo zbytečná stafáž), je, mi to sedlo. Nenudil jsem se ani chvilku. Ale musím taky říct, že jaksi tajemná Sheila Vand na tom měla maximální podíl. 3¾.(5.9.2016)

Hipstrovinka. Ono zmínění vajsíčku v úvodu je dostatečné varování, co očekávat, a hloubka to fakt nebude. Není to Jarmush, není to Dolan (který se slowmotionama a klipovitostí hodně dere na mysl) ale já sem cílovka a já se bavim. Třeba skvěle vycentrovanou kočkou, která si fakt zasloužila být uvedena v titulcích.(18.1.2015)

• - Film byl zvolen druhým nejlepším filmem roku 2014 serverem Indiewire a o jeho režisérce mluví Indiewire jako o „nejhustší režisérce současnosti"." (Zdroj: Aerofilms)

• - Ve filmu hrají herci, kteří se v Íránu narodili, nebo tam mají předky. (M.B)

• - Jedním z producentů filmu je i Elijah Wood, který je velký hororový fanda a jím založená produkční společnost SpectreVision se zaměřuje na umělečtěji pojaté filmy s hororovými motivy. (Rob Roy)